Nga Linux: si të vazhdojmë?

logo e re

Disa javë më parë, një vit i bashkim midis Nga Linux y Le të përdorim Linux. Ata që kanë qenë në këtë fushë për më shumë vite do të kujtojnë të vjetrën Le të përdorim Linux, një iniciativë e imja me një njeri, por që shpejt u bë blogu i dytë më i rëndësishëm në blogosferën Linux, vetëm prapa Shumë linux.

Sidoqoftë, siç e thashë, pak më shumë se një vit më parë elav, Alexander dhe vendosa që ishte më mirë të bashkoja forcat. Që atëherë, ky projekt Kubano-argjentinase (Eja, ai është gjithashtu venezuelian nëse përfshijmë redaktorin tonë të yjeve, nano; dhe meksikan duke numëruar redaktorin tonë tjetër Manuali i Burimit) ka paguar. Sot ne jemi, pa dyshim, blog rreth Linux dhe softueri falas më i njohur spanjishtfolës, madje duke tejkaluar të tjerët që kanë mbështetjen ekonomike të një kompanie, si p.sh. Shumë linux. Shifrat nuk gënjejnë, thjesht duhet të analizoni numrin e ndjekësve në rrjetet sociale për ta parë atë.

Kjo na sjell te çështja në fjalë. Pa asnjë dyshim kemi arritur një gjendje të pjekurisë në të cilën besoj se duhet t’i vendosim vetes sfida të reja.

Si të vazhdojmë?

Ne tashmë kemi një komunitet të konsoliduar dhe madje një temë të re. Dhe tani që?

Gamification

Një nga arsyet që vendosa të bashkohem me Elav dhe Alejandro në atë kohë ishte ajo Nga Linux ishte bazuar në WordPress (që është softuer i lirë), ndërsa Blogger, sistemi në të cilin ishte mbështetur Le të përdorim Linux, ishte e pronarit. Por, përveç kësaj, duke u bazuar në WordPress, Nga Linux ka pritur një numër në rritje të përdoruesve të cilët kanë shkruar dhe ndarë postimet dhe krijimet e tyre origjinale. Ky është padyshim një nga përparësitë kryesore të Nga Linux: ne jemi një komunitet, në të cilin përdoruesit mund të japin kontribute për të tjerët. Isshtë një ndërhyrje plotësisht "aktive", e cila tejkalon mundësinë e ndarjes së një postimi në rrjetet sociale ose shtimin e një komenti. Këtu përdoruesit mund të shkruajnë postimet e tyre.

Në këtë kuptim, unë besoj se duhet të zgjedhim dhe të përfitojmë nga ky ndryshim edhe më shumë. Unë do të doja të eksploroja, për shembull, një sistem gamifikimi që lejon dhënien e niveleve, pikëve, karmës ose çfarëdo qoftë atyre që japin kontribute më të mira (qofshin komente, postime apo të tjerë). Për momentin, ne kemi filluar të kërkojmë shtojca WordPress për të zbatuar këtë karakteristikë. Cfare mendoni ju Ne madje mund të përfshijmë një listë me përdoruesit me më shumë pikë në shiritin anësor.

Video

Hapësira jonë e videove është shumë e lënë pas dore. 10 minuta Fillimisht u shfaq si një vend për të ngarkuar video të shkurtra (afërsisht 10 minuta të gjata) në të cilat mund të ndahen udhëzime dhe mënyra zbavitëse në një mënyrë argëtuese dhe intuitive. Cila mund të jetë një mënyrë krijuese për të integruar 10 minuta kohë Nga Linux? Mbase mund të përfshini videon më të fundit në listën e postimeve në faqen tonë kryesore?

FromFirefoxOS dhe FromAndroid

Firefox OS y android Ata janë rritur në popullaritet dhe kanë fituar rëndësinë e tyre, pa dyshim. Pyetja që shtrohet, pra, është: a duhet t'i integrojmë përmbajtjet e saj? Nga Linux apo të mbajnë faqe të ndara? Dhe çfarë duhet të bëjmë me artikujt në android? Nga njëra anë, ka kuptim përfshirja e tyre në Nga Linux meqë kaq shumë Firefox OS si android ata përdorin bërthamën Linux. Megjithatë, mund të argumentohet gjithashtu se për shkak të numrit të tyre në rritje të përdoruesve dhe specifikës relative mund të ketë kuptim të mbash faqe të ndara, një për android dhe një tjetër për Firefox OS.

Sidoqoftë, ka disa nga shqetësimet tona. Cfare mendoni ju Cilat aspekte duhet të përmirësojmë ose zbatojmë në tjetrin Nga Linux?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

64 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   x11tete11x dijo

  gjëja 10minutosDL është ajo që ju kisha thënë tashmë në forum dhe e përsëris, për mendimin tim, ky lloj «produktesh» krijohen përmes «spam», dhemb kushdo që dhemb, kështu është mënyra, (dhe unë jam jo aspak nje ekspert ne "reklamimin") por ai qe ecen ne mjedisin e teknologjise ne pergjithesi, ju mund te shihni me lehtesi se si produktet "shesin tym" arrijne shifra qe nese jo per te gjithe "bujen" qe krijojne nuk do te ishte asgje , përtej faktit nëse produkti është i mirë apo i keq, nëse duan të promovojnë 10minDL, ata duhet ta reklamojnë atë në mënyrë agresive, "publiciteti" i vogël që ka 10minDL është një çift postimesh të ndyrë! Njerëz, duhet të jetë një publicitet dërrmues, i njëjti për FORUM, forumi duhet të ketë publicitet dhe shumë, mendoj se të gjithë jemi dakord që rrjetet sociale janë të tmerrshme për atë që është çështja e zgjidhjes së problemeve, ata mund t'i zgjidhin ato menjëherë shkurtësi, por në planin afatgjatë nuk ka asnjë shënim për të, ai humbet në detet e postës, prandaj për mua, ju gjithashtu duhet të promovoni forumin, sa herë që mundem unë i inkurajoj njerëzit të shprehin dyshimet e tyre në forum, se për atë që është atje, dhe unë do të doja të shtoja edhe një gjë, unë me të vërtetë nuk e di se çfarë, por Dicka duhet të bëhet me komunitetin Google+ është sikur të shkëputen plotësisht nga faqja, sikur të ishin gjëra të ndryshme, nganjëherë edhe mendoj se njerëzit e atij komuniteti, nuk e dinë që faqja nga linux dhe ai komunitet janë "të njëjtë", ata nuk i dinë të gjitha shërbimet që ofrohen

  1.    nano dijo

   Unë nuk kam pasur pushtet mbi komunitetet DesdeLinux në rrjetet sociale për një kohë të gjatë, para se të isha përgjegjës për menaxhimin e «mediave sociale», por më pas rrjetet u unifikuan me UsemosLinux dhe mirë, mendoj se ka disa pika që nuk ishin behet mire Unë gjithashtu mendoj se ua përmenda atyre djemve, por nuk arriti shumë.

