Ndani njohuritë tuaja në Linux

Të shkruash një blog, të mbash të gjithë të azhurnuar çdo ditë, pa ngarkuar asnjë qindarkë, është një detyrë shumë e vështirë. Kjo përfshin të shkruash të shtunave dhe të dielave edhe në banjë, madje edhe në muajin e mjaltit ose kur udhëtoj jashtë për punë. Po, është një akt pak i njohur i altruizmit, ashtu si detyra fisnike e atyre programuesve pothuajse anonimë që zhvillojnë softuer të lirë. Kjo, përveç kësaj, është inkuadruar në një kontekst në të cilin përdoruesit / lexuesit po kërkojnë gjithnjë e më shumë, dhe me arsye të mira.

Kjo hyrje nuk kërkon të japë keqardhje ose të lërë fraza falënderimi, por përkundrazi inkurajoni ata që nuk kanë dhënë ende një kontribut për komunitetin për ta bërë këtë. Kjo nënkupton braktisjen e atij qëndrimi pasiv që ndonjëherë është kaq komod për ne.


Sot pata një epifani, një lloj zbulimi: gjëja më e rëndësishme është komuniteti. Shtë elementi që ushqen softuerin e lirë. Në fakt, kjo nënkupton hapjen e softuerit për komunitetin dhe është ajo që i jep jetë. Ne e shohim atë në ato projekte që, meqenëse nuk kanë një komunitet të rëndësishëm, bien në harresë.

Tani si e ndërtoni një komunitet? Përgjigja është në pyetje. Ndërtimi nënkupton veprim. Por veprimi i kujt? Nga disa? Nga të gjitha? Aty qëndron ndryshimi midis llojeve të ndryshme të bashkësisë.

Padyshim, në fushën e softuerit të lirë kur flasim për komunitet i referohemi një pjesëmarrje të rëndësishme të shumicës së anëtarëve të tij. Ky është lloji i komunitetit në të cilin unë do të doja të isha pjesë e tij dhe besoj se, me një kauzë të drejtë, mund të argumentojmë se është lloji i bashkësisë në përputhje me filozofinë që qëndron prapa softuerit të lirë.

Propozimi

Dikush mund të marrë pjesë në shumë mënyra dhe në shumë vende, me siguri shumë prej jush tashmë po e bëjnë atë. Dhënia e një kontributi të kodit këtu, një përkthim atje, etj.

Propozimi im është të hapim dyert e këtij blogu, i cili pas shumë përpjekjesh është bërë një referim brenda komuniteti i softuerit të lirë. Unë dua që ju të dini se këtu ju keni një kanal për të publikuar shpejt dhe pa komplikime çdo kontribut që dëshironi të jepni. Ata nuk kanë pse të bëhen blogerë ose ekspertë të Linux, thjesht kanë diçka të këndshme për ta ndarë dhe shkruar atë.

Ideja është që të bëhet një konkursi javor. Të gjithë ju duhet të bëni është të na dërgoni një e-mail me atë mini tutor, se bakshish, etj (në format i thjeshtë teksti) që ata mendojnë se ia vlen pjesë. Sigurisht që ne kujdesemi për formatimin, publikimin dhe dhënien e mirënjohjeve dhe mirënjohjeve të çështjes.

A jeni të gatshëm të bëni pak tuaj?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Antonio Costa de Moya dijo

  Duket si një iniciativë e shkëlqyeshme për t'u bashkuar. Përveç sa më sipër, mund ta porosisni dhe të bëni një wiki.

 2.   Qilima të ngurta Pacheco dijo

  shkëlqyeshëm ... për të vazhduar të rritet, ky blog është një referencë e shkëlqyeshme për mua si një përdorues i linux, unë nuk e katalogoj veten nëse jam një ekspert ose një rishtar, sepse ne kurrë nuk do të ndalemi së mësuari ings përshëndetje

 3.   Luis Lopez dijo

  Duket si një ide e shkëlqyeshme, dhe unë e kuptoj situatën tuaj. Unë luftoj për të mbajtur një blog të vogël që kam filluar kohët e fundit dhe detyra bëhet e vështirë ...

  Kontributi për komunitetin është diçka që më pëlqen shumë, kështu që unë do të filloj të mendoj për diçka

  Ju keni bërë një punë të shkëlqyeshme me këtë faqe, urime dhe brohoritje!
  Përshëndetje nga Uruguai

 4.   Xhokoto dijo

  Unë me të vërtetë dua t'ju përgëzoj, ne e dimë punën dhe përkushtimin që kërkohet për të mbajtur një blog me cilësinë e "Le të përdorim Linux" me kaq shumë kontribute të mira. Sitet si kjo janë më aktuale se kurrë tani që ata në anën tjetër janë gjithnjë e më të mbyllur dhe po përpiqen të monopolizojnë edhe burimin më të vogël të kompjuterit.
  Në vendin tim, unë përpiqem të promovoj softuer falas sa më shumë që të mundem, veçanërisht "Ubuntu" që mendoj se është i jashtëzakonshëm dhe shumica e asaj që botoj në faqen time Face, pranoj, është nga ky blog.
  Ideja është e shkëlqyeshme dhe shpresojmë se gjen një jehonë në komunitet, pasi forca e një "Komuniteti" është pikërisht në pjesëmarrjen aktive të të gjithë anëtarëve të saj. Përpara

