Ndryshime të reja në sistemin e komenteve

Ndryshime të reja në sistemin e komenteve

Ne kemi zbatuar veçori të reja në sistemin e komentimit për të përmirësuar përvojën e përdoruesit në blogun tonë.

Ndryshimet janë të thjeshta:

Ne e kemi vendosur formularin e përgjigjes në komente dhe në fund të tij. Në këtë mënyrë, nëse doni të komentoni pasi të lexoni postimin, nuk keni pse të shkoni në fund të faqes.

Ndryshimi tjetër ka të bëjë me kufirin e komenteve të paraqitura në një artikull. Tani vetëm 15 komente do të shfaqen si parazgjedhje, dhe nëse postimi e tejkalon këtë shifër, atëherë do të shfaqen lidhjet për komentet e mëposhtme.

Të dy tiparet shihen në imazhin vijues:

Komente

Një tjetër nga propozimet që ne po analizojmë është të vendosim komentet e reja në radhë të parë, duke i lënë më të vjetrat për të fundit, por unë nuk jam veçanërisht i bindur për këtë. Pra, ne presim mendimet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

50 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Blazek dijo

  Ndryshim shumë i bukur. Sa për të parë komentet e reja së pari, unë mendoj se duhet parë 15 të parat. Meqenëse shumë herë është e nevojshme të keni lexuar komentet e mëparshme për të qenë në gjendje të ndiqni fillin e bisedës së atyre të fundit. Vazhdoni me punën e mirë, ju po bëni një punë të shkëlqyeshme me blogun.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Saktë! Me sistemin e vjetër filli humbi lehtë. Sidomos në postimet me më shumë se 100 komente (diçka gjithnjë e më e zakonshme, sidomos pas bashkimit midis DL dhe UL).
   Gëzuar! Paul.

   1.    eliotime3000 dijo

    Të paktën, është pak më e thjeshtë se sistemi Disqus, megjithëse më merren mendtë të kem dy kuti komentesh. Unë do të sugjeroja që ata të mbanin kutinë e komenteve në krye pasi shkimi në fund të komenteve për të komentuar është një gabim i jashtëzakonshëm.

 2.   diazepani dijo

  Në të vërtetë, ka 2 forma.

  1.    i gjallë dijo

   Epo po, një në fillim dhe një në fund, dhe në varësi të situatës përdorni njërën ose tjetrën.

   1.    gato dijo

    Unë mendoj se duhet të jetë vetëm fillimi, mbarimi ka mbaruar. Gjithsej, nëse dikush shkon poshtë te komentet, është ose për t'i lexuar ato, ose për t'iu përgjigjur atyre, dhe kur përgjigjet hapet një formë e tretë.

    1.    le të përdorim linux dijo

     FALEMINDERIT!
     Kanë kaluar rreth 3 javë që unë kam thyer durimin e tullacit që ne ta bëjmë këtë ndryshim. Pikërisht, unë gjithashtu mendoj se ai më poshtë është i tepërt sepse njerëzit që "lëvizin" kanë tendencë t'u "përgjigjen" komenteve të dikujt tjetër.

     1.    Jose Torres dijo

      Unë mendoj të njëjtën gjë, dhe me të njëjtën logjikë. Nëse do të komentoni mbi artikullin, e bëni para se të lexoni komentet dhe nëse lexoni komentet, përgjigjuni atyre.

    2.    eliotime3000 dijo

     Pajtohem plotësisht me ju, @gato. Gjithashtu, mendoj se kutia në fund duhet të jetë opsionale në mënyrë që të mos shqetësojë pamjen.

    3.    i gjallë dijo

     Gati Unë tashmë e kam fshirë formularin e fundit.

     1.    gato dijo

      Unë mendoj se është e mrekullueshme.

     2.    le të përdorim linux dijo

      Mirë! Mbetet vetëm që 15 komentet e fundit të shfaqen në fillim. Besoj se tani ato duken të rregulluara mirë (e fundit, e para) por jo 15 por më pak ... a mund të jetë?

      1.    i gjallë dijo

       Nuk mendoj se është ide e mirë. Shumë përdorues bien dakord që vendosja e së parës së fundit do të krijonte konfuzion duke u përpjekur të ndiqni një rend logjik në komente. Le të presim për më shumë mendime dhe nëse nuk arrijmë një konsensus atëherë do të bëjmë një sondazh.


 3.   FIXOCONN dijo

  Jam mirë me komentet e fundit që vijnë së pari

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ashtu është ... edhe unë jam dakord ...

  2.    le të përdorim linux dijo

   Sidomos nëse komentet ndahen me 15 sepse nëse ato të fundit vazhdojnë të shfaqen në fund, do t'ju duhet të lundroni në disa faqe për t'i parë ato. Nga ana tjetër, nëse vendosen në fillim, ai problem do të zgjidhej.

 4.   xhemin-samuel dijo

  Kjo do të bëhet ...

