Nga FirefoxOS: Lind një projekt i ri

Ne duam të njoftojmë me shumë kënaqësi se kemi vendosur të krijojmë një projekt të ri për të mbuluar sistemin e ri operativ për celularët në modë: Firefox OS.

Nga FirefoxOS.net Isshtë tashmë i disponueshëm me disa artikuj, të cilët do të përqendrohen në ofrimin e Këshillave, Tutorialeve, Manualëve dhe lajmeve në lidhje me këtë OS të ri për celularët dhe pajisjet e tyre.

Faqja është në rinovim të vazhdueshëm për sa i përket dizajnit, kështu që tani për tani ne do të përqendrohemi në përmbajtje për të mbledhur shumë nga informacionet "e dobishme" të shpërndara në internet.

Nga_FirefoxOS

Nuk mendoj se është e panevojshme të thuhet se si zakonisht, nëse ata kanë njohuri mbi këtë temë dhe informacion për të kontribuar, ata janë të ftuar të marrin pjesë dhe të bashkëpunojnë me Nga FirefoxOS.

Dhe sigurisht, ne pranojmë kritika, sugjerime, etj. Pa zhurmë të mëtejshme, unë e lë lidhjen:

Vizitoni FromFirefoxOS

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

55 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pandev92 dijo

  Nuk e di, thjesht nuk mund ta shoh mjaft qartë për të ngritur një faqe të veçantë, firefox os, e cila nuk është përdorur nga shumë njerëz në blog dhe ende duke mos përdorur android xD për shembull…, është e çuditshme.

  1.    elav dijo

   Tani e shpjegoj .. simpleshtë e thjeshtë:
   - Së pari, sepse nuk kemi përvojë me Android, nuk kemi as një terminal me këtë OS.
   - Së dyti, sepse na pëlqen FirefoxOS si OS dhe shohim shumë të ardhme dhe në fund të fundit, është më mirë të ofrojmë një hapësirë ​​kushtuar tij. Me fjalë të tjera, një sit tematik.
   - Së treti, sepse tashmë një mik që DIN për atë OS do të krijojë një projekt në lidhje me të.

   1.    Babil dijo

    Urime për projektin e ri, mund të bëhet "elandroidelibre.com" për firefox OS, veçanërisht për përdoruesit e linux-it siç po shoh se keni bërë. Një android i drejtuar drejt përdoruesve të linux-it ka shumë kuptim gjithashtu, shpresojmë se do ta bëjnë.

   2.    Manuali i Burimit dijo

    Thjesht për kuriozitet, si ka ardhur që ata kurrë nuk kanë pasur një Android? Nëse është për çmimin, ka terminale të ulta me kosto shumë të ngjashme me ato të ZTE Open (edhe pse unë e di nga përvoja që Android i nivelit të ulët është si Windows Vista në një Pentium III).

    1.    Od_ajër dijo

     Ka te drejte !! Më besoni, e di që është e vërtetë….> = (

   3.    Dikush në rrjetë dijo

    Mirësevini në projektin e ri!

    E cila nga rruga, ishte koha; kaq shumë treg Android më ka arritur deri në kurorë ...

    Tani ta kultivoj.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Dhe Linux që e përdor atë (krahasuar me sistemin tjetër operativ) si pak njerëz? 😀

   1.    pandev92 dijo

    pak njerez? më shumë se 40 milion njerëz: D.

   2.    Manuali i Burimit dijo

    Ajo që ai do të thotë është se nuk ka shumë përdorues të blog-ut që e përdorin atë në mënyrë që të mund të shkruajnë artikuj, por në të vërtetë jeni ju, Gregorio dhe unë mendoj Auros, mendoj se është më se e mjaftueshme për ta mbajtur blogun mesatarisht aktiv në atë që vjen më shumë redaktorët. Mbi të gjitha, DesdeLinux gjithashtu filloi me 4 ose 5 anëtarë dhe me kohën më shumë mbërriti. Ajo që unë do t'i këshilloja ata është të vendosin një shenjë shumë të dukshme se po kërkohen shkrimtarë, për t'i kapur ato më shpejt.

    Dhe mirë, unë gjithashtu kam ngurrimin tim nëse nuk ishte më mirë të lija temën e Firefox OS të integruar këtu (në fund të ditës është një Linux) ose të bëja diçka më shumë si Nga Mobile Linux për të folur për gjithçka që lidhet me Linux në celularët (megjithëse ka bloge Android nga grupe, mendoj se nuk ka një stil të hapur bashkëpunimi si FromLinux, ose që e trajton atë nga këndvështrimi i një linuxero).

