Ju nuk keni internet? Mësoni si të merrni depot tuaja në shtëpi

Imazhi është marrë nga Deviantart

Kur kisha një kompjuter në shtëpi, e përdorja GNU / Linux pa ndonjë problem edhe pa pasur internet për të përdorur depot.

Ajo që bëra ishte të marr një kopje të paketave të instaluara në kompjuterin tim të punës dhe t'i instaloj / azhurnoj ato në shtëpi. Ka disa aplikacione dhe variante për ta bërë këtë, unë do t'ju tregoj disa.

AptOnCD

Ideale për përdoruesit e Ubuntu. me APTOnCD ne do të marrim të gjitha paketat që kemi në memorje cache APT në një iso pa ndonjë ndërlikim. Për ta instaluar:

$ sudo aptitude install aptoncd

Për ta përdorur atë, ne thjesht ekzekutojmë aplikacionin dhe bëjmë atë që na tregon hap pas hapi. Asgjë e komplikuar.

Përfitimet:

 • Ju mund ta merrni depon tuaj në një .iso (ose disa, në varësi të madhësisë) Kudo që dëshironi të shkoni Mund të krijoni iso në CD y DVD.
 • Ju mund të hiqni zip nga .iso dhe të kopjoni gjithçka brenda në një dosje dhe të azhurnoni nga atje.
 • APTOnCD zbulon kur keni paketa të reja dhe i shton ato duke hedhur ato të vjetrat.

disavantazhet:

 • Nëse nuk keni CD-RW o DVD-RW Do të harxhoheni para nëse jeni një nga ata që ju pëlqen të azhurnohen çdo ditë, megjithëse mund të keni si pikë alternative 2 nga avantazhet.
 • Nëse e përdorni prirje e prirur me disa degë (Testim, Sid, Eksperimental), kjo mund t'ju japë disa gabime kur instaloni varësi.

Apt-Move:

Kjo alternative është ideale për Shtrydh Debian. Në Testimi i Debian Kam pasur disa probleme sepse nuk i kam kopjuar paketat në dosjen e destinacionit.

Për ta instaluar:

$ sudo aptitude install apt-move

Vendosja:

Të gjitha opsionet apt-veprim mund të konsultohet në manualin e tij (man apt-move). Konfigurimi i tij është në /etj/apt-move.conf dhe ne duhet të modifikojmë disa gjëra në të, për këtë ne hapim redaktuesin tonë të preferuar atë skedar:

$ sudo nano /etc/apt-move.conf

Dhe ne duhet të marrim parasysh linjat e mëposhtme, të cilat janë të vetmet që duhet të modifikojmë:

# Establecemos la carpeta donde se creará el mirror que nos llevaremos a casa.
LOCALDIR=/home/usuario/carpeta_mirror

# Ponemos la distribución que usamos para nuestro mirror
DIST=squeeze

# Si lo ponemos en Yes, borrará los paquetes antiguos que se bajan a la caché
DELETE=no

# Si lo ponemos en NO, moverá los paquetes a nuestra carpeta mirror y los elimina de la caché
COPYONLY=yes

Kjo është më se e mjaftueshme në cilësimet.

Përdorni:

Aq e thjeshtë sa vrapimi:

$ sudo aptitude update && aptitude upgrade && apt-move update

Kjo do të na kopjojë, për dosjen që kemi zgjedhur, të gjitha paketat nga memoria jonë

Përfitimet:

 • Krijoni strukturën e saktë të një pasqyre me paketat që kemi në memorje cache.
 • Gruponi degët Main dhe Kontribuoni vetëm në Main, kështu që kur shtoni adresën në listën e burimit, ne duhet të vendosim vetëm kryesore pa pagesë.
 • Nëse kemi apt-pinning, ne mund të shkarkojmë secilën degë në mënyrë të pavarur.

disavantazhet:

 • Deri më tani nuk kam gjetur ndonjë.

Përdorimi i paketave dpkg-skanuese

Shënim: Kjo është diçka si përdorimi APTOnCD

Funksioni i këtij mjeti është të krijojë një mini repo që lehtë mund ta transportoni dhe ta përfshini në burimet.listën, nga skedarët e shkarkuar ose ato që përfshini vetë.

Modaliteti i funksionimit është si më poshtë: Instaloni së pari dpkg-dev

$ sudo apt-get install dpkg-dev

Kopjoni skedarët nga apt cache në dosjen me të cilën jeni zgjedhur të punoni, supozoni se quhet repo dhe ndodhet në / shtëpi / përdorues / repo /.

cp /var/cache/apt/archives/*.deb /home/usuario/repo/

Ju gjithashtu mund të përfshini .deb qe deshironi

Tani ne shkojmë në dosjen tonë: repo (në këtë rast).

cd /home/usuario/repo

dhe ne ekzekutojmë:

dpkg-scanpackages repo /dev/null | gzip > repo/Packages.gz

Ajo që ne po bëjmë këtu është leximi i të gjitha paketave që janë në / shtëpi / përdorues / repo / dhe skedari krijohet Paketat.gz me këtë informacion; Në varësi të numrit të paketave, do të jetë koha për të përfunduar procesin.

