<º Gamer: Vendosja e një serveri Counter Strike (dhe të tjerët)

Përgjatë industrisë së re të lojërave video ka pasur shumë tituj që janë rritur me titullin e më të luajturve në internet ose në rrjet. Counter Strike Ishte një prej tyre, përveçse ishte më e luajtura në atë kohë, ndër të tjera falë kafeneve në internet, ku mund të luanit në internet me njerëzit e lagjes. I lëvizur pak nga malli, vendosa të krijoj një server për të luajtur disa lojëra me miqtë e mi. Gjithashtu ky artikull përdoret për lojëra të tjera që përdorin të njëjtin motor, si p.sh. Gjysma e Jetës, CS: Gjendja Zero, Kalaja e Skuadrës, etj Përveç kësaj, unë gjithashtu do të mësoj se si të shtoj Amx Mod X, një plotësues përmes të cilit ne mund të përmirësojmë lojërat dhe përvojat e administrimit. Unë jam akoma duke mësuar për këtë, kështu që përpiquni të përgjigjeni në çdo pyetje që mund të keni.

Para se të fillojmë do të kemi nevojë për sa vijon:

 • Avull (Nuk është e nevojshme të regjistroheni, thjesht instalojeni dhe krijoni dosjen . avulli në dosjen tonë HOME)
 • gdb
 • posta postare
 • tmux
 • postfiks
 • lib32-gccl (nëse sistemi ynë është 32 bit)

Pasi të instalohet e nevojshme, ne vazhdojmë të shkarkojmë skenarin që do të kujdeset për gjithçka (instalimin, kontrollin, ekzekutimin, etj.). Për ta bërë këtë ne ekzekutojmë komandat e mëposhtme:
wget http://danielgibbs.co.uk/dl/csserver
chmod +x csserver
./csserver install

Pas një kohe (në varësi të lidhjes së internetit) gjithçka që është e nevojshme do të jetë shkarkuar dhe do të na kërkojë emrin e serverit dhe fjalëkalimin për rcon, të nevojshme për të kontrolluar serverin nga terminali i lojës.
Pasi të kemi mbaruar, mund të përpiqemi të ekzekutojmë serverin dhe të hapim lojën dhe të provojmë që ajo të shfaqet në listën e serverave LAN. Për këtë ne ekzekutojmë:
./csserver start
o
./csserver debug
për ta filluar atë me mënyrën e korrigjimit të gabimeve për të zbuluar dështimet e mundshme, etj.

Për të konfiguruar serverin do të editojmë 2 skedarë: server css y serverfiles / cstrike / cs-server.cfg

E para, e cila është ajo që ne kemi ekzekutuar tashmë më parë, ju mund të modifikoni disa parametra të fillimit të serverit si IP, harta fillestare, numri maksimal i lojtarëve dhe portat e serverit (edhe pse është më mirë t'i lini ato si parazgjedhje). Ne gjithashtu mund të aktivizojmë njoftimet me email dhe të futemi në llogarinë tonë të Avullit. Linjat që na interesojnë tani janë:
defaultmap="de_dust2" //mapa que saldrá al arrancar el servidor.
maxplayers="16" // Numero máximo de jugadores.
port="27015"
clientport="27005" //puertos por defecto del servidor y cliente. Mejor no tocar si no sabemos lo que se hace.
ip="0.0.0.0" // IP del servidor. Aquí ira la IP publica si el server saldrá a internet.

IP në rastin tim është IP që Hamachi më jep, pasi në rastin tim nuk dua që ajo të shfaqet në listën e serverave të lojës, vetëm midis miqve të mi.

Tani vazhdojmë të hapim serverfiles / cstrike / cs-server.cfg
Ne do të shohim disa parametra, por ne do të përqendrohemi në këto, të cilat gjithashtu janë diskutuar tashmë.:

hostname "Son Link CS 1.6" // Nombre del servidor
mp_timelimit 20 // Tiempo limite del mapa
sv_cheats 0 // Para activar los trucos o no. Mejor dejarlo desactivado, que en estos juegos ya se sabe ...
rcon_password "PaSSWoRD" // La contraseña para poder administrar el servidor desde el juego
sv_password "" // La contraseña del servidor si deseamos que solo las que la sepan puedan entrar.

Numri i parametrave që serveri mbështet, veçanërisht nëse më vonë shtojmë AMX Mod X është shumë i madh. Në fund të udhëzuesit do të lë disa lidhje me informacion të dobishëm.
Do të vendos ato që kam shtuar:

sv_downloadurl "http://miservercs.com/cs" // Url de descarga de los mapas, sonidos, etc que añadamos al server y que vienen por defecto. Si no se define sera desde el servidor.
mp_autoteambalance 1 // Para que los equipos estén equilibrados (que no haya muchos mas jugadores en uno que en otro)
mp_freezetime 5 // el tiempo de espera antes de comenzar la ronda
mp_startmoney 4000 // dinero con el que empiezan los jugadores cada mapa
mp_winlimit 10 // Limite de victorias.

