[GIMP] Efekti i ngjitëses

Ky është një udhëzues i vogël që do të na ndihmojë të krijojmë një ngjitje realiste ose efekt afishe, këtë herë do ta përdor kjo foto.

Ky Efekt mund të zbatohet për çdo imazh, për sa kohë që ne e përgatisim atë siç duhet.

Për ta bërë këtë përgatitje, së pari duhet të heqim sfondin ose ta izolojmë imazhin në një sfond transparent. Ky është një nivel shumë themelor në përdorimin e GIMP, por në rast se dikush nuk e di, bëhet si më poshtë.

Me imazhin e zgjedhur ne do shtresë > transparenca > shtoni kanal alfa Në seksionin e mjeteve që ne përdorim zgjedhja e paqartë dhe ne zgjedhim zonën përreth cakut Tashmë zona përreth e zgjedhur, ne thjesht shtypim «fshi» në tastierën tonë dhe tashmë kemi një sfond transparent, nëse ka disa papërsosmëri, ne përdorim gomën për të dhënë një përfundim të saktë. Sapo kemi filluar të punojmë në efektin e ngjitëses, kemi shkuar te përzgjedhje > investoj për të zgjedhur objektin Tani i drejtohemi Përzgjedhje > Zmadho [Grow] të cilën ne do të japim vlerën që na përshtatet më së miri, pasi kjo vlerë përcakton konturin që do të ketë imazhi, në këtë rast do të jetë 6 Ne jemi duke shkuar tek Përzgjedhje > rrugë (kjo siguron zgjedhje më të mirë të skajeve) dhe pastaj në të njëjtën menu Rruga fillestare Në këtë pjesë ne zgjedhim ngjyrën e kufirit, (e bardhë) bërë këtë ne shkojmë redaktoj > Rruga gjurmë Edhe një herë, këto vlera janë një funksion i madhësisë së figurës, dhe kjo duhet të jetë proporcionale me trashësinë e kufirit të dëshiruar, në këtë rast unë do të vendos 15, (nëse te Enlarge [Grow] keni përdorur në vend të 6 12, këtu mund të përdorni 30 në vend të 15 e kështu me radhë.) Në këtë pikë ne kemi imazhin gati, por përsëri mund të shtojmë një hije për t'i dhënë asaj një efekt 3D, (i cili do ta bëjë atë të duket më i freskët; D) ne e bëjmë atë duke shkuar në efectos > Dritat dhe hijet > Hijen e hedhur dhe ne përdorim vlerat e paracaktuara. Rezultati është si më poshtë:

Homura-chan ju jeni një ngjitje! へ (> w <)

Mos harroni ta ruani në png dhe shpresoj se ju ka pëlqyer ky tutorial i vogël. (^ _ ^)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav dijo

  UAU !!! Madhe

  1.    helena_ryuu dijo

   faleminderit ^^

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  Unë i thashë, vetëm shumë e mirë
  Nga kjo po mësoj pak për Gimp * - *
  Faleminderit për kontributet tuaja ^ _ ^

  1.    helena_ryuu dijo

   ju jeni të mirëpritur, është disi altruiste në një mënyrë për të shkruar artikuj

 3.   nano dijo

  Nuk di shumë për dizajnin, por kam parë shumë Kritën dhe përparësitë e saj të ndryshme. Ju duhet ta provoni atë program për të parë se si shkon, e dini, eksperimentoni ...

  1.    helena_ryuu dijo

   Po, unë e di krita, duket shumë e plotë dhe ka karakteristika interesante, por është turp që për të instaluar një program duhet të shkarkoj të gjithë DE 🙁, mirë, mbase një ditë do të kem një ekip të mirë me 8 GB ram për të drejtuar KDE xDDD faleminderit për këshillën

   1.    nano dijo

    Me sa e di nuk është e nevojshme, por unë e injoroj atë detaj, kështu që nuk mund t'ju diskutoj xD

    1.    helena_ryuu dijo

     mirë po ju them sepse kur bëj pacman -S duhet të instaloj të gjithë KDE.

 4.   Leper_Ivan dijo

  Tuto i shkëlqyeshëm .. Unë do ta vë në praktikë në një kohë shumë të shkurtër.

 5.   Dragnell dijo

  Unë e dua përzierjen anime + gimp = i mrekullueshëm

  1.    helena_ryuu dijo

   sigurisht !!

 6.   Algave dijo

  Efekti duket shumë i ftohtë dhe kjo shkon në regjistër, faleminderit! :]

 7.   sieg84 dijo

  kështu që unë e di.

 8.   Rots87 dijo

  waaaaa me tutat tuaja kështu që unë do të vazhdoj të luftoj për të qenë një dizajner grafik gimp

  1.    nano dijo

   Designer me GIMP ... Unë e shoh të komplikuar nëse nuk doni të punoni në mënyrë rigoroze në fushën dixhitale.