   - Ju duhet një menaxher i komunitetit dhe, së bashku me të, një grup i vogël njerëzish për ta ndihmuar atë të menaxhojë aspektet e komunitetit: rrjetet sociale, moderimi i sjelljes.
   - Mbyllni kopjimin e llogarive, ka UsemosLinux dhe DesdeLinux në Twitter dhe G +, të dy me të njëjtën logo Ky është një gabim, duhet të rregullohet, gjithçka duhet të ketë një emër të vetëm, një logo të vetme.

   Lidhur me 10MDL është një botë tjetër, të paktën nuk kam kohë për t'i bërë ato video, atje na duhet një person tjetër përgjegjës, shumë njerëz nuk e kuptojnë se në thelb e gjithë puna e menaxhimit të kësaj bie mbi Alejandro, Ernesto, Pablo dhe mbi timen ... dhe jo aq shumë tek unë sepse kohët e fundit i jam kushtuar vetes shqyrtimit të artikujve, pak kohë më parë nuk jam drejtpërdrejt Admin.

   Ekziston një temë diskutimi brenda forumit ku ky artikull ka një vend të përsosur, këtu mund ta shihni.

   1.    le të përdorim linux dijo

    Pershendetje nano! Mendoj se ke te drejte. Dublikimi i llogarive është një gabim. Më lejoni të shtoj edhe një shembull më shumë: 10mdl madje ka llogaritë e veta në rrjetet sociale. Kjo është e çmendur. Mënyra sesi e shoh, vetëm llogaritë që përdorim në blog duhet të mbeten. Me fjalë të tjera, ato të usemoslinux.
    Unë nuk kam asnjë problem me ju që jeni menaxheri ynë i komunitetit në ato llogari.
    Faleminderit për idetë dhe komentet tuaja.
    Perqafo! Paul.

   2.    nano dijo

    Pavarësisht nëse është apo jo, nuk ka rëndësi, unë jam kujdesur për atë prapa dyerve për një kohë të gjatë, mos u shqetësoni, në çdo rast do të ishte ta zyrtarizonit dhe kjo është më shumë nga protokolli dhe pompoziteti se gjithçka tjetër, sepse puna duhet të bëhet ... Ajo që duhet është që një grup i vogël njerëzish të më ndihmojnë, nuk e jap veten mjaftueshëm vetëm dhe fatkeqësisht situata në vendin tim nuk më lejon të mbaj smartphone-in tim »pacá 'dhe paya '»Në mënyrë që të jemi të vetëdijshëm për të gjithë.

    Jo më kot, unë gjithashtu argumentoj që usemoslinux vazhdon të quhet, dhe jo sepse emri më shqetëson, kjo është për shkak të një fakti të thjeshtë praktik: komuniteti (në këtë rast, bashkimi) u bë nën emrin DesdeLinux, atëherë rrjetet, të gjithë, ata duhet të mbajnë një emër të tillë. Problemi i riemërtimit të një llogarie tashmë të popullarizuar është disi joproduktive, zgjidhje? E thjeshtë: le të përdorim linux (Nga Linux) në emrat e llogarive, është e shëmtuar, por është gjëja më e mirë për të bërë pa rënë në praktika të këqija.

    Ka shumë nga ato që duhet bërë, në forum me këtë pablito të vogël, i cili këtu bëhet i lodhshëm me kalimin e kohës.

 2.   Yoyo dijo

  Pa dyshim, ju jeni aty ku meritoni, në numrin një, përshëndetje

  Për mua është kënaqësi të jem në vendin e tretë, prapa ML, me Blogun tim modest # 308

  Përshëndetje!

  1.    le të përdorim linux dijo

   E merituar! Një përqafim Yoyo!
   Gëzuar! Paul.

 3.   Jose Leonel Subero Gamarra dijo

  Përshëndetje dhe një mijë urime, unë sugjeroj që të ndani artikujt e OS Mobile në një seksion (kategori) përveç pjesës kryesore të blogut të shkëlqyeshëm që ata mbajnë, në lidhje me seksionin Video bëj të njëjtin rekomandim

  1.    peterçeko dijo

   Pajtohem

 4.   Linus dijo

  Imazhet e pritura duhet të përmirësohen. Kur të bëhet postimi i desktopëve të muajit, klikoni në imazh dhe imazhin një katror prej 100x100px

  1.    le të përdorim linux dijo

   Them se keni dashur të thoni që imazhi duket i vogël. Nuk mendoj se duket në atë madhësi që përmend (100 × 100). Nëse po, ishte një gabim i izoluar. Në përgjithësi, ne i ngarkojmë ato në një madhësi prej 700 px të gjerë në mënyrë që ata të marrin më pak hapësirë. Sidoqoftë, është një kritikë e vlefshme.
   Nje perqafim! Paul.

 5.   Ceramics dijo

  Një mijë urime për ju për punën e bërë çdo ditë në internet. Lidhur me atë që propozohet në postim, më duket një ide e shkëlqyeshme për t'i dhënë më shumë hapësirë ​​dhe një shtytje temës së videove 10 minutëshe dhe në të njëjtën kohë kam dyshimet e mia në lidhje me dy pikat e tjera. Sipas mendimit tim Nga FirefoxOS, shtimi i asaj që do të ishte android është pothuajse një botë më vete dhe ndoshta do të ishte e nevojshme të mendohej me kujdes për t'u bashkuar me ata që tashmë janë FromLinux për një çështje të sasisë së informacionit të secilit prej tyre. Nga ana tjetër, ekziston çështja e pikave, niveleve, karmës, etj. Megjithëse është e mirë për të inkurajuar pjesëmarrjen e përdoruesit, në shumë raste ajo ka pasojë indirekte dhe të paqëllimshme të fillimit të gjenerimit të "kategorive" të përdoruesve dhe kjo nuk është e mirë nga këndvështrimi im. Me pak fjalë, me siguri duke ditur përgjegjësinë e atyre që mbajnë SinceLinux, çdo gjë që ata vendosin të zbatojnë do të marrë parasysh komunitetin dhe me qëllimet më të mira, kështu që ata kanë mbështetjen time të plotë !! Një përshëndetje!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit Kerameki!
   Vëzhgime të mira Ne do t'i marrim parasysh ato.
   Perqafo! Paul.

  2.    nano dijo

   Kam një dyshim të caktuar me rezultatet, diçka që gjithmonë e kam thënë që nuk jemi dhe nuk do të jemi Taringa! dhe diçka që fucks në lidhje me atë komunitet janë pika ndyrë dhe të ndryshme.

   Ajo që ndodh me ta është se ata bëhen biseda dhe arsyeja ekzistuese për postimin e gjërave të njerëzve, është pothuajse një fetish, një ilaç, një ves i keq dhe nëse e kuptoni, forumi as nuk i lejon ato gjëra sepse ato thjesht janë Ushqim për egos, për çfarë dreqin janë të mira ato pika? Jo shumë për mendimin tim.

   Vetëm ketu Unë fola për atë, që ajo që është e nevojshme është të strukturosh mirë pozicionet dhe të zgjedhësh me një sy vëzhgues ata që do të kishin për detyrë të ishin shkrimtarë të vendosur, me përfitimet (në nivelin e platformës, natyrisht) për të qenë një, madje edhe me një redaktor.

