MySQL te Maria DB: Udhëzues i Shpejtë i Migrimit për Debian

Kur një produkt që punon dhe paguan, dhe është me burim të hapur, bie në duart e një kompanie qëllimi i së cilës nuk është tjetër veçse të bëjë gjithnjë e më shumë para, bota dridhet.

Tashmë ka ndodhur me OpenOffice në atë kohë dhe tani është radha e MySQL. Duke pasur për të Orakull pas askush nuk e di se çfarë mund të ndodhë dhe është mirë të dihet se ka alternativa dhe konkretisht më e mira nga të gjitha është Maria DB.

Duke cituar Wikipedia:

MariaDB është një sistemi i menaxhimit të bazës së të dhënave rrjedhin nga MySQL me Licenca GPL. Isshtë zhvilluar nga Michael Widenius (themelues i MySQL) dhe bashkësia e zhvilluesve software të lirë. Fut dy motorët e magazinimit i ri, i quajtur një Arie -qe zevendeson me avantazhe Myisam- dhe një thirrje tjetër XtraDB -vendosja InnoDB. Ka një pajtueshmëri të lartë me MySQL pasi që ka të njëjtat komanda, ndërfaqe, API dhe biblioteka, qëllimi i tij është që të jetë në gjendje të ndryshojë një server për tjetrin drejtpërdrejt.

Pra, pa zhurmë të mëtejshme le të shohim se si të shkojmë nga MySQL a Maria DB.

Importantshtë e rëndësishme të dini se që kjo të funksionojë 100%, ne duhet të kemi të njëjtin version të MySQL (5.5) dhe Maria DB (5.5)

Migrimi nga MySQL në Maria DB

Ky proces nuk mund të bëhet i nxehtë. Me fjalë të tjera, ne duhet të ndalojmë për një moment shërbimet dhe proceset tona që janë duke ekzekutuar MySQL.

# ndalim shërbimi apache2 # shërbim ndalim nginx # shërbim ndalim mysql

Në këtë rast ne ndalojmë Apache ose NGinx në varësi të asaj që po përdorim, dhe natyrisht gjithashtu ndalojmë MySQL.

Më vonë ne bëjmë një kopje rezervë të bazës së të dhënave tona MySQL:

# mysqldump -u root -p --all-databases > mysqlbackup.sql

Dhe ne heqim të gjitha paketat që lidhen me MySQL:

# aptitude remove mysql-server-core-5.5 mysql-server-5.5 mysql-server mysql-common mysql-client-5.5 libmysqlclient18

Tani duhet të instalojmë Maria DB. Fatkeqësisht, nuk është akoma në depot e Debian, por ne mund ta instalojmë duke përdorur depot e veta. Për shpërndarjet e tjera, ju mund të shihni udhëzimet këtu.

Ne shtojmë sa vijon në skedarin tonë /etc/sources.list:

# MariaDB 5.5 lista e depove - krijuar 2013-08-02 13:48 UTC # http://mariadb.org/mariadb/repositories/ deb http://ftp.osuosl.org/pub/mariadb/repo/5.5/debian wheezy deb-src kryesore http://ftp.osuosl.org/pub/mariadb/repo/5.5/debian wheezy kryesore

Pastaj ne azhurnojmë dhe instalojmë Maria DB:

azhurnimi i aftësisë sudo sudo apt-get instalo mariadb-server

Ne fillojmë Maria DB (nëse nuk e bëri atë automatikisht) dhe kontrollojmë që po funksionon:

# mysql -u root -p -Be 'shfaq bazat e të dhënave' Vendos fjalëkalimin:

Disa cilësime kanë ndryshuar në mënyrë të konsiderueshme midis MySQL dhe MariaDB, megjithatë është shumë e lehtë për të punuar. Pothuajse gjithçka që ka ndryshuar ka të bëjë me mekanizmat që janë zëvendësuar, për shembull, replikimin. Ne vetëm duhet të kopjojmë opsionet e optimizimit të performancës që kishim në skedar my.cnf de MySQL, dhe rikonfiguroni pjesën tjetër me dorë.

Për shembull, këto të dhëna:

adresa e lidhjes = 127.0.0.1 max_connections = 10 connect_timeout = 30 wait_timeout = 600 max_allowed_packet = 16M size_cache_size = 256 OSE renditja = 16M bulk_insert_buffer_size = 16M tmp_table_size = 64M max_heap_table_size = 64M

Ne bëjmë ndryshimet e nevojshme dhe rifillojmë Maria DB.

# shërbim mysql rifillon Ndalimi i serverit të bazës së të dhënave MariaDB: mysqld. Fillimi i serverit të të dhënave MariaDB: mysqld. . . Kontrollimi i tabelave të korruptuara, jo të mbyllura pastër dhe azhurnimi që kanë nevojë. # Mysql -u root -p -Be 'tregoni bazat e të dhënave' Vendosni fjalëkalimin:

nëse, Maria DB mbani të njëjtin emër mysql për të rifilluar shërbimin, në mënyrë që të ruani një pajtueshmëri më të mirë. Nëse gjithçka është në rregull, atëherë ne fillojmë pjesën tjetër të shërbimeve:

# shërbim apache2 start # service nginx start

Dhe gati. Nëse duam të kthehemi (gjë që unë nuk e rekomandoj), thjesht duhet të vrapojmë:

# service mysql stop # apt-get remove mariadb-server-5.5 mariadb-common mariadb-klient-5.5 libmariadbclient18 # apt-get install mysql-server

Burimi: Artikulli i marrë dhe modifikuar nga StartLinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lojra dijo

  Ndërsa ngarkesa e rezervimit të bazës së të dhënave mungon.

