Si të ndani dhe bashkoni skedarët në Linux

Ndarja dhe bashkimi i skedarëve në Linux është një detyrë mjaft e thjeshtë që do të na lejojë të fragmentojmë një skedar në disa skedarë më të vegjël, kjo na ndihmon në shumë raste të copëzojmë skedarë që zënë shumë hapësirë ​​memorie, qoftë për ta transportuar atë në njësitë e jashtme të ruajtjes për politikat e sigurisë të tilla si mbajtja e kopjeve të fragmentuara dhe të shpërndara të të dhënave tona. Për këtë proces të thjeshtë do të përdorim dy komanda të rëndësishme split dhe cat.

Çfarë është ndarja?

Është një komandë për sistemet Unix  që na lejon të ndajmë një skedar në disa më të vegjël, krijon një seri skedarësh me shtrirjen dhe një korrelativ të emrit të skedarit origjinal, duke qenë në gjendje të parametrizojmë madhësinë e skedarëve që rezultojnë.

Për të hulumtuar në fushëveprimin dhe karakteristikat e kësaj komande mund të ekzekutojmë ndarjen nga njeriu ku mund të shohim dokumentacionin e detajuar të tij

Çfarë është macja?

Nga ana e tij komanda e maces linux ju lejon të bashkoni dhe shfaqni skedarët, lehtë dhe me efikasitet, domethënë, me këtë komandë ne mund të shikojmë skedarë të ndryshëm të tekstit dhe gjithashtu mund të bashkojmë skedarë të ndarë.

Në të njëjtën mënyrë si me split mund të shohim dokumentacionin e detajuar të maces me komandën man cat.

Si të ndani dhe bashkoni skedarët në Linux duke përdorur split dhe cat

Sapo të dini bazat e komandave split dhe cat, do të jetë mjaft e lehtë të ndani dhe bashkoni skedarët në Linux. Për një shembull të përgjithshëm ku duam të ndajmë një skedar të quajtur test.7z që peshon 500 mb në disa skedarë 100 mb, ne thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

$ split -b 100m tes.7z dividido

Kjo komandë do të kthejë 5 skedarë prej 100 mb që rezultojnë nga skedari origjinal, i cili do të ketë emrin divideaa, divideab etj. Vlen të përmendet se nëse shtojmë parametrin -d tek udhëzimi i mëparshëm emri i skedarëve që rezultojnë do të ishte numerik, domethënë i ndarë01, i ndarë 02 ...

$ split -b -d 100m tes.7z dividido

Tani, për t'u bashkuar përsëri me skedarët që kemi ndarë, ne vetëm duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme nga drejtoria ku ruhen skedarët:

$ cat dividido* > testUnido.7z

Me këto hapa të vegjël, por të thjeshtë, ne mund të ndajmë dhe bashkojmë skedarët në Linux në një mënyrë të thjeshtë dhe të lehtë, shpresoj t'ju pëlqejë dhe të shihemi në një artikull të ardhshëm.


9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rurick Maqueo Poisot dijo

  kjo funksionon edhe për skedarët video? Dua të them nëse kam një film që është i ndarë në 2 video (njëra pas tjetrës), a mund t'i bashkoj që të kenë një video të vetme me gjithë përmbajtjen?

  1.    sixhade dijo

   Jo, kjo është një temë tjetër !!!, duhet ta bësh me një redaktues video. Kjo është përdorur për të ndarë një skedar video në shumë pjesë, dhe pastaj t'i bashkohen përsëri, por për shembull, nuk do të jetë e mundur të luhen të gjitha pjesët e videos veç e veç, sepse ato nuk do të kenë një kokë, e gjithë video do të luhet vetëm pasi të jetë bashkohuni përsëri. Nëse nuk e kuptoni, pyet përsëri.

   1.    Rurick Maqueo Poisot dijo

    Oh! Faleminderit shumë për sqarimin

 2.   Linuxero i vjetër dijo

  Kini kujdes me rendin e maces!

 3.   diaztoledo dijo

  Unë mendoj se nuk funksionon aq mirë, pasi që varësisht nga formati i videos që përdorni, vetë skedari mbart informacione për kohëzgjatjen e videos, si dhe gjëra të tjera, kështu që nëse përdorni këtë metodë për të bashkuar dy video, ka shumë të ngjarë që shton përmbajtjen e skedarit të dytë në të parën në nivelin e të dhënave, por kur përpiqeni të luani skedarin, dy videot nuk do të luhen me radhë, ose do t'ju japë një gabim në skedar ose do të luhet vetëm e para, sikur të merrni një video të tërë dhe pjesë nuk mund t'i luani dy pjesët veç e veç.

  Përshëndetje.

 4.   Jaime dijo

  Si duhet të filloj të kompresoj të gjithë skedarët në një direktori në skedarë individualë? për shembull, në dosjen 1 ekziston skedari1 skedari2 dhe skedari3 dhe unë dua të gjithë përveç skedarit të kompresuar individualisht1.7zip skedar2.7zip skedar3.7zip

 5.   joswaldo dijo

  Punon për imazhet.iso?

 6.   joswaldo dijo

  A mund të ketë një grimë korrupsion në këtë proces dhe të dëmtojë dosjen?

 7.   Fred dijo

  Kur përpiqem të ndaj një skedar duke përdorur split ai më tregon gabim input / output

  Çfarë mund të bëj për ta zgjidhur atë? 🙁