OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

OBS Studio 30.0: Një version i ri i disponueshëm për 2023

Një vit më parë, në të njëjtin muaj nëntor, ju treguam për lëshimin e softuerit popullor të regjistrimit dhe transmetimit me burim të hapur. SHËNIM Studio 28.1. Versioni në të cilin veçoheshin veçori të reja si futja e përputhshmërisë me kodimin AV1 të "përshpejtuar" të harduerit për GPU-të "Ada" të serisë NVIDIA GeForce RTX 40, dhe të tjera specifike për Windows, si korrigjimi i problemeve të regjistrimit të videos. ekran me lojëra Direct3D 9 në Windows 11 22H2 dhe rrëzohet kur ndryshon rezolucionin dhe aplikacionin Discord të kamerës virtuale të Windows.

Dhe një vit më vonë, ne tani shohim lançimin e versionit të shumëpritur 30.0, i cili kërkon të përmirësojë dhe mirëmbajë softuerin e përmendur si një nga aplikacionet më të mira ndër-platformë, falas dhe të hapura, në botën e regjistrimit dhe transmetimit të përmbajtjes multimediale. Pra, më poshtë do të shohim se çfarë ndryshimesh të dukshme dhe të jashtëzakonshme do t'u ofrojë përdoruesve të saj aktualë dhe të rinj për këtë fundvit dhe në vijim.

obs studio

Open Broadcaster Software është një aplikacion falas dhe me burim të hapur për regjistrimin dhe transmetimin e videos në internet, i mirëmbajtur nga Projekti OBS.

Por, para se të filloni të lexoni këtë version të ri të disponueshëm të të njohurit softuer për regjistrim dhe transmetim thirrje "OBS Studio 30.0", ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me aplikacionin multimedial të përmendur për lexim të mëvonshëm:

OBS Studio 30.0: Tani me mbështetje për kodekët H264, HEVC dhe AV1 në Linux

OBS Studio 30.0: Tani me mbështetje për kodekët H264, HEVC dhe AV1 në Linux

Veçori të reja të paraqitura në versionin OBS Studio 30.0

Sipas njoftimi zyrtar i nisjes në seksionin e tij zyrtar GitHub, datë 11 nëntor 2023, ky version "OBS Studio 30.0" Ai ofron, midis shumë veçorive të reja, sa vijon:

Karakteristikat e reja: 5 Të veçuara

 1. Lloji i daljes WHIP/WebRTC u shtua, i cili do të lejojë që lloji FTL të eliminohet në të ardhmen në një version pas majit 2024.
 2. Shiriti i statusit është ridizajnuar, i cili do të ofrojë të njëjtin informacion në një mënyrë më të organizuar dhe më të strukturuar, me ikona më përfaqësuese dhe më të njohura.
 3. U shtua opsioni për Docks me lartësi të plotë në menynë "Docks", i cili do të lehtësonte veprime të tilla si bërja e Chat Dock të mbushë lartësinë e plotë të dritares OBS.
 4. Mbështetje e shtuar për Intel QSV H264, HEVC, AV1 në Linux, një cache shader për të përmirësuar kohën e fillimit të OBS në Windows dhe kapjen e audios së aplikacionit në macOS.
 5. Së fundi, ndër shumë të tjera, është shtuar një "Safe Mode" që ekzekuton OBS pa shtojca, skripte ose priza të palëve të treta, plus një panel të drejtpërdrejtë të dhomës së kontrollit të YouTube kur transmetohet në YouTube; dhe mbështetje për kapjen 10-bit për pajisjet Decklink dhe riprodhimin HDR në daljen Decklink.

Ndryshime të reja: 5 Të veçuara

 1. Ndryshoi menytë rënëse të koduesit audio/video për të renditur sipas emrit.
 2. Ndryshoi listën e aplikacioneve në furnizimin e pamjeve të ekranit të macOS për t'u renditur sipas emrit.
 3. Bëri regjistrime më të sakta për mbështetjen e planifikimit të GPU-së të përshpejtuar nga shteti dhe hardueri.
 4. Paralajmërim i qartësuar rrethues i përfshirë për mbështetjen audio të YouTube 5.1.
 5. Dhe së fundi, ndër shumë të tjera, u shtuan pika të tilla si aftësia për të organizuar filtrat duke tërhequr dhe lëshuar, një paralajmërim nëse Lenovo Vantage është instaluar dhe një regjistër për ndryshimet e skenës në modalitetin Studio.

Rregullime të reja të gabimeve

Rregullime të reja të gabimeve: 5 Të veçuara

 • Rregulloi ndërprerjet e lidhura me përdorimin e Portalit me prekje për të kontrolluar OBS dhe duke zgjedhur një dritare të re në kapjen e PipeWire nëse një e tillë ishte zgjedhur tashmë. Gjithashtu, një përplasje kur çaktivizon OBS në macOS.
 • Gjithashtu rregulloi përplasjet e tjera që ndodhën kur ndërronin shpejt skenat dhe nisnin dhe ndalonin daljet e shumta të DeckLink. Për më tepër, një tjetër ndodhi kur kaloni shpejt midis filtrave audio NVIDIA.
 • Rregulloi çështjet në lidhje me magjistarin e konfigurimit automatik, një tjetër që ndodhi gjatë përpjekjes për të kapur ekranin përmes PipeWire dhe një që bëri që koduesit e harduerit të mos shfaqen si opsione në GPU-të e mbështetur.
 • Rregulloi një gabim të mundshëm të verifikimit të certifikatës së sigurisë kur përpiqeni të transmetoni me RTMPS në macOS dhe një që lidhet me kontrollimin për përditësime që nuk funksionojnë në Windows nëse emri i përdoruesit përmban karaktere të veçanta.
 • Së fundi, dhe ndër shumë të tjera, fiksoi shpejtësinë maksimale të biteve që nuk funksiononte në modalitetin NVENC VBR, burimet asinkrone të fiksuara ndonjëherë lëshonin korniza të panevojshme ndërsa aktivizohej buferimi dhe rregulluan disa çështje që lidhen me çelësat e nxehtë me grupe të dyfishta dhe elementë skene.
Aplikacionet më të mira falas, të hapura dhe falas për Linux në 2023
Artikulli i lidhur:
Aplikacionet më të mira falas, të hapura dhe falas për Linux në 2023

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, dhe siç mund të shihet, ky nisje e "OBS Studio 30.0" përfshin një numër të madh funksionesh të reja të rëndësishme dhe të tjera të vogla dhe të dobishme, që me siguri do ta mbajnë këtë aplikacion multimedial të lirë dhe të hapur si opsioni i preferuar për përdoruesit e GNU/Linux, Windows dhe macOS, kur bëhet fjalë për aftësinë për të regjistruar dhe transmetuar përmbajtjen tuaj multimediale dixhitale përmes YouTube, Twitch ose të tjera të ngjashme.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.