Ofris, ose si ta riktheni sistemin shumë lehtë

Për fat të mirë ka programe që ngrijnë ndryshimet e bëra në sistem. Modifikimi i skedarëve dhe cilësimet do të zhduken kur kompjuteri të rindizet. Pasi të zbatohet funksioni "ngrirje", është e mundur të bëni ndryshime në makinë dhe të provoni softuer potencialisht të rrezikshëm, pasi kur rifilloni sistemin gjithçka do të jetë siç ishte para "ngrirjes". Ky lloj i mjetit është thelbësor, veçanërisht për ata që menaxhojnë kafene në internet ose që kanë një anëtar të familjes të prirur për të "bërë katastrofa".

Në Windows ka Deep Freeze. Veryshtë shumë e zakonshme ta shohësh atë në kafenetë kibernetike, ku shumë njerëz përdorin kompjuterin dhe është e nevojshme që sistemi të mos prishet. Në Linux, alternativa quhet Ofris. Megjithëse është një program i ekzekutueshëm nga terminali, është shumë i lehtë për t'u përdorur dhe lejon ngrirjen jo vetëm të sistemit, por edhe skedarët e një përdoruesi të veçantë ose të gjithë përdoruesve.

imazh

instalim

Ofris nuk është i disponueshëm në depot e Ubuntu. Sidoqoftë, është e mundur ta instaloni në Debian / Ubuntu dhe derivatet duke futur komandën e mëposhtme në një terminal:

nëse [$ (uname -m) == "x86_64"]; atëherë deb = "http://goo.gl/DleLl"; tjetër deb = "http://goo.gl/V94Qs"; fi && wget -q $ deb -O ofris.deb && sudo dpkg -i ofris.deb && rm ofris.deb

Mund ta ekzekutoni me komandën ofris-in.

Ata që përdorin një distro tjetër ose dëshirojnë të shohin se çfarë bën Ofris, mund të shkarkojnë kodi burim:

Shkarkoni Ofris

Unë ju lë një video të vogël (pak e vjetër, por që shërben për të kuptuar se si funksionon Ofris):


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   manoloks dijo

  Një skenar pistonudo. Nuk mund të jetë më e thjeshtë dhe më efektive.

  Faleminderit për shënimin.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!
   Paul.

 2.   truko22 dijo

  Interesante ... E mbaj në rast se më duhet më vonë

 3.   EVER dijo

  A e di dikush se si funksionon brenda? A është një shofer si DeepFreeze apo një sekuencë skenarësh të thjeshtë? Faleminderit

  1.    manoloks dijo

   #EVER

   Isshtë një skenar i vetëm bash.

   Nëse shkarkoni paketën * .deb dhe paketën burimore, do të shihni se ato janë i njëjti skenar. * .Deb gjithashtu përfshin skedarët e një skedari instalimi debian, por asgjë tjetër. Nuk ka asnjë përmbledhje apo asgjë.

   Varësia e tij e vetme është rsync.

   1.    le të përdorim linux dijo

    Po ashtu ..

 4.   Julio dijo

  Ju lutem, nëse dikush di të shmangë Ubuntu 16.04 duke më treguar të zgjedh përdoruesin dhe butonin Login sa herë që kompjuteri rindizet ose ndizet. Kjo më ka ndodhur që kur kam instaluar OFRIS, kur rinis ose ndez kompjuterin, një herë po, një herë jo, një herë po, një herë jo etj.

 5.   anonim dijo

  Përshëndetje, a e dini nëse është e mundur të ngrijë vetëm desktopi, në mënyrë që gjithçka që përdoruesi të modifikojë në atë dosje të kthehet në normale pas hyrjes?
  Falënderim