NVIDIA 510.47.03 vjen me mbështetje për Vulkan 1.3 dhe më shumë

NVIDIA u zbulua Pak ditë më parë publikimi i versionit të parë të qëndrueshëm të dega e re e drejtuesve tuaj "NVIDIA 510.47.03", së bashku me të cilat në të njëjtën kohë, u propozua një përditësim në degën e mëparshme të qëndrueshme NVIDIA 470.103.1.

Në këtë version të ri të NVIDIA 510.47.03, një nga risitë më të rëndësishme është mbështetje për API grafike Vulkan 1.3 në të cilën është i dukshëm për thjeshtimin e tij kardinal të kontrollorëve, heqja e gjenerimit të komandave GPU nga ana e aplikacionit, aftësia për të futur shtresat e korrigjimit, unifikimi i API-ve për platforma të ndryshme dhe përdorimi i paraqitjes së kodit të ndërmjetëm të parakompiluar për ekzekutimin në anën e GPU-së. Së bashku me këtë mbështetje të re, theksohet edhe mbështetja për shtesa të ndryshme Vulkan.

Një ndryshim tjetër që bie në sy në këtë version të ri të NVIDIA 510.47.03 është ai shtoi mbështetje për dekodimin e përshpejtuar të videos në formatin AV1 te drejtuesi VDPAU, plus një proces i ri sfondi i mundësuar nga nvidia është zbatuar për të ofruar mbështetje për mekanizmin Dynamic Boost, i cili balancon konsumin e energjisë midis CPU dhe GPU për të përmirësuar performancën.

Përveç kësaj, ne mund të gjejmë gjithashtu se dobia nvidia-xconfig tani shton një BusID si parazgjedhje në seksionin "Pajisja". në sistemet që kombinojnë GPU-të NVIDIA me GPU që nuk janë Nvidia. Për të çaktivizuar këtë sjellje, ofrohet opsioni “–no-busid”.

ndryshime të tjera që bien në sy të këtij versioni të ri:

 • U shtua parametri "peerdirect_support" në modulin e kernelit nvidia-peermem.ko për të kontrolluar mbështetjen GPUDirect RDMA nëpërmjet drejtuesve MOFED (Mellanox OFED).
 • Është shtuar një profil për të adresuar problemet e korrupsionit të ekranit të Blenderit kur aktivizohet pamja stereoskopike me aktiv anti-aliasing.
 • Shtoi një cilësim në konfiguruesin e konfigurimit nvidia për të ndryshuar cilësimin e mprehtësisë së imazhit ("Image Sharpness").
 • nvidia-settings zbaton aftësinë për të përdorur NVML për atributet NV-CONTROL.
 • Prodhimi i optimizuar i ekranit të plotë me Vulkan API në mjedise të bazuara në X11 dhe drejtpërdrejt në ekran.
 • Kartat grafike NVIDIA T4, A100, A30, A40, A16, A2 dhe disa produkte të tjera Tesla kanë firmware GSP të aktivizuar si parazgjedhje.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA 470.74 në Linux?

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e pajisjeve tuaja (sistemi, kerneli, linux-headers, versioni Xorg).

Sepse nëse jo, ju mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në asnjë moment ne nuk jemi përgjegjës për të, pasi është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë drejtuesit Nvidia në sistemin tuaj, gjëja e parë që duhet të bëni është është të shkosh në faqen zyrtare të internetit të Nvidia dhe në seksionin e tij të shkarkimit ata do të jenë në gjendje të gjejnë versionin e ri të drejtuesve gati për shkarkim.

Pasi të jetë bërë shkarkimi, është e rëndësishme të kujtojmë se ku është shkarkuar skedari, pasi do të duhet të ndalojmë seancën grafike të përdoruesit për të instaluar drejtuesin në sistem.

Për të ndaluar seancën grafike të sistemit, për këtë duhet të shtypim njërën nga komandat e mëposhtme në varësi të menaxherit që po përdorim dhe duhet të ekzekutojmë kombinimin vijues të çelësave, Ctrl + Alt + F1-F4.

Këtu ata do të na kërkojnë për kredencialet tona të hyrjes në sistem, ne hyjmë dhe drejtojmë:

LightDM

sudo ndaluar ndriçimi i dritës

o

ndalesa sudo /etc/init.d/lightdm

GDM

sudo sherbim gdm stop

o

ndalesa sudo /etc/init.d/gdm

MDM

sudo sherbim mdm ndalim

o

ndalesa udo /etc/init.d/kdm

kdm

sudo sherbim kdm stop

o

ndalesa sudo /etc/init.d/mdm

tani ne duhet të pozicionohemi në dosje ku është shkarkuar skedari dhe Ne japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod + x nvidia * .vrapoj

Y së fundmi duhet të ekzekutojmë instaluesin me:

sudo sh nvidia-linux * .vrapoj

Në fund të instalimit ne duhet të riaktivizojmë sesionin me:

LightDM

fillimi i sherbimit sudo lightdm

o

fillimi sudo /etc/init.d/lightdm

GDM

sudo shërbimi gdm fillimi

o

fillimi sudo /etc/init.d/gdm

MDM

sudo fillimi i sherbimit mdm

o

fillimi sudo /etc/init.d/kdm

kdm

sudo fillimi i kdm sherbimit

o

fillimi sudo /etc/init.d/mdm

Mund të zgjidhni të rindizni kompjuterin në mënyrë që ndryshimet e reja dhe shoferi të ngarkohen dhe ekzekutohen gjatë fillimit të sistemit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.