FromLinux: Një komunitet i ndërtuar mbi bazën e respektit

Unë e konsideroj të domosdoshme të shkruaj këtë artikull në funksion të situatave të caktuara që kanë qenë dëshmitarë në Blog dhe më duket se ato janë të vlefshme për t'u sqaruar.

Filloj duke thënë se askush nuk është perfekt. Unë vetë kam prirjen të jem impulsiv në momentet kur marr një vendim, gjë që më ka çuar deri në atë pikë sa të bëj gabime pa pushim; por kur gaboj e pranoj dhe madje mundohem të rregulloj atë që theva.

E them këtë, sepse është mirë të dimë që kur Alejandro dhe unë vendosëm të krijonim këtë blog, kurrë nuk kemi menduar se do të kishim kaq shumë përdorues dhe lexues në të, por gjithmonë kemi pasur diçka të qartë: Respekt për të tjerët.

Kur flas për respekt, dua të them:

 1. Pranoni çdo mendim, kritikë ose sugjerim përmes komenteve, për sa kohë që nuk ka ofendim, fyerje, sulm ose keqtrajtim të një përdoruesi tjetër.
 2. Pranoni çdo përdorues pavarësisht nga seksi, ngjyra e lëkurës ose ideologjia politike, sepse pika jonë e përbashkët është GNU / Linux pavarësisht nga pjesa tjetër e gjërave.

Më duket se të paktën Themeluesit e këtij blogu, si dhe shumica e Administratorëve dhe Bashkëpunëtorëve të tij, ne kemi ditur të respektojmë pjesën tjetër dhe në shumë raste, kemi qenë shumë tolerantë me një grup specifik të përdoruesve.

Ndërsa pranojmë çdo lloj komenti (e përmenda atë në pikën # 1) ne gjithashtu pranojmë çdo lloj artikulli për sa kohë që ai ka të bëjë me qëllimin e korporatës të kësaj hapësire, qoftë diçka teknike apo thjesht një mendim.

Nuk më duket e saktë atëherë, që disa përdorues "sulmojnë" autorin e një artikulli për mënyrën e tij të të menduarit, dhe as nuk më duket e saktë se është në rend të kundërt.

Nëse nuk jemi në gjendje të përdorim ndjeshmërinë (ndjeshmëria është aftësia për të vendosur veten në vendin e tjetrit dhe të dimë se çfarë ndiejnë ata apo edhe atë që ata mund të mendojnë), ose thjesht të shprehim kriteret tona duke respektuar personin që mendon ndryshe nga ne, Epo, mendoj se është më mirë të mbani duart larg tastierës ose thjesht të vazhdoni.

Unë nuk mendoj se është mirë "që disa përdorues" të thonë gjëra të tilla si:

Ky artikull është i padobishëm, keqinformon, unë jam duke lënë blog, dhe lamtumirë në RSS

Nuk më pëlqen kjo lloj sjelljeje, sepse në radhë të parë, ne nuk kemi detyruar askënd të na lexojë ose të na ndjekë, dhe në radhë të dytë, një mijë herë (një mijë herë, seriozisht) kam përsëritur që një artikull i shkruar nga disa prej nesh nuk e bën ose prish çfarë është Nga Linux.

Nëse nuk ju pëlqejnë artikujt e opinioneve, atëherë nuk ka probleme, ka tema të tjera për të gjitha shijet. Unë nuk mendoj se ky blog humbet cilësinë thjesht sepse dikush ka thënë diçka që bie ndesh me atë që ne mendojmë.

Në fund të ditës, ajo për të cilën flitet këtu nuk ka të bëjë me vrasjen e elefantëve ose ndotjen e ujit të planetit, por për GNU / Linux, ekosistemin e tij dhe për këtë arsye, është logjike që si qenie njerëzore që jemi, nuk mendojmë të gjithë të njëjtën formë.

Nga Linux Do të jetë këtu derisa të dëshironi, dhe gjithçka që kërkojmë është që ta respektojmë njëri-tjetrin. Ju mund të bëni shaka, madje mund të këndoni edhe me humor të mirë (sidomos kur tashmë e njohim njëri-tjetrin), Por ajo që nuk mund, në asnjë rrethanë, është të harrojmë respektin që na ka shërbyer si bazë për më shumë se një vit.

Nëse nuk jeni në gjendje ta pranoni këtë që unë ju kërkoj, atëherë po, mendoj se është një ide e mirë që të na hiqni nga RSS tuaj dhe të largoheni në heshtje. Dhe siç them gjithmonë: Ju jeni të mirëpritur kur doni të ktheheni.

Një përshëndetje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

101 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Germaine dijo

  Simplyshtë thjesht logjike që kur nuk keni më argumente të vlefshme, të drejtoheni në kërcënime, vrazhdësi, tallje, sarkazëm dhe denigrim se kujt i drejtohet sulmi dhe shumë herë ata fshihen pas anonimitetit.
  Djema, është mirë që ju ta përsërisni atë dhe do t'ju duhet ta bëni edhe shumë herë në lidhje me RESPEKTIN dhe ARSIMIN sepse kohë pas kohe, disa keqpërdorime do të hyjnë dhe do të konsiderohen me të drejta për të kritikuar dhe ofenduar.
  Nuk ka asnjë mënyrë për të ditur, vetëm kur idiotësia e tij e lejon atë të shkruajë një koment për të demonstruar kulturën dhe tolerancën e tij të vogël ndaj të menduarit të të tjerëve.
  Ky është një vend publik dhe i hapur, që synon një temë të vetme GNU / Linux dhe kjo është ajo për të cilën duhet të kujdesemi dhe të vazhdojmë të durojmë disa "hedhje" me pretendimin e pronarit të hapësirës.

 2.   Gaius baltar dijo

  "Plotësisht pajtohem". Gjithkush ka mendimin e tij dhe është budallallëk të vrasësh njëri-tjetrin sepse secili ka atë që ka. Ka shumë njerëz që rrinë përqark për shijet dhe mendimet e tyre (nuk them më këtu, por kudo) në vend që të flasin për mrekullitë e GNU / Linux dhe Software-it të Lirë në përgjithësi, prandaj të gjithë jemi këtu! 😀

 3.   zergdev dijo

  Whatshtë ajo që ne kemi thënë të gjithë për një kohë të gjatë, dhe askush, duke përfshirë edhe mua, nuk i kushton vëmendje

  instinkti i flakës është i shkëlqyeshëm në të gjithë xD

 4.   cmbsoft dijo

  Pajtohem plotësisht, ne mund të shprehim gjithçka pa ofenduar ose mosrespektuar mendimet dhe punën e të tjerëve, gjithçka funksionon gjithmonë ... ings përshëndetje!

 5.   Modem dijo

  Kudo ka njerëz "kritikë" dhe duhet të jesh i sinqertë, veçanërisht në botën gnu / linux ka nga ata që mendojnë se janë "Mjeshtrat e Universit" me të vërtetën absolute, vetëm për përdorimin e një distro.

 6.   xphnx dijo

  Me aludime:
  Së pari, unë nuk mendoj se kam respektuar dikë, ose se komentet e mia ishin një "sulm". Unë e kam lexuar postimin menjëherë pasi e vura dhe mendoj se komenti i parë ishte i imi, duke i kujtuar autorit se ai ishte duke përzier GNU dhe Linux sikur gjithçka të ishte e njëjta gjë. Për të cilën autori u përgjigj se për të ishte e njëjta gjë, dhe se ai e quajti atë Linux thjesht dhe pak më shumë se ai që nuk i pëlqen të mbajë.

  Në të njëjtën mënyrë që autori shpreh mendimin e tij (natyrisht i respektueshëm) ne që shkruajmë komente, shprehim tonën. E njoh që kam pasur një qëndrim disi impulsiv dhe aq më tepër kur shkruhen "bisedat", dhe ato mund të jenë më agresive nëse është e mundur, por mendimi im nuk kishte ndërmend të sulmonte blogun në tërësi, i cili nga ana tjetër është një nga më të mirët në botë GNU / Linux.

  Ajo që kam vërejtur është se ndonjëherë, ky është njëri prej tyre, artikujt nuk arrijnë nivelin minimal dhe akoma më keq, temat e diskutuara janë plotësisht inflamatore. Mendoj se çdokush mund ta kuptojë që ky nuk ishte një artikull i mirë, edhe pse ishte një "opinion" bëri gabime të mëdha dhe autori, në vend që të pranonte kritikën në një mënyrë konstruktive, u ndje i sulmuar. Me falni

  Padyshim që kritikat negative bëhen më të dukshme, por qëndrimet pozitive dhe mirënjohja fitojnë me shumë, nëse jo nuk do të ishit një nga komunitetet më të mëdha, kjo nuk është aq e lehtë për tu parë apo shprehur.

  Por unë këmbëngul, pendohem që kritikat negative merren si sulm, madje përshkruhen si mosrespektuese.

