Ndryshoni pozicionin e njoftimeve në Kanellë

Sot një përdorues më pyeti në një koment se si të ndryshoja pozicionin e njoftimeve të Kanellë, dhe përgjigjja ime ishte se duke redaktuar .css (po, si në një faqe në internet) e temës që vjen si parazgjedhje, mbase një rezultat i tillë mund të arrihet.

Epo, për të mos mbetur me dyshimin, fillova LMDE me Kanellë duke përdorur një memorie flash dhe në fakt, ne mund të ndryshojmë pozicionin e njoftimeve (ndër të tjera), duke redaktuar skedarin /usr/ ndaj/kanellë/temë/kanellë.css. Ne e hapim këtë skedar me redaktorin tonë të preferuar:

$ sudo vim /usr/share/cinnamon/theme/cinnamon.css

Dhe ne kërkojmë linjën (afërsisht 650) cfare thote:

margin-from-top-edge-of-screen: 30px;

dhe ne e ndryshojmë vlerën në mënyrë që të duket kështu:

margin-from-top-edge-of-screen: 650px;

Dhe ky është rezultati:

Ne gjithmonë mund të luajmë me vlerat, madje ka mundësi të tjera që mund t'i modifikojmë. Për fat të mirë kjo skedar është shumë mirë e komentuar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sëpatë dijo

  Këshillë shumë e mirë! Gjithmonë duhet të guxoni të vini në dorë cilësimet
  Tani që fillon vera, ndihem e detyruar të hedh një vështrim te Kanella, të cilën nuk e kam provuar akoma: S

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë tashmë ju them. Nëse kthehem te xhuxh një ditë do të jetë me GnomeClassic ose më mirë akoma me Kanellë.

 2.   Lutuni dijo

  FTW !!! ti je idhulli im !!! Faleminderit shumë, hehehe unë pyeta në disa forume dhe askush nuk m'u përgjigj dhe thashë në desdelinux ato ofrojnë këshilla të vlefshme, unë nuk humbas asgjë duke pyetur dhe nëse shumë për të fituar dhe për të mësuar !! dhe o befasi !! Seriozisht Faleminderit shumë !!!

  1.    elav <° Linux dijo

   😀 Faleminderit, por nuk ishte kaq e gjatë. Unë tashmë kam pasur përvojë në modifikimin e këtyre gjërave, sepse Shell gnome edhe Kam bërë disa ndryshime në atë kohë. Ajo e bërjes së temave duke përdorur JavaScript, CSS dhe të tjera, ka qenë një ide e shkëlqyeshme, sepse me pak njohuri mund të modifikoni dhe të arrini gjëra të pabesueshme. E Kanellë Ju mund të gjeni artikuj të tjerë shumë interesantë në këtë blog, kështu që mos ngurroni të eksploroni.

 3.   Seba dijo

  Kjo distancë do të ndryshojë në varësi të rezolucionit? Unë nuk përdor kanellë, por më mungon kjo pyetje. ndoshta do të ishte diçka si kjo (rezolucion vertikal - 30) të dihet se sa piksele duhet të vendosen në të?

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo po, më ka rastisur ta komentoj atë. Në rastin e shembullit, ai kishte një rezolucion prej 1024 768, por në varësi të asaj që kanë të tjerët, këto vlera duhet të rregullohen.

 4.   nano dijo

  Po përdorni LMDE? Kurvë! xD

  1.    elav <° Linux dijo

   Shihni, por në modalitetin e drejtpërdrejtë

 5.   Fredy Quispe Medina (@powerfredy) dijo

  kanella duket të jetë ajo që kërkoja për një vit tani, unë qëndroj atje, ka efekte, por me konceptimin klasik të desktopit të gnome.

 6.   Ujk dijo

  Faleminderit për udhëzimin. Sot provova Kanellën në Arch dhe mendoj se kam gjetur një desktop të shkëlqyeshëm, vetëm atë që po kërkoja (XFCE duket jo praktike në disa raste). Së bashku me KDE tashmë i kam palët e mia, haha.