   Nuk e di, gamifikimi nuk më duket si një mundësi e mirë, por duke pasur kaq shumë budallenj në komunitet, më falni nëse tingëlloj i grabitur, por ai që tashmë më njeh gjysmën e di se si jam.

   Gëzuar djema

 6.   Sasuke dijo

  Pajtohem me partnerin tim @ x11tete11x, ata duhet t'i japin pak publicitet këtij projekti pasi që ata që dinë për atë projekt janë pak, kjo duhet të jetë si një pjesë e desdelinux dhe unë pajtohem me ty Pablo (Le të përdorim Linux), ata duhet të kalojnë postimet nga desdeandroid në desdelinux. po Firefox Lëre kështu është më mirë kështu që nganjëherë hyj dhe komentoj atje.

  Brohoritje.!

  1.    le të përdorim linux dijo

   E si të krijoni një faqe të re që është diçka si nga celulari, që përmban artikuj për android, firefoxos, chromeos, etj. ??

 7.   plzm dijo

  Çfarë lajmi të mirë, ata e meritojnë atë me përzemërsi dhe urime (:

  Ajo që do të ishte mirë do të ishte të bëja një postim, më falni për tepricën, se si të krijoj një postim hap pas hapi në desdelinux, sepse u përpoqa të krijoja një postim për arch linux për një kohë të gjatë, por me sa duket ishte gabim dhe nuk u botua asnjëherë.

  Përshëndetje!

  1.    Manuali i Burimit dijo

   Kjo tashmë ekziston; Në krye të blogut, ku thuhet Të tjera> Merrni pjesë, ekziston një udhëzues gjithëpërfshirës i shkrimit për të ndihmuar kontribuesit të shkruajnë artikuj cilësorë. Ajo gjithashtu u fol për diku ketu; por edhe kështu, në funksion të punës korrigjuese (dhe nganjëherë gati rishkrim të plotë) që duhet të bëjmë vazhdimisht kur rishikojmë artikuj, është e qartë se shumica dërrmuese nuk e kanë lexuar atë ose nuk e dinë ekzistencën e tij.

   Sidoqoftë, është e rrallë që ne të refuzojmë artikuj, personalisht mbaj mend që kam refuzuar një çift shumë kohë më parë, sepse ata ishin kopjuar / ngjitur në Taringa dhe gjëra të tilla, dhe të dy herë kam kontaktuar redaktorët për t'i njoftuar.

   1.    plzm dijo

    Faleminderit shumë për informacionin.

 8.   5ull1v4n dijo

  Në kohë të mirë FromLinux place vendi më i mirë për të mësuar dhe kapur me këtë komunitet që rritet dita ditës. 😀

 9.   Percaff_TI99 dijo

  Një mënyrë për të grupuar të gjitha përmbajtjet, por duke e mbajtur secilën në vendin e vet, do të ishte krijimi i një faqe hyrëse të ngjashme me faqen HumanOS, ku vendi qendror do të zinte nga FromLinux dhe pastaj pjesa tjetër e përmbajtjes me një informacion të shkurtër të gjëja e fundit që u botua në këtë mënyrë, e gjithë përmbajtja do të centralizohej.

  Përshëndetje.

  1.    Percaff_TI99 dijo

   Isha gabim; Faqja që po ju referohesha nga faqja qendrore është Firefoxmania.

   1.    nestor dijo

    Më pëlqen kjo ide, që kur hyni nga FromLinux të shihni pak nga gjithçka:
    - artikujt e fundit nga FromFirefoxOS, FromAndoridOS dhe motrat blog që do të krijohen,
    - si dhe videot e fundit që janë shpërndarë në 10 minuta

    Një tjetër gjë është se e vërteta është se po të mos ishin postet përkatëse, projektet paralele / plotësuese që drejton ky komunitet nuk do të diheshin, kështu që unë mendoj se ato mund të përfshijnë disa detaje në banderolë që na lejon të kujtojmë dhe nxjerrim në pah atë DesdeLinux është më shumë sesa thjesht ky blog (njëlloj si blogu kryesor i faqeve që kanë faqet si alt1040)

 10.   Thomas Sandoval dijo

  Unë mendoj se do të ishte më mirë të mbash të ndara FromFirefoxOS, FromLinux dhe FromAndroid. Sa për videot, sinqerisht as nuk e dija që ekzistonin, mendoj se siç thonë më lart, është e nevojshme që ato të bëhen më shumë publike ose t'i përfshini si artikull.

  Për pjesën tjetër, urime dhe vazhdojmë të lexojmë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Tomas!
   Faleminderit per koment Duket se videot kanë nevojë për më shumë publicitet. Shënuar!
   Perqafo! Paul.

 11.   Leandro brunner dijo

  Do të ishte mirë nëse faqet do të ndaheshin ... Por kur vizitoni një artikull, unë rekomandoj shënime nga të gjitha faqet ...

  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   MMM interesante. Siç sugjerova në një koment tjetër, unë mendoj se më "mendjelehtë" do të ishte krijimi i një faqe të re të quajtur nga celular ose diçka e tillë dhe që bashkon të gjitha postimet nga firefoxos, android, chromeos, etj. Si?
   Perqafo! Paul.

 12.   Galluksi dijo

  Ashtu si komentet e mësipërme, unë mendoj se ata mund të tregojnë shënimet nga desdefirefox dhe desdeandroid këtu dhe të lidhen me faqet e tyre përkatëse.
  Tjetri dhe e lë si sugjerim është të kesh një lidhje në rrjetet falas, të mos i përdorësh ato ekskluzivisht, por t'i përdorësh ato në një farë mënyre.
  Nëse përdorimi i softuerit të lirë proklamohet si vijon nga artikulli (duke lënë Blogger për të mirën e WordPress që pretendon karakterin e tij falas), një prani në këtë lloj rrjeti do t'i jepte një qëndrueshmëri argumentuese kësaj deklarate.
  Tani nëse përcaktohet në terma të fitimit dhe / ose dobisë / pragmatizmit (unë përdor wordpress në vend të blogerit sepse është më i përshtatshëm dhe lejon kontroll më të mirë të ndërfaqes së përdoruesit, për shembull) koherenca dhe logjika e argumentit ndryshon, dhe pasojat janë të ndryshme. Tani, nuk e di pozicionin e blogut për këtë çështje; nëse një argument i dobisë / përfitimit mbizotëron mbi një respekt të parë ose opsionin e parë. Differentshtë ndryshe të thuash: Unë preferoj ta përdor këtë sepse është falas, te "Unë preferoj ta përdor këtë sepse është më e dobishme" ose "Unë e përdor këtë sepse, sipas karakteristikave të mia, është ajo që kam në dorë"
  Sigurisht, pozicioni i Autorit të Postimit mund të jetë i ndryshëm nga ai i blogut si institucion, dhe duke marrë parasysh atë, unë e lë këtë sugjerim me synimin të jem konstruktiv.
  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Gallux! Nuk mund të flas për pjesën tjetër, ky është vetëm mendimi im, por mendoj se parimet e softuerit të lirë janë paksa të komplikuara për t'u zbatuar për gjithçka. Sigurisht, është e dëshirueshme dhe duhet të vini bast për alternativa falas kur ato janë funksionale (dhe madje edhe më të mira se alternativat e tyre të pronarit, në disa raste). Problemi është se rrjetet sociale "falas" janë shumë jopopullore. Në këtë rast specifik, ky është një disavantazh i jashtëzakonshëm (një rrjet social jo-popullor nuk ka kuptim, është një oksimoron) Për më tepër, atyre u mungojnë shumë funksione të rëndësishme për ne, siç është publikimi automatik përmes rss.
   Me fjalë të tjera, siç e shoh unë, rasti i bloger-wordpress nuk është i njëjtë me diyuntiva që lind në rastin e rrjeteve sociale.
   Te dergoj nje perqafim! Paul.

