NetBeans 12.2 arrin me mbështetje për veçori të reja në Java, PHP dhe më shumë

NetBeans 12.2 tashmë është lëshuar dhe në këtë version të ri, Fondacioni Apache njoftoi se NetBeans 12.2 që kryesisht siguron mbështetje për veçoritë e reja specifike për JDK 14, JDK 15 dhe PHP 8.

Për ata që nuk janë të njohur me NetBeans, duhet ta dini këtë është një IDE (mjedisi i integruar i zhvillimit) për Java, qëllimi kryesor i së cilës është të përshpejtojë ndërtimin e aplikacioneve Java, përfshirë shërbimet në internet dhe aplikacionet për pajisjet mobile.

Përveç funksionalitetit standard të mjetit, është gjithashtu e mundur që të zgjerohet me mbështetje për gjuhët programuese C dhe C ++, mbështetje për krijimin e aplikacioneve në arkitekturën SOA, përdorimin e skemave XML dhe XML, BPEL dhe Java Web Services ose modelimin UML Shtesa e Profilerit të NetBeans ju lejon të gjurmoni përdorimin e CPU-së dhe përdorimin e kujtesës së një aplikacioni të caktuar.

Nga ana tjetër, NetBeans Mobility Pack shton një korrigjues në mjedisin NetBeans që ju lejon të monitoroni ekzekutimin e programeve celularë.

NetBeans është shkruar në Java, gjë që e bën atë shumë fleksibël dhe mund të ekzekutohet në platforma të ndryshme të sistemit (Windows, Linux).

Rreth NetBeans 12.2

Versioni i ri i NetBeans 12.2 mbërrin menjëherë pas dy muajsh nga lëshimi i versionit 12.1. DHEKy version i ri shton disa veçori të reja në IDE me burim të hapur dhe bën disa azhurnime për bibliotekat e ndryshme.

Kjo përfshin mbështetje për veçoritë Java specifike për JDK 14 dhe 15, shtimi i Java Editor dhe Java Debugger në Visual Studio Code (Kodi VS), veçori të reja për JavaFX dhe Java Web, dhe më shumë.

Përveç kësaj, shtohet mbështetja për PHP version 8Si rezultat, përdoruesit e NetBeans tani kanë në dispozicion një numër karakteristikash të reja, duke përfshirë llojet e bashkimit, operatorin Nullsafe dhe llojin statik të kthimit. Mbështetja për Oracle Jet, e cila ishte vonuar shumë, tani është hequr për të mirë.

Gjithashtu u përmend që krijimi i klasave, ndërfaqeve dhe enumeve të reja u sigurua duke ngjitur tekstin nga kujtesa e fragmenteve.

Nga ana e mjeteve të zhvillimit të faqeve Java, përmendet se Mbështetja për kornizën MVC Spring 5.2.9 është përmirësuar. Në dialogun për redaktimin e vetive të projektit në internet, ruajtja e URL-së me lidhje relative është rregulluar. Integrimi i Derby është hequr nga modulet Server Payara. 

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy të këtij versioni të ri:

 • Kodi i mbështetjes JavaFX është zgjeruar për të mbështetur objekte të pandryshueshme.
 • Mbështetje e shtuar për funksionet e reja PHP 8.
 • Pastroi varësitë dhe infrastrukturën për funksionet JavaScript dhe HTML
 • Përpiluesi javac është i kufizuar në një shembull të vetëm.
 • Përmirësimi i trajtimit të varësisë për JavaScript dhe HTML.
 • Mbështetja e vjetëruar për Oracle JET është hequr.
 • Ndihmë e përmirësuar CSS3.
 • Versione të azhurnuara Ant 1.10.8, exec-maven-plugin 3.0.0, Gradle Tooling API 6.7, JDBC PostgreSQL 42.2.16, payara-micro-maven-plugin 1.3.0, Spring Framework 4.3.29, TestNG 6.14.3.
 • Detshtë siguruar zbulimi i JDK-ve të instaluara me SDKMan dhe Debian.
 • Rregullimi dhe ekzekutimi individual mundësohen kur projekti Gradle ofron detyrën e duhur.

Si të instaloni NetBeans në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë NetBeans në shpërndarjen e tyre Linux, ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Një nga mënyrat për të instaluar këtë IDE në Linux është duke shkarkuar instaluesin dhe duke e ekzekutuar atë. Kërkesa e vetme është të keni të instaluar Java.

Tani thjesht duhet të marrim instaluesin nga lidhja më poshtë.

Pasi të keni instaluar gjithçka, hiqni zinxhirin e skedarit të shkarkuar rishtas në një direktori të pëlqimit tuaj.

Dhe nga terminali ne do të hyjmë në këtë direktori dhe më pas ekzekutojmë:
ant
Për të ndërtuar IDE-në e Apache NetBeans. Pasi të ndërtohet, mund të ekzekutoni IDE duke shtypur

./nbbuild/netbeans/bin/netbeans

Një metodë tjetër instalimi është me ndihmën e paketave Flatpak, kështu që duhet të kemi vetëm mbështetjen për të qenë në gjendje të instalojmë këtë lloj pakete në sistemin tonë.

Instalimi mund të bëhet nga një terminal duke shtypur komandat e mëposhtme:
flatpak install --user https://flathub.org/repo/appstream/org.apache.netbeans.flatpakref


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.