OBS Studio 30.1 Beta 1: Është gati me veçori të reja interesante!

OBS Studio 30.1 Beta 1: Tani është gati me veçori të reja interesante!

OBS Studio 30.1 Beta 1: Është gati me veçori të reja interesante!

Nëse jeni krijues i përmbajtjes, qoftë nga Linuxverse apo jo, me siguri e dini ose përdorni OBS Studio. Meqenëse, sot, është një nga programet më të mira dhe më të përdorura për regjistrim video dhe transmetim të drejtpërdrejtë. Mbi të gjitha, sepse përveçse është falas, është ndër-platformë dhe me kod të hapur. Personalisht, zakonisht nuk regjistroj video ose transmetoj video, dhe kur e bëj, zakonisht përdor mjete më të thjeshta si p.sh. VokoScreen vs Regjistrues i thjeshtë i ekranit. Por, sot përdora OBS Studio për herë të parë regjistroni një video linux pa modifikime, dhe pa dyshim, përdorimi i filtrave audio përmirëson cilësinë e tij.

Dhe për të njëjtën arsye, domethënë duke përdorur OBS Studio për herë të parë, kam mësuar lajmin e mrekullueshëm se, nga kjo 02 Shkurt i 2024, softueri që korrespondon me "OBS Studio 30.1 Beta 1". Prandaj, është një kohë shumë e përshtatshme për të eksploroni dhe publikoni lajmet Nga e njëjta. Ashtu siç bëmë një vit më parë, me lançimin zyrtar të versionit të qëndrueshëm që korrespondon me OBS Studio 30.0.

OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

Por, para se të filloni të lexoni në lidhje me disponueshmërinë e këtij versioni të ri të provës të të njohurit softuer për regjistrim dhe transmetim thirrje "OBS Studio 30.1 Beta 1", ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me aplikacionin multimedial të përmendur për lexim të mëvonshëm:

OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023
Artikulli i lidhur:
OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

OBS Studio 30.1 Beta 1: AV1 për VA-API dhe AV1 për WebRTC/WHIP

OBS Studio 30.1 Beta 1: AV1 për VA-API dhe AV1 për WebRTC/WHIP

Lista e veçorive të reja të përfshira në OBS Studio 30.1 Beta 1

Sipas zhvilluesve të OBS Studio, në seksioni zyrtar i lëshimeve të versionit të ri nga profili juaj GitHub, kjo versioni 30.1 Beta 1, ka veçori të reja të rëndësishme, ndër të cilat veçohen disa, si në vijim:

Karakteristika të reja

 1. HDR është aktivizuar për HEVC mbi RTMP.
 2. Mbështetja e audios me shumë pjesë të aktivizuara për mpegts.
 3. Zgjedhja e kanalit të shtuar për pajisjet hyrëse CoreAudio.
 4. Lloji i burimit të pajisjes së regjistrimit të videos (PipeWire) i shtuar.
 5. Shtuar një oseption për prerje automatike në kutinë kufizuese.
 6. U shtua opsioni i para-shumëzuar Alfa për kapjen e lojërave në Windows.
 7. U shtua opsioni Capture Audio në kapjen e dritares/lojës në Windows.
 8. U shtuan opsionet e rishkallëzimit të GPU për transmetimin dhe regjistrimin e daljeve.
 9. U shtua maxRGB Tone Mapper për SDR në filtrin e hartës së tonit HDR.
 10. U shtua mbështetje AV1 për VA-API, dhe gjithashtu për AV1 mbi daljen WebRTC/WHIP.

Ndryshimet e bëra

 1. A c është zbatuarKonfigurimi i përmirësuar i tamponit të riprodhimit në modalitetin e thjeshtë.
 2. Kaloi në njësi më të mëdha në UI për regjistrime të mëdha dhe me shpejtësi të lartë bit.
 3. Mbështetje e shtuar për Python 3.11 për Windows dhe macOS. dhe Obs-websocket u përditësua në versionin 5.4.0.
 4. Mbështetja HDR u shtua për Elgato HD60 X Rev.2, andsAlternativat NVENC për Win7 dhe Ubuntu 20.04 janë hequr.
 5. Shtigjet e kërkimit të shtuara për të dhënat e temave dhe rreth Vendndodhja e skriptit Lua për të gjetur shtegun e bibliotekave vendase Lua.

Bugs rregulluar

 1. Problem në përpjekjen për të transmetuar me WebRTC/WHIP.
 2. Përdorim i lartë i CPU-së me kamerën virtuale në macOS.
 3. Dështimi për të ngarkuar Python në kohën e ekzekutimit në Windows.
 4. Dështimi i shfaqjes së imazhit kur shtoni një drejtori pa skedarë.
 5. Ndërprehet në macOS kur përpiqeni të transmetoni te serverët WHIP me cilësime të caktuara.

Këto pika të përmendura janë vetëm një pjesë e mirë e shumë përmirësime, ndryshime dhe rregullime të bëra. Pra, nëse doni t'i dini të gjitha dhe në më shumë detaje, ju ftojmë të eksploroni drejtpërdrejt njoftimi zyrtar. Dhe gjithashtu për të provoni këtë version të ri në Debian dhe Ubuntu thjesht duke klikuar këtu për të shkarkuar instaluesin e tij në formatin e paketës së mbështetur.

obs studio
Artikulli i lidhur:
OBS Studio 28.1 përfshin koduesin GeForce RTX 40 AV1 dhe rregullon regjistrimin e lojës DX9

Imazhi përmbledhës për postimin e vitit 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, së shpejti do të kemi një version të ri të qëndrueshëm 30. 1 të OBS Studio për të qenë në gjendje të shijoni gjatë gjithë vitit 2024. Dhe siç mund të shihet me këtë nisje të parë provë, të quajtur "OBS Studio 30.1 Beta 1", tha se versioni i ardhshëm do të përfshijë një numër shumë të vlerësuar dhe të vlerësuar të veçorive të reja. E cila, me siguri, do të jetë shumë e dobishme për shumë nga përdoruesit e saj aktualë dhe të ardhshëm. Duke e bërë atë të ruajë dhe konsolidohet si një nga aplikacionet multimediale më të mira për regjistrimin dhe transmetimin e videove përmes YouTube, Twitch ose platformave të tjera të ngjashme.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.