Node.js 15.0 arrin me azhurnime për NPM, V8 dhe më shumë

Nyja-js

Versioni i ri i Node.js 15.0 tashmë është lëshuar dhe është përgjithësisht në dispozicion për të gjithë. Nyja.js 15 do të zëvendësojë Node.js 14 si versionin "aktual", ndërsa Nyja.js 14 do të promovohet në LTS në fund të këtij muaji. Node.js 14 do të marrë statusin e LTS dhe do të mbështetet deri në Prill 2023. Mirëmbajtja e degës së mëparshme të LTS të Nyja.js 12.0 do të zgjasë deri në Prill 2022 dhe ajo para degës së fundit LTS 10.0 deri në prill 2021.

Meqenëse ky është një numër i versionit të çuditshëm, Node.js 15 nuk do të promovohet në LTS. Prandaj, kjo duhet të merret parasysh, pasi projekti nën kujdesin e Fondacionit OpenJS zakonisht rekomandon përdorimin e një linje lëshimi LTS për vendosjet e prodhimit.

Për ata që nuk janë të njohur me Node.js, duhet ta dini këtë është një platformë për aplikacionet e rrjetit në JavaScript.

Kujtojmë që platforma Node.js mund të përdoret si për mirëmbajtjen e serverit të aplikacioneve në internet ashtu edhe për krijimin e programeve të zakonshëm të rrjetit të klientit dhe serverit.

Për të zgjeruar funksionalitetin e aplikacioneve për Node.js, është përgatitur një koleksion i madh i moduleve, në të cilat mund të gjeni module me zbatimin e serverave dhe klientëve HTTP, SMTP, XMPP, DNS, FTP, IMAP, POP3, module për integrim me korniza të ndryshme në internet, mbajtës WebSocket dhe Ajax, lidhës DBMS (MySQL, PostgreSQL, SQLite, MongoDB), motorë shabllonë, motorë CSS, implementime kripto-algoritmi dhe sisteme autorizimi (OAuth), analizues XML.

Karakteristikat kryesore të reja të Node.js 15.0

Në këtë version të ri shtoi një zbatim eksperimental të klasës AbortController, i cili bazohet në API-në e internetit të AbortController dhe lejon anulimin e sinjaleve në API-të e zgjedhura të bazuara në Premtime.

La N-API (API për të zhvilluar shtojca) është azhurnuar në versionin 7, e cila përfshin metoda të reja për të punuar me ArrayBuffers.

Motori V8 është azhurnuar në versionin 8.6, çfarë lejon Node.js 15 të zbatojë funksione si Premtimi. çdo(), AggregateError, String.prototype.replaceAll (), dhe operatorët e caktimit Boolean "&& =", "|| =", dhe "?? =".

Kaluar në versionin e ri të menaxherit të paketës NPM 7.0, ku ka mbështetje për Hapësira e punës për të kombinuar varësitë e shumë paketave në një paketë, instalimi automatik i varësive nga kolegët, një version i dytë i formatit të bllokimit (packet-lock.json v2) dhe mbështetja e skedarit të bllokimit të fijeve.

Manaxheri unhandledRejection është ndryshuar për të përdorur përjashtimet e parazgjedhura "hedh" në vend të paralajmërimeve "paralajmërim".

Në modalitetin "hedh", në mungesë të një mbajtësi të përcaktuar në mënyrë të qartë, Refuzim i pakontrolluar tani hidhni një përjashtim të pakapur, por nëse konfigurohet kontrolluesi, sjellja nuk do të ndryshojë. Flamuri "–unhandled-refuzimet = paralajmëroj" sigurohet për të ndryshuar sjelljen e mëparshme.

Mbështetja eksperimentale për protokollin QUIC është shtuar në modul "Net", e cila është baza për HTTP / 3 dhe konsiderohet si një alternativë ndaj lidhjes TCP + TLS për Web, i cili zgjidh problemet me kohën e konfigurimit dhe negociatave të gjata të lidhjeve TCP dhe eliminon vonesat e humbjeve të paketave gjatë transferimit të të dhënave. Për të mundësuar mbështetjen QUIC në Node.js, kërkohet një asamble.

QUIC është një plug-in mbi UDP që mbështet multipleksimin e lidhjeve të shumta dhe siguron metoda kriptimi ekuivalente me TLS / SSL.

Si të instaloni Node.JS në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të Node.JS, ata duhet ta dinë që procesi është mjaft i thjeshtë, vetëm për këtë Ata duhet të hapin një terminal në sistem dhe në të do të shtypin një nga komandat e mëposhtme, në varësi të distroit tuaj.

Në rastin e atyre që janë përdorues të Debian, Ubuntu dhe derivatet, ata thjesht duhet të shtypin sa vijon:

sudo apt-get update
sudo apt-get install nodejs
sudo apt-get install npm

Ndërsa për ata që janë përdorues të Arch Linux, Manjaro, Arco Linux ose ndonjë derivat tjetër i Arch:

sudo pacman -S nodejs npm

Përdoruesit e OpenSUSE, thjesht shkruani sa vijon:

sudo zypper ar \
http://download.opensuse.org/repositories/devel:/languages:/nodejs/openSUSE_13.1/ \
Node.js
sudo zypper in nodejs nodejs-devel

Më në fund për ata që përdorin Fedora, RHEL, Centos dhe derivatet:

sudo dnf -i nodejs npm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.