OpenStack dhe Cloud Computing: E ​​ardhmja e Cloud Computing me Softuer të Lirë

Në këtë mundësi të re do të flasim një platformë e hapur dhe e shkallëzuar për krijimin e reve private dhe publike, domethënë të Dollap i hapur

lpi Dollap i hapur  u krijua si një projekt i punës në infrastrukturë i "Burim i Hapur" (Burim i Hapur) nën figurën e një shërbimi online (IaaS) për krijimin dhe administrimin e grupeve të mëdha të serverave privatë virtualë në një qendër të dhënash.

dollap i hapur-1 Objektivat nga kjo ishin për të mbështetur ndërveprimin midis shërbimeve cloud në mënyrë që të ndërtonin shërbime cloud (të njëjtat me Amazon) në qendrat e tyre të të dhënave. OpenStack, aktualisht është në dispozicion falas nën Licencë Apache 2.0. Prandaj, shumë shpesh i referohen OpenStack në faqet informuese si Linux Cloud, dmth. "Linux i reve". Të tjerët e krahasojnë atë me projekte të tilla si Eukalipt y Apache CloudStack, dy iniciativa të tjera cloud me burim të hapur.

Dhe si është strukturuar Openstack?

OpenStack ka nje arkitektura modulare e cila aktualisht përbëhet nga njëmbëdhjetë (11) përbërës:

 • Nuk shkon: Të sigurojë makina virtuale (VM) sipas kërkesave (Sipas kërkesës) kërkohet.
 • I shpejtë: Të sigurojë një sistem të shkallëzuar të ruajtjes që mbështet ruajtjen e objekteve të nevojshme.
 • Shkrirë: sigurojnë hapësirë ​​për ruajtjen e bllokut të vazhdueshëm për mbajtjen e makinave virtuale që funksionojnë.
 • Shikim: Për të ofruar listën dhe ruajtjen e imazheve të diskut virtual me të cilat ato do të punojnë.
 • Gurë kyç: Të sigurojë teknologjinë e vërtetimit dhe autorizimit për të ekzekutuar të gjitha shërbimet OpenStack.
 • Horizonti: Për të siguruar ndërfaqen modulare të përdoruesit në internet (UI) për bashkëveprim me shërbimet OpenStack.
 • Neutroni: Për të siguruar lidhjen e kërkuar të rrjetit si një shërbim midis pajisjeve ndërfaqe që kontrollojnë shërbimet e ngulitura OpenStack.
 • Tavanometri: Për të siguruar një pikë të vetme kontakti për sistemet e faturimit.
 • Heat: Para ofron shërbimet e orkestrimit për shumë aplikacione cloud nga shitës dhe teknologji të ndryshme.
 • Trove: Të sigurojë sigurimin e bazës së të dhënave si një shërbim i unifikuar për motorët e vendosur të bazës së të dhënave relacionale dhe jo-relacionale.
 • Sahara: Para ofron shërbimet e përpunimit të të dhënave të kërkuara për burimet e menaxhuara nga OpenStack.

Dhe si lindi Openstack?

La Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) së bashku me Rackspace, ata u zhvilluan OpenStack. RackSpace siguroi kodin që fuqizon shërbimin e shpërndarjes së përmbajtjes dhe ruajtjen e skedarëve cloud (Skedarët e reve) dhe serverat e reve të prodhimit (Serverat e reve). NASA dha teknologjia që mbështet mjegullnajë, Shërbimi i tij i llogaritjes në re, me karakteristika të performancës së lartë, rrjeteve dhe menaxhimit efikas të ruajtjes së të dhënave, për të arritur menaxhimin e grupeve të mëdha të të dhënave shkencore.

OpenStack zyrtarisht u bë një organizatë jo-fitimprurëse plotësisht e pavarur në Shtator 2012. Komuniteti OpenStack, krijuar rreth tij mbikëqyret nga një bord drejtues, i cili përbëhet nga shumë konkurrues të drejtpërdrejtë dhe indirekt, të tilla si IBM, Intel dhe VMware.