 9.   krisnepite dijo

  Tani për tani po testoj këtë dhe udhëzuesin tuaj tjetër dhe vërtet, nëse ato punojnë xD
  +10 pikë bonus për përdorimin e Homura

  1.    helena_ryuu dijo

   Më vjen mirë që guxon të përdorësh gimp ^ _ ^
   hahahaha faleminderit për taringën +10 djalosh
   Unë jam një tifoz i HomuHomu * w *

 10.   ErunamoJAZZ dijo

  Humura * - * !!!!

 11.   MSX dijo

  Mirëmëngjes, faleminderit!

 12.   Yoyo Fernandez dijo

  Nice 🙂

 13.   medina07 dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin, nëse një ditë guxoj t'i jap një mundësi tjetër Gimp në jetën time.

 14.   pandev92 dijo

  Do të instaloj gimp, për të parë nëse mund ta bëj can

  1.    Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

   aftësia sudo instalo gimp
   pacman -s instaloj gimp

   nuk është aq e vështirë XD

   1.    pandev92 dijo

    Nooooooo xD, desha të them, le të shohim nëse mund të bëj atë që thotë tutoriali xD

 15.   Oscar dijo

  Faleminderit për udhëzimin. Sapo më keni zbuluar se për çfarë shërben gjëja "gjurmë gjurmë", unë kurrë nuk e kam provuar.

  Gjëja më e mirë për këtë program është se ai ka gjithçka dhe ju mund të punoni në shumë mënyra të ndryshme ... gjithashtu mund të:

  1- Në shtresën (tashmë të prerë) klikoni me butonin e kundërt dhe zgjidhni «alfa për zgjedhjen».
  2- Ju shtypni Ctrl dhe +, ne tregojmë sasinë në pixel, ne e pranojmë.
  3- Shtresë e re, ne tërheqim ngjyrën e kufirit brenda zgjedhjes, ne e ulim shtresën në sfond,
  4- dhe krijoni hijen: Menyja / filtrat / dritat dhe hijet / hija e hedhur ...

  Përshëndetje dhe faleminderit!

  1.    helena_ryuu dijo

   Po, me të vërtetë Gimp është shumë i zhdërvjellët dhe plot funksionalitete, mënyra se si ju e bëni është gjithashtu interesante dhe praktike, por unë doja të përdorja funksionet që janë përfshirë tashmë, do të ishte një humbje që të mos i përdorni kurrë ashtu? 😀

 16.   Hyuuga_Neji dijo

  Le të shohim nëse e kuptoj.

  Efekti i ngjitëses konsiston në marrjen e një imazhi dhe bërjen e tij të duket si ngjitës, apo jo?
  Nuk do të ishte e njëjta gjë:
  - Render (ekstrakt ose prerë imazhin nga mjedisi i tij origjinal)
  - Dublikoni shtresën e pasqyrës së përfunduar
  - Mbushni shtresën e poshtme me të zezë
  - Ulni errësirën e shtresës së zezë të mbushur për ta bërë atë të duket si një hije
  - Lëviz pak shtresën e zezë
  ?

  Ju lutem mos më merrni pasi i kryqëzuari po kërkon vetëm alternativa për të arritur të njëjtin rezultat që nga rruga është madhështor.

  1.    Hyuuga_Neji dijo

   Pothuajse do t'ju jap një tutorial për të arritur një efekt të ngjashëm duke bërë hapa të tjerë

  2.    helena_ryuu dijo

   është se kjo është aq e thjeshtë sa arrihet në mënyrën që ju dëshironi hahahahaha nuk mendoj se jeni i mençur, vetëm se ka kaq shumë njerëz dhe botëkuptime si mënyra për të arritur gjëra në jetë.

   brohoritje ^ _ ^

 17.   Citux dijo

  Faleminderit helena_ryuu, sot do të përdor efektin Sticker për një etiketë

 18.   auroszx dijo

  Si gjithmonë, helena_ryuu, duke i bërë asaj mësime të shkëlqyera GIMP 🙂 Faleminderit shumë.

 19.   medina07 dijo

  Unë ju rekomandoj që të hidhni një vështrim në Gimp Magazine, atje do të gjeni punë të bërë me Gimp dhe shtojcat e saj si dhe udhëzime (në anglisht), nga përdorues të përparuar në dizajnin grafik.

  http://gimpmagazine.org

 20.   Xavier dijo

  Madhe! Faleminderit shumë për tutorialin. Shpesh më pëlqen të filloj të luaj me GIMP, tani kam një hile të re për ta provuar

  Një përshëndetje!

 21.   Descargas dijo

  Truk i shkëlqyeshëm, nga rruga, # 2 i revistës gimp ka dalë. Brohoritje

 22.   marian436 dijo

  faleminderit për këtë tutorial por në gimp 2.8 hapi i fundit që quhet hije nuk shfaqet ... si bëhet në atë rast për të marrë hijen ??? ndihmë »!

 23.   lol dijo

  Pershendetje, vij te trolloj XD ...
  Rrofshin Stilet e Shtresave !!!!! XD
  Sigurisht që ne mund të jetojmë pa to, në fakt gjithçka që unë do të doja të kisha në GIMP nuk janë as efektet e shtresave, as objektet e mençura, por një redaktues gradient më efikas