Ndryshoni ikonat e dosjeve tona në Gnome

Dje vizitova një fqinjë që përdor Windows XP në kompjuterin e saj për ta ndihmuar me një problem që kishte dhe vura re se si çdo dosje në diskun D: kishte një ikonë të butë për t'i personalizuar pak.

Bëni këtë me Nautilus (Menaxheri i Dosjeve të xhuxh) është me të vërtetë e thjeshtë dhe nuk kemi pse të përdorim ndonjë program shtesë ose diçka të tillë. E tëra çfarë duhet të bëjmë është:

1- Zgjedhim dosjen që duam ta rregullojmë »Kliko me të djathtën dhe klikojmë në ikonën e dosjes.

2- Kërkojmë ikonën brenda dosjes tonë .icons, ose ne thjesht zgjedhim ndonjë skedar në format .png, .jpgose .svg (të tjerët mund të përdoren). këtu ju mund të gjeni disa shumë të ftohtë. Dhe gati !!!

Kështu duket imja

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos dijo

  Ahahah Mbaj mend se kjo ishte një nga gjërat e para që më pëlqente në lidhje me Linux, në Windows ishte vërtet një gabim për ta ndryshuar këtë.

  Faleminderit, si gjithmonë blogu është shumë i mirë, e ndjek çdo ditë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Jeni të mirëpritur, këto janë gjëra nga të cilat goditen përdoruesit e rinj dhe isha për ta që shkrova këtë artikull. 😀

  2.    Carlos-Xfce dijo

   E njëjta gjë më ndodhi mua. Më kujtohet duke kërkuar në një dosje me ikona të pafundme dhe do të duheshin orë të tëra atje. Heh heh.

 2.   Guxim dijo

  Po të isha KZKG ^ Gaara do të kisha marrë kompjuterin tuaj për t'ju dhënë ikona homoseksuale rreth Ju $ tin Bieber ose Motrat Jonas haha.

  E vërteta është se në Hasefroch nuk dukej aq e komplikuar

  1.    elav <° Linux dijo

   Dhe unë e vras ​​atë si një qen .. Justin Bieber? .. Mos më qaj *****