Një tjetër bie në GitHub, tani është radha e youtube-dl

kohët e fundit u lëshua lajmi se GitHub ka kyçur depon dhe të gjitha pasqyrat i projektit «youtube-dl», e cila është duke u zhvilluar si një mjet i komandës për të shkarkuar video nga YouTube dhe faqet e tjera. Bllokuar nën Aktin e të Drejtave të Mijëvjeçarit Dixhital të SHBA (DMCA) Pas një ankese nga Shoqata e Industrisë Regjistruese të Amerikës (RIAA).

Pretendimet reduktohen në prani në depon e kodit me shembuj të shkarkimit të përmbajtjes së licencuar nga YouTube. Në veçanti, në kodin e skenarit për nxjerrjen e videos, ekziston një pjesë me prova të punës, në të cilën lidhjet me materialet, në pronësi të pjesëmarrësve të RIAA-s, tregohen si shembuj për t'u verifikuar.

Testet përdoren gjithashtu për të verifikuar funksionalitetin e mekanizmave të kufizimit të bajpasit e vjetër dhe shkarkoni përmbajtje të koduar (cipher_signature), dhe këto shënjestra anashkalohen qartë në shënimet e provës.

Kodi vë në dukje gjithashtu se materiali i testuar në prova shpërndahet nën "Licencën Standarde të YouTube", e cila kufizon shikimin vetëm nga YouTube dhe ndalon riprodhimin dhe shpërndarjen pa marrë pëlqimin e mbajtësit të së drejtës së autorit.

Vetë testi kontrollon aftësinë për të shkarkuar materiale pa kaluar marrëveshjen e specifikuar në YouTube dhe metodat e përdorura për të kufizuar hyrjen. RIAA konfirmon që pronarët e videoklipeve dhe regjistrimeve të tingullit shembullor të përmendura në kod (Warner Music Group, Sony Music Group dhe Universal Music Group) nuk u kanë dhënë leje zhvilluesve të youtube-dl të përdorin përmbajtjen e tyre.

GitHub

I nderuar zotëri ose zonjë:

Unë jam duke komunikuar me ju në emër të Shoqatës së Industrisë Regjistruese të Amerikës, Inc (RIAA) dhe kompanive anëtare të saj të regjistrimit. RIAA është një shoqatë tregtare kompanitë anëtare të së cilës krijojnë, prodhojnë ose shpërndajnë regjistrime zanore që zënë afërsisht tetëdhjetë e pesë (85) përqind të të gjithë konsumit të ligjshëm të muzikës së regjistruar në Shtetet e Bashkuara. Nën dënimin me dëshmi të rreme, ne pohojmë se RIAA është e autorizuar të veprojë në emër të kompanive të saj anëtare në çështjet që lidhen me shkeljen e regjistrimeve të tyre të shëndosha, veprave audiovizive dhe imazheve, duke përfshirë zbatimin e të drejtave të tyre të kopjimit dhe ligjit të përbashkët në internet.

Shkeljet e së drejtës së autorit. Ne e dimë që shërbimi juaj pret kodin burimor të youtube-dl në rrjetin tuaj në vendet e mëposhtme, ndër të tjera ...

Bazuar në këto fakte, RIAA arrin në përfundimin se youtube-dl është duke u zhvilluar posaçërisht si një mjet për të shkelur kushtet e përdorimit të përmbajtjes të licencuar, të shmangin mekanizmat e mbrojtjes dhe të organizojnë shpërndarjen e videoklipeve dhe regjistrimeve zanore pa marrë leje nga mbajtësi i të drejtës së autorit.

As nuk duhet të harrojmë bllokimi çfarë bëri GitHub në depon e projektit të hapur "Koha e kokoshkave" pas merrni një ankesë nga Shoqata Motion Picture, Inc. (MPA), e cila përfaqëson interesat e studiove kryesore televizive amerikane dhe ka të drejta ekskluzive për të shfaqur shumë filma dhe shfaqje televizive.

Ky bllok rrjedh nga ankesa për shkelje të Ligjit për të Drejtën e Autorit të Epokës Dixhitale (DMCA) në Shtetet e Bashkuara.

Si i tillë, duhet të pranojmë që të dy aplikacionet u siguruan për të hyrë në përmbajtjen e mbrojtur nga e drejta e autorit pa përqendrim, por duhet të shohim edhe anën tjetër pasi ekziston edhe përmbajtja falas në të cilën shumë njerëz kishin qasje, për shembull udhëzime, regjistrime klasa, dokumentarë, përmbajtje për qëllime akademike, ndër të tjera.

Së fundi, në azhurnimin e politikave të GitHub postuar për diskutim, shtoi një klauzolë që përcakton aftësinë për të skanuar përmbajtjen e depove, përfshirë ato private, për të identifikuar dhe moderuar informacionin e paligjshëm, të tilla si material ekstremist dhe terrorist, si dhe imazhe të dhunës dhe shfrytëzimit seksual të fëmijëve. Rregullat e azhurnuara janë planifikuar të hyjnë në fuqi më 16 nëntor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Charles Fonseca dijo

  Microsoft, "miku" i softuerit të lirë.

 2.   i paemëruar dijo

  Nuk është fundi i botës, ata janë në gitlab:

  https://gitlab.com/ytdl-org/youtube-dl

 3.   Jose Juan dijo

  Aq shumë bujë!; të gjitha për shkak të klasës «YoutubeIE» (nga nxjerrësi i youtube.py) të atij kodi madhështor dhe të shenjtë, ju bastardë të neveritshëm.