    Nga ana tjetër, as një blog në lidhje me Firefox OS nuk është një ide e keqe. Isshtë një sistem shumë interesant dhe vështirë se ka ndonjë konkurrencë midis blogosferës hispanike. Do të shfrytëzonte një vend në rritje, të cilin të gjithë po kërkojnë informacion, por shumë pak e kanë adresuar.

    Sidoqoftë, fat i mirë për këtë projekt të ri, unë tashmë jam pajtuar në RSS për ta ndjekur nga afër. 😀

    1.    eliotime3000 dijo

     Nga ana ime, unë do të regjistrohem si një përdorues, dhe të paktën, nëse ka lajme për porte jozyrtare FFOS për terminalin tim (Samsung Galaxy Mini), unë do të bëj një udhëzues për të qenë në gjendje ta instaloj atë dhe pa vdekur në përpjekje.

     1.    Alex dijo

      Nëse mund ta instaloni në Samsung Galaxy Mini Plus ju jeni heroi im

  3.    le të përdorim linux dijo

   Mendoj të njëjtën gjë, por çdo përpjekje dhe motivim është gjithmonë i mirëpritur. Koha do ta tregojë nëse ishte apo jo një ide e mirë. Sidoqoftë, unë mendoj se edhe nëse faqja nuk funksionon, kjo do të na ndihmojë të marrim ide të mira për dizajnin e ri DL që po ndërtojmë… apo jo?
   Perqafo! Paul.

   1.    elav dijo

    Për këtë, kontrolloni postën

  4.    Carlos Carcamo dijo

   Më duket si një ide e shkëlqyeshme!
   Megjithëse firefox nuk është aq popullor sa android (akoma), fillimi i një blogu kushtuar tij më duket i shkëlqyeshëm për shkak të së njëjtës arsye për të qenë mjaft i ri ka pak dokumentacion ekzistues dhe madje edhe më pak në spanjisht. Android nga ana tjetër ka dokumentacion të mjaftueshëm dhe bërja e një blogu për android duket më shumë si humbje kohe për shkak të faktit se ka me siguri shumë prej tyre.

   Një arsye tjetër që mund të shtoja është se firefox është plotësisht burim i hapur, ndryshe nga google po lë komunitetin me burim të hapur pasi android evoluon.

 2.   Cronos dijo

  Nisma më duket shumë e mirë dhe mendoj se është e para në botë.

 3.   eliotime3000 dijo

  Sugjerim i mire. Gjithashtu, mendoj ose kam bërë blogun e FFOS në Drupal.

  1.    elav dijo

   eliotime3000, do ta them për herë të fundit .. ASNJEHERE, ASNJEHERE, do të na shihni që përdorim Drupal, ose Joomla në projektet tona .. shumë do të duhej të ndodhnin me WordPress që të ndodhte kjo.

   Ne e duam WordPress-in, e duam WordPress-in, marrim frymë me WordPress-in ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Në rastin tim, unë kam për të shtuar në wp-config.php Një linjë shtesë që ka funksionin e optimizimit të bazës së të dhënave, që nga e diela e kaluar, faqja ime e internetit u prish baza e të dhënave dhe unë duhej t'i kushtoja vëmendje mesazhit nga WordPress.

    Në vetvete, WordPress është një menaxher i mirë i përmbajtjes, por edhe kështu, për këtë lloj projekti, unë do t'ju sugjeroja të përdorni Drupal, pasi ai ka një menaxhim të përmbajtjes që ju lejon të përdorni si vetë Drupal ashtu edhe disa instalime në WordPress.

    Unë nuk jam dakord midis atyre që janë duke përdorur WordPress, sepse unë jam duke e përdorur atë për shkak të asaj se sa praktike është për mua. Gjithashtu, për të trajtuar Drupal prapa dhe përpara, duhet të përdorni drush për të bërë detyra tashmë të thjeshtuara në WordPress siç janë azhurnimet dhe migrimet nga WordPress ose CMS tjetër.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Pothuajse 3 vjet në internet, miliona vizita, dhe DB-ja jonë nuk është korruptuar kurrë nga paaftësia e hyrjes në sit, problemet kanë qenë gjithmonë për shkak të ofruesit të pritjes, rasti i rrallë është i juaji, mik.

     1.    eliotime3000 dijo

      Në rastin tim, kjo është për shkak se unë jam duke pritur (e cila është kjo, dhe përtej VPS që tha pronari i hostit i punësuar pasi serveri i mëparshëm pësoi një dështim kur azhurnoi zPanel). Me instalimin e WordPress, është mjaft e thjeshtë për tu instaluar.