 5.   anurus bërthamor dijo

  Sot shumë blog që ndihmojnë në përdorimin e sistemit tonë, nga i cili mund të ushqehemi, megjithatë është më komode nëse është e centralizuar në ndonjë ose në një blog të vetëm, kjo është arsyeja pse unë gjithnjë i drejtohem këtij blogu dhe me siguri ka shumë njerëz që mund të bashkëpunojnë duke shkëmbyer njohuri, nuk e di Nëse mund të ndihmoj me diçka, mendoj se në GIS mund të shkruaj një artikull, megjithëse tashmë ka edhe bloge të tjerë që bëjnë të njëjtën gjë, ajo që është e qartë është se ky blog është vërtet shumë i mirë për ata prej nesh që janë përdorues, përpjekja dhe përkushtimi i përhershëm, e vetmja gjë për të ardhur keq është që të kesh kaq pak njerëz të afërt me një të gatshëm të përdorin linux në desktop ose fletore, përveç për të luajtur në celular me android dhe asgjë tjetër

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Eider ... kështu është ... një punë që nuk njihet shpesh dhe shumë e mundimshme ... kjo është arsyeja pse shumë bloge për Linux shuhen pas disa muajsh ...
  Nje perqafim! Paul.

 7.   Joel Almeida Garcia dijo

  Unë shtoj se është një bashkësi e propozimeve, jo e "distros war" ose "ambiente desktop", por përkundrazi që të jetë një arenë ose "shuplakë" në të cilën ne të gjithë mund të shohim anët pozitive dhe negative, edhe kur përdoruesit kanë një ide objektive e temave.

 8.   Luis Adrián Olvera Facio dijo

  Përshëndetje miq, sapo dërgova kontributin tim, shpresoj dhe do t'i shërbejë shumëkujt. Mirupafshim

 9.   Edward Fields dijo

  A duhet të jetë linux në përgjithësi, apo mund të përqendrohet në një distro të vetme (që ju as nuk e përdorni)?

 10.   Engjëll J. Mota dijo

  Përshëndetje, unë përdor aplikacionin BackInTime në Ubuntu 12.04 lts, ​​por kur përpiqem ta konfiguroj këtë aplikacion në Ubuntu 12.10 dosja .gvfs nuk mund të gjendet dhe për këtë arsye nuk mund ta konfiguroj aplikacionin. Faleminderit paraprakisht sepse e di që mund të më ndihmoni.

 11.   Alicia dijo

  Ide shumë e mirë dhe inkurajim i mirë për të ecur përpara !!

 12.   Eider J. Chaves C. dijo

  Unë thjesht dua që të më lejoni të ju falënderoj për ndarjen e njohurive tuaja! … Pune e veshtire !!!

 13.   George Ruiz dijo

  Epo, ftesa është: "Le të përdorim Linux"
  Dhe për të ndarë njohuritë, nuk na kushton asgjë dhe ne mund të marrim shumë në këmbim!

 14.   Imazhi i mbajtësit të vendndodhjes së Carlos Rocha dijo

  Unë zhvillova disa udhëzues shumë themelorë për përdorimin e libreoffice për të cilët jam duke punuar në një grup lokal, si mund ta bëjmë këtë?

  http://librecolaboracion.org/ofimatica/?utm_source=pagina&utm_medium=menu&utm_campaign=normal

  Aty kam lënë lidhjen sqaroj se ata udhëzues duhet t'i korrigjoj dhe atje nuk jeni mirë, çfarë mund të bëjmë me këtë?

 15.   steve dijo

  Pajtohem, ju duhet të kontribuoni diçka ...

 16.   majmun dijo

  Dua të shtoj se nganjëherë shumë njerëz duan të krijojnë blogun e tyre, në mënyrë që të ndajnë njohuritë e tyre në këtë mënyrë. Por në fund blogu përfundon në "asgjë", i vjetëruar pa ndonjë postim, ose me disa postime shumë të mira, por ata nuk kishin një përhapje të mirë dhe ato postime në fund nuk arritën askënd (ose vetëm disa njerëz) falas komuniteti i softuerëve nuk e dinte se përfitoj aq shumë, pasi nuk arrij shumë njerëz. Aty jashtë nëse nuk kemi kohë për të qenë në gjendje të bankojmë atë që mirëmbajtja e një blogu mënyra më e mirë për të arritur shumë njerëz është në këtë mënyrë. Ndihmimi i blogeve të mirënjohura ku ka shumë fluks njerëzish dhe siç thuhet më sipër ata do të jenë të ngarkuar t'ju japin të gjitha falënderimet dhe të vendosin emrin e autorit i cili u mundua ta bënte duke i dhënë rëndësinë e duhur apo më shumë Imagjinoj hehe. Brohoritje

 17.   Rodny Silgado Cabarcas dijo

  Propozimi është i shkëlqyeshëm, dy ditë më parë bëra një blog vetëm sepse gjeta diçka që tashmë ekziston në Ubuntu që në versionin e saj 12.10 kishte një modifikim të vogël dhe pasi e publikova mendova, çfarë tani? Nuk mund ta vazhdoj ta ushqej, nuk kam kohë. Ky propozim do të kishte qenë perfekt.

 18.   Eddy santana dijo

  Nismë e shkëlqyeshme, shpresojmë që ka shumë përdorues që inkurajohen dhe dërgojnë kontributet e tyre, kështu që do të arrihet një blog më i larmishëm.

 19.   Antares dijo

  Unë gjithashtu mendoj se imazhi ka shumë rëndësi, disa fillestarë mërziten të shohin tekst të pastër dhe mendoj se do të ishte mirë nëse një imazh i vogël do të shtohej për një ndryshim. Postimi mund të jetë i rëndë në fillim, por me kohën dhe hulumtimin mësoni se si mund ta përmirësoni dhe ta bëni punën tuaj më të lexueshme.