   1.    Galluksi dijo

    Unë mendoj se ka disa gabime argumentuese.

    Së pari, nëse thuhet se liria nuk është një kriter i mjaftueshëm për zgjedhjen e softuerit dhe se një kriter i dobishëm funksional i shtohet, kjo do të thotë që liria në softuer është një kërkesë për t'u përmbushur për shkak të përfitimeve që ajo sjell, atëherë, kjo nënkupton që liria e softuerit përfshihet nga funksionaliteti i tij.
    Prandaj, vizioni mund të përmblidhet si më poshtë.
    1. Funksionale (falas) = ​​e pranuar
    2. Jo-funksionale (falas) = ​​nuk pranohet
    3. Funksionale (jo falas) = ​​e pranuar
    4. Jo funksional (jo falas) = ​​nuk pranohet.

    Nga argumenti rrjedh që funksionaliteti është ai që ndiqet dhe është vlera më e rëndësishme e shtuar; dhe jo liria; prandaj të them: «Unë kam ndryshuar nga një platformë e pronarit në atë që është falas»; Shtë një deklaratë që çon në gabim dhe që funksionon si një burim i thjeshtë diskursiv, pasi që vijon se liria është kriteri më i rëndësishëm i atribimit, në dëm të të tjerëve; por siç e përmenda, në realitet ajo që ju po kërkoni është funksionaliteti dhe jo liria. Në këtë kuptim; dhe me koherencë logjike duhet thënë «Unë kam ndryshuar nga kjo platformë në këtë tjetër sepse është e fuqishme; funksionale, e dobishme; dhe përveç kësaj, është falas që jep disa garanci shtesë që mbështesin zgjedhjen time. "Prandaj, janë përfitimet praktike të natyrës së saj të lirë dhe jo liria e brendshme e lidhur, e cila qëndron e dëshirueshme në softuer, vetëm koherente në një argument nën një kriter i dobisë / funksionalitetit.

    E dyta: Popullariteti. Pajtohem në lidhje me atë që një rrjet social duhet të jetë i popullarizuar, nëse dëshiron të ketë një ndikim, por gabimi është të supozosh që popullariteti lind në një farë mënyre ex novo, nga gjenerata spontane ose e ngjashme. Ndërsa Facebook ka një numër të tepruar të përdoruesve; Nuk është një rrjet i ri shoqëror, pasi sapo ka mbushur 10 vjeç. Numri i përdoruesve është diçka që sigurohet nga përdorimi dhe promovimi që ata i bëjnë rrjetit që ata përdorin. Somethingshtë diçka e palogjikshme të besosh se popullariteti lind pa përdorur rrjetin dhe pa e rekomanduar atë, meqenëse nevojitet një lidhje në zinxhirin shkakësor; përdorni dhe pastaj rekomandoni të tjerët të provojnë softuerin. Në fakt; Nën këtë logjikë, Facebook nuk do të ishte përdorur në origjinën e tij, pasi nuk do të kishte përmbushur kriteret e atributit: Jo funksional (jo falas) = ​​nuk pranohet. E njëjta gjë mund të thuhet për Twitter.
    Si pritet të rritet një rrjet social falas përreth përdoruesve, nëse ata që flasin për virtytet e softuerit të lirë në vende publike, i injorojnë ato sikur të mos ekzistonin? Shtë e qartë se po formohet një lloj rrethi vicioz; dhe akoma më shumë, kontribuon për të vërtetuar pikën e parë; që promovohet vetëm "program i caktuar i lirë", ai që duhet të promovohet.
    Ekziston një argument tjetër përveç kësaj dhe ai është ai që qëndron pas përdorimit të një "rrjeti social". Po i referohem aftësisë për të arritur sa më shumë përdorues (ose konsumatorë potencialë të përmbajtjes) të jetë e mundur; prandaj, diskriminimi ndaj një rrjeti social, duke argumentuar se ai nuk është shumë i njohur është një kontradiktë e dukshme; Meqenëse, logjikisht, përmbajtja do të arrijë në më shumë se një përdorues (përndryshe nuk do të ishte një rrjet social.) Me fjalë të tjera, mundësia e arritjes së një auditori të caktuar është e ndaluar, e cila gjithashtu, në rastin e rrjeteve sociale falas, është e lidhur dhe me siguri, mund të thuhet, se është e interesuar për temën që diskutohet këtu.
    Për shembull; në Facebook ekziston aftësia për të arritur miliona përdorues; por e vërteta është se audienca e synuar zvogëlohet në 1% që përdor GNU / Linux (sipas statistikave të pranuara zakonisht), dhe prej tyre, në nënbashkësinë që flet në Spanjisht, e cila edhe pse është një numër i madh, nuk justifikon shpërfillja e rrjeteve falas; pasi audienca e synuar është shumë më e vogël brenda masivitetit të dukshëm të Facebook. (A është 0.20% e atij 1%, duke qenë optimist? Le të shohim. Nëse FB ka 1000 miliard, 1% është 10 milion dhe nga ajo përqindje, 20% korrespondon me 2 milion. A ka 2 milion «më pëlqen» FB faqe? Fakti: Në janar 2013, Facebook arriti 1230 milion përdorues, sipas wikipedia.)
    Unë dua të theksoj; në mënyrë që të mos etiketohem fondamentalist; se, në asnjë rast nuk thashë që përdoren VETEM rrjete falas; por me reklamat pasive të tipit "pjesë në" ose "na ndiqni brenda" është ajo që duhet të duket se flet si duhet për të promovuar softuerin e lirë.

    3. Sa i përket RSS; Unë nuk do të flas në një mënyrë të përgjithshme; por nëse është e veçantë në lidhje me rrjetin, unë përdor më shumë: Diasporën *. Unë jam i kënaqur t'ju informoj se nëse ekziston një metodë për të publikuar rss në D * automatikisht, unë e kam bërë atë dhe përdor softuerin përkatës, megjithatë ju nxis që të informoheni në lidhje me këtë, të paktën të dini nëse keni ndërmend të bëni pra ...

    Nga e fundit; nëse nuk do ta kishit parë fjalën "falas" në postimin tuaj (dhe si arsyeja kryesore për zgjedhjen e softverit); Unë nuk do të kisha dhënë asnjë lloj rekomandimi si ai që kam bërë; Për këtë arsye, unë kërkoj që, kur të thuash: «Unë zgjedh këtë softuer sepse është falas» ta thuash me ndërgjegje ose të specifikosh me siguri për çfarë aspekti po flet dhe më shumë Ju që jeni shtylla e një blogu kushtuar kësaj teme .

    të fala

  2.    nano dijo

   Në fakt, këtu të dy aspektet marrin të njëjtën rëndësi. WordPress përdoret sepse është i fuqishëm dhe sepse është falas, në fakt është gjëja më e afërt me përsosmërinë.

