Ngjyrosja e faqeve të njeriut

Unë jam i sigurt që të gjithë rreth këtu tashmë e dinë se çfarë faqet e njeriut, e verteta ?. Në rastin e largët se ky nuk është rasti, faqet e njeriut Ata nuk janë asgjë tjetër veçse faqet e ndihmës Ato kryesore që trajtohen në sistemet e ngjashme me Unix dhe duhet të jenë referenca e parë e detyrueshme kur kërkojmë informacion në lidhje me ndonjë komandë, aplikacion, bibliotekë, etj., Mënyra e përdorimit të tyre është shumë e thjeshtë, është vetëm çështje në konsolën tonë dhe shkrimin «njeri [komandë]", për shembull, "njeri njeri"Ose"njeri bash«, Në këtë mënyrë ne do të marrim të gjitha të dhënat që zhvilluesit na ofrojnë përdoruesve, gjuha do të varet nga konfigurimi i sistemit tonë dhe gjuhët në të cilat ato janë të disponueshme.

Në kohën e ekzekutimit njeri ne do të marrim një ekran ndihme mbase jo aq tërheqës, i cili mund të na bëjë të ndalojmë përdorimin e komandës, megjithatë, ekziston mundësia t'u jepni atyre një prezantim më të mirë në mënyrë që leximet tona të jenë pak më të këndshme, "mashtrimi" është mjaft i thjeshtë është thjesht një çështje e redaktimit të skedarit të konfigurimit për predhën dhe voila-n tonë të preferuar.

Ne do ta bëjmë atë si më poshtë:

1. Sigurohuni që keni instaluar më pak.

2. Ne hapim skedarin e konfigurimit të interpretuesit tonë të komandave (~ / .bashrc o / .zshrc në varësi të çështjes tuaj duke përdorur redaktuesin tonë të preferuar të tekstit, për shembull, vrull)

$ vim ~ / .zshrc

 1. Shtojmë linjat vijuese:

eksport LESS_TERMCAP_mb = $ 'E [01; 31 milion' 
eksport LESS_TERMCAP_md = $ 'E [01; 31 milion' 
eksport LESS_TERMCAP_me = $ 'E [0 milion' 
eksport LESS_TERMCAP_se = $ 'E [0 milion' 
eksport LESS_TERMCAP_so = $ 'E [01; 44; 33m " 
eksport LESS_TERMCAP_ue = $ 'E [0 milion' 
eksport LESS_TERMCAP_us = $ 'E [01; 32 milion "

 1. Ne kursejmë dhe jemi gati, nuk kemi më këtë:

të kesh këtë:

Ekziston gjithashtu mundësia për të trajtuar ngjyrat sipas dëshirës tonë dhe ne mund të marrim një listë të detajuar të ngjyrave ANSI për t'u përdorur këtu.

Dhe kjo është e gjitha, ne do të kemi një prezantim pak më "miqësor" që do ta bëjë leximin e manualeve në konsolën tonë më të durueshme ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kroto dijo

  Faleminderit për këshillën e DMoZ, përmirëson shumë leximin në terminal. Kur mundem, kaloj te ZSH dhe godas CTRL + R!

 2.   Cristian dijo

  Nuk funksionon për mua. Tani sa herë që hap një terminal, e marr këtë:

  bash: $ '31m342200231 ′: komanda nuk u gjet
  bash: $ '31m342200231 ′: komanda nuk u gjet
  bash: 44: komanda nuk u gjet
  bash: $ '33m342200231 ′: komanda nuk u gjet
  bash: $ '32m342200231 ′: komanda nuk u gjet

  1.    xykyz dijo

   Ju ndoshta keni probleme me thonjëzat, ndryshoni të gjitha ato që shfaqen, të cilat janë 2 për rresht, me thonjëza të vetme.

   Unë tashmë i kam faqet e mia me ngjyra man

  2.    DMoZ dijo

   Çfarë shpërndarje përdorni? Mund ta kaloni .bashrc tuaj? ...

