<º Lojtarët: Damn Castilla tani i disponueshëm për GNU / Linux

Sot nuk sjell një lajm, por një lajm, dhe është se më në fund një nga lojërat më të mira për GNU / Linux tani është në dispozicion. Lokomalito dhe një nga më të pritshmet që do të transportohet (të paktën Elav dhe mua): dreqi Castilla.

mallkuar_kastil_mbulesë

Në këtë lojë ne do të marrim rolin e Don Ramiro, misioni i të cilit është të eleminojë demonët që mundojnë Tolomera dhe kështu të shpëtojë Mbretëria e Castile.

Loja i bën homazhe lojërave të vjetra Arcade, diçka që vihet re si në grafikë ashtu edhe në tingull, për të cilën Gryzor87 imitoi çipin YAMAHA YM2203, i përdorur gjerësisht në arkadat e viteve 90, dhe kujton mitiken Ghost'n'Goblins.

Ne po përballemi me një lojë të shkëlqyeshme që nuk duhet humbur.

Unë ju lë me prezantimin video të lojës.

Si zakonisht për mua, ju mund ta instaloni lojën nga AUR përmes paketës dreqi-kastile
Përditësuar më: Në mënyrë që të luani duhet të keni të instaluara paketat e mëposhtme:
i hapur, zlib, tabelë y openssl.
Nëse përdorni një shpërndarje të 64 bit do të duhet të instaloni versione 32-bitëshe (ato zakonisht fillojnë me lib32) Kjo duhet të jetë e mjaftueshme pasi ato do të instalojnë varësi të tjera të nevojshme.
Unë gjithashtu kam azhurnuar paketën AUR.

Faqja zyrtare e lojës


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   itaçi dijo

  Dhe si ta marr lojën? duket vertet mire.

 2.   Kokoliumi dijo

  Duket interesante vazhdoj ta shkarkoj.

 3.   Marcelo dijo

  Vini re !! Unë isha duke pritur me padurim versionin Linux të kësaj loje. Pa dyshim, një nga kryeveprat e Locomalito.

 4.   Seba dijo

  Duket kënaqësi, faleminderit shumë! Do të shoh nëse është për Ubuntu

 5.   gato dijo

  Edhe pse loja duket mirë dhe gjithçka, personalisht mendoj se është një kopje e Castlevania 2D për sa i përket lojës.

 6.   zagare dijo

  Duket shumë mirë, tashmë më ka munguar një lloj loje i atij amtare të shkollës së vjetër për GNU / Linux :).

  Një pyetje: a ka ndonjë mënyrë për të konfiguruar kontrollet dhe çelësat e lojës? Unë përdor një tastierë Dvorak, dhe meqenëse loja është e përgatitur për çelësat në pozicionin Qwerty, është gjithashtu e pa luajtur. Dhe meqenëse nuk specifikon kontrollet askund në lojë, e kisha të vështirë të gjeja çelësat që përdor.

 7.   eliotime3000 dijo

  Një pyetje:

  Pse lojërat Locomalito nuk janë në Steam?

 8.   i errët dijo

  Unë e instalova atë në sistemin tim themelor dhe është një lojë shumë e varur: 3

 9.   ditë dijo

  Nëse unë luaja Ghost'n'Goblins si fëmijë, çfarë loje e shkëlqyeshme, faleminderit për këshillën, me siguri kjo do të jetë po aq e mirë.

 10.   Hugo dijo

  Unë e kam shkarkuar, por nuk kam qenë në gjendje ta luaj në fedora 19. Kërkon libssl.so.1.0.0, megjithatë kam të instaluar paketat openss dhe libopenssl.

  A di dikush se si ta rregulloj atë?

  Para së gjithash, Faleminderit !!

 11.   hola dijo

  interesante por shumë e ngjashme me këtë http://linux-os.net/gamers-maldita-castilla-ya-disponible-para-gnulinux/
  Do të doja të dija si ta ekzekutoja, të shkarkoja versionin për linux që ka një ekzekutues, por nuk hap asgjë

  1.    eliotime3000 dijo

   Një copypasta e bërë nga Son-Link, duke pranuar origjinën. Sidoqoftë, artikulli është i tij dhe përmbajtja e këtij blogu është nën Creative-Commons.

 12.   Rajonant dijo

  Dreq, transportimi i lojërave në Locomalito po shpërthen plotësisht! It'sshtë koha të marr dreq Castilla me të cilin kam kaluar një kohë të mirë në dritare, gjithçka që duhet të bësh është të mbarosh Hydora dhe do të jem i lumtur! Faleminderit për lajmin Son Link

 13.   itaçi dijo

  Son Link në hark nuk e fillon lojën, kërkon një varësi, por nuk gjendet në depo (duket se ai që ka një version të vogël)

  Si ta bëjmë për të luajtur?

 14.   Ayo dijo

  Unë kam një problem të vogël, e kam instaluar në Manjaro përmes Yaourt, është instaluar mirë, por, unë shkoj në lojëra, klikoj në Maldita castilla, dhe nuk hapet. ndonje zgjidhje? Faleminderit.

 15.   Ferr dijo

  Nuk është për asgjë, por kjo lojë është shumë e modës së vjetër.

  1.    Ayo dijo

   Po .. por ka njerëz që u pëlqejnë këto lloj lojërash, lojëra retro. ^^

  2.    Windousian dijo

   Moda aktuale është që t'ju fluturojë nëpër ambiente spektakolare, duke e bërë të pamundur klasiken "Game Over".

 16.   Oscar dijo

  E lavdishme!

 17.   Fantasma dijo

  Unë tashmë e kam provuar, është e mrekullueshme… sjell shumë kujtime dhe muzika është vërtet e vështirë!
  A e di dikush nëse është e mundur të ruhet loja?

 18.   saeron dijo

  Unë lëshoj një gabim të hapur dhe nuk kam asnjë tingull, po e përdor nga aur dhe përdor audio impuls, ndonjë zgjidhje?
  Gabim OpenAL: 40964 (Fillimi i Audio_Tick)

 19.   santiago dijo

  Dikush me thote sesi ta instaloj, sepse kur e shkarkoj, me jep nje skedar .tgz dhe e instaloj me alien dhe e instalon mire por nuk mund ta hap nga askund, dhe nuk e kuptoj ate per aur, te lutem dikush ma shpjego, Jam i ri