   Tani, duhet të theksohet se ndonjëherë më e mira është ajo që funksionon më mirë për ju, edhe nëse ekzistojnë kontradikta ...

   Po sikur të mos futemi në një temë kaq të thellë? Nuk e di, nuk shoh asgjë të frytshme këtu.

 13.   pabloakapol dijo

  Unë mendoj se si Tomás Sandoval, është më mirë të kesh faqe të ndara. Disa nga videot që pashë, por është e vërtetë që nuk janë aq publike.

  Rrjetet sociale në ditët e sotme ofrojnë të njëjtën gjë me blogun, domethënë, hyrja në twitter është e njëjtë me hyrjen në blog, kështu që unë nuk e përdor shumë. Nuk e di nëse ka diçka që mund të shfrytëzohet.

  Një përmirësim që do të bëja është të jem në gjendje të përdor kërkimin e avancuar në shënimet e blogut, të paktën sipas datës, sepse rezultatet dalin rastësisht! Nëse po kërkoj hapat e parë, për shembull, ai për ubuntu 12.04 mund të dalë para atij për ubuntu 14.04 (shembull, nuk them që kjo të ndodhë në kohë në këtë rast).

  Përshëndetje!

  ps: Blog dhe forum i shkëlqyeshëm. Ai më bëri të përdor Linux Mint si shpërndarje çdo ditë! (Kam përdorur Windows 7 më parë)

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje, Pablo! Faleminderit për komentet tuaja, ata janë shumë të mirëpritur.
   Gjithashtu, vëzhgimet tuaja janë të vlefshme. Shënuar!
   Faleminderit dhe përqafohem!
   Paul.

 14.   Damien dijo

  Sipas mendimit tim FromLinux, FromFirefoxOS dhe FromAndroid do të duhet të qëndrojnë të ndara, ata flasin për produkte dhe filozofi shumë të ndryshme, edhe nëse ata ndajnë ose kanë diçka tjetër të përbashkët. Nëse duket si një ide e mirë të shtoni lidhje me të tjerët në secilën nga faqet. Një shembull i mirë i kësaj janë faqet Hypertext si alt1040.com ose bitelia.com (shiriti i sipërm).

  Hapësira për video promovohet shumë pak. Ata do të duhet t'i japin asaj më shumë dukshmëri pasi që në menunë "Shërbimet" humbet pak. Unë gjithashtu mendoj se çdo video duhet të shoqërohet nga një artikull që e shpjegon atë në më shumë detaje dhe gjithashtu që komentet mund të futen.

  Sa i përket "gamifikimit", tingëllon shumë si Taringa. Edhe pse mund të tingëllojë qesharake, në të vërtetë ka shumë pak njerëz që postojnë këtu (krahasuar me faqet e tjera) dhe renditja e tyre (ose diçka e tillë) mund të rezultojë në diçka negative. Unë mendoj se ata do të duhet të mendojnë pak më mirë atje ku tregojnë (Hypertext, MuyComputer ose Taringa).

  Si lexues i kësaj faqe do të doja që ju të krijoni një hapësirë ​​(ose një kategori) ku të flisni për përvojat tuaja në ndërtimin e faqeve WordPress. Përfundimisht ata kanë botuar disa gjëra në lidhje me pritjen e tyre dhe unë gjithmonë i konsideroj shumë interesante, diçka si DesdeWordpress !.

 15.   l30bravo dijo

  një kënaqësi për të lexuar!

 16.   axel1709 dijo

  Urime për këto 3 vjet dhe duke pritur për shumë më tepër!

 17.   Fernando dijo

  Blog shume i mire, urime.

 18.   Statik dijo

  të fala

  Së pari urimet e mia të sinqerta, ky është një nga Blog-et që është bërë një domosdoshmëri (Diçka si IRC, Twitter dhe Email), informacioni është i azhurnuar dhe përveç një ose një tjetri keqpërdor, i cili zakonisht komenton për gjëra që janë më mirë është e domosdoshme për të qenë obiar, besoj se trajtimi që ka pasur deri më sot është i shkëlqyeshëm.

  sugjerime:

  Unë sugjeroj që pyetja e Videove të na ndihmojë me të famshmin @ yoyo pasi ai ka filluar të pësojë në atë medium dhe mendoj se është material i shkëlqyeshëm që mund të përfshihet nëse ai vendos të anulojë blogun e tij siç e kishte parashikuar në një postim që unë lexo atje.

  Ideja që kam është të krijoj së bashku një sërë rregullash (Koha, Karakteristikat e Videove, Rezolucioni, Mjetet e Redaktimit) në mënyrë që të jetë diçka e këndshme për t'u parë, një pyetje e videove të Këshillave jo më shumë se 1 deri në 2 min mund të përfshihet.

  Për pjesën tjetër «Urime» punë e shkëlqyeshme

 19.   Ricardo dijo

  Shikoni, nëse google ka në kërkimet e saj mundësitë për të kërkuar video, lajme, forume, youtube ... do të ishte mirë që të reklamonit mediat tuaja të tjera nga faqja juaj kryesore; në fund të fundit, ato janë produkte të shtëpisë, të komunitetit. Unë mendoj se kjo do të jepte një integrim të mirë dhe shpërndarje më të madhe të burimeve të përdoruesve.
  Lidhur me videot, unë as që e dija që kjo pjesë ekzistonte dhe me të vërtetë nuk kam ide se si funksionon, por mendoj se kultura e fansub duhet të shfrytëzohet atje: djem që bashkohen përmes internetit në forume për të përkthyer dhe dhënë video dhe manga për komunitetin. Kështu që unë mendoj se artikujt që janë tërheqës mund të votohen në forume dhe të përpiqen t'i kalojnë ato në video. Do të ishte një gjë e mrekullueshme për përdoruesit që më vonë as nuk e dinë se për çfarë dreqin po flasin. (redaktori i rrjedhës sed, çfarë dreqin është një tubacion dhe përdorimi i tij me programe të tjera dhe për çfarë më shërben në jetën reale, së bashku me incidentet e tij më të zakonshme; Në përdoruesit e YouTube u jepet mundësia të ndërveprojnë me njëri-tjetrin për të bëjeni kështu nga videot (Unë nuk sugjeroj që ju të përdorni YouTube, ku ju duhet të regjistroheni me vëllain e madh). Mënyra se si ata shesin softuerin dhe fuqinë e tij gjithmonë tingëllon tërheqëse, por kur përpiqeni ta përdorni, dyshimet kapërcehen dhe nëse ju lënë atëherë shije të keqe të gojës.

 20.   vako dijo

  Asnjë rrjet tjetër social, ju lutem. Ndoshta nëse ata vendosin lidhje me faqet e tjera në shiritin anësor do të kishte më shumë interes - nuk kisha ide për ekzistencën e tyre.
  BTW ju faleminderit shumë që na pyetni lexuesit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për këtë bëhet fjalë, ne jemi një komunitet. 🙂
   Perqafo! Paul.