  1.    i gjallë dijo

   xphnx:

   Nuk më kujtohet të përmendim emrin e askujt posaçërisht në këtë artikull. Pajtohem me ty kur thua:

   Në të njëjtën mënyrë që autori shpreh mendimin e tij (natyrisht i respektueshëm) ne që shkruajmë komente, shprehim tonën.

   Dhe nëse lexoni me kujdes atë që kam shkruar, do të shihni se unë jam pro këtij mendimi. Unë jam duke iu referuar vetëm komenteve që sulmojnë përdoruesit e tjerë, sepse nuk është e njëjta gjë për të thënë:

   1- E keni gabim, sepse.
   2- Mendoj se jeni gabim, sepse.
   3- Unë ndryshoj nga mënyra juaj e të menduarit, sepse.

   Në këto tre shembuj mund të shihni se si ndërsa shkruaj, mënyra e interpretimit është e ndryshme. T’i thuash dikujt: Ke gabim, do të thotë të vendosësh mendimin tonë mbi atë person dhe nuk është i saktë, sepse askush nuk ka të vërtetën absolute.

   Ju bini përsëri në temën që unë komentoj kur them:

   Ajo që kam vërejtur është se ndonjëherë, ky është njëri prej tyre, artikujt nuk arrijnë nivelin minimal dhe akoma më keq, temat e diskutuara janë plotësisht inflamatore.

   Epo, ju e thoni këtë nga mënyra juaj e të menduarit, që nuk do të thotë që të tjerët të mendojnë njësoj. Çfarë njehsori përdorni për të vlerësuar nivelin e një sendi si të mirë apo të keq? Sepse jam i sigurt që njehsori që përdorni nuk do të jetë i njëjti me atë që përdorin të tjerët.

   Ky është një blog. Prandaj, jo gjithçka duhet të jetë artikuj teknikë, madje edhe artikuj që ofrojnë disa njohuri. Thjesht mund të shkruash pjesë opinionesh dhe ne vetë i vëmë zjarrin. 😉

   1.    xphnx dijo

    Kuptohet që është mendimi im dhe për këtë arsye krejtësisht subjektiv, natyrisht, nuk mendoj se është e nevojshme ta them.

    Megjithëse nuk e keni përmendur emrin tim, unë e marr si të mirëqenë, pasi kam qenë një nga ata që kam komentuar se do të fshija RSS të FromLinux nga të preferuarat e mia. Ndoshta e gabuar dhe e shëmtuar ta them, po, por unë e mbaj.

    1.    i gjallë dijo

     Megjithëse nuk e keni përmendur emrin tim, unë e marr si të mirëqenë, pasi kam qenë një nga ata që kam komentuar se do të fshija RSS të FromLinux nga të preferuarat e mia.

     Ah mirë, unë e kuptoj komentin tuaj atëherë, por më besoni, ju nuk jeni i pari që kaloni dhe thoni diçka të tillë. Sidoqoftë, siç e thashë në artikullin tim, askush nuk është i detyruar të qëndrojë këtu dhe të gjithë janë të mirëpritur. Çfarëdo që të vendosni, ju respektoheni dhe kaq.

    2.    nano dijo

     xphnx:

     Normalshtë normale që dikush të ndihet aluduar, por unë shumë dyshoj se e gjitha kjo është bërë për ju, asnjë mashkull, mendoj se kjo vjen me një tërheqje të viteve, ju nuk jeni i pari që dilni me perlën e "Unë po largohem ", është një zemërim i zakonshëm në të gjitha bloget, dhe është në rregull, krejtësisht në rregull ...

     Nuk është se nuk je i rëndësishëm ose se na pëlqen të humbasim lexues, njeri, është se je vetëm një nga mijëra dhe asgjë nuk mund të bëhet kundër vendosmërisë së dikujt, dhe unë jam serioz, sarkazma mënjanë.

     Pra, partner, vish pantallonat dhe këmishën, kap çantën e shpinës dhe dil nga dera e përparme, e cila është për hyrje dhe dalje, askush nuk do të të mohojë që të kthehesh, por mos vazhdo të thuash se po largohesh dhe se ju e mbani atë

   2.    Tina Toledo dijo

    Jam plotësisht dakord me ju Elav.

    Më duket se nëse duhet të jemi më të kujdesshëm kur shprehim dallimet tona, sidoqoftë, dhe është mendimi im, unë kam gjetur një paaftësi të madhe për debat nga ana jonë, përdoruesit, jo vetëm në këtë blog por në shumë të tjerë . Dhe ki kujdes, nuk po flas për mungesë njohurish apo qëllime të këqija ... ne thjesht nuk e përvetësojmë artin e argumentimit dhe hedhjes poshtë të ideve pa çuar në sulme ad hominem.

    Ashtu si kolegët e tjerë në blog, unë besoj se asnjë artikull, sado i pasionuar të jetë, madje edhe më i parespektueshmi, është ndezës në vetvete ... ajo që përfundon në krijimin e një zjarri të madh janë mendimet që derdhen më vonë, veçanërisht kur tema çon në sulme personale.

    Do të ishte turp, të paktën për mua e rrëfej, nëse këto lloje temash do të mbylleshin në blog sepse së pari e keqja duhet të shpëtohet e mira, dhe e mira e shquar dhe do të ishte turp nëse komentet si Xeip-të u humbën në harresën e forumit.

    Unë gjithashtu mbështes idenë e Juan Carlos dhe David për të vazhduar në linjën e promovimit të larmisë së mendimeve për sa kohë që ato mbahen brenda një kornize respekti.
    Por unë gjithashtu dua t'u bëj një thirrje atyre që na lexojnë; Unë jam i sigurt që nëse një redaktor hedh një kritikë mbi një distro të caktuar ose mbi një personazh, ajo nuk bëhet kurrë në mënyrë që të krijohen çarje ose të pengojnë zhvillimin e komunitetit. Lexuesit tanë duhet ta kuptojnë se mund të gabojmë, por edhe brenda gabimit tonë një kritikë, pa marrë parasysh sa e pamëshirshme dhe e pajustifikuar mund të duket ose mund të duket, duhet të merret si një mundësi për përmirësim.
    Vetëm kritika e jashtme dhe vetë-analiza paraqesin këto mundësi për të zbatuar përmirësime. Nëse ju, lexuesit tanë, mendoni se ndonjë kritikë nuk është objektive ... anashkalojeni atë, nëse mendoni se mund të ndihmoni në sqarimin e ideve të shprehura; ndihmë, por gjithmonë brenda inteligjencës së ideve të debatit, jo skualifikimit personal.

    Përshëndetje për të gjithë

    1.    eliotime3000 dijo

     Excellent.

    2.    i gjallë dijo

     Koment i shkëlqyeshëm Tina, si gjithmonë. Asgjë më shumë për të shtuar. +1

 7.   Felipe dijo

  Ai koment i rss është shumë fëminor. Kam lexuar një çift ashtu, haha. Për mua ishte i njëjti lexues me pseudonime të ndryshme.

  Keni nevojë për një postim në lidhje me android

  1.    eliotime3000 dijo

   Nëse e gjej në Taringa dhe / ose në FayerWayer, unë ju dërgoj një screenshot me pseudonimin e tij dhe një koment shembull.

 8.   Olecram Onaroval dijo

  Padyshim dakord ... megjithëse ndonjëherë më vjen shumë keq që më quajnë "sudaka", "argento" ose të ngjashëm (dhe pikërisht nga njerëz nga kontinenti im i njëjtë) por është veç kësaj çështje.
  E juaja, elav, si gjithmonë ... e shkëlqyer.
  Përshëndetje nga malet e Kordoba, Argjentinë.

  1.    i gjallë dijo

   Unë e kuptoj atë që po thoni, për më tepër, unë vetë i kam vuajtur këto fyerje në mishin tim nga njerëz që besojnë se janë më të mirë për të jetuar në një Kontinent tjetër ose në një vend "më të zhvilluar". Por unë nuk i kushtoj vëmendje atij, sepse thellë brenda tyre janë qenie që vuajnë në thellësitë e shpirtit të tyre.

   Faleminderit që u ndalët.

 9.   Babel dijo

  Po, e vërteta është se shumë përdorues, madje edhe disa shkrimtarë ose administratorë duhet të pushojnë. Nëse nuk ju pëlqen ajo që lexoni, mos e mbaroni së lexuari. Lejoni mendimin e atij që e pëlqen ose që së paku me respekt mund të kontribuojë diçka në diskutim.

 10.   ahdezzz dijo

  Këshillë: Opinionet duhet të lejohen vetëm në forum dhe nëse marrin një përqindje të konsiderueshme të komenteve të favorshme, atëherë shkoni në blog. Në këtë mënyrë, do të shmangte njollosjen e blogut me botime si ajo e fundit nga pandev që, nga këndvështrimi im, kërkon vetëm të marrë një sasi të madhe komentesh me koston e një flake vulgare. Të fala.

  1.    i gjallë dijo

   Isshtë një ide e shkëlqyeshme. Le të shohim se si ta realizojmë atë !! 😀

   1.    nano dijo

    Unë ndryshoj, sepse mendimi bëhet që të shprehet përtej asaj që të tjerët mund të mendojnë.