    2.    Manuali i Burimit dijo

     Gaara ka të drejtë, nuk njoh askënd tjetër përveç teje, baza e të dhënave e të cilit është prishur, problemi është në instalimin ose në pritjen tuaj, nuk është diçka normale.

     WordPress punon mjaft mirë për projekte të çdo moshe, nuk është për asgjë që të gjitha rrjetet e mëdha të blogut e trajtojnë atë (përfshirë 52 nga 100 bloget më të njohura në botë).

     1.    eliotime3000 dijo

      Me sa duket, gjëja e bazës së të dhënave ishte për shkak të migrimit të serverit që pritja që unë përdorja ishte bërë kishte shkuar në dreq sepse zPanel 10.2 ishte me të meta. Pjesa tjetër e përbërësve janë në rregull, pasi nuk kam pasur probleme të mëdha me të.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       kështu që ... siç mund ta shihni, nuk ka asnjë lidhje me WP


    3.    urKh dijo

     Drupal është tepër i ngadaltë, nuk e kuptova kurrë pse. Por WordPress *. *

     1.    eliotime3000 dijo

      Kurvë Ju lutem!

      vBulletin 4 dhe Joomla! ato janë CMS-të më të ngadalta që kam provuar. Drupal 7 është po aq i shpejtë sa WordPress, por niveli i personalizimit në nivelin e zhvilluesit është thjesht mbresëlënës.

      Tani për tani, unë jam duke përdorur WordPress për thjeshtësinë e tij, por kur faqja ime të zgjerohet, unë do të punësoja një VPS në GNUTransfer dhe atje do të instaloja Drupal.

   2.    caesasol dijo

    Hahahaha, fanatizmi i tij është ngjitës

   3.    Manuali i Burimit dijo

    Ne e duam WordPress-in, e duam WordPress-in, marrim frymë me WordPress-in ...

    Amen vella. Le të lavdërojmë Zotin tonë WordPress. \ ose /

    1.    eliotime3000 dijo

     WordPress, WordPress kudo. Për më vonë, mbase do ta provoj përsëri Drupal, por tani për tani, po vë bast në WordPress.

 4.   vr_rv dijo

  Shkëlqyeshëm, urime për projektin e ri.

  PS: Nuk do të kishte qenë më mirë një desdemovilOs xD që mbulon android Firefox dhe ubuntuphone nëse është e mundur. Kështu, edhe nëse nuk kanë android ose Ubuntu, ata që e bëjnë, mund të bashkëpunojnë?

  1.    Jesus Ballesteros dijo

   Plotësisht dakord. Përveç kësaj, duhet parë se jo vetëm Firefox OS mund të bëjë konkurrencë të mirë, ekziston edhe një OS tjetër i bazuar në Meego të vjetër që tashmë ka arritur të marrë një copë tortë në Finlandë dhe quhet Sailfish OS. Isshtë gjithashtu i pajtueshëm me aplikacionet Android.

   http://jolla.com/

  2.    elav dijo

   Hmm, ne nuk kemi menduar për atë hahaha. Megjithëse me të vërtetë, siç e thashë edhe më parë, për Android një projekt interesant tashmë po vjen nga dora e një miku ynë në http://desdeandroid.net/

   Ubuntu Phone, Jolla, Meego, në fund të fundit janë projekte që nuk kanë pasur një rezultat të prekshëm si në rastin e FirefoxOS. Kjo është arsyeja pse të paktën as nuk i kam menduar ellos

   1.    Jesus Ballesteros dijo

    Në lajmet nga muycomputer thotë se Jolla tashmë ka arritur mirë në Finlandë, që nëse, duhet të kemi parasysh që Finlanda ka vetëm rreth 5 milion banorë, ajo ka më pak banorë se Bogotá në Kolumbi, por prapë fakti i thjeshtë për ta bërë të njohur tashmë bën një alternativë shumë interesante. OS tërheq vëmendjen time sepse telefoni duket shumë i shtrenjtë.

    Gjithsesi, më pëlqen shumë iniciativa juaj.

    http://www.muycomputer.com/2014/01/02/jolla-supera-iphone

 5.   Z. Boat dijo

  Urimet e mia të sinqerta, shpresoj që Firefox OS të shkojë larg dhe të përfundojë gjithçka në rrugën e tij. Timeshtë koha për t'i dhënë fund tiranisë, aq sa Android përdor kernelin Linux nuk është shumë më mirë sesa iOS ose WindowsPhone. Google nuk është shumë më pak se pjesa tjetër.