 21.   Javier Madrid dijo

  Unë mendoj se ata duhet të bashkojnë të dyja nga Linux me From FirefoxOS dhe Nga Android por në një mënyrë të organizuar. Unë mendoj se ky komunitet do të kishte shumë më shumë potencial në një vend. Isshtë më mirë të hyni në një adresë që ju tregon gjithçka në të njëjtën kohë sesa të keni nevojë të përdorni disa adresa për të parë përmbajtjen e zgjedhjes suaj. Kjo është arsyeja pse kohët e fundit trendi Një Faqe është zbatuar në faqe dhe faqe në internet, sepse gjithçka shihet qetë nga një vend pa pasur nevojë të shkoni në drejtime të tjera dhe të ringarkoni faqen.

  Dhe çfarë lidhje me videot e rekomanduara 100%.

  Gamifikimi nuk më duket i nevojshëm, ky nuk është një burim si Taringa ose Stack Overflow.

  1.    eliotime3000 dijo

   Stack Overflow është më i sinqertë, por të them të drejtën, është problem të kesh punë me individë që nuk kanë as tregti dhe as fitim, gjithashtu që jetojnë vetëm me trolling dhe që janë si ksenomorfët e komuniteteve si Taringa! dhe tjeter

   Dhe sikur të mos mjaftonte kjo, para se të zbatohej Disqus, MuyLinux dhe FayerWayer ishin plot me trolls të të gjitha llojeve, të cilat po dëmtonin sistemin e komenteve. Me zbatimin e Disqus, gjërat ndryshuan, edhe pse për FayerWayer, ato që u munguan ishin moderatorët, pasi që ai lloj trollesh ende ka në këtë faqe në internet.

 22.   altobelli dijo

  Epo, mbase kjo nuk shkon këtu por në lidhje me të ardhmen për Desdelinux mendoj se ndodh të sigurojë shumë informacion që i ndihmon njerëzit të përfitojnë nga mjetet kompjuterike në punën e tyre të përditshme, Si të informoheni, si të menaxhoni axhenda jonë, buxheti, shkruani, modifikoni një imazh, përpunoni të dhëna audio; gjithçka që rrit efikasitetin tonë, gjithçka që na ndihmon të përdorim më mirë aplikacionet e përdoruesve fundorë. Shumë prej nesh që filluan të përdorin një kompjuter për një arsye të shprehur (postë, bisedë, video) tani janë në gjendje të marrin pjesë në këtë festë. Rrofte Fromlinux !!!

 23.   sinqeriteti dijo

  Ndihem sikur është koha për të filluar, të paktën përpiquni të krijoni një shpërndarje.
  Sa i përket Android dhe FirefoxOS, është e qartë se është më mirë të mbahen të ndara, mund të blogohet, padyshim, por mendoj se duhet të përfshihet në një mënyrë të tillë që të mos shirit në Linux.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Interesante ... cilat do të ishin tiparet dalluese të këtij distro?

 24.   Venturi dijo

  Mirëmëngjes nga Spanja. Unë e dua web-in ashtu siç është, në parim për Android dhe FirefoxOS, do t'i kushtoja një pjesë që do të ishte "Mobile Linux" ose Mobile për ta ndërkombëtarizuar më mirë atë xD. Dhe me këtë do të doja të plotësoja ato dy aroma të Linux.

  Seksioni i videos, pasi mund të promovohet me një lloj konkursi për videon mësimore më të mirë në GNU / Linux ose diçka e tillë dhe një libër në Linux do të shpërblehet. Të njëjtën gjë unë jam duke synuar shumë lart, por të bësh mësime me më pak se 10 minuta për kapituj dhe një gjë e tillë do të ishte një iniciativë e mirë. Si ta integrojmë atë? Në të djathtë në plan "video të ditës" ose diçka e tillë dhe kjo do t'ju çojë në seksionin e videos kur klikoni mbi të, dhe pastaj do t'ju lejojë ta luani nga atje, por tashmë duke parë se çfarë ka përveç nje dite.

  1.    Ricardo dijo

   Dhe kjo jep mundësinë për të shkarkuar videon përmes torrent. Nëse ata vendosin rss çfarë më mirë

 25.   Miguel Mayol Tur dijo

  Siç e dini, unë kam RSS «petadito» Unë nuk e shoh që ju shkruani sa më shumë për të bërë bloge të ndryshme.

  Nëse numri i artikujve në prekjen Linux (Android Firefox OS dhe të tjerët) do të ishte shumë i madh, mund të bëhej kështu. Ose nëse keni pasur një ofertë reklamuese të diferencuar mirë, lëvozhga është lëvozhga.

  Nuk mendoj se inkurajon shumë pikë, por mirë keq nuk do të bëjë

  Videot dhe udhëzimet mini, ju mund të filloni duke lidhur disa të mira që tashmë ekzistojnë në internet - duhet shumë më pak punë, apo jo? - duke e mbuluar pak a shumë këtë pjesë, plotësojeni atë me boshllëqet që keni gjetur me videot në anglisht.

  Pas asaj që nuk ka filluar të prodhojë video dhe çfarë duhet të azhurnohet ndërsa mbërrijnë versionet e reja dhe ta përmirësojmë atë në aspektet që besohet të jenë të papërmirësueshme, kështu që nëse do të kishit një seksion referimi në video të shpejta të mira që nga fillimi në sasi dhe cilësi dhe me pak kosto dhe bëjeni gjithnjë e më shumë tuajin ndërsa bëni video zëvendësuese për ato të të zgjedhurve të tjerë.

  Ajo që youtube ose vimeo do t'ju paguajë për reklamat në videot tuaja është ajo që do të futni më shumë me kalimin e kohës

  Dhe nëse jeni në gjendje të imitoni Jupiter Broadcasting dhe të bëni një Show Action Linux në Castilian me humor dhe simpati dhe një skenar të "frymëzuar" në mënyrë të qartë nga e tij, (madje edhe të vjetrat e tij) me lejen e tij, duke cituar dhe GPLando të njëjtën gjë derisa të mundeni gjysmën jeto nga kjo (mendo se SHBA-të janë tregu më i madh spanjishtfolës nga fuqia blerëse dhe popullsia, kështu që lehtë mund të ndash reklamuesit e JB)

  1.    Ricardo dijo

   Hyrja që më mahniti më shumë ishte shpjegimi i përdorimit të desktopit semantik. Nuk e dija se çfarë kisha në KDE, dhe potencialin e saj të madh.

  2.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit, Miguel. Shënuar!

 26.   Deker-Spanjë dijo

  Mirëmëngjesi të gjithëve
  Ky është komenti im i parë dhe shpresoj të dërgoj postimin tim të parë së shpejti, kështu që nëse duhet të komentoni ose tregoni diçka, unë do të kënaqem dhe do ta marr me gjithë vëmendjen dhe qëllimin më të mirë.

  *********** Nëse nuk të pëlqen të lexosh, kalo më mirë këtë koment ****************

  Kam lexuar me kujdes të gjithë postimin, komentet që pjesa tjetër e komunitetit ka lënë dhe kam disa mendime që shpresoj se mund të kontribuojnë në këtë Blog të mrekullueshëm. Unë do ta bëj atë pjesërisht, jam përpjekur ta bëj të qartë atë që po i referohem në çdo kohë, por nëse lindin dyshime, unë do të jem i lumtur t'i sqaroj ato.