    Për sa kohë që një artikull nuk kufizohet me absurdin ose flet keq për njerëzit e tjerë, për sa kohë që qëndron në përputhje me temën (e cila është linux në këtë rast), mirë, le të ndodhë.

    Problemi është se kohët e fundit ka pasur një mbingarkesë idealistësh dhe "fondamentalistësh", më parë nuk ishte ashtu, më parë kush nuk ju pëlqente ju tha pse dhe ku pasqyrohej kjo arsye, tani ata thjesht vijnë dhe mendojnë se janë bythë e keqe sepse "ata dërgojnë dikë në ferr", nga Zoti Zotërinj, unë dërgoj gjysmën e botës në ferr çdo ditë, them atë që mendoj dhe përmend nënat majtas dhe djathtas dhe nuk më bën një djalë të vrazhdë.

    Dhe për mua të gjithë gabojnë, si fëmijët që qajnë që mërziten për një postim, ashtu edhe ata që nevoja përgjigje për të hedhur në tryezë mendimin e tyre të kundërt vetëm sepse, sigurisht, autorë që nuk tolerojnë kritikë të strukturuar ... megjithëse mbështes ata që nuk tolerojnë kritika idiote dhe të palëve të treta.

    1.    Juan Carlos dijo

     Pajtohem me @nano. Artikujt duhet të botohen nën mbikëqyrjen e pronarëve-moderatorë të blogut, duke mos bërë një lloj "censure paraprake" në forum. Nëse e bëjnë këtë, ata do të marrin aromën kryesore nga blogu, i cili është mendimi i hapur i atyre që vizitojnë faqen në këtë apo atë temë. Opinionshtë mendimi im modest.

     të fala

    2.    Morfeu dijo

     Epo, për mendimin tim unë e konsideroj të paktën agresive dhe të padrejtë për të etiketuar dikë si "fondamentalist" sepse ai mendon njëjtë si krijuesi i lëvizjes së softuerit të lirë (i cili gjithashtu skualifikohet me të njëjtin term)

     1.    pandev92 dijo

      Fundamentalizmi sipas rae.
      3. m Kërkesa pa kompromis për nënshtrim ndaj një doktrine apo praktike të vendosur.

      Nuk ka asgjë agresive në përdorimin e kësaj, nëse vërtet po e bëni këtë :).

     2.    Morfeu dijo

      "Kërkesë pa kompromis për paraqitje"
      Asgjë agresive? Një mendim është ai?

     3.    Morfeu dijo

      "Fundamentalistët" siç na quani ju, ne përpiqemi të shpjegojmë një ide. Unë mendoj se nuk ka askush në botë nga ata të cilësuar nga ju si "fondamentalistë" që ka detyruar këdo të bëjë atë që nuk dëshiron, në të njëjtën mënyrë që askush nuk ju detyron të përdorni softuer të pronarit, madje as softuer falas.

     4.    Morfeu dijo

      Unë shtoj: nëse jam i detyruar të përdor dritare dhe të paguaj për të kur blej një kompjuter. Ne "luftojmë" kundër këtyre padrejtësive, jo kundër përdoruesve që përdorin programe pronësore, as kundër programuesve që duan të fitojnë para.
      Dhe kjo "luftë" nuk është për të "detyruar" askënd, është për të raportuar këto padrejtësi dhe "rekomanduar" përdorimin e softuerit të lirë, edhe nëse është me cilësi më të ulët. Sepse mënyra më e mirë për të përmirësuar atë cilësi është që shumë ta përdorin atë dhe të bëjnë përmirësime. Për fat të mirë, kjo po funksionon, pak nga pak, por funksionon.

   2.    David Gomez dijo

    Ju lutem, si e konsideroni madje atë që po propozon ai djalë?

    njollosni blogun me postime si më të fundit nga pandev

    Kush është ky zotëri për të thënë se mendimi i një përdoruesi / lexuesi po njollos "dinjitetin" e blogut? Ajo që do të njollosë dinjitetin e blogut është botimi i artikujve të opinionit që ndjekin një linjë të caktuar mendimi.

    Uau Rroftë censura!

    1.    Juan Carlos dijo

     Ajo me të cilën pajtohem është të moderoj komentet fyese. Të jesh në mes të një diskutimi që mund të bëhet i hidhur nuk na mundëson (unë e përfshij veten time sepse disa herë e kam "tërhequr" veten nga një përgjigje e marrë) të fyejmë dhe / ose të sulmojmë keq cilindo që shkruan artikullin ose komenton mbi të.

     1.    David Gomez dijo

      Unë pajtohem me moderimin e komenteve, pasi sulmet e një natyre personale nuk shtojnë asgjë në diskutime, në fakt ajo që ata bëjnë është që të largojnë vëmendjen nga tema dhe zakonisht përdoren kur sulmuesi nuk ka argumente për të mbrojtur pozicionin e tij.

      Por meqenëse do të censurojmë shënimet e propozuara sepse ato nuk "kontribuojnë" në cilësinë e supozuar të blogut bazuar vetëm në mendimin e disa talebanëve që mendojnë se janë pronarë të së vërtetës, ne do t'i linim vendin super "socializmit të shekullit XNUMX".

     2.    Morfeu dijo

      Këtë:
      »Mendimi i disa talibanëve që mendojnë se e kanë të vërtetën, ne do t'i linim vendin super 'socializmit të shekullit XNUMX'."
      Ashtë një koment sa i denjë për të qenë "i moderuar"

  2.    Rolo dijo

   Pajtohem që të dy komentet kritike dhe përgjigjet duhet të jenë të respektueshme dhe miqësore. por kabllori sqaron se diskutimi dhe kritika është shumë e shëndetshme sepse na detyron të mbrojmë mendimet ose njohuritë tona me argumente dhe / ose baza, në mënyrë që sa herë që diskutojmë të mësojmë.

   Në lidhje me artin e mendimit të pandev, unë e lexova atë dhe më dukej se ishte e qartë se ai synonte të ngrinte folenë e grerëzës me lexuesit, megjithëse më dha përshtypjen se kishte një shkallë të caktuar agresiviteti në shkrimet e tij. Në vetvete nuk duket keq që këto artikuj ekzistojnë por me respekt për lexuesin.

   Në vend që të kufizojmë komentet e opinioneve, mendoj se do të ishte më mirë nëse ato janë në një pjesë të veçantë.

   Tani ajo që kam parë për ca kohë është që meqenëse Linux ka kaq shumë artikuj çdo ditë sa, nga këndvështrimi im, formati i blogut tashmë ka filluar të jetë shumë i vogël për ta dhe nuk e di nëse ata duhet të fillojnë të mendojnë për një format. ditar me një kopertinë qendrore dhe seksione dhe kolumnistë, etj.

   regards

   1.    pandev92 dijo

    Woow, kjo do të ishte një ide e mirë, me kolona, ​​artikuj opinionesh, këshilla etj ...

 11.   nano dijo

  Shikoni, në lidhje me kritikat, gjithmonë do të jetë dikush që ndihet superior ndaj jush dhe beson se ka të drejtë dhe do të bëjë gjithçka për ta bërë atë që ju thoni të jetë e pavlefshme dhe pastaj të fshihet pas "ju nuk e duroni kritikën".

  Calvo, ti dhe unë kemi qenë në këtë për vite me radhë dhe kemi parë gjithçka, na është dashur të durojmë të gjitha llojet e "pineapples në gomar" dhe kemi parë se si me kalimin e kohës, ne kemi të gjitha llojet e qajave, njerëz me një "Ndjenjë e lartë e së drejtës", etj, etj, etj.

  Dhe e vërteta është që unë jam deri në gonadet e gjithë kësaj, një flakë nuk është një flakë për shkak të vetë subjektit, në të gjitha, tema është vetëm një artikull; Një flakë bëhet kur kur ekziston një masë kritike e përdoruesve të gatshëm të diskutojnë me njëri-tjetrin pa dashur të japin një inç, njerëz të ndjeshëm, të egër që ndiejnë nevojën urgjente të flasin pa kuptim, të kritikojnë ose të sulmojnë kritikun, dhe në thelb atë që Unë bëj , është të sillesh ashtu siç është, një BOFH, unë fshij komentin dhe qaj nëse dëshiron, është pozicioni im aktual mbi këtë çështje dhe unë do të vazhdoj ta ushtroj atë sa herë që e meriton.

  Unë djersitem kur ata thonë "se liria e shprehjes nuk respektohet", dhe kjo është, zotërinj, nuk është demokraci, kushdo që shkel rregullat dërgohet në ferr dhe tani. A nuk mendoni se është më e thjeshtë sesa të shpjegojuni njerëzve pa pushim, pse ata duhet të respektohen?

  1.    eliotime3000 dijo

   Të thuhet e vërteta, leximi i komenteve të tilla demagogjike dhe fyese bën që dikush të dëshirojë të shkojë në modalitetin Berserker pa u menduar dy herë, por duke treguar ca sarkazëm me pak inteligjencë, ju mund ta katandisni Troll-in me iluzione të madhështisë.

