.NET 5 vjen me mbështetjen e Linux dhe WebAssemble

Microsoft zbuloi së fundmi përmes një postimi në blog, duke lëshuar një version i ri kryesor për platformën .NET 5 çfarë siguron mbështetje për Linux, macOS dhe WebAssemble.

.NET 5 u siguron përdoruesve një kornizë të vetme të hapur dhe kohën e duhur që mund të përdoren në fusha të ndryshme të zhvillimit dhe në platforma të ndryshme. Versioni .NET 5 përbëhet nga unifikimi i .NET Framework, .NET Core dhe Mono. Me .NET 5, ju mund të krijoni aplikacione ndër-platformë duke përdorur një bazë të vetme të kodit dhe një proces të përbashkët të shkrimit, pavarësisht nga lloji i aplikacionit.

Produkti .NET 5 vazhdoi zhvillimin e projektit me burim të hapur .NET Core 3.0 dhe ai zëvendësoi Kornizën klasike .NET, e cila nuk do të zhvillohet më vete dhe do të ndalet në lëshimin e .NET Framework 4.8. I gjithë zhvillimi lidhur me

.NET tani përqendrohet në projektin .NET Core duke përfshirë Runtime, JIT, AOT, GC, BCL (Biblioteka e Klasës Baza), C #, VB.NET, F #, ASP.NET, Korniza e njësisë, ML.NET, WinForms, WPF dhe Xamarin. Në versionin tjetër të .NET 6, projektet Xamarin dhe Mono do të përfshihen për të mbështetur platformat iOS dhe Android.

Ashtu si .NET Core, .NET 5 anije me kohën e duhur të CoreCLR me përpiluesin RyuJIT JIT, biblioteka standarde, CoreFX, WPF, Windows Forms, WinUI, Entity Framework, ndërfaqja e vijës komanduese dotnet, kornizat për zhvillimin e aplikacioneve të klientit WPF dhe Windows Forms, si dhe mjetet për zhvillimin e mikrosherbimeve, bibliotekave, serverëve, aplikacioneve grafike dhe konsolës.

.NET 5.0 është versioni i parë i udhëtimit tonë të unifikimit .NET. Ne krijuam .NET 5.0 për të lejuar një grup shumë më të madh të zhvilluesve të migrojnë kodin dhe aplikacionet e tyre nga .NET Framework në .NET 5.0. Ne gjithashtu bëmë shumë nga puna fillestare në 5.0 në mënyrë që zhvilluesit e Xamarin të mund të përdorin platformën e unifikuar .NET kur lëshojmë. NET 6.0. Ka më shumë për unifikimin .NET më vonë në postim.

Tani është një kohë e shkëlqyeshme për të theksuar bashkëpunimin e pabesueshëm me të gjithë ata që kontribuojnë në projektin .NET. Ky botim shënon daljen e pestë kryesore të .NET si një projekt me burim të hapur. Sot, ekziston një përzierje e shkëlqyeshme e individëve dhe ndërmarrjeve të vogla dhe të mëdha (përfshirë sponsorët e korporatave të .NET Foundation) që punojnë së bashku si një komunitet i madh në aspekte të ndryshme të .NET në organizatën dotnet në GitHub. Përmirësimet në .NET 5.0 janë rezultat i shumë njerëzve, përpjekjeve të tyre, ideve të zgjuara dhe kujdesit dhe dashurisë së tyre për platformën, të gjitha përtej drejtimit të projektit nga Microsoft. Nga ekipi themelor që punon në .NET çdo ditë, ne i shpërndajmë një "faleminderit" të madh të gjithëve që kontribuan në .NET 5.0 (dhe versionet e mëparshme)!

Përveç përpilimit JIT, versioni i ri siguron mënyrën parakompiluese të bazuar në LLVM për kodin dhe bytekodin e makinës së WebAssemble (Mono AOT dhe Blazor përdoren për statike).

performanca të përbërësve të ndryshëm të platformës dhe bibliotekëss është rritur ndjeshëm (veçanërisht përshpejtimin e serializimit të JSON, regex dhe operacionet HttpClient).

Përgjegjësia është përmirësuar duke azhurnuar mbledhësin e plehrave. Klienti i integruar ClickOnce për publikim të shpejtë të aplikacioneve. Për Linux dhe macOS, API System.DirectoryServices.

Protokollet janë përshtatur për të punuar me LDAP dhe Active Directory. Për Linux, gjithashtu është shtuar mbështetja për aplikacione me një skedar, në të cilin të gjithë përbërësit dhe varësitë janë të paketuara në një skedar të vetëm.

Një pirg për zhvillimin e aplikacioneve të internetit ASP.NET Core 5.0 dhe shtresën ORM Entity Framework Core 5.0 (drejtuesit, përfshirë SQLite dhe PostgreSQL) u lëshua veçmas, si dhe versionet gjuhësore C # 9 dhe F # 5. C # 9 përfshin mbështetje për gjeneratorët e kodit burimor, programet e nivelit të lartë, modelet e reja dhe llojin e klasës së regjistrimit.

Mbështetja për .NET 5.0 dhe C # 9 është përfshirë tashmë në redaktuesin falas të kodit Visual Studio.

Së fundi, Nëse doni të dini më shumë rreth njoftimit të .NET 5, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.