openSUSE Tumbleweed tani po ekzekutohet nën Linux Kernel 4.20

openSUSE

Zhvilluesit e openSUSE Tumbleweed Ata kanë punuar shumë këtë muaj dhe kanë lëshuar një seri azhurnimesh për sistemin e tyre operativ që përdor "instaloni një herë, azhurnoni përgjithmonë".

Lajmi i madh, natyrisht, është se Linux Kernel 4.20 është shtuar në azhurnimin e fundit openSUSE Tumbleweed, duke lejuar që sistemi të ketë Mbështetje për kartat grafike AMD Radeon Picasso dhe Raven, mbështetje të qëndrueshme për kartat grafike AMD Radeon Pro Vega 20, arkitekturën e CPU-së C-SKY dhe mbështetjen e CPU-së Hygon Dhyana x86.

Linux Kernel 4.20 gjithashtu shton zbutje për Specter 4 në arkitekturën ARM64 (AArch64), mbrojtje më të mirë për Specter 2, përmirësime në grafikë të virtualizuar dhe drejtues të rinj për mbështetje më të mirë të pajisjeve.

Përveç Linux Kernel 4.20, openSUSE Tumbleweed mori versionet më të fundit të aplikacioneve KDE që shpërndahen si pjesë e lëshuar rishtas Aplikimet e KDE 18.12.1 dhe Kornizat 5.54.0.

Ndër azhurnimet e tjera të rëndësishme mund të përmendim VLC 3.0.6, Mozilla Thunderbird 60.4.0, Wireshark 2.6.6, Evolution 3.30.4, Geany 1.34.1, Meld 3.20.0, Gucharmap 11.0.3, Mercurial 4.8.2, MariaDB 10.2.21 3.26.0, SQLite 1.1.8, Arkitektura e Avancuar e Zërit të Linux (ALSA) 4.9.4, Samba 12.0.0.0, OpenJDK 26 ~ 18.0.0, python-pyOpenSSL 0.9.6, purpur-facebook 3.3, grep 1.11.2, mutt 2.0.0 .XNUMX dhe libvrit-glib XNUMX.

Zhvilluesit rekomandojnë që të gjithë përdoruesit e OpenSUSE Tumbleweed të azhurnojnë kompjuterët e tyre për të marrë azhurnimet e renditura më sipër. Siç e përmendëm më parë, meqenëse openSUSE Tumbleweed ka sistemin "Rolling release" duhet të instaloni vetëm një herë dhe do të merrni përditësime përgjithmonë, kështu që nuk ka nevojë të shkarkoni ISO-në e plotë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.