   E vërteta është që unë nuk e di nëse @ pandev92 ka përdorur Blogger apo jo, por e mira është që ju mund të bëni drafte dhe të lini të paktën redaktorët të bëjnë një ose një rregullim tjetër për të shmangur flakët.

   Sidoqoftë, kolona e @ pandev92 më dukej e drejtë pa rënë në kaq shumë teknika, por e vërteta është se tregon se ka njerëz që nuk mundohen të lexojnë dy herë dhe kjo me të vërtetë bën që dikush të dëshirojë t'i hedhë Banhammer nga i cmenduri.

 12.   MSX dijo

  elav, KZ:

  A është kaq shumë?
  Unë kujdesem për pasionin dhe intolerancën time ... por a është ajri kaq i rrallë?

  Mos u bëj gjak i keq djema!

  Për më tepër, personalisht, E DUA K KT K LLOJ ÇSHTJE sepse tregon pasionin dhe grindjen që kanë ata prej nesh që janë pjesë e kësaj bote.
  E thënë me fjalë të tjera, është si fshati Asterix: ata jetojnë duke ndezur njëri-tjetrin, duke rrethuar, duke tundur, duke lagur veshët gjatë gjithë ditës, por kur Romakët shfaqen të gjithë bashkohen për të luftuar kundër armikut të përbashkët.

  Grindjet në familje janë tipike për qenien njerëzore që jeton në bashkësi dhe është e sinqertë me të tjerët.

  Mos harroni se në shumicën dërrmuese të rasteve (+% 95?) Luftimet zhvillohen midis njerëzve me mendime të forta, trolle dhe komente, gjë që tregon qartë se ASNJ IS AMSHT QENGJ I VOGL dhe nëse dikush është në gjendje të thotë diçka në një mënyrë të caktuar përcaktuar se DI se do të qij dikë tjetër, të panjohur apo jo, atëherë lufta është e siguruar.

  NUK BESOJ në akcesi në marrëdhëniet njerëzore: është mirë për sallën e operacionit por duhet të shmanget me çdo kusht në trajtimin personal.

  Gjatë gjithë kohës që kam qenë duke vizituar dhe duke pompuar - supozoj - në blogun tuaj, unë mendoj se ka SHUMBER herë që kam parë dikë me të vërtetë mosrespektim ose të trajtohet në mënyrë agresive ose të pahijshme pa atë person që të jetë atje para se të shkaktojë një përgjigje të njëjtë tenori .

  Duke iu referuar komentit tuaj, personalisht unë nuk e mbroj 'sulmin' ndaj autorëve të artikujve, megjithëse, le ta pranojmë, shumë herë artikujt shkruhen në një mënyrë më pasionante sesa përgjigjet e lexuesve.

  Problemi është se shumë duan të thonë dhe pakkush di të flasë.
  Një artikull nuk mund të botohet duke shkruar 'nga shtëpia' por duhet të matet, objektiv dhe të përdorë fjalët e duhura. Nëse një artikull përfshin mendimin tuaj, është e pamundur të mos presësh një përgjigje nga një audiencë po aq e apasionuar sa tifozja më e keqe e ndonjë ekipi futbolli.

  Dhe nëse dikush largohet nga blogu ose ushqehet për një arsye krejtësisht SUBJEKTIVE ... mirë, atje ai person!

  Përshëndetje dhe vazhdoni të lëvizni, jo më kot DL është bërë një pikë referimi në blogosferën Hispanike Linux.

  1.    Morfeu dijo

   Plotësisht pajtohem.
   Diskutimi është i nevojshëm, ai shërben për të pasuruar njohuritë, nëse dikush është i gatshëm të dëgjojë.
   Ndoshta dikush shpreh një mendim mbi një temë duke menduar se gjithçka është e qartë dhe me një mendim të kundërt raportohet se shtyllat mbi të cilat ai mendim ishte mbështetur ishin të gabuara.
   Por për këtë duhet të dini të dëgjoni.

 13.   Gërvisht dijo

  Megjithëse mendimet janë personale dhe mund të ndryshojnë shumë, duke bërë artikuj me qëllim për të ngritur «polemika» sterile duke provokuar një paketë komentesh duke ditur që ky blog fantastik (blogu më i mirë Linux në Spanjisht deri tani) lexohet nga shumë përdorues shumë të pasionuar të Linux, dhe për të njëjtën arsye, lehtësisht "provokimi" ju lodh pa nevojë. Kjo nuk është diçka e sotme, Francesco sa herë që boton një artikull, është e qartë dhe e qartë se ai e bën atë për të provokuar flamewars (mburremi duke përdorur pirate Mac OS X me Hackintosh, kritikoni distros, zhvilluesit dhe programuesit e shoferit vetëm sepse ata nuk punojnë si duhet në makineritë dhe pajisjet e tyre periferike, kritikojnë përdoruesit e Linux duke i akuzuar ata për fondamentalistë, dhe një etj. të gjatë) për të cilën unë mbështes propozimin për të lënë artikuj të opinionit në forum dhe nëse ka konsensus dhe mbështetje të mjaftueshme nga komuniteti, shkoni në blog për dobia, cilësia dhe / ose rëndësia e tij, natyrisht për shqyrtimin përfundimtar të redaktorëve. Kjo me siguri do të rrisë cilësinë e pjesëve të opinioneve në mënyrë të konsiderueshme dhe do të heqë flakët në forum.

 14.   Bruno cascio dijo

  Një postim pa inate apo krenari, mënyra e mirë për të parë gjërat!

  +10

 15.   aiolia dijo

  Që kur kam filluar këtu, komentet e mia kanë qenë gjithmonë me respekt. Unë mendoj se ndonjëherë, siç thonë disa shokë, nganjëherë pasionet e ulëta për të pasur domenin e subjektit në botën e GNU / Linux krijojnë përdorues të trolleve ose flamewars ... Unë mendoj se mirë apo keq ndonjëherë ato kontribuojnë me idetë e tyre mendoj se shumica këtu Ata janë të gjithë njerëz me aftësi të mëdha dhe ne e dimë nga studimet që duhet të respektojmë rregullat të cilave u duhet Blogu dhe nëse jo atëherë administratorët ose redaktorët duhet t'i imponojnë ato dhe periudha janë rregullat e Blogut dhe ne duhet t'i zbatojë ato ...

 16.   Joaquin dijo

  Gjithmonë një artikull i opinioneve personale do të gjenerojë këndvështrime të ndryshme dhe secili do të mbrojë të tij deri në vdekje.

  Disa mund të jenë gabim dhe nuk duan ta pranojnë atë ose nuk e kuptojnë gabimin e tyre. Apo ndoshta nuk ishte dita më e mirë për këdo që e shkruajti artikullin apo e komentoi, dhe ata nuk u ndalën të mendojnë para se ta shkruajnë.

  Unë mendoj se është mirë që këto lloje të debateve mbahen sepse nëse ato shkojnë mirë, shumë përfundime mund të nxirren. Por nuk më pëlqen kur bëhen luftëra, në ato raste preferoj të mos kem një mendim që të mos vazhdoj të shtoj karburant në zjarr.

  As nuk mund të fajësojmë blogun, postimin e një artikulli ose atë që komenton, sepse me siguri ai nuk dinte të shprehej mirë ose ka mënyrën e tij të të menduarit. Kjo nuk do të thotë që në aspekte të tjera është kështu, ne mund të mos pajtohemi me dikë në një post të caktuar, por në të tjerët.

 17.   Martial del Valle dijo

  Tha mire !!! jam plotësisht dakord elav ..

 18.   Canales dijo

  Mendimi im: Nuk më pëlqejnë postimet në blog me mendime apo ideologji personale. Deri më tani ajo që bëj është të shmang leximin e këtij lloji të përmbajtjes dhe voila, unë kam mbetur me atë që më intereson, domethënë shënime krejtësisht objektive, shënime që nuk mund të shihen nga më shumë se një këndvështrim, siç janë 2 + 2 = 4.

  Këshillat e mia: përdorni forumin për mendime, debate, etj. Dhe lëreni blogun për shënime objektive.

  Salu2

 19.   Gabriel dijo

  Pikë e mirë, unë vetë e kufizoj veten të mos iu përgjigjem trolleve fitimprurëse ose makosos siç do të doja për respekt për blogun e dikujt tjetër.

 20.   ahdezzz dijo

  Në përgjigje të David Gómez:

  1.- Ju ngazëlleni sikur imi të ishte një mandat presidencial ose diçka e tillë. A nuk e kuptoni kuptimin e fjalës SUGJERIM?

  2.- Kush jam unë për të thënë që mendimi i një përdoruesi / lexuesi ngjyron "dinjitetin" e blogut? Së pari, nuk do të përdorja fjalën "dinjitet" për t'iu referuar blogut, përkundrazi, do të përdorja "cilësi". Së dyti, vërtet më keni mahnitur me një pyetje të tillë. Unë jam një lexues blog, periudhë. Apo duhet të jem Stallman, Torvalds, apo disa prej atyre mësuesve në mënyrë që të kem një mendim?

