Riseup: Një faqe interneti interesante dhe lëvizje për Softuer të Lirë

Riseup: Një faqe interneti interesante dhe lëvizje për Softuer të Lirë

Riseup: Një faqe interneti interesante dhe lëvizje për Softuer të Lirë

Herë pas here, përveç lajme ose mësime rreth aplikacioneve, lojërave dhe sistemeve, ne zakonisht eksplorojmë uebfaqe të dobishme dhe interesante që zakonisht ofrojnë shërbime falas dhe të arritshme, dhe që gjithashtu kontribuojnë në mënyrë aktive në Lëvizja e Softuerit të LirëMe Kështu që sot, ky postim i kushtohet faqes së internetit të quajtur "Të ngrihesh".

"Të ngrihesh" aktualisht është një faqe interneti që ofron mjetet e komunikimit online për njerëzit dhe grupet që punojnë në a ndryshimi shoqëror libertarianMe Për më tepër, ato janë një projekt që synon krijojnë alternativa demokratike y ushtroni vetë-menaxhim duke kontrolluar mediat e tyre.

NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

Para se të zhyteni në temën e "Të ngrihesh", vlen të përmendet se, ndër të tjera faqe interneti ose platforma online përkatësi interesante ndaj bashkësitë ose lëvizjet e softuerit të lirë, ne kemi eksploruar tashmë disa të tjerë në të kaluarën postimet e lidhuraMe Prandaj, ne menjëherë do të lëmë lidhjet e mëposhtme më poshtë, në mënyrë që nëse është e nevojshme ato të mund të eksplorohen pasi të përfundoni leximin e këtij botimi të tanishëm:

"NOGAFAM: isshtë një sit që sdhe ai bëri për të ngritur grushtin në ajër!, i dha fund këtij sovraniteti teknologjik të disave dhe mbështeti individët dhe kompanitë vendase për të rimarrë kontrollin mbi të dhënat që gjenerojnë, për të propozuar shumë zgjidhje dhe alternativa të Shërbimeve / Softuerëve për të bërë jeta jonë më e thjeshtë dhe më e qëndrueshme, shoqërisht dhe ekonomikisht." NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

Artikulli i lidhur:
NoGAFAM: Një faqe në internet dhe lëvizje interesante për Software-in e Lirë

Artikulli i lidhur:
SUChat: Shërbimi publik i decentralizuar i mesazheve të çastit
Artikulli i lidhur:
PrivacyTools: Një faqe në internet e vlefshme dhe e dobishme për privatësinë në internet
Artikulli i lidhur:
Kolektive e Hapur dhe Anartiste: Uebsajtet Interesante të Kulturës së Lirë dhe të Hapur
Artikulli i lidhur:
Disroot: Një platformë falas, private dhe e sigurt e shërbimeve në internet

Ngritja: Lëvizja e Softuerit të Lirë

Ngritja: Lëvizja e Softuerit të Lirë

Çfarë është Riseup?

Sipas faqen zyrtare të internetit i projektit dhe lëvizjes / kolektivit në fjalë, ai përshkruhet si:

"Një faqe në internet që kërkon të sigurojë mjete komunikimi në internet për njerëzit dhe grupet që punojnë për një ndryshim shoqëror libertarian. Një projekt për krijimin e alternativave demokratike dhe ushtrimin e vetë-menaxhimit duke kontrolluar median tonë. Objektivi i organizatës sonë është krijimi i një shoqërie të lirë të organizuar sipas parimeve të mëposhtme: Demokracia, Barazia, Shumëllojshmëria, Siguria, Kreativiteti, Vetëvendosja, Ndërvarësia, Drejtësia, Paqja, Ekologjia dhe Ekonomia."

Përveç kësaj, e tyre mirëmbajtësit shtojnë se:

"Riseup punon pa u lodhur për të krijuar teknologji bazë që adresojnë nevojat e komunikimit të njerëzve dhe organizatave që punojnë për ndryshime shoqërore. Kur merrni një shërbim nga një kompani që nuk ju paguan, ka shumë të ngjarë që ata të marrin para për t'ju parë intensivisht. Riseup, nga ana tjetër, varet nga donacionet e përdoruesve të tij, të cilët si ju, besojnë në ruajtjen e alternativave demokratike."

Kontributi në Software -in e Lirë

"Të ngrihesh" shpjegon se përmes laboratorit të tij, "Laboratorët e Ngritjes", kontribuon në mënyrë aktive në Lëvizja e Softuerit të LirëMe Meqenëse, ajo e konsideron atë pjesë të një të mire dixhitale të përbashkët për përdorimin e të gjithëve ne.

Kontributet e bëra në Softuerin e Lirë përfshijnë sa vijon:

 • Arna të sigurisë dhe privatësisë: Përfshirë versionet e veta të sistemeve të regjistrimit, transportin e postës, postën në internet dhe mjetet e njohura të mbajtjes në internet.
 • Gaforrja: Një aplikacion në internet me burim të hapur i krijuar për ndërveprimet shoqërore, bashkëpunimin në grup dhe organizimin virtual. Qëllimi ynë është të krijojmë mjete komunikimi që janë krijuar posaçërisht për të përmbushur nevojat tuaja bazë të organizimit.
 • Backupninja: Një grup i njohur mjetesh që siguron një mënyrë të centralizuar për të konfiguruar dhe planifikuar një sërë shërbimesh rezervë.
 • Majmunët: Një mjet softuerik që ju lejon të përdorni uebin e besimit OpenPGP për të verifikuar lidhjet ssh. Për më tepër, është një mjedis që përdor uebin e besimit OpenPGP për të ekzekutuar funksionet PKI.
 • kukull: Krijimi i moduleve të ndryshme të Puppet, i cili është një mjet i fuqishëm i menaxhimit të konfigurimit i shkruar në Ruby, ndër-platformë dhe i hapur.
 • Grimoire Debian: Krijimi i mësimeve hap pas hapi dhe të publikuara në faqen tuaj të internetit, me qëllim që të ndihmoni organizatat e tjera të luftojnë me teknologjitë komplekse me burim të hapur, veçanërisht në lëvizjet bazë dhe veprimet e drejtpërdrejta.
 • Debian GNU / Linux: Disa anëtarë të kolektivit Riseup janë zhvillues aktivë të Debian (shpërndarja e vetme e madhe e krijuar jo për fitim).

më shumë informacion

Për më shumë informacion në lidhje me tuajin projekte, shërbime dhe kontribute për Software -in e Lirë vizitoni sa vijon lidhjeMe Dhe mos harroni t'i mbështesni duke i përhapur dhe duke dhuruar, në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të kontribuojnë në favor të Softuerit të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU / Linux.

Dhe së fundi ju rekomandojmë të eksploroni këtë botim të fundit të mëparshëm të quajtur «Decentralizoni internetin: Rrjetet e decentralizuara dhe serverat autonome»Aty ku e kishim përmendur tashmë "Të ngrihesh" dhe projekte të tjera të ngjashme, në aspektin e Serverë autonome ose të vetë-menaxhuar.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Të ngrihesh" është një faqe interneti interesante, e dobishme dhe alternative zotërimi dhe huazimi i një sasie të shkëlqyer të shërbime falas dhe të arritshme, dhe kjo gjithashtu kontribuon në mënyrë aktive në lëvizjen e Softuerit të LirëMe Dhe për këtë arsye, mund të konsiderohet si një uebfaqe e shkëlqyer, veçanërisht për ata prej nesh që mbështesin Softuerin e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU / Linux.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.