Për të filluar punën me mini-repon e re të krijuar, hapi tjetër do të jetë shtimi i tij në burimet.listën, kjo arrihet duke ndjekur këto hapa:

Me redaktuesin tonë të tekstit (nano rasti):

nano /etc/apt/sources.list

Shtojmë rreshtin vijues:

deb file:/home/usuario repo/

Shtë e rëndësishme të theksohet, të merret parasysh, që pas skedarit, zorra e trashë (:) dhe pastaj një prerje e vetme (/) vendosen në të, gjithashtu që pas dosjes së fundit, në këtë rast Desktop, nuk është e ndaluar një hapësirë ​​dhe pastaj dosja mini-repo (repo) me një prerje në fund.

Me këto hapa, ne tashmë kemi krijuar një mini-repo të gatshëm për transport.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel dijo

  Diçka, por për shpërndarjet që përdorin RPM?

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Ndoshta YumonCD:
   https://bitbucket.org/a_atalla/yumoncd/downloads/

   Unë kurrë nuk e kam provuar, por është një ide / ide se ku të filloj të kërkoj.

  2.    elav <° Linux dijo

   Fatkeqësisht ne nuk kemi shumë përvojë me këtë lloj pakete, por me siguri diku ekziston një variant.

  3.    skaamanho dijo

   Ekziston mjeti createrepro për të krijuar depo nga një direktori ku janë bibliotekat.
   Shikoni http://blog.kagesenshi.org/2007/01/howto-creating-your-own-yum-rpm.html aty ata e detajojnë procesin e shpjeguar mjaft mirë.

 2.   hipersajan_x dijo

  Një mundësi tjetër është të përdoret kerix, ju mund të shkarkoni paketat nga Linux ose Windows dhe pastaj ta instaloni në kompjuterin tuaj pa internet. Funksionon vetëm për Debian dhe Ubuntu.
  Unë gjithashtu bëra disa kohë më parë një program për të shkarkuar paketa për linux pa internet, por më duhej të largohesha nga U_U për të filluar një projekt tjetër shumë më të dehur, të cilin me siguri do ta paraqes para fundit të vitit

  1.    elav <° Linux dijo

   Ju ishit krijuesi i sushi-huh? : -O Uau, shkëlqyeshëm. E kam përdorur në disa raste. Isshtë e vërtetë që ka mjete të tjera grafike, unë do të duhet të mbledh më shumë informacion në lidhje me të.

 3.   gjatë natës dijo

  Unë mendoj se gjëja më e lehtë për mua ka qenë gjithmonë shpëtimi i paketave nga / var / cache / apt dhe kalimi i tyre në një kujtim apo çfarëdo tjetër. Shkoj në shtëpi, hap konsolën time, shkoj në dosjen ku ndodhen paketat dhe instaloj gjithçka duke shtypur sudo dpkg -i * .deb

  të fala

 4.   zOdiaK dijo

  Zgjidhje të mira, T ALL GJITHA, përfshirë edhe Drnocho-në, blog i shkëlqyeshëm, unë jam shumë i lumtur kur gjej bloge aktive në lidhje me programin falas, dhe madje edhe më shumë kur bëhet fjalë për Debian-in tonë të dashur.

  1.    elav <° Linux dijo

   Debian Rulez !!!

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Faleminderit mik, është kënaqësi të ndihmoj dhe të kthej pak ato njohuri që na ka dhënë komuniteti
   Pershendetje

 5.   zOdiaK dijo

  Nuk e di nëse do të jetë një korrigjim, por nëse përdorim apt-move linja në terminal do të dukej kështu:

  azhurnimi i aftësisë sudo && azhurnimi i aftësisë sudo & azhurnimi i lëvizjes sudo

  Edhe pse tingëllon e tepërt ose e qartë, por, ka gjithmonë njerëz që nuk e kuptojnë atë detaj të vogël hahaha.

  Përshëndetje!

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirësevini zOdiaK:
   Faleminderit për informacionin ...

 6.   Luani dijo

  A ka diçka më shumë si Synaptic? Për mua është më e mira

 7.   Konstandini dijo

  faleminderit per informacionin, por lind nje pyetje aptoncd gjeneron nje iso me programet e shkarkuara ne pc me internet por ne pc pa internet do te duhej te kishte te instaluar aptoncd por instalimi i tij behet me pc me internet atehere, si i ben rivendosni iso-në e krijuar pa aptoncd në pc pa internet.

 8.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Postimi është i mirë ... A ka ndonjë lloj të këtyre mjeteve por i përqendruar në paketat .rpm?

 9.   Antonio A dijo

  Pershendetje Cfare me keshilloni mua Unë kam një kompjuter toshiba të ndarë me Windows 7 dhe Debian Linux 7 duke përdorur GRUB. Pasi që është seria Graphics ATI x1200, unë kam mbetur me një defekt dhe ai ka vetëm një ekran tty. Kur konfiguroni sudo, komanda e markës nuk u gjet. Jam përpjekur të shkarkoj depo me Suhsi huh dhe camicri cube, nuk ka qenë e mundur. A ka ndonjë mënyrë që të mund të më rekomandoni.
  Ju faleminderit.