Ne do të rrisim harduerin e VPS ku ndodhet blogu (+ Hostgator me probleme)

Rritja e RAM:

Siç e kam thënë në disa raste tashmë, në këtë moment blogu DesdeLinux.net organizohet në një VPS të GnuTransfer, RAM-i VPS është 2 GB dhe blogu po punon në mënyrë spektakolare (siç e keni vërejtur në performancën e shkëlqyeshme). Sidoqoftë, falë ndihmës së pamasë të djemve në GnuTransfer, ne do të rrisim RAM-in e VPS-së nga 2GB në 3 GB, do ta marrim atë si sigurim të jetës, në mënyrë që të sigurojmë 99% që blogu të mos jetë kurrë jashtë linje për shkak të burimeve të pakta në server.

Si rezultat i kësaj mund të vini re se blogu është jashtë linje për disa minuta.

Hostgator që paraqet probleme:

Siç duhet ta keni vërejtur, ne kemi paraqitur çështje sot për shkak të Hostgator. Problemi në vetvete jepet që shfletuesit e tyre nuk mund të dinë në cilin server posaçërisht në blogun e internetit.desdelinux.net ndodhet, e gjitha sepse Hostgator (i cili administron të dhënat tona DNS) ka vendosur sot, edhe një herë, të kryejë «detyra të mirëmbajtje 'ose diçka e ngjashme.

Unë nuk jam kundër dhënies së mirëmbajtjes për serverat ose nyjet e tyre, për asgjë, thjesht ... nga Zoti, çdo profesionist në këtë degë, para se të bëjë ndonjë gjë, paralajmëron, njofton klientët e tyre në mënyrë që më vonë ata të mos ndjehen si një mace në Hëna

Mund të lexoni këtu: http://forums.hostgator.com/network-event-provo-data-center-t278660.html?p=474301#post474301

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

41 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ekuandekuera dijo

  Nuk është mirëmbajtje, është ndërprerje e energjisë. Qendra e të dhënave u hutua ... 8 orë më parë unë kisha faqet e mia poshtë ... një rënie hostgator.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në asnjë mënyrë… Hostgator mace> / dev / null

   1.    Ekuandekuera dijo

    Unë kam qenë atje për 6 muaj, së pari me shared, dhe një muaj më parë kam vendosur një VPS, nuk kisha pasur probleme deri më tani. Kam kaluar tërë muajin në rregullimin e VPS-së dhe është si të lëvizësh shtëpi ... nuk mund ta bësh gjithë kohën.
    Gjithsesi, unë do të shoh se si ia dilni me Gnutransfer se po e shoh me sy të mirë.

    1.    i gjallë dijo

     GNUTransferimi është i shkëlqyeshëm. Ata kanë panelin e tyre për të kontrolluar VPS .. mirë, KZKG ^ Gaara ju jep informacione më të mira ..

     1.    eliotime3000 dijo

      Dhe a keni menduar të provoni zVPS? Fromshtë nga të njëjtët krijues të ZPanel.

    2.    KZKG ^ Gaara dijo

     Pas disa ditësh do të bëj një post duke folur për GnuTransfer (kur ta bëjmë zyrtare që shpenzojmë 100% me ta), atje do të shpjegoj disa gjëra për të cilat jam i sigurt se do të interesojnë disa

     1.    giskard dijo

      Unë pres atë postim

     2.    Kuba e Kuqe dijo

      Tani për tani po hidhja një vështrim në GNUTransfer për të parë se si ishte, mënyra e pagesës më përshtatet, sepse kursej 60 dollarë nëse blej tërë vitin .. kjo më përshtatet

     3.    Carlos_Xfce dijo

      Shpresojmë që gjithçka të shkojë mirë me atë kompani të re pritëse dhe që ju të mund të ndani një artikull të shkëlqyeshëm rreth VPS me GNUTransfer.

     4.    KZKG ^ Gaara dijo

      Unë gati e kam mbaruar postimin

   2.    Jose Torres dijo

    Në fakt, problemi nuk është hostgator, por në qendrën e të dhënave Ace Data Centers dhe po prek edhe kompani të tjera që kanë servera të vendosur në atë hapësirë ​​fizike, të tilla si bluehost dhe HostMonster. më shumë informacion këtu: http://www.thewhir.com/web-hosting-news/network-issues-cause-hostgator-provo-data-center-outage

    1.    Jose Torres dijo

     Kjo është ajo ku unë shoh vlerën e shërbimeve të reja të pritjes në serverat cloud dhe / ose cloud, ku faqja juaj e internetit nuk varet nga një platformë e vetme fizike, por qëndron në raste virtuale brenda një reje serverash (idealisht) të shpërndara në vende të ndryshme dhe pika të ndryshme gjeografike; të cilat ndërrohen automatikisht në rast dështimesh dhe rezervohen automatikisht, duke ju lejuar të klononi ose rikuperoni një shembull brenda disa minutash.