  1.    elav dijo

   Unë mendoj se jo domosdoshmërisht, por faleminderit për sqarimin. Ne bëmë kopjen rezervë në rast se dështon baza e të dhënave aktuale, pasi më duket se të dy përdorin të njëjtën DB. Unë do të duhet të lexoj më shumë mbi këtë temë.

 2.   është Ozkan dijo

  Fedora 19 tashmë vjen me Maria si parazgjedhje, por as e shkurtër dhe as dembel Unë migrova ueb-aplikacionet e mia në PostgreSQL, pasi që MySQL na goditi brirët, shpresoj që PostgreSQL të qëndrojë besnik për të paktën 2-3 vjet.

  1.    elav dijo

   ArchLinux gjithashtu përfshin Maria DB

   1.    është Ozkan dijo

    Ju keni një Arch Vice ... Edhe unë kam dhëmbë të dobët dhe dua ta përdor përsëri ... por unë jam dembel. 😀

 3.   3ndriago dijo

  Unë shoh një prirje të sistemeve duke përfshirë mbështetjen për MariaDB dhe sipas asaj që kam lexuar duket se është në nivelin e MySQL dhe madje e tejkalon atë në disa aspekte, por pyetja ime është: fakti që tani Oracle është prapa MySQL për të migruar dhe kështu që nga rruga braktisja e një menaxheri të testuar me kohë dhe miliona të përdorimit të bd?

  1.    elav dijo

   Keni të drejtë. Thjesht të thuash Oracle është arsye e mjaftueshme për të mbaruar MySQL. Gjithashtu, Maria DB është një pirun i MySQL që mirëmbahet nga krijuesi i MySQL dhe Komunitetit. Nuk di për ty, por të paktën kjo më jep shumë siguri. Dhe nëse kësaj i shtojmë që përputhshmëria është shumë e mirë, sepse mendoj se nuk ka justifikime për të kaluar te Maria DB.

   😉

   1.    eliotime3000 dijo

    Dhe kjo është arsyeja pse unë refuzoj të instaloj Java në Debian tim. Unë vështirë se përdor OpenJDK me IcedTea dhe bën mrekulli, dhe më mirë se Java.

   2.    3ndriago dijo

    Epo, njeri, jam i sigurt që duhet të kesh arsyet e tua për të urryer Oracle (ka erë si ato që të bëjnë të urresh Microsoft, Apple dhe madje edhe Google) por pasi që Oracle nuk më ka bërë asgjë ... dhe unë mendoj se isha do të ju jap një SPARC për ditëlindjen tuaj XD

    1.    eliotime3000 dijo

     I referohet nivelit të softuerit, jo nivelit të pajisjes.

     1.    3ndriago dijo

      Jo, nëse do të urrejmë, ne urrejmë gjithçka, se gjysma e masave nuk është e ftohtë ... hehehehehehe

     2.    elav dijo

      xDDD

 4.   st0rmt4il dijo

  Faleminderit elav, nga rruga, është e këshillueshme që të keni të dy serverat e internetit dhe të filloni në të njëjtën kohë?

  Përshëndetje!

  1.    elav dijo

   Disa njerëz përdorin Apache si një server në internet dhe NGnix si një përfaqësues për kërkesat në internet. Mjaft rrëmujë. Për shembull kur përdorni Node.js, i cili përdor një port nga mbrapa që askush nuk e përdor dhe ndoshta ISP-ja juaj e ka të bllokuar

 5.   eliotime3000 dijo

  Mësues i mirë i migracionit. Gjithashtu, Slackware kohë më parë migroi në MariaDB për të shmangur rrëmujat e mëtejshme me MySQL.

  Sapo të jetë në repon e sigurisë së Debian backport, unë do ta shpall atë sa më shpejt që të jetë e mundur. Tani për tani po përgatis manualin tim për instalimin / konfigurimin / personalizimin e Slackware.

 6.   jlbaena dijo

  Por a varet akoma kde nga mysql (nga debian) apo me këtë migrim nuk është më e nevojshme?

 7.   brunokaski dijo

  Pra, nga sa kuptova, çdo aplikacion i konfiguruar me mysql nuk do të duhej të rikonfiguronte asgjë prej tij? Thjesht instaloni MariaDB (dhe çinstaloni mysql) dhe mbajtja e emrave ashtu si duhet të funksionojë mysql?

  Lidhur me performancën, përmenden ndryshimet e motorit.
  A performojnë ata jashtëzakonisht me MylSam dhe InnoDB të vjetër?

  Dikush ka kryer ndonjë matje?

   1.    brunokaski dijo

    E kuptova haha, Faleminderit!

 8.   helena_ryuu dijo

  Faleminderit shume! tani nëse është e qartë për mua; D

 9.   Xavier dijo

  Nuk mund të vendoset fjalëkalimi për përdoruesin "root" të MariaDB

  Occurred Ndodhi një gabim gjatë vendosjes së fjalëkalimit për MariaDB
  User përdorues administrativ. Kjo mund të ketë ndodhur sepse llogaria tashmë
  │ ka një fjalëkalim, ose për shkak të një problemi komunikimi me MariaDB
  │ server │

  After Ju duhet të kontrolloni fjalëkalimin e llogarisë pas instalimit të paketës. │

  │ Ju lutemi lexoni dosjen /usr/share/doc/mariadb-server-10.1/README.Debian
  │ për më shumë informacion.

  1.    Xavier dijo

   Kam çinstaluar paketat mariadb maridb-server
   Hoqa direktorinë / var / lib / mysql.
   3 Rinstaloni paketat e serverit Mariadb, Mariadb.
   systemct start mariadb; systemctl mundëson mariadb (problemi i zgjidhur).