  3.- Për censurën. Unë jam i bindur se është e pamundur, ose në çdo rast jopraktike, të mbash një blog PA Censurë, për shembull, supozoj se unë shkruaj një artikull opinioni që thotë vetëm diçka si: "Linux është më i miri dhe Windows është mut. Rrofte Che !!! " Padyshim që një artikull i tillë do të duhej të CENSUROhej (shpresoj ...) dhe atëherë ky blog nuk do të ishte më një blog FALAS censurës. Padyshim që ky shembull është mjaft i parëndësishëm dhe është e lehtë të vendosësh nëse është botuar apo jo, por ajo që dua të theksoj është se, të vendosësh nëse një artikull do të botohet apo jo, është një proces krejtësisht SUBJEKTIV dhe kjo është arsyeja pse e vetmja gjë që unë sugjeroj Shtë një "filtër" për të zvogëluar atë subjektivitet dhe për të shmangur botimin në blogun kryesor të artikujve që kërkojnë vetëm të marrin një numër të madh komentesh me koston e një flake vulgare si ajo e pandev (po, unë e mbaj atë).

  4.- Unë bëj këtë lloj sugjerimi vetëm sepse disa herë kam parë komente të tilla si: "Nga Linux ne jemi të gjithë", "Nga Linux është i interesuar për mendimin tuaj", etj.

  PS: Ky është një mendim personal dhe jo një e vërtetë absolute (le të shohim nëse është e qartë).

  1.    nano dijo

   Dhe atje do të shkojmë përsëri për të flakë një artikull. Shihni se çfarë po ju referoja?

   Zotërinj, për të ulur disa nivele.

   1.    biskotë dijo

    Unë nuk shoh ndonjë flakë është ai koment, ai vetëm po jep mendimin e tij si të gjithë të tjerët, dhe ai e bën atë shumë të qartë.

    1.    eliotime3000 dijo

     Po, @ pandev92: e papërpunuar dhe e pa censuruar.

  2.    i gjallë dijo

   2.- Kush jam unë për të thënë që mendimi i një përdoruesi / lexuesi ngjyron "dinjitetin" e blogut? Së pari, nuk do të përdorja fjalën "dinjitet" për t'iu referuar blogut, përkundrazi, do të përdorja "cilësi". Së dyti, vërtet më keni mahnitur me një pyetje të tillë. Unë jam një lexues blog, periudhë. Apo duhet të jem Stallman, Torvalds, apo disa prej atyre mësuesve në mënyrë që të kem një mendim?

   Po kështu. Ju nuk duhet të jeni një personalitet për të dhënë një kriter ose sugjerim.

   3.- Për censurën. Jam i bindur që është e pamundur, ose në çdo rast jopraktike, të mbash një blog PA Censurë, për shembull, supozoni se unë shkruaj një artikull të opinionit që thotë vetëm diçka si: "Linux është më i miri dhe Windows është mut. Rrofte Che !!! " Padyshim që një artikull i tillë do të duhej të CENSUROhej (shpresoj ...) dhe atëherë ky blog nuk do të ishte më një blog FALAS censurës. Padyshim që ky shembull është mjaft i parëndësishëm dhe është e lehtë të vendosësh nëse është botuar apo jo, por ajo që dua të theksoj është se, të vendosësh nëse një artikull do të botohet apo jo, është një proces krejtësisht SUBJEKTIV dhe kjo është arsyeja pse e vetmja gjë që SUGJERIM isshtë një "filtër" për të zvogëluar atë subjektivitet dhe për të shmangur botimin në blogun kryesor të artikujve që kërkojnë vetëm të marrin një numër të madh komentesh me koston e një flake vulgare si ajo e pandev (po, unë e mbaj atë) .

   Isshtë e vërtetë që ajo që propozoni mund të jetë kontradiktore, por nuk është kështu. Do të ishte censurë nëse ky blog do të kishte synimin shoqëror të fliste për "çdo gjë", prandaj, në rastin e duhur që dikush të shkruajë diçka si ajo që thoni ju, postimi i tij nuk do të fshihet, por nëse redaktohet dhe Viva el Che !! ju e dini se ku do të përfundonte.

   Kjo nuk është censurë, sepse në radhë të parë nuk mund të shkosh në një dyqan që shet një produkt specifik, këpucë për shembull, për të shitur lloje të tjera të mallrave. Me fjalë të tjera, dikush që vendos një artikull të tillë, në një mënyrë të caktuar nuk po e respekton blogun.

   Ashtu si vetja juaj, ju nuk po e respektoni Pandevin duke thënë se artikulli i tij është një flakë vulgare. Dhe pastaj i kthehemi asaj që thashë në këtë artikull, fakti që ju mendoni për këtë dhe keni të drejtë të shpreheni, nuk do të thotë që duhet ta bëni në atë mënyrë.

   4.- Unë bëj këtë lloj sugjerimi vetëm sepse disa herë kam parë komente të tilla si: "Nga Linux ne jemi të gjithë", "Nga Linux është i interesuar për mendimin tuaj", etj.

   Unë vë re një ironi të caktuar në fjalët tuaja, edhe pse natyrisht, ky është një medium shumë informal. "FromLinux ne jemi të gjithë dhe FromLinux është i interesuar për mendimin tuaj" për sa kohë që respektohen "rregullat" implicite të respektimit dhe respektimit.

  3.    David Gomez dijo

   @ahdezzz Unë nuk jam mësuar të vizatoj fotografi kur jap mendimin tim ... Siç thuhet në shprehjen popullore "një kuptim i mirë, mjafton pak fjalë". Sidoqoftë, në këtë rast, do të përpiqem të jem më i qartë dhe specifik.

   Kritika ime specifike në atë koment iu drejtua direkt @Elav (dhe atyre që janë në krye të blogut) për faktin e thjeshtë të vlerësimit të një propozimi po aq vulgar sa ai që bëtë për censurimin e mendimeve të atyre që shkruajnë në blog, qoftë kështu për të mos lënduar ndjeshmërinë, për të shmangur argumentet, ose thjesht sepse nuk pajtohen me atë që shumë ndjekës të filozofisë së lirë duan të imponojnë.

   E kuptoj që ju jeni duke bërë një sugjerim, dhe se as @Elav dhe as dikush tjetër nuk është i detyruar ta zbatojë atë ose edhe ta marrë vesh atë (e cila do të ishte gjëja më e arsyeshme për të bërë), por fakti që është një sugjerim nuk e zvogëlon sa e pamoralshme dhe e pasaktë është të sugjerosh zbatimi i censurës në opinione.

   Sa për pikën e dytë, ju mund të jeni Zoti, dhe megjithatë çfarë sugjerimi vulgar keni bërë. Unë nuk e kuptoj se si është e mundur që një person që mbron lirinë e supozuar të përdoruesve, konsideron një praktikë të mirë për të heshtur mendimet e të tjerëve vetëm sepse nuk janë në të njëjtën linjë mendimi.

   Dhe unë dua të sqaroj diçka. Unë nuk jam duke thënë se ju nuk mund të bëni sugjerimin, ose ta postoni në blog, jo. Por ashtu si ju keni të drejtë ta bëni atë publik, unë kam të drejtë të zemërohem dhe ta bëj atë publik.

   Duke ardhur në pikën e tretë, nuk mund t'i vë duart në zjarr për qëllimet që kishte @Pandev në kohën e botimit të mendimit të tij në blog, nëse ishte thjesht një qëllim i sinqertë për të shprehur idetë e tij ose nëse ai donte një blog që nuk është nga ai është i mbushur me komente lënduese ndaj vetes, duke filluar me komentet ilustruese të @ Morfeo që zënë rreth 50% të të gjitha komenteve (kështu që fitimi është mjaft i vogël).

   Në çdo rast, ekziston një ndryshim i madh midis hyrjes në @Pandev dhe shkrimit "Linux është më i miri dhe Windows thith. Viva el Che !!! ”, aplikimi i censurës është një veprim i rrezikshëm për çdo media, dhe nëse në ndonjë mënyrë, hyrjet e tilla duhet të penalizohen, që të penalizohen nga vetë lexuesit e blogut, jo nga menaxherët e tyre ( pasi që ajo censurë mund të bëhet edhe shumë subjektive).

   Më në fund @ahdezzz. Për fat të mirë deri më tani, DesdeLinux është një hapësirë ​​për mendim falas (jo falë sugjerimeve tuaja) dhe ju keni të drejtë të shprehni idetë tuaja në forume, komente dhe postime, nëse ato e lejojnë atë. Por duhet ta kuptoni që ne të tjerët kemi gjithashtu të drejtën të përsërisim atë që thoni, përveçse të ofendoheni nga momentet e shkëlqimit (stili Maduro) që mund të keni.

   Ashtu siç duhet të duroj arsyetimet ilustruese të @Morfeo sa herë që shkruaj një koment.

