Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Vetëm 2 ditë më parë publikuam tonën pjesa e parë të kësaj serie në përditësoni dhe "Optimizo MX-21" y Debian 11. Kjo është arsyeja pse ne do të vazhdojmë sot me pjesa e dytë të serisë së përmendur.

Dhe mbani mend se, në mënyrë ideale, paketa të sugjeruara dhe të rekomanduara për instalim, nëse ato duken të nevojshme apo të dobishme, në afat të shkurtër apo të mesëm, për t'i njohur dhe përdorur ato, të jenë të njohura dhe të studiuara më parë, duke klikuar këtu.

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

Dhe si zakonisht, përpara se të zhytesh në temën e sotme se si të vazhdosh përditësimin dhe optimizimin e versioneve aktuale të Distro MX Linux dhe Debian thirrjet "MX-21" dhe Debian-11, do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë pjesën e parë të këtij seriali, linkun e mëposhtëm të tij. Kështu që mund ta eksploroni lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

"Aq shumë «MXLinux 21» si Debian GNU / Linux 11 janë liruar disa muaj më parë, dhe janë në 10 Shpërndarjet më të vlerësuara GNU / Linux në DistroWatch, në pozicionin 01 dhe pozicionin 07 respektivisht, ne do të bëjmë këtu të zakonshmen tonë tutorial ose udhëzues për të cilat aktivitetet dhe paketat mund të kryhen dhe instalohen optimizoni dhe përmirësoni ato su performancës dhe funksionalitetit." MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?
Artikulli i lidhur:
MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketa të dobishme të rekomanduara

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketa të dobishme të rekomanduara

Si të optimizoni MX-21 dhe Debian-11 për çdo mënyrë përdorimi dhe fushëveprimin e punës?

A.- Mbështetje për video

«sudo apt install xserver-xorg-video-all libva-drm2 libva-glx2 libva-wayland2 libva-x11-2 libva2»

B.- Mbështetje audio

«sudo apt install alsa-firmware-loaders alsa-oss alsa-tools alsa-utils alsamixergui volumeicon-alsa paprefs pavumeter pulseaudio-utils ffmpeg2theora sound-icons lame libdvdnav4 libdvdread8 libfaac0 libmad0 libmp3lame0 libquicktime2 libstdc++5 libxvidcore4 twolame vorbis-tools x264 gstreamer1.0-alsa gstreamer1.0-adapter-pulseeffects gstreamer1.0-autogain-pulseeffects gstreamer1.0-convolver-pulseeffects gstreamer1.0-crystalizer-pulseeffects gstreamer1.0-espeak gstreamer1.0-fdkaac gstreamer1.0-gl gstreamer1.0-nice gstreamer1.0-pipewire gstreamer1.0-x gstreamer1.0-plugins-bad gstreamer1.0-plugins-bad-apps gstreamer1.0-plugins-base gstreamer1.0-plugins-good gstreamer1.0-plugins-rtp gstreamer1.0-plugins-ugly gstreamer1.0-pocketsphinx gstreamer1.0-pulseaudio gstreamer1.0-tools gstreamer1.0-vaapi gstreamer1.0-wpe»

C.- Mbështetja e pajisjeve të printimit dhe imazherisë

«sudo apt install cups cups-backend-bjnp cups-browsed cups-bsd cups-client cups-common cups-core-drivers cups-daemon cups-ipp-utils cups-filters cups-pdf cups-ppdc cups-server-common printer-driver-cups-pdf printer-driver-hpcups python3-cups python3-cupshelpers foomatic-db-compressed-ppds foomatic-db-engine ghostscript-x gocr-tk gutenprint-locales hannah-foo2zjs hpijs-ppds hplip openprinting-ppds printer-driver-all printer-driver-cups-pdf printer-driver-foo2zjs printer-driver-hpcups printer-driver-hpijs libtk8.6 tk tk8.6 xli xsane printer-driver-fujixerox printer-driver-indexbraille printer-driver-oki avahi-utils colord flex g++ libtool sane sane-utils system-config-printer system-config-printer-udev unpaper xsane xsltproc»

D.- Mbështetja e zyrës

«sudo apt install fonts-arabeyes fonts-cantarell fonts-freefarsi fonts-liberation fonts-lyx fonts-mathjax fonts-oflb-asana-math fonts-opensymbol fonts-sil-gentium fonts-stix myspell-es ooo-thumbnailer xfonts-intl-arabic xfonts-intl-asian xfonts-intl-chinese xfonts-intl-chinese-big xfonts-intl-european xfonts-intl-japanese xfonts-intl-japanese-big ttf-aenigma ttf-ancient-fonts ttf-anonymous-pro ttf-bitstream-vera ttf-summersby ttf-ubuntu-font-family libreoffice libreoffice-dmaths libreoffice-gnome libreoffice-gtk3 libreoffice-help-es libreoffice-java-common libreoffice-l10n-es libreoffice-report-builder-bin libreoffice-style-breeze libreoffice-style-colibre libreoffice-style-elementary libreoffice-style-sifr libreoffice-texmaths pdfarranger pdfshuffler pdftk»