 2.   Oscar dijo

  Se serveri merret me DNS është shumë keq në disa mënyra: / ata duhet të migrojnë domenin në një kompani që u lejon atyre të kenë kontrollin e DNS, unë e mësova në mënyrën e vështirë. Por edhe kështu, lajmi i mirë është se ata janë pak më pak se e gjithë kjo është gati: D.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, po mendojmë për NameCheap (sepse elav nuk guxon të instalojë vetë DNS-në hahahahahaha !!!!)
   Ne jemi afër shkuarjes 100% të Hostgator

   1.    i gjallë dijo

    Nuk është se nuk dua të instaloj DNS, por sepse nëse kemi DNS në të njëjtin server blog dhe VPS bie, e njëjta gjë ndodh me Hostgator. Shtë më mirë që DNS të jetë në një vend tjetër dhe jo në të njëjtën VPS.

    1.    Jose Torres dijo

     Keni të drejtë. më e rekomanduara është që ata të marrin një shërbim DNS të lirë ose profesional të DNS-së përveç serverave që do t'ju lejojë atyre një trajtim më efikas dhe kohë më të shpejtë të përgjigjes në rast të ndonjë shqetësimi.

 3.   Manuali i Burimit dijo

  Unë ju thashë që HostGator ishte një turp. Një javë me ta dhe nuk ka ndaluar në përplasje, vonesa të tmerrshme (të njëjta me ato që pashë këtu), gabime në lidhje me bazën e të dhënave ...

  Unë jam duke u larguar nga pritja tani.

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe zVPS? Ai është nga Britania e Madhe dhe është një nga krijuesit e ZPanel. Tani për tani ata janë me CentOS dhe Ubuntu Server, por shpresoj që ata të zgjerojnë katalogun e tyre të sistemeve operative.

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Unë nuk dua një VPS, unë dua një të përbashkët (nuk kam as para, as kohë, as dëshirë për të mbajtur një VPS).

 4.   José Miguel dijo

  Unë përdor një server gjerman, me cilësi të lartë me një çmim të arsyeshëm.

  Asnjëherë nuk më ka dhënë një problem, e përsëris, kurrë ...

  Përshëndetje.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ne kemi blerë një VPS në Alvotech.de dhe është mjaft i qëndrueshëm, thjesht kemi shumë shërbime atje dhe blogu nuk mund të vihet atje si shaka

 5.   le të përdorim linux dijo

  Unë vij të kuptoj dhe të them që Gnutransfer është më i miri. 🙂 Haha!
  Përshëndetje ekipi!
  Paul.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Migrimi është gati, ne tashmë jemi në një VPS me 3 GB RAM

 6.   richzendy dijo

  Ai transferim gnut transferimi më duket disi i shtrenjtë, për pak më pak se ai çmim marr VPS në një kompani të njohur (nuk e vendos për të mos u dukur si spammer) dhe me 8 GB RAM dhe trafik të pakufizuar të lidhur në një lidhje 100 MBPS.

  Unë shpresoj se ju bëni shumë mirë, a keni menduar për optimizmin? (nginx + php-fpm + llak + w3 memorie e përgjithshme + përdor wordpress.com CDN)

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Thuaj cili është ai pritje, ne nuk do ta konsiderojmë si të padëshiruar.

   Blog-u tashmë është optimizuar me Nginx + MySQL + PHP5 + APC + W3 Total Cache (edhe pse duket se Gaara e kalon ditën vetëm duke parë anime pa kuptim, ai është një administrator sistemi me profesion;)).

   WordPress.com CDN (Photon) nuk më bindi shumë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   E di që mund të ketë oferta ose ofrues më të mirë, por ndonjëherë nuk ka të bëjë me paratë në të vërtetë. Djemtë në GnuTransfer kanë pasur më shumë vëmendje të shkëlqyeshme për ne, unë do të flas për këtë në një postim së shpejti (sot ose nesër)

   Lidhur me optimizimin e faqes, siç ju tha Manuel, aktualisht VPS tashmë ka 3 GB RAM, duke përdorur Nginx + MySQL + PHP5 + APC + W3_Total_Cache (shtojca WP).
   Gjithçka e instaluar, konfiguruar dhe optimizuar si duhet

   Dhe mos u shqetëso, mund të lësh lidhjen, nuk do të konsiderohet SPAM

 7.   frk7z dijo

  Epo, pasi që Hostgator i përket grupit EIG, ka shumë ankesa nga webhostingtalk për atë kompani, migroni sa më shpejt që të jetë e mundur.

 8.   sanhuesoft dijo

  Modaliteti i Utopisë ON: le të krijojmë një qendër të dhënash me serverat tanë + kumar dhe lavire!

  1.    eliotime3000 dijo

   [fytyre qesharake]
   Qendra e të dhënave nuk është problem. Problemi është bixhozi, pasi ka pengesa ligjore dhe për këtë arsye është më e arritshme të përdoren tastierat si një zëvendësim për lojërat e fatit. Sluts janë edhe më të vështira për t'u arritur, megjithëse është më lehtë të gjesh vajza cosplay me cilësi të mirë.
   [/ fytyre qesharake].

