Ndryshoni adresën MAC me MACChanger

Në disa raste, mund të na duhet të ndryshojmë disa Adresa MAC në PC tuaj. Edhe pse adresa MAC është e koduar direkt në kartat e rrjetit, ka disa mjete që lejojnë maskë adresa e vërtetë MAC nga një «i rremë»Përcaktohet nga përdoruesi, duke arritur të ngatërrojë sistemin operativ.

Adresa MAC, në shumë raste, përdoret si një mënyrë sigurie dhe filtrimi për përdorimin e përdoruesit në një rrjet. Ose duke përjashtuar, ku ju përcaktoni se cilat adresa MAC nuk lejohen hyrja, ose përfshirëse, të tilla si adresat MAC të cilave u lejohet hyrja.

Maskimi i MAC tuaj mund të jetë për arsye të ndryshme, dhe nëse jeni të interesuar ta provoni, duhet ta provoni me të MACChanger

MacChanger është një mjet GNU / Linux për shikimin dhe manipulimin e adresave MAC të secilës ndërfaqe të rrjetit në kompjuterin tuaj.

Për të instaluar, thjesht shkoni në një terminal dhe shkruani

sudo apt-get instaloni macchanger macchanger-gtk

MACChanger mund të përdoret nën consola ose përmes një Ndërfaqja grafike mjeti ka. Le të fillojmë me tastierë. Nëse shkruajmë:

 ndërrues - ndihmë

ne do të kemi të gjitha opsionet për manipulimin e adresave MAC në pajisjet tona. Ne mund të caktojmë:

ndihmë për macchanger

 • Adresat specifike të një ndërfaqeje rrjeti (-m)
 • Adresa të rastësishme (-r)
 • Adresat e njëjta të ofruesit (-dhe)
 • Adresat e tjera të ofruesve (-te)

Para se të ndryshoni adresën MAC të një pajisjeje, është e nevojshme të çaktivizoni ndërfaqen e rrjetit.

Në rastin tim, kompjuteri im ka dy ndërfaqe rrjeti, eth0 dhe wlan0. Për të çaktivizuar eth0:

sudo ifconfig eth0 poshtë

Pasi të jetë çaktivizuar, mund të ndryshoni adresën MAC të ndërfaqes eth0. Nëse do të donim ta ndryshonim për një adresa e rastit:

sudo macchanger eth0 -r

Dhe voila, do të keni mundësi të shihni në tastierë cila është adresa e përhershme MAC dhe cila është adresa juaj aktuale e MAC. Më në fund, mbetet vetëm të aktivizojmë përsëri ndërfaqen e rrjetit:

sudo ifconfig eth0 lart

Ju gjithmonë mund të kontrolloni adresën tuaj MAC nga ifconfig ose me ndërrues makinash

sudo macchanger -s eth0

 

Ndërfaqja grafike

Nëse preferoni të punoni nga një ndërfaqe grafike, mund të përdorni dritaren MACChanger duke ekzekutuar:

sudo macchanger-gtk

macchanger

Nuk ka rëndësi nëse përdorni macchanger në tastierë ose dritare, gjithmonë do të duhet të çaktivizoni së pari ndërfaqen e rrjetit dhe ta aktivizoni atë më vonë. 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Imazhi i mbajtësit të vendit Manuel Alcocer dijo

  Epo, 'iproute2' tashmë ju lejon ta bëni këtë si kjo:

  ip link vendosur dev eth0 adresa 00: 11: 22: 33: 44: 55

  Zëvendësoni eth0 me ndërfaqen e dëshiruar (lidhja $ ip, tregon ndërfaqet).
  Nga rruga, thashethemet thonë se 'ifconfig' tashmë është "vjetëruar" dhe se nuk do të vijë në versionet vijuese të disa distros mirë-njohur.
  Ka më shumë se një vit që në archlinux ajo që përdoret është iproute2 (të paktën në instalimin themelor që bëj me pacstrap, duke përdorur skriptet që qarkullojnë aty për aty nuk i di)

 2.   Manuel Alcocer dijo

  Epo, 'iproute2' tashmë ju lejon ta bëni këtë si kjo:

  ip link vendosur dev eth0 adresa 00: 11: 22: 33: 44: 55

  Zëvendësoni eth0 me ndërfaqen e dëshiruar (lidhja $ ip, tregon ndërfaqet).
  Nga rruga, thashethemet thonë se 'ifconfig' tashmë është "vjetëruar" dhe se nuk do të vijë në versionet vijuese të disa distro-ve të njohura.
  Ka më shumë se një vit që në archlinux ajo që përdoret është iproute2 (të paktën në instalimin themelor që bëj me pacstrap, duke përdorur skriptet që qarkullojnë aty për aty nuk i di)

 3.   Ramiro Estigarribia dijo

  Një opsion më i thjeshtë, megjithëse me më pak opsione:
  nëse konfiguron eter 0 hw eter 08: 00: 00: 00: 00: 01
  Një përshëndetje

 4.   Daniel dijo

  Gjithashtu si kjo:

  rfkill bllokoj te gjitha
  ifconfig wlan1 hw eter xx: xx: xx: xx: xx: xx
  rfkill zhbllokoni të gjitha

  Përshëndetje.

 5.   përdorues dijo

  Unë gjithmonë e bëj atë me redaktorin e menaxherit të rrjetit nga një ndërfaqe grafike
  kliko me të djathtën në applet NetworkManager dhe redaktoni lidhjet, atje vendosa një «MAC të klonuar»