OBS Studio 28.1 përfshin koduesin GeForce RTX 40 AV1 dhe rregullon regjistrimin e lojës DX9

obs studio

Open Broadcaster Software është një aplikacion falas dhe me burim të hapur për regjistrimin dhe transmetimin e videos në internet, i mirëmbajtur nga OBS Project.

Nisja e versioni i ri i SHËNIM Studio 28.1 dhe në këtë version të ri, risia më e spikatur është prezantimi i mbështetjes për kodimin e harduerit "të përshpejtuar" AV1 për GPU-të e serisë NVIDIA GeForce RTX 40 "Ada".

Për ata që ende i pavetëdijshëm për OBS Studio, ata duhet ta dinë këtë objektivi të zhvillimit të OBS Studio është të krijoni një version falas të aplikacionit Open Broadcastaster Software që nuk është i lidhur me platformën Windows, mbështet OpenGL dhe është i zgjerueshëm përmes shtojcave.

Dallimi është gjithashtu përdorimi i një arkitekture modulare, që do të thotë ndarje e ndërfaqes dhe thelbit të programit. Mbështet transkodimin e transmetimeve origjinale, kapjen e videove gjatë lojërave dhe transmetimin në Twitch, Facebook Gaming, YouTube, DailyMotion, Hitbox dhe shërbime të tjera. Për të siguruar performancë të lartë, është e mundur të përdoren mekanizmat e përshpejtimit të pajisjeve (për shembull, NVENC dhe VAAPI).

Karakteristikat kryesore të reja të OBS Studio 28.1

Në këtë version të ri të OBS Studio 28.1 shtoi aftësinë për të përdorur koduesit NVENC ofrohet në kartat video NVIDIA për përshpejtimin e harduerit të kodimit të videos në formatin AV1 në platformën Windows. koduesi mbështet formatet e ngjyrave NV12 dhe P010 dhe është i disponueshëm për kartat grafike të serisë NVIDIA RTX 40.

Përveç kësaj në OBS Studio 28.1 Cilësimet e përditësuara për koduesit NVENC janë paracaktuar gjithashtu. Paracaktimet ndahen në tre klasa të ndryshme: Paracaktimi, Tuning dhe Multipass. Klasa e paracaktuar ofron cilësime për nivelet e cilësisë P1-P7 (sa më i ulët niveli, aq më i ulët cilësia). Klasa Tuning përdoret për t'i dhënë përparësi vonesës mbi cilësinë (modalitetet e sugjeruara janë cilësia e lartë, vonesa e ulët dhe vonesa shumë e ulët). Klasa Multipass përcakton nëse kalimi i dytë përdoret gjatë kodimit (modalitetet e propozuara: çaktivizoni kalimin e dytë, rezolucionin e tremujorit dhe rezolucion të plotë).

ndryshime të tjera që bien në sy të këtij versioni të ri:

 • Opsioni "Gjithmonë në krye" është zhvendosur në menynë View.
 • Ofron mundësinë për të zgjedhur një burim specifik për kamerën virtuale.
 • Në modalitetin studio, përzierja është rregulluar.
 • Rregulloi problemet e pamjes së ekranit me lojërat Direct3D 9 në Windows 11 22H2.
 • Rregulloi një dështim në ndryshimin e rezolucionit të kamerës virtuale të Windows
 • Rregulloi përplasjen e Discord me Kamerën Virtuale të Windows
 • Rregullohen ndërprerjet me aplikacionet macOS kur ngarkoni kamerën virtuale
 • Rregulloi versionin Steam që lëshon versionin x86_64 në pajisjet Apple Silicon
 • Rregulloi problemet e paraqitjes së miniaplikacionit të statistikave

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj të këtij versioni të ri, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Si të instaloni OBS Studio në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të OBS në shpërndarjen e tyre Linux, Ata mund ta bëjnë këtë duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

Instalimi i OBS Studio nga Flatpak

Në përgjithësi, për pothuajse çdo shpërndarje aktuale Linux, instalimi i këtij programi mund të bëhet me ndihmën e paketave Flatpak. Ata duhet të kenë vetëm mbështetjen për të instaluar këto lloj paketash.

Në një terminal ata thjesht duhet të ekzekutojnë komandën e mëposhtme:

flatpak instalo flathub com.obsproject.Studio

Nëse tashmë e keni të instaluar aplikacionin me këtë mjet, mund ta azhurnoni duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

Përditësimi i flatpak com.obsproject.Studio

Instalimi i OBS Studio nga Snap

Një metodë tjetër e përgjithshme e instalimit të këtij aplikacioni është me ndihmën e paketave Snap. Në të njëjtën mënyrë si Flatpak, ata duhet të kenë mbështetjen për të instaluar këto lloj paketash.

Instalimi do të bëhet nga një terminal duke shtypur:

sudo snap instaloni obs-studio

Instalimi u krye, tani do të lidhim median:

sudo snap lidh obs-studio:kamera
sudo snap lidh obs-studio:removable-media

Instalimi nga PPA (Ubuntu dhe derivatet)

Për ata që janë përdorues dhe derivate të Ubuntu, ata mund të instalojnë aplikacionin duke shtuar një depo në sistem.

Ne e shtojmë këtë duke shtypur:

sudo add-apt-repository ppa:obsproject/obs-studio sudo apt-get update

Dhe ne instalojmë aplikacionin duke ekzekutuar

sudo apt-get install obs-studio sudo apt-get install ffmpeg

 Arch Linux dhe derivatet

Në rastin e Arch Linux, Manjaro, Antergos dhe çdo përdoruesi tjetër derivat. Ne mund të kryejmë instalimin duke shtypur komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo pacman -S obs -studio

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.