Ekipi editorial

Çfarë është nga Linux?

Nga Linux (aka <° Linux) është një sit kushtuar temave në lidhje me softueri y teknologjitë e lira. Qëllimi ynë nuk është askush tjetër veçse t'u sigurojmë të gjithë përdoruesve që sapo kanë filluar në botën e GNU / Linux, një vend ku mund të fitoni njohuri të reja në mënyrën më të lehtë dhe më intuitive të mundshme.

Si pjesë e angazhimit tonë për botën e Linux dhe Software-it të Lirë, në DesdeLinux ne kemi qenë një partner i Falas me 2018 një nga ngjarjet më të rëndësishme të sektorit në Spanjë.

Ekipi editorial Nga Linux përbëhet nga një grup i ekspertë në GNU / Linux, pajisje, siguri kompjuterike dhe administrim të rrjetit. Nëse edhe ju dëshironi të jeni pjesë e ekipit, mundeni na dërgoni këtë formular për tu bërë redaktor.

[No_toc]

Redaktorët

 • I errët

  Një përdorues mesatar i Linux me pasion për teknologjitë e reja, gamer dhe Linux në zemër. Kam mësuar, përdorur, ndarë, shijuar dhe vuajtur që nga viti 2009 me Linux, nga problemet me varësitë, paniku i kernelit, ekranet e zeza dhe lotët në përpilimin e kernelit, të gjitha me qëllim të të mësuarit? Që atëherë unë kam punuar, testuar dhe rekomanduar një numër të madh shpërndarjesh nga të cilat preferuarat e mia janë Arch Linux e ndjekur nga Fedora dhe openSUSE. Padyshim Linux ishte një ndikim i madh në vendimet në lidhje me jetën time akademike dhe të punës pasi që për shkak të Linux isha i interesuar dhe aktualisht po shkoj drejt botës së programimit.

 • Instaloni Linux Post

  Që i vogël e kam dashur teknologjinë, veçanërisht atë që ka të bëjë drejtpërdrejt me kompjuterët dhe sistemet e tyre operative. Dhe për më shumë se 15 vjet kam rënë marrëzisht në dashuri me Linuxverse, domethënë gjithçka që lidhet me Software-in e Lirë, Burimin e Hapur dhe Shpërndarjet GNU/Linux. Për të gjitha këto dhe më shumë, sot, si Inxhinier Kompjuterash dhe profesionist me certifikatë ndërkombëtare në Sistemet Operative Linux, shkruaj me pasion dhe prej disa vitesh, në këtë faqe interneti përrallore dhe të njohur që është DesdeLinux (2016), dhe të tjera më të ngjashme si Ubunlog (2022). Në të cilin, unë ndaj me ju ditë pas dite, shumë nga ato që mësoj përmes artikujve praktikë dhe të dobishëm (udhëzues, mësime dhe lajme).

Ish-redaktorët

 • Aleksandër (aka KZKG ^ Gaara)

  Udhëtimi im me Linux filloi si një kuriozitet dhe shpejt u kthye në një pasion. Gjatë viteve, unë kam qenë dëshmitar i evolucionit të ekosistemit Linux, duke marrë pjesë aktive në komunitetin e tij dhe duke kontribuar në rritjen e tij. ArchLinux dhe Debian, me stabilitetin dhe fleksibilitetin e tyre, kanë qenë shoqëruesit e mi të vazhdueshëm në këtë rrugëtim, duke më ofruar mjetet e nevojshme për të shkëlqyer në karrierën time si administratore sistemesh dhe zhvilluesi i uebit. Çdo klient është një sfidë e re të cilës i qasem me besimin që më jep përvoja ime në Linux, duke ofruar zgjidhje të personalizuara që plotësojnë nevojat e tyre unike.

 • Luigys toro

  Që kur zbulova Linux-in, jeta ime profesionale ka marrë një kthesë të plotë. Unë jam i magjepsur nga eksplorimi i thellësive të këtij sistemi operativ, i cili është shumë më tepër se një mjet pune; Është një filozofi e jetës. Si shkrimtar, jam i përkushtuar të ndaj pasionin tim për Linux-in me të tjerët, duke shkruar për tendencat më të fundit në softuerin e lirë, mësime për fillestarët dhe ekspertët dhe analizat e hollësishme të shpërndarjeve më të përshtatshme për mjediset e biznesit. Unë besoj fuqishëm se liria që ofron Linux është thelbësore për inovacionin dhe rritjen e qëndrueshme të çdo organizate.

 • Isaac

  Pasioni im për arkitekturën e kompjuterave më ka shtyrë të hetoj shtresën menjëherë më të lartë dhe të pandashme: sistemin operativ. Me pasion të veçantë për llojet Unix dhe Linux. Kjo është arsyeja pse unë kam shpenzuar disa vite duke u njohur me GNU/Linux, duke fituar përvojë duke punuar si ndihmës dhe duke dhënë këshilla për teknologjitë falas për kompanitë, duke bashkëpunuar në disa projekte softuerësh të lirë në komunitet, përveçse kam shkruar mijëra artikuj për dixhitalë të ndryshëm. media e specializuar në Open Source. Gjatë gjithë këtij rrugëtimi, filozofia ime ka mbetur e palëkundur: të mësuarit është një proces i vazhdueshëm. Me çdo rresht kodi, çdo zgjidhje problemi dhe çdo fjalë të shkruar, unë kërkoj jo vetëm të jap njohuri, por edhe të zgjeroj të miat. Sepse në peizazhin e gjerë dhe gjithnjë në ndryshim të teknologjisë, njeriu nuk ndalet kurrë së qeni student.

 • LUIS LOPEZ

  Unë jam një programues i apasionuar pas botës së Linux-it, një sistem operativ që ka shënuar një para dhe pas në karrierën time profesionale. Që në momentin e parë që zbulova shpërndarjet Linux, e dija se kisha gjetur një fushë plot me mundësi dhe sfida që përputheshin në mënyrë të përkryer me dashurinë time për teknologjinë dhe inovacionin. Çdo shpërndarje Linux është si një aventurë e re për mua; një mundësi për të eksploruar, mësuar dhe kontribuar në një komunitet global që vlerëson bashkëpunimin dhe lirinë. Jam i emocionuar të zhytem në veçoritë unike të secilit version, të personalizoj mjedisin tim të punës dhe të optimizoj proceset, gjithmonë me synimin për të arritur efikasitetin dhe performancën maksimale.