Dhe çfarë e bën Openstack kaq të suksesshëm, praktik dhe të përdorur?

OpenStack synon të ndërtojë një platformë cloud, lloji CMP (Platforma e Menaxhimit të reve) që lehtëson ndërtimin dhe menaxhimin e elementeve të ndryshëm brenda një infrastrukture për të arritur shërbime cloud për klientët e saj (përdoruesit). Nëse krahasojmë Stack VMware, Dollap i hapur do të ishte në të njëjtin nivel të vCAC dhe / ose vCD).

OpenStack ka një kapacitet të madh për zgjatueshmëria Mediante API janë "Lehte" për të zbatuar dhe përshtatur (shumë në stilin e AWS), publik dhe te tipit "Pa shitës", shume "Sofruesit e shërbimeve » ata janë kthyer për të parë OpenStack si një alternativë kryesore për iniciativat tuaja të infrastrukturës cloud. OpenStack me të teknologji modulare bazuar në kërkesat e "Re" që duhet të dorëzohen lejon integrimin e projekteve të ndryshme në arkitekturën e krijuar në një mënyrë progresive dhe të qëndrueshme.

Çfarë nuk është Openstack?

OpenStack nuk është:

 • Një produkt: Në të vërtetë është një grup shërbimesh, të cilat krijojnë një re, me teknologji Open Source, i cili lejon modifikimin, adaptimin dhe personalizimin e tij në favor të nevojave të veta që më pas mund të ndahen dhe kontribuojnë me ato të komunitetit. OpenStack mirëmbahet dhe kontrollohet nga themel OpenStack.
 • Një Hypervisor: Shtë më shumë se një element i thjeshtë virtualizimi, pasi që është një element që është në një shtresë shumë mbi re, ka lartësinë e konkurrentëve si p.sh. vCD y vCAC (VMware) dhe me të tjerët CMP de palët e treta (3) që janë atje.
 • 100% falas: Vetëm kodi të jetë i hapur, pasi kostot e mirëmbajtjes, trajnimit, zgjidhjes së problemeve, menaxhimit dhe mirëmbajtjes së shtresave që janë më poshtë (p.sh. vSphere, rrjetëzim, hapësirë ​​ruajtëse, etj.) ato kanë ose mund të kenë një kosto shoqëruese në varësi të ofruesit dhe / ose teknologjisë së përdorur. Për më tepër, disa Linux Distros kanë filluar të ofrojnë të tyre "Flavour" (versionet) Vetë OpenStack, duke shtuar vlerën e lidhur, një kosto jo për kodin, por për mbështetjen dhe pjesën tjetër.
 • Vetëm për Ofruesit e Shërbimeve: OpenStack Mund të përdoret nga çdo lloj institucioni, kompani, organizate dhe jo vetëm nga Ofruesit e Shërbimeve (SP), pasi që qartësisht modulariteti dhe lehtësia e konsumit përmes API-ve të tij, e bën produktin kaq interesant për SP-të dhe çdo palë tjetër të interesuar.

DHE ÇFAR IS ISSHT Llogaritja e Cloud?

Sipas NIST (Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë) OpenStack Mund të përkufizohet ose konceptohet si një model i shërbimeve të shkallëzuara sipas kërkesës për alokimin dhe konsumin e burimeve kompjuterike. E gjithë kjo përfshin përdorimin e infrastrukturës, aplikacioneve, të dhënave (informacionit) dhe një sërë shërbimesh të integruara nga rezervat e burimeve kompjuterike, rrjeteve, të dhënave (informacioneve) dhe kapacitetit të magazinimit. Dhe gjithashtu duke supozuar se këta elementë mund të ndërtohen, furnizohen, vendosen dhe lëshohen shpejt, me një përpjekje të vogël zhvillimi, kontrolli dhe ndërveprimi nga ana e ofruesit të Cloud Computing, në mënyrë që të plotësojnë nevojat aktuale të klientit.

