OpenSUSE Tumbleweed tani përdor Linux Kernel 4.18, shton mbështetjen AV1

openSUSE Tumbleweed

Douglas DeMaio i projektit openSUSE raporton se azhurnimi i fundit i openSUSE Tumbleweed tani funksionon nën Linux Kernel më të fundit 4.18 dhe mori më të fundit në softuerin e lirë.

Megjithëse jemi në një sezon pushimesh për shumë nga zhvilluesit, openSUSE Tumbleweed vazhdon të marrë shumë azhurnime dhe këtë javë mori një shtytje të madhe në kernel me ardhjen e Linux Kernel 4.18 të fundit i cili është i mbushur me shumë karakteristika.

"Ndërtimi i fundit, 20180818, solli kernelin në versionin 4.18.0, me shumë ndryshime për KVM., ”Thotë DeMaio.

Mbështetje për kodeksin AV1, më i fundit në softuer falas

Përveç ardhjes së Linux Kernel 4.18, një qëllim kryesor për openSUSE Tumbleweed që deri më tani vetëm disa shpërndarje kanë arritur të arrijnë, sistemi operativ gjithashtu mori mbështetje për super efikasin Kodek video video AOMedia Video 1 (AV1) falë azhurnimit të FFMpeg 4.0.2.

Paketa të tjera të azhurnuara që kohët e fundit kanë hyrë në depot openSUSE Tumbleweed përfshijnë shfletuesin Mozilla Firefox 61.0.2, biblioteka e klientit / serverit HTTP për GNOME libsoup 2.62.3, hypervisor Xen 4.11.0, softuer virtualizimi QEMU 2.12.1, menaxher skedarësh Krusader 2.7.1 dhe menaxher të sistemit btrfsprogs 4.17.1.

Vlen të përmenden edhe paketat e reja ImageMagick 7.0.8.9, Strace 4.24, yast2-http-server 4.1.1 dhe yast2-storage-ng 4.1.4Pra, nëse jeni duke përdorur openSUSE Tumbleweed në kompjuterin tuaj personal rekomandohet të azhurnoni për të marrë paketat e përmendura më sipër me veçoritë dhe përmirësimet që sjell.

Ju mund të shkarkoni dhe instaloni openSUSE Tumbleweed nga Faqja zyrtare, mos harroni se kjo shpërndarje është e llojit Lëshimi i Rrokullisjes, kështu që do të azhurnohet vazhdimisht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Fernandex dijo

    Ky distro është shumë i mirë, unë do ta shkarkoj në çdo moment falas që kam! Të fala. José