 21.   Anonimo dijo

  Sa të bezdisshëm ata njerëz të Microsoft-it, apo jo?

  1.    eliotime3000 dijo

   Një tjetër që vjen të ndërtojë flakë.

 22.   edebianite dijo

  Elav, faleminderit shumë që e bëtë desdelinux një sit më të mirë. më shumë sesa përkatëse për këtë hyrje.

  1.    i gjallë dijo

   Faleminderit ^ _ ^

 23.   StuMx dijo

  Ajo që më habit është numri i herëve që u është dashur të bëjnë një thirrje publike për respekt.

 24.   biskotë dijo

  Unë me të vërtetë preferoj të mos komentoj për atë lloj postimi, që P MER MUA nuk kontribuojnë asgjë, vetëm flakë, guxim, ndarje dhe nevoja për të krijuar një postim si ky, dhe nuk është hera e parë.
  Ky lloj postimi flet shumë për fondamentalistët fetarë dhe ndoshta pse nuk i lënë ata të jenë gjithçka që duan? Në cilat nëna ndikon tek ata që them GNU / Linux dhe jo vetëm Linux? Si ndikon tek ata që mua më pëlqen të mbroj programin falas sepse mendoj se është rruga për të shkuar? Nëse dua të them se Stallman është mesia i ri, çfarë për ju? Unë jam unë dhe kam LIRIN to të besoj në atë që dua, të bëj atë që dua, të mendoj atë që dua, për sa kohë që nuk prek (negativisht) të tjerët.
  A është kaq e vështirë për ta kuptuar këtë për ne përdoruesit e Linux, diçka kaq themelore dhe e thjeshtë, jeto dhe le te jetosh?

  1.    biskotë dijo

   Dhe të jem i qartë, unë nuk jam një fondamentalist, unë mbështes Linux dhe OpenSource sepse më pëlqen qasja që i jepet softuerit, sepse është më transparente dhe e formueshme se ajo e pronarit, sepse kam shumë për të zgjedhur dhe sepse mendoj se është e ardhmja.
   Dhe sepse kjo më bën të dukem më freskët kur them se përdor Linux

  2.    pandev92 dijo

   Le të shohim .., ajka ka të bëjë me sa më sipër, asgjë nuk është thënë kundër fondamentalistëve, është thënë vetëm, që të lutem ndalo së gjykuari të tjerët për atë që bëjnë, asgjë më shumë, por siç rezulton se këtu ka shumë njerëzit që jetojnë jetën e tyre në mbrojtje, në gjënë e parë që u thuhet, ata kërcejnë si gazela në nxehtësi.
   Por më e keqja nuk është kjo, por ata tashmë kanë filluar të përziejnë politikën me postin, unë ende pyes veten se çfarë lidhje kishte neoliberalizmi me postimin tim, ose që unë dukem si i gëzueshëm, ose "marrëzi" të tjera që më kanë thënë xdddd, por sidoqoftë, në çdo rast, unë e kuptoj që një redaktor nuk ka detyrimin t'u përgjigjet të gjithëve, dhe nëse besohet se përgjigjja nuk i vjen asaj, ose është plot fyerje, duke mos u përgjigjur, ju tashmë po bëni vdes vetvetiu dhe kështu pushon së bezdisuri personin në fjalë.

   1.    Morfeu dijo

    Dhe nëse për ju mendimet janë «të pakuptimta» të tjera që më kanë thënë «, është e vështirë të kërkosh respekt

    1.    Tesla dijo

     morfeu, mendoj se e ke interpretuar keq komentin e pandev92. Në asnjë moment ai nuk ka thënë se mendimet e përdoruesve janë "të pakuptimta". Ai i referohet faktit që në disa komente ai nuk është respektuar drejtpërdrejt ndaj personit të tij në vend të argumenteve ose ideve të tij (për shembull, duke thënë se ai i ngjante Rajoy, siç pohon ai).

     Çfarë përbën një mashtrim ad hominem: https://es.wikipedia.org/wiki/Argumento_ad_hominem

     1.    pandev92 dijo

      saktë @Tesla. një +1 për ju, mund të thoni më fort, por jo më qartë ...

     2.    Morfeu dijo

      Epo, për mendimin tim, autori i këtij artikulli (pandev92), nuk respektoi mendimin e shumë njerëzve, si në artikull ashtu edhe në shumë nga komentet e tyre. Për të treguar një buton:
      https://blog.desdelinux.net/linux-no-es-una-religion/comment-page-4/#comment-89549
      Dhe e vetmja gjë që shumë prej nesh që komentuan donin t'ju informonin është se mendimi juaj bazohej në koncepte që nuk janë të vërteta, jo sepse është mendimi im për "fondamentalist" të pastër, kjo është sepse kështu përcaktohet ligjërisht në licencën GPL: FALAS NUK NOTSHT NJEJTAME SI FALAS.
      Kjo është baza për artikullin nga @ pandev92, duke supozuar se ata prej nesh që mbrojnë SL "detyrojnë" njerëzit të japin punën e tyre.
      Emërimi:
      "Dhe nëse ai person dëshiron të fitojë disa para, madje edhe një shumë të vogël, si do të lëshojë kodin?"
      Unë sqaroj:
      Unë jam një programues, bëj softuer falas me licencë GPL dhe dorëzoj kodin, dhe SHITET, marr PAGUAR për të dhe fitoj para. Konsumatori mund ta marrë atë, ta përdorë kudo që dëshiron dhe ta modifikojë dhe rishpërndajë atë.
      Në të njëjtën mënyrë sikur të shisja dardha ose mollë. Asgjë nuk ka të bëjë me komunizmin apo kapitalizmin, të majtën, liberalizmin apo socializmin, pasi shumë janë të hutuar.
      Dëshira ime e vetme që ky koment të shërbejë për të informuar ...

     3.    pandev92 dijo

      @morfeo, unë të kam mohuar 300 herë të njëjtën gjë që po thua dhe nuk do ta bëj në këtë postim, sepse nuk ka asnjë lidhje me të. Nëse doni të kuptoni atë që dëshironi të kuptoni, atëherë bëni atë që dëshironi, por ndaloni bezdisjen, sepse në fund do të dalë se do të dukeni si një troll.
      Në postimin e mëparshëm më shumë se 30 komente ishin vetëm tuajat dhe në këtë jemi në të njëjtën gjë.
      Dhe ata akoma nuk më paguajnë që duhet të duroj gjërat tuaja pa kuptim.

      1.    i gjallë dijo

       A mund ta ndaloni diskutimin që keni, ju lutem? Nëse keni nevojë të urreni njëri-tjetrin, të vrisni njëri-tjetrin, ose çfarëdo qoftë, ju lutemi përdorni një kanal tjetër: IRC, GTalk, Facebook, etj. Epo, asnjëri prej jush nuk do të përkulë krahun.


     4.    Tesla dijo

      @Morpheus:

      Në asnjë moment nuk kam thënë se ai nuk ka hyrë në të njëjtën lojë. Më shumë dyshoj se dikush është i patëmetë, pasi të gjithë kanë në një moment të jetës së tyre.

      Unë thjesht doja të shpjegoja që sulmi ndaj një personi për të diskredituar idetë që ata mbrojnë është një gabim, pa marrë parasysh se kush e bën atë. Komenti nuk përfshin një grup specifik të përdoruesve dhe unë nuk po mbroj askënd.

      Nëse jeni ndjerë i sulmuar, ju kërkoj falje. Unë nuk kam asgjë kundër askujt. Qëllimi i ndjekur, ose të paktën unë ndjek si përdorues i këtij blogu, është të shmangim këtë lloj lufte ose konfrontimi, sepse nëse gjërat thuhen mirë dhe pa ofenduar, shumë mund të mësohet.

      Për më tepër, meqenëse jeni vetë një programues dhe i licensoni programet tuaja me licenca falas dhe i shesni ato, ju ftoj të shkruani për këtë, pasi mendoj se shumë njerëz që ndjekin blogun mund ta kenë interesante. Edhe mua, që nuk jam programues, më intereson tema dhe do të doja të dija përvojat tuaja.

      Një përshëndetje!

     5.    pandev92 dijo

      Unë nuk kam nevojë të urrej askënd, do të vlerësoja që ky djalë pushoi së qeshuri për gjëra nga postimet e tjera, edhe në këtë.
      Në gmail dhe vende të tjera, unë shtoj vetëm gra.

      1.    i gjallë dijo

       Paj pandev, së pari nëse nuk dëshiron që ai të të përgjigjet, ose të të përmendë, atëherë ti thjesht bën të njëjtën gjë dhe kaq. Me fjalë të tjera, ata janë injoruar për këtë çështje dhe ne të gjithë do të jemi të lumtur.


     6.    Morfeu dijo

      @ pandev92 dhe @elav:
      «Dhe ata ende nuk më paguajnë që duhet të duroj gjërat tuaja pa kuptim.»
      A është ky respekti që ne kërkojmë?