   1.    sanhuesoft dijo

    Do të ishte një mini-kazino e fshehur që do të arrihej përmes një dere të fshehur në një nga raftet e qendrës së të dhënave, ku do të kishte një shkallë për të zbritur në nëntokë.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     HAHAHA Më pëlqen kjo ide e hyrjes në një dhomë të fshehur përmes një dere të fshehtë në një raft serveri

 9.   eliotime3000 dijo

  Hostgator ishte një shërbim i mirë, por fatkeqësisht ata morën vendimin për t'u besuar serverave të kobshëm. Më parë, ata që përdorën serverat për Windows Server u ankuan për ndërprerjet e vazhdueshme të serverave të tyre (se problemi supozohet të jetë për shkak të vetë Windows Server), por sa i përket GNU / Linux, mendoj se të paktën më bëri të mendoj dy herë në zgjedhjen e këtij shërbimi.

  Tani për tani, unë jam duke debatuar midis dy shërbimeve: GNUTransfer dhe zVPS. Me sa duket, GNUTransfer më jep një shans më të mirë për të paguar me bitcoins, gjë që zVPS nuk më lejon ta bëj.

 10.   elendilnarsil dijo

  shumë ndryshime në një kohë shumë të shkurtër. Deri më tani jam i vetëdijshëm për madhësinë e ndryshimit që rezultoi në bashkimin nga FromLinux dhe UsemosLinux. Por gjithçka gjithmonë për të përmirësuar. Shkëlqyeshëm

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nëse nuk mund ta imagjinoni. Kjo që keni parë është vetëm maja e ajsbergut, ne kaluam shumë kohë duke koordinuar logjistikën dhe duke u përgatitur për atë që do të vinte, dhe megjithatë kemi pasur shumë surpriza dhe pengesa.

 11.   i ri dijo

  Unë do të doja që në një të ardhme jo aq të largët të isha në gjendje të kuptoja GJITHÇKA që ata thanë këtu
  konfiguroni gjithçka, dns, mysql, php, etj etj etj
  do ishte mrekullueshme

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Për të kuptuar DNS, këtu janë disa postime se si të konfiguroni Bind9 - » https://blog.desdelinux.net/tag/bind9

   Se si të instaloni MySQL + Apache + PHP, ne ende lëmë dy postime në lidhje me të:
   https://blog.desdelinux.net/instalacion-de-un-entorno-lamp-en-debian-y-derivados/
   https://blog.desdelinux.net/como-instalar-lamp-en-ubuntu-la-forma-facil/

   Ne bazohemi në të njëjtën njohuri që është këtu në blog

   të fala

 12.   Canales dijo

  Një punë e shkëlqyeshme që ju bëni vazhdimisht në mënyrë që komuniteti të jetë atje në krye, përsëri falënderoj ekipin.

  Rroftë FromLinux

 13.   ejmalfatti dijo

  A keni menduar të përdorni Joomla, në vend të WordPress?

  Unë e pyes atë nga e para njohuri në çështjen e internetit. Edhe pse nuk do të thotë të lexosh.
  Kam lexuar që Joomla është më e mirë kur një sit merr shumë vizita, ose kur faqja do të jetë pak a shumë e rëndësishme, për sa i përket vizitave; dhe se sistemi i përdoruesit është më i mirë në Joomla. Përdoruesit dhe shkrimtarët e administratorit, etj.

  Unë kërkoj mendimin e tij, veçanërisht @elav, i cili mendoj se është përgjegjës për hartimin dhe programimin e internetit.

  Faleminderit dhe përshëndetje për të gjithë komunitetin.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   WordPress përshtatet në mënyrë të përsosur për llojin e faqes që ne jemi, një faqe dinamike, përmbajtja e së cilës azhurnohet ose ndryshon vazhdimisht (blog). Joomla (si dhe Drupal) Unë besoj në mendimin tim modest, është për faqe të ndryshme, më statike për të thënë.

   Dhe ... personalisht, unë do të vdisja nëse do të më duhej ta përdorja Joomla për diçka përsëri, LOL!

 14.   Carazo dijo

  Nëse ata kanë një VPS dhe instalojnë Varnish me 2 GB RAM ata do të jenë në gjendje të përballojnë ortekët e 40.000 përdoruesve të njëkohshëm.

  Unë jam i përkushtuar për të ndriçuar faqet WordPress dhe faqja juaj, për shkak të karakteristikave që ka, është kandidati ideal për të përdorur Llak.

  Nëse doni ndihmë, më kontaktoni se unë jam i përkushtuar për këtë, ju do të ndaloni të keni probleme dhe do të fluturoni.

  1.    brunokaski dijo

   Unë mbështes sugjerimin e Carazo. Llak për cache-