  Mungon edhe një gjë ... Zmadho madhësinë e shkronjave të komenteve dhe bëje të njëjtën madhësi me përmbajtjen e postimit

  A e bëra veten të kuptueshëm? Postimi ka një madhësi të shkronjave, komentet janë më të vogla, të barabarta me ato

  1.    i gjallë dijo

   Nuk më pëlqen ta bëj atë. Mund të zmadhohet pak, por jo edhe madhësia e shkronjave në postim, pasi një koment i gjatë do të zinte shumë hapësirë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Këtu është një pamje e ekranit se si duket madhësia e shkronjave me mua, unë me të vërtetë nuk shoh që ka probleme

   http://ftp.desdelinux.net/kzkggaara/letras-comentarios-dl.png

   1.    i gjallë dijo

    Thatshtë kaq më e madhe !! Uff .. Ne gjithmonë kemi mundësinë e Ctrl + ++

 5.   eliotime3000 dijo

  Propozim shumë i mirë, por të kesh dy kuti për të komentuar më duket e çmendur. Për sa kohë që kutia e sipërme është e dukshme dhe kutia e poshtme është e mjaftueshme për t'i dhënë një buton që thotë "koment" për ta aktivizuar, është më se e mjaftueshme.

 6.   i errët dijo

  wow ndryshim shume i mire

 7.   Rrjeti i Zi dijo

  Padyshim, vendosja e komenteve të reja do ta bënte të vështirë të ndiqje fillin logjik të tyre. Në veçanti, preferoj që të shfaqen të gjitha komentet, njëri vendos tashmë nëse anashkalohet njëri ose tjetri, megjithatë e kuptoj pozicionin e 15 komenteve, nëse është çështje votimi ... Unë preferoj që 15 të parat të shfaqen ... pershendetje

  1.    i gjallë dijo

   Unë kam të njëjtin mendim .. U_U

 8.   giskard dijo

  Dhe kur është parapamja dhe një shirit i veglave të redaktimit? Apo është jashtë projektit?

  1.    i gjallë dijo

   Ideja nuk është e keqe. Duhet të shihni nëse ndonjë shtojcë e bën

   1.    giskard dijo

    Ope Shpresojmë. Do të ishte shumë mirë.

 9.   i gjallë dijo

  Më duket se faqosja e komenteve nuk funksionon për shkak të shtojcës që po përdorim për të vendosur komentet në këtë moment ..

  1.    i gjallë dijo

   Mmm sa e çuditshme, në artikujt e tjerë nëse funksionon .. Çfarë magjie është kjo?

   1.    Dokoi dijo

    xD jo atëherë po ...

 10.   Charlie Brown dijo

  Unë jam i mendimit për të mbajtur komentet në rend kronologjik, duke treguar top 15, përndryshe; Me fjalë të tjera, nëse i tregoni ato në rend të kundërt me ato më të fundit së pari, rrezikoni të bëni komente të përsëritura për shkak të mos leximit të atyre që kanë dhënë si më poshtë. Mbajtja e renditjes aktuale ndihmon për të mbajtur fillin e "bisedës" dhe për të mos pasur nevojë të kaloni për të gjetur se ku fillon një diskutim ose qasje. Sa i përket vendndodhjes së formularit, vendndodhja e tij është indiferente për mua, në çdo rast, nëse do t'i përgjigjeni një komenti, hapet një formular dhe mjafton.

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Pajtohem me ju, me këtë ndryshim mendoj se rrjedhshmëria e komenteve do të humbasë.

 11.   Isaku dijo

  Nuk ka asnjë koment këtu: /

 12.   elendilnarsil dijo

  Personalisht, ai opsioni i fundit nuk më ka pëlqyer kurrë. Unë mendoj se dikush mund të humbasë fillin e një bisede. Për pjesën tjetër, ndryshimet më duken të drejta.

 13.   nosferatuxx dijo

  Po bëhet më mirë gjatë gjithë kohës better !!!!

 14.   xino93 dijo

  mos e ndrysho, eshte mire.

 15.   Engjëll_Le_Blanc dijo

  Do të doja të kishin mbetur dy, megjithëse jam pakicë. Tani më duhej të ngjitesha këtu për të komentuar.

  1.    eliotime3000 dijo

   Por të kesh dy forma me të vërtetë batica. Do të ishte më komode që pjesa e sipërme të aktivizohej, dhe pjesa e poshtme, e cila është opsionale për një që ta aktivizojë nëse ndiheni mirë.

 16.   Kosto Granda dijo

  Ai nga komentet e para të reja nuk më bind shumë, do të ishte mirë, por nëse komentet e përmendura do të kishin ndonjë vlerësim për të merituar të ishin të parët, unë thjesht them: p

  1.    kutxo dijo

   Unë mendoj se është një ide e mirë të bësh komentet e reja së pari, nëse ka shumë komente, askush nuk i lexon ato të fundit, por nëse bëhet në mënyrë kronologjike (e re në fillim), ai që komentoi i pari ka shumë se, megjithëse është në fund, ata tashmë e kanë lexuar atë. Për të mos përmendur që komenti i fundit mund të ofrojë më shumë informacion të azhurnuar dhe do të shfaqej në një pikë ku më shumë njerëz mund ta lexojnë atë.

   Nga këndvështrimi im, ajo balancon situatën më mirë, po, përgjigjet ndaj komenteve duhet të bëhen si më parë, për të vazhduar dialogun.