      Unë ju kërkoj të rishikoni komentin tim. Unë nuk sulmoj @ pandev92 në çdo kohë. Unë nuk jam duke dhënë një mendim të gabuar sepse "Unë dua të kuptoj atë që dua të kuptoj", unë jam duke komentuar se si është puna ime, profesioni im dhe si funksionon licenca GPL, nuk është diçka që mund të mohohet ose "300 herë "jo një herë. Në fakt, unë ende nuk mund të gjej se ku janë ato" mohime "të supozuara. A mund të më akuzoni se jam një troll për këtë?
      Unë kërkoj RESPEKT: @elav do të dëshironte mundësinë për të shkruar një artikull në përpjekje për të sqaruar pse po trajtohemi padrejtësisht si "fondamentalistë" për emetimin e mendimeve tona.

      1.    i gjallë dijo

       Unë tashmë ju kërkova që të lutemi ta mbaroni këtë temë. Morfeu, të shkruash një temë të tillë (që mund ta bësh mirë) do të thotë të bësh në të njëjtën gjë për atë që shumë e kanë kritikuar pandev me artikullin tuaj A nuk mendoni? Pra, ju lutem, edhe një herë, le ta heqim këtë temë tani. Nëse dëshironi të bashkëpunoni, çdo artikull tjetër do të pritet mirë, në lidhje me përvojën tuaj me GNU / Linux.

       Unë ju pyes, pandev dhe të tjerët.


     7.    eliotime3000 dijo

      Nuk mund të jesh më i suksesshëm, @Tesla.

     8.    Morfeu dijo

      @Je këtu
      Faleminderit për komentin, nuk jam ndjerë e sulmuar nga ju dhe jam shumë dakord që "nëse gjërat thuhen mirë dhe pa ofenduar, shumë mund të mësohet"
      @ pandev92
      Falje për përpjekjen për të informuar me argumente, unë do të marr këshillat e HOMERIT që këtej e tutje
      @elav
      Jam plotësisht dakord me artikullin tuaj, por është utopike të pretendosh të marrësh përgjigje me respekt ndaj pretendimeve agresive të këtij stili.

      Faleminderit të gjithëve, blogu është shumë i mirë, i them lamtumirë, por nga komentet, hehe

     9.    biskotë dijo

      Unë me të vërtetë nuk mendoj se morfeu është sjellë si një troll, ai thjesht jep këndvështrimin e tij dhe gjithashtu përmend të dhëna të mjaftueshme Dicka që është konstruktive, gjithashtu nuk e kam parë atë të hedhë fyerje majtas dhe djathtas, siç ka bërë pandev me këtë komenti i tij mbi imazhin e Homerit dhe të tillë (për mua që është trolling).

   2.    biskotë dijo

    Komenti ishte pjesërisht për postimin tuaj, si dhe për disa të tjerë që unë kam parë në këtë blog dhe në të tjerët.

    Duke mos u përgjigjur, ju tashmë po e bëni atë të vdesë për veten e saj dhe kështu të pushoni së bezdisurii personin në fjalë.

    Mirë, por a nuk mendoni se do të ishte më mirë t'i injoroni ata që nga fillimi dhe të mos u kushtoni një postim atyre?

 25.   dreq dijo

  Në rregull, unë ndjek shumë rss ... kur nuk jam i interesuar e kaloj fshirjen e tij. Në një forum që hyri ata gjithmonë filluan që nëse mollë kjo dhe ajo ... thjesht jo më shumë dhe zgjidhet. Të shijosh ngjyrat

  1.    eliotime3000 dijo

   Nuk kam asgjë kundër Apple përveç ndërfaqes Aqua që kërkon shumë burime. gjithsesi

 26.   Tesla dijo

  Do ta lë mendimin tim këtu, në rast se dikush dëshiron ta lexojë.

  Kur zbulova DesdeLinux, e vërteta është se më dukej një blog cilësor ku ata flisnin për gjithçka që lidhej me këtë botë. Një vit e gjysmë më vonë unë ende mendoj të njëjtën gjë, apo edhe ta mendoj më fort. Kurdoherë që kam një burim informacioni në RSS të këtij blogu, unë mendoj: «Çfarë do të na tregojë FromLinux sot?» Theshtë blogu që lexova me më shumë interes. Sigurisht, kjo është personale, dhe në çdo kohë nëse nuk ju pëlqen ajo që shihni, mund të largoheni.

  Ajo që e bën këtë blog të ndryshëm nga të tjerët është se këtu secili individ është i lirë të botojë një artikull nëse dëshiron. Mendoj se është një ide e mrekullueshme. Pas këtij blogu nuk ka asnjë kompani, nuk ka asnjë që ngarkon për të bërë punën, askush nuk vendos qëllime për të përmbushur. Ajo që propozojnë elav dhe KZKG ^ Gaara bazohet, sipas këndvështrimit tim, në të njëjtat parime si softueri i lirë. Çdokush mund të modifikojë (shkruaj një artikull) blog, pasi çdokush mund të bashkohet me zhvillimin e një aplikacioni.

  Ajo që më jep elav këtu është se në të njëjtën mënyrë që mund të sugjeroni një përmirësim të një projekti të softuerit të lirë, nuk mund të shkoni në listën e tyre të postës për t'i thënë se puna e tyre nuk është bërë mirë ose se ata nuk vazhdojnë me të budalla Jeni të lirë të shprehni mendimet tuaja, por gjithmonë me respekt dhe vlerësim të punës së njerëzve të tjerë.

  Kjo është arsyeja pse kur shoh njerëz që kërkojnë cilësi dhe përçmojnë artikujt që të tjerët botojnë me një farë entuziazmi, kuptoj se shumë herë jemi egoistë dhe dembelë. Nëse ata duan të kërkojnë kaq shumë cilësi, pse nuk fillojnë të krijojnë artikuj? Ka miliona tema me të cilat mund të filloni dhe kjo botë e softuerit të lirë ka shumë kënde për të eksploruar dhe zbuluar.

  Bast i këtij blogu është shumë e rrezikshme, duke çuar në këto gjëra, por këshilla ime është që të vazhdojnë atë. E vetmja gjë që ata na kërkojnë në këmbim është respekti për njerëzit që postojnë në blog.

  Përshëndetje dhe vazhdoni si më parë për një kohë të gjatë!

  1.    Charlie Brown dijo

   +1000

  2.    i gjallë dijo

   Koment i shkëlqyeshëm. Faleminderit per ato fjale

  3.    eliotime3000 dijo

   Nuk mund të jesh më i suksesshëm, Tesla. Nëse do të kishin guxim të botonin një postim, ata do të bënin; por meqenëse ata preferojnë të këndojnë në një mënyrë të keqe dhe / ose të krijojnë flakë, ata e bëjnë atë.

  4.    edgar.kchaz dijo

   (Duartrokitje) Nëse do të isha baba, do t'i thosha djalit tim: «Bëhu më shumë si Tesla, si Nikola Tesla»… Por ti je gjithashtu një shembull i mirë. Nuk kushton asgjë për të respektuar, asgjë.

   Dhe ky blog është më i miri për të qenë një ekosistem, jo ​​shumë me përmbajtje të shkëlqyeshme vetëm (mbase kjo është qendra e tij).

   Vazhdoni, djema, dhe mendimi juaj është shumë i mirë. Shumë i respektueshëm.

 27.   kriotop dijo

  Me një fjalë: papjekuri.

  Sipas mendimit tim, më shumë sesa një sjellje "totalitare", duket më shumë si një sjellje fëminore. Theshtë e vetmja gjë që mund të shpjegojë sjelljen e disa vizitorëve në këto faqe. Unë, që nuk jam saktësisht i ri, e vëzhgoj çdo ditë në disa njerëz (pavarësisht nga gjinia) nga të cilët mund të pritet një sjellje më e moderuar dhe reflektuese.

 28.   diazepani dijo

  Më pëlqen të shkruaj artikuj të opinioneve në Linux, sepse më lejon të shfryj për këto çështje. Dhe gjithashtu më pëlqen që njerëzit të përgjigjen nëse pajtohen ose nuk pajtohen. Nuk është se unë shkruaj për të kërkuar flakën por për të ajrosur mendimet tona, dhe kushdo që dëshiron t'i diskutojë ato, diskutojini ato.

  1.    i gjallë dijo

   Po kështu. Edhe mua kjo më ndodh. Ajo që ndodh është që gjithçka shkon në dreq kur ato mendime që duam ne jemi mësuar të mosrespektojmë .. 😉

 29.   Ariel dijo

  E lë lexuesin tim RSS të prekë këtë temë për një sekondë.

  E lë sepse vazhdimisht shoh shënime të këtij lloji në këtë blog dhe normalisht VETYM lexoj nga lexuesi, duke mos marrë komentet që pasojnë postimin kështu që nuk mësoj për flakët.

  LEXOJ vetëm artikujt që më interesojnë, i hedh ato që nuk mendoj se më tërheqin vëmendjen.