  - Në radhë të parë do t'i referohem arsyes pse mendoj se u mor një vendim i shkëlqyeshëm kur bëhej fjalë për të lënë mënjanë Blogger dhe për të lënë gjithçka në WordPress.
  Midis tyre është, siç e dimë të gjithë, WordPress është një nga platformat kryesore për krijimin e komunitetit të Blogs dhe faqeve të internetit me shumë funksione të implementuara në vetë sistemin, të cilat gjithashtu mund të zgjerohen me shtojca të ndryshme.
  Nga ana tjetër, fakti që Blogger nuk është një mjet që ju kontrolloni, pasi çdo ndryshim imponohet nga ata vetë. WordPress lejon që kur të doni mund ta azhurnoni pa u imponuar (megjithëse sugjerohet).
  Kështu që mendoj se keni marrë vendimin e duhur duke vepruar kështu. Padyshim, siç e dini të gjithë, çdo projekt serioz bazohet në teknologji të shkallëzuara siç është WordPress, në dëm të të tjerëve më shumë "nëpër shtëpi".

  - Një pikë tjetër të cilës unë dua t'i referohem është çështja e gamifikimit (ajo e karmës dhe mjeteve të tjera me të cilat inkurajohet bashkëpunimi midis të gjithë anëtarëve të forumit) që unë mendoj se duhet të merren me kujdes, mirëpo, gjithashtu kam lexuar për të kolegë të tjerë, përdorimi i kësaj metode bën që shumë të shërbejnë si nxitje kur fillojnë një postim, por është gjithashtu e vërtetë që krijohen "kategori" të përdoruesve. Kjo mund të çojë në faktin se për të marrë pak reputacion në argumentet, postimet, komentet ose kontributet tuaja në përgjithësi, duhet të keni një "nivel" sepse përndryshe shumë njerëz do të jenë në gjendje t'i marrin ato kontribute si "dikush me pak ose asnjë njohuri në Çështje ". Të gjithë e dimë mirë se kushdo që mund të duket se nuk e di, mund t'ju japë më shumë se një mësim, në këtë rast është vetëm çështje e dhënies së asaj mundësie, sepse për këtë jemi këtu, për të mësuar dhe promovuar njohuritë.
  Zgjidhjet sesi të inkurajohet ky bashkëpunim midis të gjithë përdoruesve nuk do të dinin të jepnin, por mbase është më shumë çështje e dëshirës për të bashkëpunuar në mënyrë altruiste sesa të vendosni një karamele në mënyrë që të shpërbleni atë që kemi marrë një mijë herë në internet falas.

  - Pavarësisht se ju kam lexuar për rreth një vit, unë nuk dija për seksionin e videos (10minutos.desdelinux.net) sepse unë, si shumë të tjerë, NUK kam qasje direkt në faqen kryesore për të parë përmbajtjen, por në vend të kësaj ne përdorim lexues RSS (në rastin tim nga shfletuesi FF) që na lejon me një shikim të shohim se çfarë ka të re dhe çfarë kemi parë tashmë pa pasur nevojë të hapim vazhdimisht një ueb dhe të shohim përmbajtjen.
  Kjo rrethanë më ka bërë që të mos hyj as në seksionet e ndryshme që ka menuja kryesore, përfshirë pjesën e videos. Kështu që befasia ime u shkrua me germa të mëdha kur pashë se po i referoheshit një pjese që nuk e kam parë kurrë në RSS, kështu që mendoj se është e qartë që kjo pjesë duhet të përfshihet në kanalin RSS.
  Në përputhje me këtë, ndërsa shkoj ta shoh, vërej se ka mezi 12 video në total për tema të ndryshme (natyrisht interesante) por që është larg sasisë së madhe të informacionit që është në forum dhe në postime të Rrjetit. Kjo më duket një çekuilibër, nuk mund të ndodhë që gjithçka të "shpjegohet" në tekst kur të paktën DUA mësimet video (pa muzikë për të festuar, që po mësojmë, duke mos treguar se sa i mirë apo i keq është grupi ynë i momentit) sepse në Ata gjejnë dhe sqarojnë çdo dyshim që lind në pjesën e shpjeguar në tekst që, dhe kjo është pothuajse po aq e detyrueshme sa eliminimi i një lloji të caktuar muzike, duhet të shoqërojë videotutorialin. Kështu që mund të nxirret nga fjalët e mia që këto video duhet të jenë në përputhje me disa rregulla të përdorimit dhe kënaqësisë së mirë, duke shmangur kështu shpërqendrimet, videot që janë të vështira për t'u kuptuar dhe problemet e tjera që duhet të shmangen.

  - Duke iu kthyer përmendjes së mëparshme të forumit, vërej se në shumë raste, ata që fillojnë postin duke kërkuar ndihmë kurrë ose pothuajse kurrë nuk postojnë zgjidhjen që kanë gjetur (natyrisht, nëse zgjidhja u është dhënë atyre nga anëtarët e tjerë të forumit, gjithçka pasqyrohet) dhe prandaj kaq shumë fije lihen në harresë, pa zgjidhje dhe krejtësisht të vdekura, sa që përndryshe do të ndihmonin të tjerët të gjenin, megjithëse jo zgjidhjen, të paktën një rrugë përpara për ta zgjidhur atë.
  Këtu shtoj se unë jam më shumë në favor të penalizimit të atyre që e bëjnë këtë sesa të shpërblej ata që ofrojnë zgjidhjen.

  - Seksionet e rrjeteve sociale, atëherë çfarë të themi që nuk është e qartë, duhet të unifikohen për të shmangur dublikimet, në mënyrë që të mos krijohen dyshime tek përdoruesit dhe për të unifikuar përpjekjet, të cilat dyshimi përshtaten. Por si ta bëjmë, kjo është një pyetje tjetër. Ne gjithashtu duhet të jemi të qartë se media sociale është një mënyrë për të sjellë më afër uebit me të gjithë ata përdorues që janë më shumë në Fb, TT, Likd, G + ose atë korrespondues sesa duke kërkuar në rrjet. Këta përdorues të rinj vështirë se "përdorin" motorët e kërkimit, pasi që i gjithë informacioni që u nevojitet është brenda rrjeteve sociale që ata përdorin, një objektiv i qartë -> Sillni uebin më afër tyre. Sigurojuni atyre një portë hyrëse nga rrjetet sociale.

  - Së fundi, unë kam lexuar këtu mundësinë e krijimit të shpërndarjes tuaj, që do të zhvillohet nga DL, por, për mendimin tim modest, mendoj se është një gabim i zakonshëm. Kështu që krijimi i një shpërndarjeje të personalizuar mund të ndihmojë për t'i bërë ato ekzistuese më të mëdha dhe që ofrojnë metoda dhe kanale për t'i ndihmuar ata.

  * Unë mendoj se pasi të lëshojnë këtë listë ata do të më ndalojnë nga forumi.

  Një përqafim për të gjithë!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Kontribut i madh! Faleminderit për kohën dhe komentet interesante.
   Perqafo! Paul.