  Shpresoj që projekti të shkojë përpara dhe sistemi operativ falas të triumfojë. Nga rruga ... a e dini nëse tashmë ekzistojnë mjete të privatësisë, kriptimi OTR për Firefox OS?

 6.   kockat dijo

  Tani më duhet vetëm një telefon i denjuar për t'i sjellë ato telefona
  offtopic: nga larg logoja duket si një derr

 7.   Kokoliumi dijo

  Shkëlqyeshëm !!!! Urime, është mirë të dini se ka njerëz që punojnë për këto lloj çështjesh, përshëndetje.

 8.   Tesla dijo

  Shkëlqyeshëm! Ju uroj shumë fat!

 9.   komentatori dijo

  A nuk mund të kishte qenë këtu?

 10.   Noktuido dijo

  Fantastike! Unë kam pasur ZTE Open që kur doli më 2 korrik. Më duket një terminal i vogël, posa LG të dalë së shpejti me FirefoxOS, unë do të "fundos dhëmbët", sepse 3,5 ″ janë pothuajse e pamundur të trajtohen.

  Ka disa portale Android, të cilat më së shumti bëjnë për terminalet ekonomike që ekzistojnë për FirefoxOS, është krahasimi i tyre me diapazonin mesatar të telefonave inteligjentë Android.

  Të shkruash për FirefoxOS nuk do të thotë vetëm të mësosh për një sistem operativ specifik. Ai përfshin tema të tilla si standardet aktuale dhe të ardhshme në HTML5, css, js ose në ueb të hapur. Nëse funksionon në një shfletues modern, mund të ekzekutohet në çdo OS.

  Shtuar nga FirefoxOS në transmetimet e mia të lajmeve. 🙂

 11.   Alfonso dijo

  Unë e dua idenë! Pa dyshim që do të jetë një nga pionierët në Firefox OS.

  Përshëndetje.

 12.   leonardopc1991 dijo

  Një pyetje, unë duhet të ri-regjistrohem në blog ose me blogun nga Linux mund të hyj, një tjetër mund të kontribuoj por sigurisht që nuk kam një FirefoxOS fizik prandaj do ta imitoj atë, a mund dhe / ose lejohet?

  1.    elav dijo

   Po, për fat të keq, ne nuk duam të përziejmë bazat e të dhënave të të dy projekteve.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ato janë faqe të ndara, baza të dhënash të veçanta, kështu që po, duhet të regjistroheni në faqen e re.
   Çdo përvojë interesante me FirefoxOS (e imituar ose fizike) është e mirëseardhur

 13.   urKh dijo

  Sa mirë, regjistrohem për të botuar në ZTE Open 😀 posa të hap pak kohë do të përgatis diçka, e cila tashmë ka marrë shumë kohë xD

 14.   nosferatuxx dijo

  Tani do t'ju duhet një lidhje në sit nga menuja. O jo

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në temën tjetër (të cilën shpresojmë ta nxjerrim së shpejti) do të jetë

 15.   Miguel dijo

  Epo asgjë që ky projekt të çon përpara siç bëtë me këtë projekt dhe unë do të thosha si shumica e njerëzve që pashë që shkruajnë në komente ishte më mirë ta vendosnin nga celulari kështu që do të mbulonte gjithçka si ubuntuphone etj. Mirë shpresoj që ata shkoni përpara dhe lini atë argument që nëse ata përdorin wordpress apo jo

 16.   jen dijo

  Pse përdoruesit nuk e bëjnë një për të gjitha projektet? Stili i Google që funksionon aq mirë

 17.   ariki dijo

  Mirë për sitin edhe pse do të preferoja që ata të mos ndanin përmbajtje, më lejoni të shpjegoj: nga linux në vend që të flasim vetëm për Linux, mendoj se ata mund të ishin përqendruar në gjithçka që lidhet me sistemet e bazuara në linux ose më mirë të gjithë kodin falas, duke pasur pjesë të tilla Dhe çfarë, një seksion firefox, një seksion tjetër për android, unë e di, por duke bërë një faqe të re për të folur vetëm për firefox, mendoj se do ta kisha menduar më mirë, është si ajo që mbulon shumë, shtrydhje të vogla dhe pasi që ata kanë numrin e lexuesve dhe redaktorët këtu në këtë faqe pse të mos përfitoni nga kjo? por hej, ju jeni zotërit dhe pronarët e faqes tuaj dhe kohën tuaj, djema, si gjithmonë, puna juaj vlerësohet, një përshëndetje Ariki

  1.    elav dijo

   Propozimi vlerësohet dhe po, ne e mendojmë, kemi gjithsesi kohë për të bërë diçka të tillë. Ne do të shohim se si shkon faqja tjetër dhe nëse funksionon, ne bashkohemi me projektet.