   Nga rruga, blog fantastik. të fala

 17.   nerjamartin dijo

  Përshëndetje, mendoj se është një ide e mirë të lini kutinë vetëm për t'u përgjigjur në fillim, por shtoni një buton në fund për të komentuar pa pasur nevojë të ngjiteni në kutinë.
  Ah !! Dhe unë jam gjithashtu për të lënë komentet në mënyrë kronologjike, kështu që dinamika e bisedës ndiqet shumë më mirë.

  Unë dua që ju të merrni parasysh mendimin e përdoruesve aq shumë ... një 10 për <"FromLinux !!!!

  1.    nerjamartin dijo

   Ah !! dhe komentoj nga puna, kjo është arsyeja pse të kesh "të paemërtueshëm" SO hahaha ... mos mendo keq !!!

 18.   kutxo dijo

  Për shkak se emaili im është yopmail, komenti im është i padobishëm. E rëndësishme është ideja, jo email-i. Absurde

  1.    kutxo dijo

   Falje për komentin tim të mëparshëm, bëra një blog të gabuar dhe mendova se ata e kishin fshirë atë. Na vjen keq, ditë e keqe.

 19.   auroszx dijo

  Më pëlqen ideja e kopjimit të formularit të komentit, shumë i dobishëm. Por shpresoj që nëse komentet janë në faqet e para, ato më të vjetrat do të shfaqen së pari (domethënë të parat që janë postuar).
  Në përgjithësi, diskutimet më interesante ndodhin midis komenteve të para dhe unë jam një nga ata që nuk do të doja t'i humbja ato

 20.   k1000 dijo

  Pershendetje Nëse ata do të fshehin komentet, më duket më mirë të fsheh të fundit pasi ato janë ato që plotësojnë më pak idenë pasi shumë gjëra janë thënë më parë. (Me përjashtim të këtij komenti që kontribuon në mendimin tim XD)

 21.   aiolia dijo

  Nuk më pëlqeu ideja pasi humbas sekuencën e leximit të mesazheve të para që preferoj t'i lexoj një nga një siç isha më parë

 22.   Joaquin dijo

  Pershendetje Pajtohem me disa për të lënë komentet e para në fillim, sepse na lejon të shohim një bisedë të plotë. Nëse ka njerëz që nuk janë të interesuar të lexojnë bisedën, ata duhet të komentojnë, megjithëse mendoj se është pak e rrezikshme sepse mund të ketë komente shumë të ngjashme. Nga ana tjetër, «kutxo» ka një këndvështrim interesant: «Më duket një ide e mirë që së pari të bëjmë komentet e reja, nëse ka shumë komente, askush nuk i lexon të fundit, por nëse bëhet në mënyrë kronologjike ( i ri në fillim), ai që komentoi i pari, ka shumë që edhe pse është në fund, tashmë e kanë lexuar. Për të mos përmendur që komenti i fundit mund të ofrojë më shumë informacion të azhurnuar dhe do të shfaqej në një pikë ku më shumë njerëz mund ta lexojnë atë. "

  Unë jam një nga ata që lexoj të gjitha ose pothuajse të gjitha komentet, sepse lindin debate interesante që kontribuojnë në postimin, ata e bëjnë atë më interesant.

 23.   joni127 dijo

  Mirë, komentet duhet të ndjekin një rend kronologjik, së pari komentet e para duhet të duken me vlerë të tepërta dhe më pas komentet më të fundit vazhdojnë thjesht sepse shumë nga komentet janë diskutime të krijuara nga ato të mëparshmet dhe pastaj, a do të duhej të lexonit në mënyrën tjetër rreth?

  Përveç që tregon 15 komente dhe duhet të klikosh mbi komentet e mëparshme dhe komentet e fundit sepse kjo më bën të humbas, e shoh atë konfuze dhe mbi të pengon lundrimin. Nëse ata dëshirojnë ta bëjnë këtë kështu, ata duhet të krijojnë një lloj faqosjeje siç bën Google kur ju tregon shumë faqe të një kërkimi, kështu që është më e thjeshtë, më intuitive dhe e organizuar.

  Tani për tani nuk më pëlqen sistemi që ata po përdorin, nuk është i rehatshëm dhe më duket konfuze.

  Përshëndetje.

  1.    Hugo dijo

   Pajtohem me kolegët e tjerë se është më mirë të shmangim postimin në krye sepse edhe pse në atë mënyrë komentet e fundit mund të shihen më qartë, rendi logjik humbet. Tani, nëse do të kishte një mundësi që lejonte T to ALTERNATOJ between midis një lloji pamjeje ose një tjetër (dhe ndoshta edhe ta ruante atë në preferencat e përdoruesit), të gjithë do të ishin të lumtur dhe do të hanin thëllëza.

   Nga rruga, unë gjithashtu mendoj se nëse komentet do të ndahen me faqe, një pager është i nevojshëm, për të marrë një ide se sa ka, dhe për të qenë në gjendje të shkojmë më shpejt në faqen e parë, të fundit faqe, ose ndonjë faqe e ndërmjetme.