  Unë shoh, si një sy zogu (për mungesë kohe shumë herë) një faqe të mirë Linux, por të ngatërruar në redaktorët, administratorët dhe lexuesit që po humbin qendrën e diskutimit dhe po kalojnë të flasin për gjërat themelore si edukimi ose respekti.

  Sugjerimi im është që ata të lënë njerëzit të kalojnë, të lënë ujin të kalojë nën urë, nëse ka njerëz që janë të përkushtuar për të trokitur ose për të argumentuar pa arsye ... shikoni në anën që nëse artikulli është interesant ai do të lexohet përsëri. Nëse mungesa e edukimit ose respektit shqetëson kaq shumë ... mos i mundësoni komentet, periudhën.

  Me të vërtetë, unë mendoj se faqja është e mirë, por nga RSS duket dhe përfundon duke qenë një thes macesh që reflekton kaq shumë shënime për këtë temë.

  Unë nuk marr pjesë në forum, nuk jam regjistruar në blog, por jam rregullisht aktiv nga RSS, pse? sepse me kalimin e viteve mësova se përdoruesit e Linux gjithmonë do të diskutojnë për çështjet e tyre, dhe ata kurrë nuk do të bien dakord për të gjithë dhe është më mirë të marrësh atë që mendon se është interesante dhe atë që nuk e bën ... thjesht le të shkojë.

  Përshëndetje.

 30.   himekisan dijo

  Unë zakonisht nuk komentoj shumë në sit (me të vërtetë pothuajse nul), por mendimi juaj elav është më i përqendruari, ne jemi këtu për kënaqësi. Dhe mirë, nëse nuk na pëlqen një lloj komenti apo artikulli .. Pse ta këndojmë? thjesht injorojeni dhe shkoni

  1.    edgar.kchaz dijo

   Nëse do të ishte kaq e lehtë për t'i bërë njerëzit të kuptojnë, bota do të ishte një vend më i mirë ... Dhe unë jam plotësisht dakord me ju.

   1.    eliotime3000 dijo

    Epo, ëndërrimi nuk kushton asgjë, apo jo?

    1.    edgar.kchaz dijo

     Sigurisht që jo, ajo që kushton është të përmbushësh ëndrrat ... Dhe është edhe më lehtë të vendosësh besimin se dikush tjetër e përmbush atë sesa që ti ta bësh vetë ...

     Por me besim fillon.

     1.    lithos523 dijo

      Nëse nuk ëndërrojmë një botë më të mirë, si do ta përmirësojmë këtë?

      Ju e keni thënë atë, ju filloni me besim (dhe nuk dua të them fenë)

 31.   Yoyo dijo

  Respekti ishte jeshil dhe një dhi e hëngri atë LOL

  Ajo që ndodh këtu nuk është asgjë për atë që është e bashkuar në Deb Linux-in tim, ndonjëherë ju duhet të futeni për të komentuar me një jelek antiplumb.

  Por hej, rroftë blogu. Të gjithë e dimë që Deb Linux është blogu më i mirë në Linuxesfera Hispana… .. më falni, doja të thosha Që nga Linux, më nxitën! 😛

  1.    eliotime3000 dijo

   Dhe nga rruga, unë shpresoj se ju nuk jeni të kënaqur me vetëm duke komentuar këtu, përveç forumit në menunë e navigimit për të ndërtuar kafazet e pulave.

  2.    edgar.kchaz dijo

   Unë mbaj mend vetëm për AleQw ... ty ... nëse do të ishte shkëlqyeshëm, por sa mirë që ujërat Yoyo u qetësuan. Kam lexuar blogun tënd shumë dhe pssss, është mirë, por nuk është më e mira, SSHT CAR MJETI M I MIR!! Aside Shakatë e këqija mënjanë * (<- kjo është një shaka, blogu juaj është më i miri eh), VIVA GNU / LINUX dhe softueri falas në përgjithësi, oh dhe opensource i aplikuar mirë dhe gjithçka ...

  3.    MSX dijo

   "Ndonjëherë ju duhet të hyni për të komentuar me një jelek antiplumb".
   XD e shkëlqyeshme

   1.    eliotime3000 dijo

    Histori e vërtetë.

 32.   Gibran barrera dijo

  Unë mendoj se është gjëja e duhur për të bërë, nëse për ndonjë arsye dikush nuk shkatërron atë që është shkruar në këtë blog, gjëja më e shëndetshme është të bësh një kritikë konstruktive, me mendim, arsyetim (gjykime, jo bindje) dhe zgjidhje të mundshme. Zvogëlimi i tjetrit tregon vetëm një mungesë pjekurie dhe karakteri, forumet e diskutimit u krijuan për shkëmbimin e lirë të ideve, jo për të nënçmuar punën e të tjerëve në kritikën konstruktive që argumentet janë të qëndrueshme, në kritikat e ndyra jo.

  Nga rruga që unë kam parë këtë luftë që keni kundër Trolls dhe mendoj se është e shëndetshme të krijoni një direktivë sjelljeje në blog (me pasoja të tilla si bllokimi dhe buletinet e Alert Trolls); Por unë gjithashtu mendoj se ata duhet të marrin komentet e atyre që vijnë, ata nuk besojnë se me gjithë këtë humbje të krijimtarisë ata që fitojnë janë ata, duke bërë që ata të kalojnë kohë dhe përpjekje për këto çështje në vend që t'i përkushtohen vetes për atë që na shqetëson, e cila është bota GNU / Linux

  https://blog.desdelinux.net/nos-declaramos-en-guerra-con-los-trolls/

  https://blog.desdelinux.net/lo-que-desdelinux-nunca-ha-querido-ser-y-nunca-sera/

  "Me pak fjalë: Nuk do të ishte blogu tipik që mbushet me Trolls me komente që nuk kontribuojnë asgjë të mirë"

 33.   lithos523 dijo

  Nëse ka diçka që më pëlqen në lidhje me këtë faqe, është pikërisht koncepti i respektit për të gjithë dhe të gjitha mendimet.

  Padyshim, në disa gjëra ne do të pajtohemi me mendimet dhe në të tjerat jo, ne jemi njerëz, jo klonë, por duhet të respektojmë gjithmonë të tjerët. Nëse nuk biem dakord për diçka, mund ta debatojmë atë, por nëse argumenti i vetëm për të cilin jemi në gjendje është të themi se kjo është mut, kjo ndoshta është sepse nuk kemi ide për çfarë po flasim dhe kjo është arsyeja pse nuk mund të argumentojmë më mirë

  Respekti dhe admirimi im për të gjithë ju që e bëni këtë vend dhe për të gjithë ne që kaluam këtu për ta shijuar atë.

  Dhe siç thonë ata atje ... mos e ushqeni këndimin

 34.   Hugo Iturrieta dijo

  Unë e dua këtë faqe. Ka shumë lexues që kanë një nivel shumë të lartë kritikash (në një mënyrë të mirë, ata dinë të kritikojnë) dhe ata përqendrohen në informacione dhe jo në atë se kush informon, unë e dua atë.

 35.   dyqanxhi dijo

  Ky është një blog shumë i mirë. Sidoqoftë, kontakti im i parë me të nuk ishte shumë për të ardhur keq. Artikulli i parë që lexova ishte "Linux nuk është fe". Sapo lexova komentet, duhej të duroja që ato nuk i respektonin bindjet e mia fetare (unë jam katolik, dhe disa përdorues injorantë filluan të fyen katolicizmin, - çfarë lidhje ka me një blog linux? Pyes veten-). Më vonë, një betejë me rreth 25 komente ku disa përdorues patën diskutimin pa kuptim dhe të pakuptimtë në lidhje me çështjen e përjetshme filozofike të GNU / Linux vetëm kundër Linux.
  Unë nuk besoj se e kam të vërtetën, por i ftoj përdoruesit të imagjinojnë nëse Linux mund të mbijetojë pa GNU (natyrisht) dhe nëse GNU mund të mbijetojë pa Linux (Hurd është në gatishmëri dhe në faqen e Fondacionit) Komuniteti i GNU thuhet se është i zënë me projekte të tjera).
  Një problem tjetër është konfuzioni i autorit të atij shënimi. Ai ngatërroi Linux me Open Source. Open Source është një filozofi licencimi për të gjitha llojet e programeve, jo për një OS specifik.
  Por kryesisht jam dakord me autorin. Brenda komunitetit Linux, ka shumë njerëz të hutuar, të cilët përziejnë ideologjinë e tyre politike (përgjithësisht nga e majta), me projektet. Komunitetet e softuerit të lirë janë të hapura për të marrë pjesë të gjithë zhvilluesit, nuk ka vend për prozelitizëm politik.
  Sidoqoftë, unë vë në dyshim pak shembujt e autorit. Një zhvillues i vogël që dëshiron të bëjë një fitim me produktin e tij nuk është i njëjtë me një korporatë si Microsoft, e cila ka shumë politika biznesi që dëmtojnë të drejtat dhe përfitimet e përdoruesve.

  1.    dyqanxhi dijo

   BESIMI I ERRATAS: Kontakti im i parë nuk ishte me shumë fat