E.- Mbështetje për pajtueshmërinë me Windows HW dhe SW

«sudo apt install cifs-utils dosfstools exfat-fuse exfat-utils fuse3 hfsplus hfsutils hfsutils-tcltk icoutils ideviceinstaller ipheth-utils libsmbclient mtools ntfs-3g smbclient samba-common smbnetfs samba samba-common-bin»

F.- Menaxhimi dhe monitorimi i pajisjeve të përgjithshme

«sudo apt install acpi acpitool acpi-support fancontrol firmware-linux-free hardinfo hwdata hwinfo irqbalance iucode-tool laptop-detect lm-sensors lshw lsscsi smartmontools xsensors intel-microcode amd64-microcode»

«sensors-detect
chmod u+s /usr/sbin/hddtemp
hddtemp /dev/sda»

G.- Menaxhimi i harduerit të lidhjes

WiFi

«sudo apt install wifi-radar wireless-tools wpagui wpasupplicant
sudo apt install wifi-qr wireless-tools wpagui wpasupplicant zbarcam-qt zbarcam-gtk
sudo apt install firmware-atheros
sudo apt install firmware-b43-installer firmware-b43legacy-installer firmware-bnx2 firmware-bnx2x firmware-brcm80211
sudo apt install firmware-intelwimax firmware-iwlwifi
sudo apt install firmware-ralink firmware-realtek»

Bluetooth në pajisje

«sudo apt install bluetooth bluez bluez-cups bluez-firmware bluez-tools btscanner gnome-bluetooth pulseaudio-module-bluetooth»

usb në internet

«sudo apt install mobile-broadband-provider-info modemmanager modem-manager-gui modem-manager-gui-help usb-modeswitch usb-modeswitch-data wvdial»

pajisjet e mediave celulare

«sudo apt install gtkpod libgpod-common libgpod-cil libgpod4 libmtp-runtime mtp-tools faad mp3gain»

H.- Paketa bazë për menaxhimin e kompresimit/dekompresimit të skedarëve

«sudo apt install arj bzip2 gzip lhasa liblhasa0 lzip lzma p7zip p7zip-full p7zip-rar sharutils rar unace unar unrar unrar-free tar unzip xz-utils zip»

I.- Paketa shtesë për menaxhimin e aktiviteteve nëpërmjet Ndërfaqes së Terminalit (CLI)

«sudo apt install alien curl debian-keyring debian-archive-keyring htop lynx net-tools nmap rpm rpm-i18n screen ssh testdisk w3m w3m-img»

J.- Paketa shtesë për menaxhimin e aktiviteteve nëpërmjet Ndërfaqes Grafike (GUI)

«sudo apt install alacarte baobab bleachbit brasero brasero-cdrkit camera.app cdrskin cheese converseen dcraw dvd+rw-tools dvdauthor evince ffmpegthumbnailer file-roller gdebi gedit gedit-plugins gimp gimp-gmic gimp-data-extras gimp-gap gimp-gutenprint gimp-plugin-registry gimp-help-es gnome-disk-utility gnome-orca gparted gphoto2 gpicview gufw imagination kodi libdvdread8 libdvdnav4 libxm4 lightdm-gtk-greeter-settings lsb-release lsdvd menu-l10n menulibre mirage onboard pitivi ooo-thumbnailer plymouth plymouth-themes plymouth-x11 rhythmbox rhythmbox-plugins rhythmbox-plugin-cdrecorder software-properties-gtk seahorse simple-scan shotwell software-properties-gtk sound-juicer synaptic thunderbird thunderbird-l10n-es-es totem totem-plugins update-notifier vlc vlc-plugin-notify vokoscreen xarchiver xscreensaver librecad»

Shënim: Disa nga këto paketat e fundit të pikës 10 janë të Mjedisi i desktopit GNOME, por ato mund të funksionojnë shumë mirë në krye të XFCE, duke e plotësuar nëse është e nevojshme.

më shumë informacion

Në dërgesat e ardhshme, ne do të sugjerojmë paketa të tjera shtesë që mund të jenë të dobishme për t'u instaluar dhe përdorur në çdo kohë dhe nevojë, si në "MX-21" si Debian-11. Dhe pastaj për disa këshilla personalizimi për të arritur të ketë një "MX-21" o Debian-11, kështu që e plotë, efikase dhe e bukur, si ai që po përdor tani për të zëvendësuar të mëparshmen Përgjigje (fotografi) bazuar në MX-19 dhe çfarë quhet Mrekulli. Siç tregohet në pamjet e mëposhtme të ekranit:

Optimizo MX-21: Pamja e ekranit

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Shkurtimisht, shpresojmë që disa ose të gjitha këto paketat e përmendura dhe të rekomanduara, shërbejnë për "Optimizo MX-21" si Debian 11. Dhe për këtë arsye, ato janë shumë të dobishme për të gjithë përdoruesit e tyre. Mos harroni ta përdorni me kujdes këtë udhëzues për paketën sipas kategorive, pra përmirësojnë performancën dhe përdorshmërinë nga te dyja GNU / Linux Distros, të cilat zakonisht përdoren gjerësisht nga Komuniteti IT Linuxera.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.