openSUSE Leap 15.5 tashmë është lëshuar, ai mbërrin duke njoftuar se do të hapë një tjetër version përpara se të kalojë në ALP

OpenSUSE

openSUSE është një shpërndarje dhe projekt falas i sponsorizuar nga SUSE Linux

Pas një viti zhvillimi, u njoftua lëshimi i versionit të ri të shpërndarjes popullore Linux. "openSUSE Leap 15.5" i cili bazohet në të njëjtin grup paketat binare me SUSE Linux Enterprise 15 SP 5 me disa aplikacione të personalizuara nga depoja e openSUSE Tumbleweed.

L përditësimet për degën openSUSE Leap 15.5 do të publikohen deri në fund të vitit 2024. Fillimisht poPritej që versioni 15.5 të ishte i fundit nga seria 15.x, por zhvilluesit ata vendosën të formojnë një version tjetër 15.6 vitin e ardhshëm para tranzicionit të planifikuar për të përdorur platformën ALP (Adaptable Linux Platform) si bazë për openSUSE dhe SUSE Linux.

Dallimi kryesor ndërmjet PPSH është ndarja e bazës qendrore të shpërndarjes në dy pjesë: një "sistem operativ pritës" i thjeshtuar për të ekzekutuar në krye të harduerit dhe një shtresë mbështetëse e aplikacionit e fokusuar në funksionimin në kontejnerë dhe makina virtuale. Formimi vitin e ardhshëm i një tjetër lëshimi të veçorive në degën openSUSE Leap 15 do t'u japë zhvilluesve më shumë kohë për ta sjellë platformën ALP në pamjen dhe ndjesinë e dëshiruar.

Hapja e OpenSUSE 15.5 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri të openSUSE Leap 15.5, procesi i instalimit të kodikut H.264 është thjeshtuar dhe depoja është aktivizuar si parazgjedhje, ku binari i kodikut shkarkohet nga faqja e internetit e Cisco-s.

Zhvilluesit e openSUSE gjeneroni ndërtimin e kodikut H.264, vërtetojeni atë me një nënshkrim dixhital zyrtar openSUSE dhe dorëzojeni për shpërndarje në Cisco, domethënë, formimi i të gjithë mbushjes së paketave mbetet përgjegjësi e openSUSE dhe Cisco nuk mund të bëjë ndryshime ose të zëvendësojë paketën. Shkarkimi bëhet nga faqja e internetit e Cisco-s, pasi e drejta e përdorimit të teknologjive të kompresimit të videos transferohet vetëm për ndërtimet e shpërndara nga Cisco, e cila nuk lejon që paketat me OpenH264 të vendosen në depon e openSUSE.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy nga ky version është se shtoi aftësinë për të migruar shpejt në një version të ri nga versionet e mëparshme dhe të ofruara a grup i ri i mjeteve të migrimit nga openSUSE në SUSE Linux.

Për zemrën e sistemit, kerneli nuk ka ndryshuar, pasi është ende në degën 5.x (5.14.21), por ajo që përfshihet janë rregullimet nga degët e reja të kernelit që janë zhvendosur në paketën e kernelit.

Sa i përket paketës së sistemit, versioni i ri i KDE Gear 22.12.3 me KDE Plasma 5.27.4, si dhe Vim 9, paketa e zyrës LibreOffice 7.3.3, shfletuesi i internetit Firefox 102.11.0 dhe Wine 8.0.

Nga mjediset e desktopit ofrohen versionet e reja të këtyre, të cilat janë Xfce 4.18, Deepin 20.3 dhe LxQt 1.2. Ndërsa mjediset e tjera të GNOME nuk kanë ndryshuar, Sway, Enlightenment, MATE dhe Cinnamon vazhdojnë të dërgohen në të njëjtat versione si versioni i mëparshëm.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • Rafte grafike e përditësuar, Qt 6.4/5.15.8, Wayland 1.21 dhe Mesa 22.3.5.
 • Motorët e shfletuesit webkit2gtk3 dhe webkit2gtk4 janë përditësuar në versionin 2.38.5.
 • Paketa të shtuara për organizimin e punës së klientit dhe nyjes anonime të rrjetit Tor (0.4.7.13).
  Është siguruar një pirg i ri Python i bazuar në degën Python 3.11.
 • Paketat me versionin e ri të Python mund të instalohen së bashku me sistemin Python bazuar në degën Python 3.6.
 • U shtua programi netavark 1.5 për të konfiguruar nënsistemin e rrjetit të kontejnerëve.
 • Zbatuar aftësinë për të nisur nga NVMe-oF (NVM Express mbi Fabrics) mbi TCP, e cila mund të përdoret për të krijuar klientë pa disk në mjediset SAN bazuar në teknologjinë NVMe-oF.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me ndryshimet dhe lajmet që janë paraqitur në këtë version të ri të openSUSE Bris 15.5, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni hapin e OpenSUSE 15.5

Për ata që janë të interesuar në të qenit në gjendje të provoni këtë version të ri të openSUSE Bris 15.5, ata do të jenë në gjendje të marrin imazhin e sistemit direkt nga faqja zyrtare e internetit e shpërndarjes në të cilën mund të gjeni një ndërtim universal DVD 4 GB (x86_64, aarch64, ppc64les, 390x), imazh të thjeshtuar për instalim me shkarkimin e rrjetit të paketave (200 MB) dhe ndërtime të drejtpërdrejta me KDE, GNOME dhe Xfce (~ 900 MB).

Lidhja për të marrë imazhi është ky.

Sa për ata që janë ende në versionin e mëparshëm dhe duan të azhurnohen në versionin e ri, ata mund të azhurnojnë instalimin e tyre aktual në këtë të ri, ata mund të ndjekin udhëzimet zyrtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.