Sigurimi i shërbimeve të llogaritjes në re mund të shoqërohet me tre (3) modele specifike biznesi:

 • Infrastruktura si shërbim (IaaS): Ky model biznesi i ofron konsumatorit (përdoruesit) sigurimin e përpunimit, ruajtjes, rrjeteve dhe çdo burimi tjetër informatik të nevojshëm për të qenë në gjendje të instalojë softuer, përfshirë sistemin operativ dhe aplikacionet. Me përjashtim të kontrollit mbi sistemin themelor të reve, por sistemin operativ dhe aplikacionet e tij. Shembull: Shërbimet e Internetit Amazon EC2.
 • Platforma si shërbim (PaaS): Ky Model Biznesi i ofron konsumatorit (përdoruesit) aftësinë për të ekzekutuar aplikacione të zhvilluara ose të kontraktuara nga palë të treta, nga gjuhët e programimit ose ndërfaqet e ofruara nga ofruesi. Me përjashtim të kontrollit mbi sistemin themelor ose mbi burimet e infrastrukturës.
 • Softueri si shërbim (SaaS): Ky model biznesi i ofron konsumatorit (përdoruesit) aftësinë për të përdorur aplikacionet e ofruesit që funksionojnë në infrastrukturën cloud. Aplikacionet arrihen nga pajisjet e klientit përmes ndërfaqeve, për shembull një shfletues uebi. Në këtë rast, përdoruesi ka qasje vetëm në një ndërfaqe konfigurimi të softuerit të dhënë.

Sigurimi i shërbimeve të llogaritjes në re mund të shoqërohet me tre (3) modele specifike të implementimit:

 • Re publike: Ky model i vendosjes së resë kompjuterike lejon që infrastruktura dhe burimet logjike që janë pjesë e mjedisit të jenë të disponueshme për publikun e gjerë ose një grup të gjerë përdoruesish. Zakonisht është në pronësi të një ofruesi që menaxhon infrastrukturën dhe shërbimet e ofruara. Shembull: Shërbimi GoogleApps.
 • Re private: Ky model i vendosjes së resë kompjuterike lejon që infrastruktura të menaxhohet vetëm nga një organizatë. Administrimi i aplikacioneve dhe shërbimeve mund të kryhet nga e njëjta organizatë ose nga një palë e tretë. Infrastruktura shoqëruese mund të jetë brenda organizatës ose jashtë saj. Shembull: Çdo shërbim cloud në pronësi të organizatës ose i kontraktuar me një ofrues, por burimet e të cilit janë ekskluzive për atë organizatë.
 • Reja e Komunitetit: Ky model i vendosjes së resë kompjuterike lejon që infrastruktura të ndahet nga organizata të ndryshme dhe qëllimi i tij kryesor është të mbështesë një komunitet specifik që ka një grup të ngjashëm shqetësimesh (misioni, kërkesat e sigurisë ose rregullator të pajtueshmërisë, etj.). Ashtu si Reja Private, ajo mund të menaxhohet nga organizata ose nga një palë e tretë dhe infrastruktura mund të jetë në mjediset e tyre ose jashtë tyre. Shembull: Shërbimi i ofruar nga www.apps.gov të qeverisë amerikane, e cila ofron shërbime kompjuterike cloud për agjencitë qeveritare.
 • Re hibride: Ky Model i Zbatimit të Cloud lejon që të kombinohen dy ose më shumë lloje të Cloud Clouds të mëparshme, duke i mbajtur ato si njësi të ndara, por të bashkuara nga teknologji të standardizuara ose të pronarit, të cilat lejojnë transportueshmërinë e të dhënave dhe aplikacioneve të menaxhuara.

Epo, shpresoj se të ka pëlqyer ky postim!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.