Optimizimi i nisjes së GNU / Linux me E4rat

Dje një mik më tregoi E4rat (Ext4 - Reduktimi i Kohëve të Hyrjes) një grup mjetesh për të përshpejtuar procesin e nisjes së sistemit tonë dhe sot, vendosa ta provoj.

Kërkimi gjeta në Linuxzone.es një udhëzues për instalimin e tij dhe një shpjegim të funksionimit të tij. Unë citoj këtu fjalë për fjalë:

Ju mund të zbuloni se me kalimin e kohës sistemi juaj bëhet disi më i rëndë dhe duhet shumë kohë për të ngarkuar sistemin tuaj. Kjo është diçka e zakonshme në të gjitha sistemet dhe shkaku kryesor është zakonisht kërkimi dhe ngarkimi i skedarëve të nevojshëm për fillimin, pasi që sistemi zakonisht duhet të skanojë të gjithë diskun për t'i gjetur ato. Për të shmangur këtë dhe për të optimizuar tuaj boot, ka mjete si e4rat.

E4rat (Ext4 - Reduktimi i Kohëve të Hyrjes) është një grup mjetesh për të shpejtuar procesin e fillimit, si dhe aplikacionet që ngarkohen gjatë fillimit, duke regjistruar skedarët e përdorur në 2 minutat e para të fillimit, duke zhvendosur dhe para-ngarkuar ato, duke eleminuar kështu kohët vonesat e kërkimit dhe rotacionit. Kjo çon në një shkallë të lartë të transferimit të hard drive.

Procesi përbëhet nga tre hapa: mbledhja informacion në lidhje me fillimin, caktimin e skedarëve dhe vendosjen e tyre për t'u ngarkuar në çdo boot.

Mbani në mend se kjo funksionon vetëm me disqe magnetike dhe ato duhet të formatohen në ext4.

Ne do të fillojmë me shkarkimin e programit nga faqja juajNë këtë rast unë do të shkarkoj skedarin .deb, pasi do të përdor Ubuntu 11.04.

Para se ta instalojmë, duhet të fshijmë ureadahead, në mënyrë që të mos bie ndesh:

sudo dpkg --purge ureadahead ubuntu-minimal

Shënim: Para spastrimit, ka dy viza vizore.

Ne instalojmë varësitë për e4rat:

sudo apt-get install libblkid1 e2fslibs

Pastaj instalojmë programin.

Tani do t'ju shpjegoj sa më lehtë të jetë e mundur se si ta bëni atë të funksionojë. Së pari, ne duhet të redaktojmë tonë argat ose grub2 sipas rastit:

sudo nano /boot/grub/grub.cfg

Brenda skedarit ne kërkojmë një rresht të ngjashëm me këtë:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro

shtojmë në vijim në fund të rreshtit:

init=/sbin/e4rat-collect

Në rastin tim, duket kështu:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro   quiet splash vt.handoff=7 init=/sbin/e4rat-collect

Shënim: Hapi i mëparshëm mund të bëjmë saktësisht të njëjtën gjë nga fillimi, kur të dalë ekrani i grubit, ne jemi në linjën e sistemit tonë dhe shtypni 'e'për ta redaktuar atë. Në rast se keni disa sisteme të instaluara në disk, është më lehtë ta bëni këtë, pasi ne shmangim përfshirjen në fillimin e të tjerëve.

Pasi të jetë bërë kjo, ne mbyllim redaktor Ctrl + X, dhe ne rifillojmë kompjuterin tonë.

Kur të përfundojë ngarkimin e sistemit, ne duhet të hapim programet që zakonisht i fillojmë më shpesh, të tilla si shfletuesi, menaxheri i postës, etj ..., kemi dy minuta kohë për ta bërë atë. Pasi të jetë bërë kjo sigurohemi që skedari log është krijuar.

ls / var / lib / e4rat /

Përgjigja duhet të jetë fillimi.logNëse nuk ju tregon asgjë, do të duhet të përsërisni hapat përsëri.

