Ndryshoni ikonën në llojin e skedarit në KDE

Unë përdor temën e ikonës Faenza, por ikona e shfaqur për skedarët MHT eshte vertet e shemtuar. Kështu që, meqenëse doja të ndryshoja ikonën që shfaqet në këto skedarë, unë duhej të modifikoja paketën Faenza, diçka që më dukej pak e lodhshme dje (po, unë isha dembel ...)

Për fat të mirë, KDE më lejon të bëj këtë lloj ndryshimi në një mënyrë shumë të thjeshtë

Këtu janë hapat për të ndryshuar ikonën e çdo lloji skedari:

1. Hape Preferencat e sistemit dhe kliko dy herë në opsionin «Dosjet Shoqatat':

2. Tani në shiritin e filtrit shkruajmë llojin e skedarit në të cilin duam të ndryshojmë ikonën (në rastin tim ata janë .mht, prandaj shkruaj mht)

3. Përzgjedhja në zonën e rezultateve që nuk duket disa centimetra poshtë opsionit që i ngjan më shumë nevojës sonë (zakonisht do të shohim vetëm një mundësi hehe, ata nuk përfshihen shumë me këtë), ne mund ta ndryshojmë ikonën. Shihni imazhin vijues për të kuptuar më mirë:

Gati.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louzan dijo

  Nëse është mjaft e thjeshtë, unë i përdorja për të modifikuar llojet e imazheve në temën e ikonës.

 2.   Punch F dijo

  Më shërbeu shumë, faleminderit shumë.

bool (e vërtetë)