  3.    Lumi Damian dijo

   Nëse më ndodhi e njëjta gjë, thjesht duhet ta ndryshoni këtë:

   '

   Për këtë

   '

   Në tastierën time të Amerikës Latine është çelësi pranë 0

   http://alt-tab.com.ar/wp-content/uploads/LATINOAMERICANO.png

   hyni me gedit, kate ose vim se me nano nuk e shihni rendin

   Dhe vrapo

   burim ~ / .bashrc

   Për të rimbushur konfigurimin e bash rc

   të fala

   1.    borges jeton dijo

    Ishte ajo. Faleminderit shume! Ishte shume mire! 😀

 3.   krisnepite dijo

  Hyrje e bukur!

 4.   Lumi Damian dijo

  Unë mezi e përdor njeriun por me këtë do ta përdor më shumë

  Falënderim

 5.   sokrati_xD dijo

  Më duhet të përmend se për të funksionuar komanda duhet të ekzekutohet ...

  burim ~ / .bashrc

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit për të dhënat socrates_xD, në veçanti nuk kishte qenë e nevojshme për mua në rastet kur i kam filluar por ka kuptim ta përdor, unë do t'i shtoj shënimit.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Atë, apo mbyllni terminalin dhe hapni një të ri, apo jo? 🙂

 6.   sagomacitë dijo

  @DMoZ
  Faleminderit për këtë këshillë, e vërteta është se tani unë do të përdor me dëshirë faqet e burrave

  @sokrates_xD
  Faleminderit që përmendët që, pasi u zhgënjeva që nuk funksionoi, lexova komentet

  Përshëndetje.

  1.    sokrati_xD dijo

   Nuk është çudi, më mirë falënderoni Arch wiki

 7.   nobriel dijo

  Madhe !!! :) Faleminderit për këshillën.

 8.   Christopher castro dijo

  Excelente, gracias.

  Tani @elav, si ishte në gjendje të përdorësh komandat me shkronja të mëdha dhe se shtypja e skedës e korrigjon atë?

 9.   529 dijo

  Ishte mjaft e mirë, të jep pak më shumë dëshirë për të lexuar. hehe

 10.   armandoplc dijo

  A dini ndonjë metodë për vendosjen e ngjyrave në terminator? Në nenexhik linux vjen në mënyrë të paracaktuar në atë mënyrë. Faleminderit.

  1.    MSX dijo

   Une nuk e kuptoj pyetjen tuaj. e keni fjalën për prompt (ngjyrat jeshile dhe blu)?

 11.   MSX dijo

  Unë përdor shumicën e [0] si pager (p.sh. aplikacionin që shfaq faqen manual) dhe ngjyrat me ato ngjyra ekzaktësisht të njëjta.
  Pas instalimit të tij, ju vetëm duhet t'i tregoni sistemit se duam që ai të përdorë këtë aplikacion si PAGER (pager), kjo mund të konfigurohet për të gjithë përdoruesit në skenarët që korrespondojnë me secilën distro në / etj ose thjesht ta shtoni në our / .bashrc:

  eksport PAGER = {instaloni shtegun}

  Për të njohur rrugën e instalimit në distro përdorim:
  $ ku është më së shumti

  Një tjetër alternativë automatike mund të jetë:
  eksport PAGER = $ (ku është shumica | prerë - d »» -f2)

  Dhe ne kontrollojmë që rruga dhe emri i skedarit janë vendosur vërtet:
  $ echo $ PAGER
  / usr / bin / most <- në Arch Linux, mund të ndryshojë në distros tjera.

  [0] http://www.jedsoft.org/most/

  1.    Jorge dijo

   Shkëlqyeshëm Unë thjesht bëra atë që bëre ti, dhe funksionon. Faleminderit
   Një sugjerim: Ruani vetes mundimin për të vendosur më së shumti | prerë -d »» -f2 dhe përdorni cilën më së shumti. Më e shkurtër, dhe jep saktësisht të njëjtën prodhim.

   Pershendetje

 12.   Jorge dijo

  Si pager, ata gjithashtu mund të përdorin lolcat. Jep disa ylberë të bukur të prodhimit: 3
  Thjesht instaloni lolcat, pastaj shtoni .zshrc ose .bashrc (varësisht nga guaska që përdorni) këtë:
  FAQER = $ (cili lolcat)
  aplikoni burimin në skedar dhe voila