Tani kthehemi te redaktimi i grub-it, këtë herë e bëjmë nga ekrani bazë duke shtypur e, siç e shpjegoj më lart. Dhe shtojmë në fund të rreshtit nga më parë i vetëm, duke qenë si më poshtë:

linux   /boot/vmlinuz-2.6.38-10-generic root=UUID=92f37630-c3b4-476b-a0ab-f4a0d9f4180f ro single

Ne e mbyllim dhe rifillojmë, por këtë herë ne e bëjmë atë në mënyrë të sigurt ose nga linja e komandat. Identifikohu me emrin tonë të përdoruesit dhe fjalëkalimin dhe ekzekuto:

sudo e4rat-realloc /var/lib/e4rat/startup.log

Pasi të jetë bërë kjo, e4rat fillon të lëvizë skedarët nga disku juaj, (mund të duhet pak), kur të mbarojë, ne rifillojmë.

sudo shutdown-r now

Kështu që programi ekzekutohet gjithmonë në fillim dhe zgjat edhe nëse azhurnojmë, ne editojmë grub-in tonë,

sudo nano /etc/default/grub

dhe ne kërkojmë për linea:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

Shtojmë rreshtin vijues më parë spërkatje e qetë,

init=/sbin/e4rat-preload

Qëndrimi në këtë mënyrë.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="init=/sbin/e4rat-preload quiet splash"

Ne e ruajmë skedarin dhe rimbushim grubin:

sudo update-grub

Dhe ne e kemi atë, tani e tutje programet e nevojshme do të ngarkohen më shpejt.

Për më shumë informacion, mund të vizitoni faqen e tyre SourceForge.

Pas pak do ta provoj dhe nëse nuk kthehem, do të ndodhë sepse hard drive-i im do të më ketë vdekur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   elav <° Linux dijo

  Funksionon f ** mbret !!! Mund të thuash që aplikacionet hapen më shpejt

 2.   Carlos dijo

  E shkëlqyeshme, do ta provoj në LMDE ... Do t'ju tregoj si shkon.

  Përshëndetje.

 3.   i çmendur dijo

  E njëjta gjë, nëse nuk kthehem shpejt, do të kthehem më vonë hehe.

  1.    i çmendur dijo

   Pas disa përpjekjesh, jo, nuk funksionoi.

   Do të provoj përsëri por një ditë tjetër.

   1.    elav <° Linux dijo

    Ka punuar për mua, dhe KZKGGaara, para se të hidhte Archlinux-in e tij në tokë shumë hahaha

    1.    nerjamartin dijo

     O ZOT I MADH! çfarë ndodhi me të? o_0

     1.    nerjamartin dijo

      Ehem! përsëri shkruaj nga puna! ^ _ ^ U
      Mos besoni se kam shkuar në «anën e errët» !!! hehehe

      1.    elav <° Linux dijo

       Normal, sot KZKGGaara u shfaq me Windows 7 të instaluar


 4.   Erithrima dijo

  Funksionon si një sharm! Programet fillojnë shumë më shpejt! Faleminderit shumë për këshillën! 😀

 5.   dhunter dijo

  Zbulova se ekziston një hap që mund të kapërcehet:

  sudo e4rat-realloc /var/lib/e4rat/startup.log

  Pasi të jetë bërë kjo, e4rat fillon të lëvizë skedarët nga disku juaj, (mund të duhet pak), kur të mbarojë, ne rifillojmë.

  mbyllja e sudo-r tani ## KJO RINISJE SHT M SHUM

  Kështu që programi ekzekutohet gjithmonë në fillim dhe zgjat edhe nëse azhurnojmë, ne editojmë grub-in tonë,

  sudo nano / etj / parazgjedhur / grub

 6.   ErunamoJAZZ dijo

  Epo, unë thjesht u përpoqa, dhe e vërteta është se ndryshimi nuk është shumë: /, dhe që unë nuk e formatova për gati një vit.

 7.   Angel de la vega dijo

  Mirëmëngjes, ndoqa hapat për në letër por nuk funksionoi, madje edhe skedari startup.log nuk është krijuar dhe kontrolloni programet që fillojnë dhe e4rat nuk fillojnë, unë kam Ubuntu 13.04, e vërteta tashmë po më shtyn pak i çmendur ... Unë do ta vlerësoja ndihmën tuaj

 8.   Mario dijo

  E shkëlqyeshme ky hap nga fillimi në 1 minutë 40 sekonda deri në 29 sekonda të sakta !!!!!!!!!! Faleminderit shumë edhe pse nuk e shpjegojnë aspak mirë por duke eksperimentuar e arrita falë