 27.   gjeli dijo

  Epo, urime për ju, ky Blog është padyshim një nga të preferuarit e mi, unë mësoj shumë falë të gjithë ekipit që e bën të mundur Desdelinux

 28.   demo dijo

  Si janë njerëzit si estani:
  Po sikur të jeni mirë është të shtoni një skedë në këtë faqe (nga linux) dhe përmbajtja e saj përmban video dhe udhëzime, duke informuar nga fillimi në fund për të përgatitur përdorimin e sistemit Linux ose ndonjë prej derivateve të tij që përdoruesit e vjetër tashmë kanë njohuri. Ah ... nuk është për të tjerët që ata i lënë një hapësirë ​​vëllait tjetër të madh të Linux që është BSD UNIX, pasi që në faqen e tij zyrtare nuk lëviz dhe është pak informues…. Përveç kësaj gjithçka është në anglisht.

  Me respekt (Android, Firefox OS, telefona celularë), është reklamë e pastër dhe megjithëse shumë prej nesh nuk e pëlqejnë atë ... mund të jetë në skedën "të tjerët", gjithçka në vendin e vet dhe kështu nuk përzihet ose mbulon tema kryesore që është sistemi Linux ... falas.

 29.   lolbimbo dijo

  Unë mendoj se firefoxOS dhe bloget android janë të ndarë më mirë, një tjetër gjë është se nga linux ata mund të reklamohen në një farë mënyre, pasi që ata janë nga e njëjta shtëpi, zgjidhja mund të jetë diçka e ngjashme me shiritin (sipër) që ata kanë në genbeta , ku mund të gjeni faqe të tjera në internet.

  Dhe sa i përket 10 minutave nëse do të ishte mirë të gjesh videot sikur të ishin postime në të njëjtin blog.

  1.    eliotime3000 dijo

   Oh sigurisht. Mund të ndodhë që ata ta vendosin siç bëjnë blogs BlogSL (Engadget, Genbeta, Applesfera), dhe kështu mund të aksesohen pa humbur interesin e përdoruesit.

 30.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Urime për ato që keni arritur. Tani ju duhet të uleni dhe të planifikoni lëvizjet tuaja të ardhshme me një kokë të ftohtë.

  1.    Luani dijo

   Epo, pa dyshim për një kohë të gjatë kam dashur të kem dhe të ndërtoj blogun tim. Në atë moment u takova me DesdeLinux dhe kjo më zuri.
   Në fakt tani ideja ime është thjesht të shkruaj këtu. Nëse secili prej nesh duhet të investojë kohë këtu dhe në një blog që prek të njëjtat tema por personalisht, duket si një përpjekje e dyfishtë. Kështu që me pak kohë që kam për të shkruar, e përdor për të mbështetur këtë komunitet.
   Blog-u dhe Komuniteti nga çdo pikëpamje më duken të shkëlqyera. Ashtë e domosdoshme të lexohet!

   Epo, mjaft nga lulet dhe propozimet.

   Më duket interesante të kem një vend të vetëm për të parë të rejat e projekteve të Komunitetit. Ndoshta meqenëse DesdeLinux është projekti mëmë, gjithçka mund të numërohet atje. Realiteti është se shumë prej nesh janë të interesuar për Linux, Android dhe FirefoxOs. Më duket se vëllimi i artikujve në ditë nuk është aq i madh sa të justifikojë të tre faqet veç e veç. Por hej, është vetëm mendimi im.

   Lidhur me videot, unë tashmë i kisha harruar se ishin atje. Në fakt, unë hyj në sit disa herë dhe nuk kam asnjë shënim që kam parë një lidhje. Nëse mendoj se kam hyrë nga G +.
   Problemi i madh me videot është koha e prodhimit që ata kërkojnë. Nëse ka raste që nuk keni kohë për të bërë një postim, imagjinoni veten tuaj për të regjistruar dhe redaktuar videon. Përveç kësaj, më duket se ata duhet të jenë "të shkurtër dhe në këmbë", përndryshe ju mërziteni dhe nuk i shikoni.

   Lidhur me pikat nuk e di nëse është një ide kaq e mirë të drejtohet shkrimtari, mbase nëse postimi individualisht.

   Një propozim që më shkon është të bëj programe drejtpërdrejt me disa tema. Ju mund të përdorni (mos më hidhni asgjë, ju lutem) Google Hangouts. Ata janë një mjet interesant për ta bërë këtë. (Po po, unë e di që nuk është falas, por do të ishte më e shpejta të mos implementonte një server Openmeeting, të cilin ne gjithashtu mund ta çonim përpara nëse dëshiron).

   Një propozim tjetër që mund të miratojmë është një lloj HelpDesk për fillestarët. Shumë përdorues të rinj të Linux bien në blog sepse kishin probleme me X ose Y dhe G-ja e madhe sugjeron një nga artikujt tonë. Ne mund të kemi një seksion ku të sapoardhurit e dinë se ka dikë që të konsultohet. (Unë tashmë jam përkulur duke pritur gurët ... Unë e di që Chat dhe forumi zakonisht përdoren për këtë, por shumë përdorues të rinj nuk dinë se si përdoren këto mjete sot).

   Epo, shpresoj se nuk ju kam mërzitur shumë dhe që ne të vazhdojmë të rritemi fort siç kemi qenë deri më tani!

   Perqafo!

   1.    le të përdorim linux dijo

    Koment interesant. Faleminderit për kontributin!
    Perqafo! Paul.

 31.   piero dijo

  Urime!

 32.   daeko dijo

  Pa dyshim që kjo faqe është përmirësuar shumë.
  Pjesërisht për shkak të komunitetit që qëndron pas këtij projekti, dhe gjithashtu për shkak të përmbajtjes së tij.
  Disa propozime nga ana ime do të ishin. Integroni desdefirefox dhe desdeandroid në faqen kryesore të DesdeLinux, ose të paktën vendosni disa banderola që u referohen atyre, pasi që nga menuja është shumë pak e dukshme nëse hyni për herë të parë. Sa për videot, është një ide e mirë t'i bësh ato në kohën e caktuar, megjithëse për t'i dhënë asaj pak më shumë cilësi, ne mund të përpiqemi të krijojmë një format ku ju të specifikoni disa pika për të ngarkuar një video, (unë nuk e bëj e di nëse ekziston), gjithashtu Ne mund të përfshijmë të gjithë në komunitet që të jenë në gjendje të bëjnë një kartë prezantimi në video, me logon DesdeLinux dhe disa lloje të shkronjave ose formatin standard për videot që janë botuar në këtë faqe, (Për jepni një prekje të cilësisë dhe prezantimit).

  Këto janë disa nga sugjerimet e mia, megjithëse gjithmonë do të ketë vend për përmirësime. : D.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Mirë! Faleminderit për kontributin!
   Perqafo! Paul.

  2.    le të përdorim linux dijo

   Aleluja, vëlla!

 33.   pabloks dijo

  Greatshtë e shkëlqyer ideja që të gjithë mund të kontribuojmë me postimet tona dhe se ata janë bashkuar ishte një vendim i shkëlqyeshëm. Rroftë FromLinux!