Mars 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Mars 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Mars 2023: Ngjarja e lajmeve GNU/Linux e muajit

Sot, në fillim të këtij muaji, ju ofrojmë, si zakonisht, një publikim të parë me kohë dhe të shkurtër përmbledhje e lajmeve të linuxeras të muajit e cila fillon. Për të qenë të përditësuar me "Ngjarja informative e Marsit 2023".

Dhe si zakonisht, do të ofrojë 3 lajmet e fundit për të eksploruar, 3 shpërndarje alternative për të ditur, plus një rrymë Video-tutorial y Linux Podcast, për një kuptim më të mirë të asaj që aktualisht po shpërndahet dhe shpërndahet në faqen tonë Domeni GNU/Linux.

Shkurt 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Shkurt 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Dhe, përpara se të filloni këtë postim aktual në “Ngjarje informative e Marsit 2023”, ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhurKur të përfundoni së lexuari këtë:

Shkurt 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux
Artikulli i lidhur:
Shkurt 2023: Ngjarja e Muajit e Lajmeve GNU/Linux

Baneri i lajmeve të muajit aktual

Ngjarje informuese e Marsit 2023: Lajmet e muajit

përditësimet e lajmeve nga tengjarje informative e marsit 2023

Mageia 9 Beta 1 është lëshuar

Mageia 9 Beta 1 është lëshuar

Magjia, është një nga shumë sisteme operative falas të bazuara në GNU/Linux. I cili u lançua në shtator 2010 si një Mandriva Linux fork. Ndërsa, aktualisht, fokusohet në ndërtimin e mjeteve të shkëlqyera për njerëzit, duke kërkuar kështu të ofrojë një sistem operimi të sigurt, të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm.

Dhe pas këtij qëllimi, kjo 2023 mars XNUMX ka lëshuar beta-në e parë të shumëpritur të versionit të ardhshëm të magji 9. I cili përfshin softuerin dhe paketat e mëposhtme: Kernel 6.1.11, Glib 2.36, Gcc 12.2.1, Rpm 4.18.0, Chromium 110, Firefox ESR 102.8, LibreOffice 7.5.0, Plasma 5.26.90, X43f4.18, GNOME LXQt – 1.2.1 dhe Tabela 23.0.

“Ne shpallim me krenari beta-në e parë të Mageia 9. Ai përfshin disa korrigjime dhe përditësime të reja në krahasim me alfa e parë të publikuar në nëntor 2022. Urime të gjitha ekipet që bëjnë Mageia, për punën e tyre të shkëlqyer në këto muaj, duke korrigjuar, vlerësuar dhe vërtetuar veçoritë e tij të reja. Njoftimi zyrtar

Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion
Artikulli i lidhur:
Mageia 8: Imazhet e Testit të Parë (Alfa 1) Tani në dispozicion

LFS dhe BLFS Versioni 11.3 janë lëshuar

LFS dhe BLFS Versioni 11.3 janë lëshuar

Linux nga Scratch, Projekti i IT që ofron udhëzime hap pas hapi për këdo që të ndërtojë sistemin e tij personal Linux, tërësisht nga kodi burimor, ka njoftuar këtë më 2023 mars XNUMX lansimi i versioneve të tij të reja Versioni AFP 11.3, versioni AFP 11.3 (sistemi), BLFS versioni 11.3 dhe Versioni BLFS 11.3 (i sistemuar).

Që përfaqëson një përditësim të madh si për AFP ashtu edhe për BLFS. Meqenëse në mesin e risive të shumta përfshihet edhe përdorimi i Gcc-12.2.0, glibc-2.36 dhe Be padobishme-2.39. Përveç të Kernel Linux 5.19.2, GNOME 43, KDE/Plasma 5.26.5 dhe Xfce 4.18, mes shumë programeve dhe paketave të tjera.

"Versioni BLFS përfshin rreth 1000 paketa përtej bazës Libri Linux From Scratch version 11.2. Ky version ka 1357 përditësime nga versioni i mëparshëm i BLFS, duke përfshirë përditësimet e paketave dhe ndryshimet e shumta të tekstit dhe formatimit". Njoftimi zyrtar

Linux From Scratch (LFS): Projekt për të krijuar Linux Distros tuaj
Artikulli i lidhur:
Linux From Scratch (LFS): Projekt për të krijuar Linux Distros tuaj

Plasma 5.27.2 mbërrin me shumë ndryshime dhe rregullime

Plasma 5.27.2 mbërrin me shumë ndryshime dhe rregullime

Plazmë, Mjedisi zyrtar i Desktopit të Projektit KDE, që aktualisht funksionon në versionin 5.27, tani ka një përditësim të dytë të mirëmbajtjes në dispozicion të quajtur 5.27.2. Dhe është se versioni 5.27 është një version LTS, i cili do të mbështetet për një kohë të gjatë dhe fatkeqësisht ka një numër të konsiderueshëm gabimesh që duhen korrigjuar menjëherë.

Megjithatë, përveç rregullimeve, ato përfshijnë gjithashtu përmirësime interesante dhe në kohë, duke përfshirë disa rregullime themelore që lidhen me stabilitetin dhe funksionimin e Wayland, Discover Software Store, Preferencat e Sistemit dhe trajtimin e rregullimeve të qëndrueshme me shumë ekrane. në ekranet nga i njëjti ofrues, mes shumë të tjerëve.

"Sot, e martë, 28 shkurt 2023, ne po nxjerrim përditësimin e rregullimit të gabimeve për KDE Plasma 5, versioni 5.27.2. Derisa, Plasma 5.27 u lëshua në shkurt 2023 me shumë veçori të përmirësuara dhe module të reja për të përfunduar përvojën e desktopit, dheKy version shton një javë përkthime të reja dhe rregullime nga kontribuesit e KDE.". Njoftimi zyrtar

KDE Plasma 5
Artikulli i lidhur:
KDE Plasma 5.27 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e saj

Luberri Linux

Distrofa alternative dhe interesante për t'u zbuluar këtë muaj

  1. Luberri Linux
  2. ne djegim
  3. PINK Linux

Videoja e rekomanduar e muajit

Podkasti i rekomanduar i muajit

  • Sendcroc: Dërgimi i skedarëve, drejtorive dhe tekstit midis të gjitha pajisjeve tuaja: dëgjo këtu.

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Si përmbledhje, shpresojmë që ky postim i parë i muajit të dytë të vitit në "Ngjarja informative e Marsit 2023" me më të fundit lajme linux në internet, vazhdojnë të jenë shumë të dobishme për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto». Dhe sigurisht, që të kontribuojë në mënyrë që të gjithë të informohemi dhe të edukohemi më mirë «GNU/Linux».

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.