   E vërteta është, që edhe pse thuhet shumë lehtë, riorganizimi i strukturës aktuale të DesdeLinux është pak i rëndë.

   1.    hënë dijo

    MOS SHKURTOHET !! shikoni depërtimin dhe zhvillimin e tregut që FFOS po arrin me kalimin e kohës dhe ndoshta nëse ia vlen një faqe e veçantë. Amen që disa prej jush (administratorët që unë them) mund të krijojnë marrëdhënie të shkëlqyera me fondacionin mozilla nëse faqja bëhet një qendër konsultimi, informacioni dhe referimi.
    JO JO JO JO, mos u integroni me desdelinux. :) freskët
    Ju djem jeni rritur për një kohë, dhe ajo që keni bërë ishte një hap për të vazhduar të rritet. Për kthimin prapa?

    1.    ariki dijo

     Le të vazhdojmë pjesërisht, le të shohim që çështja e integrimit të rrjetave është disi e rëndë siç thotë elav, mbase të kesh dikë tjetër në krye të faqes në mënyrë që të ketë dy ose më shumë webmastera, ndoshta mund të jetë diçka më produktive të kesh një rrjet të vetëm që integron degë të ndryshme Për të cilën faqja mund të jetë e orientuar, është një propozim, nuk është se ata duhet ta bëjnë atë, është diçka që për mua do të ishte shumë më e lehtë për të menaxhuar një faqe në internet që ka seksionet e nevojshme për të mbuluar tregun, përveç faktit që emri i desdelinux është tashmë atje duke pasur një reputacion atëherë pse të mos përfitoni nga kjo?

     Së dyti, ajo e rritjes është shumë e mirë, por siç them unë, pse të bësh diçka nga e para nëse tashmë ke diçka që funksionon për ty dhe që mund të vazhdosh ta përmirësosh atë ??? A mendoni se njerëzit nuk do të dëshironin të kishin më shumë përmbajtje në desdelinux në vend që të vizitonin degën e faqes për të parë përmbajtjen e ffos?

     E përsëris përsëri, nuk them se është e gabuar, vetëm se duhet të përfitoni nga emri i desdelinuix dhe ta bëni këtë faqe të rritet më shumë me më shumë përmbajtje! gjithsesi elav pa dyshim që ju do të vazhdoni të rriteni dhe në një mënyrë shumë të mirë ju thotë dikush që po lexon artikujt tuaj nga pothuajse fillimi i kësaj faqe në internet, faleminderit shumë për ato që thoni për rritjen mund të jetë e vërtetë, përshëndetjet tuaja të punës Ariki

 18.   truko22 dijo

  Shkëlqyeshëm, kjo është shënjuesi im i vizitave të përditshme ... shfletuesi im i preferuar është firefox dhe kur nokia500 prek pensionin, unë planifikoj të shkoj për një telefon me firefox

 19.   Jose Jácome dijo

  Urime nga Ekipi i LinLux! Linux është kudo dhe ku është instaluar bërthama jonë e dashur, ai do të hapë një server Linux atje ... Por mos harroni të tjerët! (Sailfish OS, Tizen dhe Android)
  Firefox OS është një Sistem Operativ i shkëlqyeshëm dhe ka objektiva të shkëlqyera me përdoruesit, kështu që vendimi juaj për t'i kushtuar një projekt Firefox OS është shumë i mençur ... Unë do të doja që ju të bëni një postim "Para se të merrni Firefox OS" (Unë do të doja të ndryshoja Nokia-n time të pathyeshme 5130 për një smartphone me Firefox OS), këshilla për harduerin për të shmangur vuajtjen nga versioniti akut, etj.
  Vazhdoni kështu FromLinux ...

 20.   hënë dijo

  Sa e mrekullueshme është ajo që bënë njerëzit !! Ata nuk e dinë (nëse e dinë) sa mirë është për mua dhe koha dhe përpjekja e tyre ndihmon në krijimin e një siti për atë OS.
  Sapo ta lë telefonin tim me teknologji të vjetër dhe të blej një nga këto prekje të çmendura (diçka që asgjë nuk më motivon të bëj android) do t'i kem të gjitha informacionet. Ehh, mbase do të kontribuojë diçka. Përshëndetje nga jugu.

 21.   Fluturo -ylberi dijo

  Duket pak e nxituar xD por e mirë