Oracle njoftoi lëshimin e Java SE 15, di çfarë ka të re

Pas gjashtë muajsh zhvillimi, Oracle njoftoi lirimin e versioni i ri i Java SE 15 si një zbatim referimi që përdor një projekt me burim të hapur OpenJDK.

Java SE 15 është klasifikuar si një version i rregullt mbështetës, me azhurnime që do të lëshohen deri në versionin tjetër. Java SE 11 duhet të përdoret si mbështetës afatgjatë (LTS) dhe azhurnimet do të lëshohen deri në vitin 2026. Dega e mëparshme e Java 8 LTS do të mbështetet deri në dhjetor 2020. Publikimi tjetër i LTS është planifikuar për në Shtator 2021.

Karakteristikat kryesore të reja të Java SE 15

Në këtë version të ri, është paraqitur një funksion mbështetës për EdDSA RFC 8032 Nënshkrimi, zbatimi i propozuar i EdDSA nuk varet nga platformat hardware, është i mbrojtur nga sulmet e kanaleve anësore (garantohet një kohë konstante e të gjitha llogaritjeve) dhe tejkalon zbatimin ekzistues të ECDSA të shkruar në C për sa i përket performancës, me të njëjtin nivel mbrojtjeje.

Një tjetër ndryshim është mbështetje eksperimentale për klasat dhe ndërfaqet e mbyllura ato nuk mund të përdoren nga klasa dhe ndërfaqe të tjera për të trashëguar, zgjeruar, ose zhvendosur.

Gjithashtu e theksuar në këtë version të ri të Java SE 15 është mbështetje për klasat e fshehura që nuk mund të përdoren direkt nga bytecode të klasave të tjera. Përdorimi kryesor i klasave të fshehura është për kornizat që gjenerojnë në mënyrë dinamike klasat në kohën e duhur dhe i përdorin ato indirekt përmes reflektimit.

Grumbulluesi i plehrave ZGC (Mbledhësi i mbeturinave Z) është stabilizuar dhe njohur si i gatshëm për përdorim të përgjithshëm. ZGC operon në modalitetin pasiv për të minimizuar vonesën për shkak të grumbullimit të plehrave sa më shumë që të jetë e mundur (joproduktive kur përdorni ZGC nuk i kalon 10 ms) dhe mund të punojë me grumbuj të vegjël dhe të mëdhenj, duke filluar në madhësi nga disa qindra nga megabajt në shumë terabajt.

Grumbulluesi i plehrave Shenandoah është stabilizuar dhe njohur si i kudondodhur. Shenandoah është zhvilluar nga Red Hat dhe shquhet për përdorimin e një algoritmi që zvogëlon kohën e pauzës gjatë mbledhjes së plehrave kur pastroni paralelisht me ekzekutimin e aplikacioneve Java.

Përveç kësaj, edhe mbështetja për blloqet e tekstit është stabilizuar dhe hyri në gjuhë: a formë e re e vargjeve fjalë për fjalë Ato ju lejojnë të përfshini të dhëna me tekst me shumë rreshta në kodin tuaj burimor pa përdorur karaktere shpëtimi dhe duke ruajtur formatimin origjinal të tekstit në bllok.

Nga ana tjetër Legacy DatagramSocket API është ripunuar si implementimet e vjetra java.net.DatagramSocket dhe java.net.MulticastSocket janë zëvendësuar nga një implementim modern që është më i lehtë për tu korrigjuar dhe mirëmbajtur dhe është i pajtueshëm me temat virtuale të zhvilluara nga projekti Loom.

Në rast të një shkelje të mundshme të përputhshmërisë me kodin ekzistues, implementimi i vjetër nuk është hequr dhe mund të aktivizohet duke përdorur opsionin jdk.net.usePlainDatagramSocketImpl.

Përveç kësaj, propozohet një zbatim i dytë eksperimental i përputhjes së modelit në operatorin "instancë", e cila ju lejon të përcaktoni menjëherë një ndryshore lokale për të hyrë në vlerën e verifikuar.

Më në fund, gjithashtu theksohet një zbatim i dytë eksperimental i fjalës kyçe «rekord», i cili siguron një formë kompakte për përkufizimet e klasës, duke shmangur nevojën për të përcaktuar në mënyrë të qartë disa metoda të nivelit të ulët si të barabarta (), hashCode () dhe toString (), në rastet kur të dhënat ruhen vetëm në fusha.

Më në fund ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Propozohet një draft i dytë i API-së së qasjes në memorje të jashtme
 • Teknika e optimizimit të Balancimit të Bllokimit e përdorur nga HotSpot JVM për të zvogëluar pjesën e sipërme të bllokimit është çaktivizuar dhe amortizuar.
 • Aktivizimi RMI i mekanizmit të deklaruar të vjetëruar, i cili do të hiqet në një version të ardhshëm.
 • Hequr motorin Nashorn JavaScript, i cili ishte zhvlerësuar në Java SE 11.
 • Portet e hequra për procesorët Solaris OS dhe SPARC (Solaris / SPARC, Solaris / x64 dhe Linux / SPARC).

Si ju doni të dini më shumë rreth saj në lidhje me këtë version të ri. Ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.