Për të çaktivizuar një opsion mund të fshijmë rreshtin ose të vendosim // në fillim të rreshtit.
Dhe nëse duam që ajo të rrotullohet harta sa herë që të mbarojë, ne do ta editojmë skedarin serverfiles / cstrike / mapcycle.txt dhe shtoni dhe hiqni numrat të hartave që duam.
Dhe me gjithë këtë ne kemi bazat për të pasur serverin tonë.

Instalimi i AMX Mod X

AMX Mod X na lejon të shtojmë mundësi të reja në serverin tonë, siç janë dëbimi dhe / ose ndalimi i përdoruesve, mundësia e konfigurimit të secilës hartë veç e veç (për shembull, që zgjat më shumë, duke filluar me më shumë ose më pak para, etj) Gjithashtu në faqen e saj të internetit mund të gjejmë një listë të mirë të skenareve, të tilla si një sistem për të votuar për hartën tjetër para se të mbarojë harta, tinguj të rinj, etj.
Për këtë ne e tretim tuajin shkarkoni faqen në internet dhe ne zbresim Baza AMX Mod X për Linux dhe metamod. Kundër-goditje Addon Optionshtë opsionale, shton mundësinë e shfaqjes së statistikave të lojtarëve në ekran.
Brenda dosjes skedarët e serverave / cstrike ne krijojmë një dosje të quajtur addons dhe zgjidh zip skedarët e shkarkuar brenda.
Tani do të ndryshojmë skedarin libslist.gam e cila gjendet në serverfiles / cstrike.

Unë rekomandoj një rezervë para se ta modifikoni në rast se bëjmë një gabim kur e redaktoni ose më vonë duam ta çinstaloni

Ne i kërkojmë këto rreshta:

gamedll "dlls\mp.dll"
gamedll_linux "dlls/cs.so"

dhe ne i ndryshojmë ato për:

gamedll "addons\metamod\dlls\metamod.dll"
gamedll_linux "addons/metamod/dlls/metamod.so"

Tani do të përpiqemi të fillojmë serverin me parametrin e korrigjimit për të verifikuar që ai fillon në mënyrë të përsosur. Nëse jo, kontrolloni nëse rrugët e mësipërme janë të sakta.
Tani për të aktivizuar AMX ne krijojmë skedarin serverfiles / cstrike / addons / metamod / plugins.ini dhe shtojmë rreshtin vijues:

linux addons/amxmodx/dlls/amxmodx_mm_i386.so

Dhe me këtë ne kemi instaluar tashmë AMX Mod X.
Tani për të përfunduar ne do të shtojmë një administrator që të jetë në gjendje ta konfigurojë atë nga tastiera e lojës.
Për këtë ne do të editojmë skedarin serverfiles / cstrike / addons / amxmodx / configs / users.ini Në vetë skedarët tregon të gjitha opsionet. Si në këtë rast ne jemi të interesuar të krijojmë një me të gjitha lejet në fund të skedarit që shtojmë:

"Son Link" "Contreseña" "abcdefghijklmnopqrstuv" "a"

Në këtë rast, do të na duhet gjithashtu që kur futni serverin të dërgojë fjalëkalimin. Për këtë ne editojmë skedarin konfiguro.cfg e cila ndodhet në dosjen e lojës (në rastin tim në Steam / SteamApps / common / Half-Life / cstrike / config.cfg) dhe shtojmë rreshtin vijues:

setinfo "_pw" "Contraseña"

Dhe me këtë tashmë kemi gjithçka që na nevojitet për një konfigurim themelor.
Ne fillojmë serverin dhe nga loja sapo të futemi në server hapim terminalin (në español si parazgjedhje është çelësi º) dhe shkruaj:
amxmodmenu
dhe ne kthehemi në lojë (duke shtypur Esc) dhe thjesht shtypim numrin e treguar për të shkuar nga menuja në menu. Si parazgjedhje, menuja është në anglisht, por është e mundur ta vendosni në spanjisht duke shtypur 9, 4, 1 në këtë mënyrë derisa të shfaqet Spanjishtja dhe në fund 2 për të ruajtur.

Dhe deri këtu gjithçka. Shpresoj që ky tutorial të jetë i dobishëm për ju nëse një ditë guxoni të vendosni serverin tuaj CS. Në faqen Amx MOD X do të gjeni më shumë informacion në lidhje me të, një motor kërkimi shtojcash dhe një forum për hetime.
Shihemi

Faqja e krijuesit të skenarit të serverit: http://danielgibbs.co.uk


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kuroro44 dijo

  Nuk do të keni diçka të ngjashme për Dota 2? Do të ishte shumë e dobishme

 2.   eliotime3000 dijo

  Interesante, megjithëse gjëja Hamachi nuk më ka punuar ende mjaft (unë e kam përdorur atë, por më duket mjaft e pakëndshme të krijoj një LAN virtual).

 3.   i papërpunuarBasic dijo

  E mrekullueshme! .. .. e thjeshtë dhe e shpejtë .. më bën të dëshiroj të kthehem te CS! .. .. kaq shumë orë të dedikuara, kaq shumë lojëra kibernetike, kaq shumë turne .. nostalgji ..

  Unë vazhdoj të qëndroj në UrT .. .. asgjë sikurse të kem një lojë të tillë në repot vendase dhe zyrtare ..

  PS: disa vjet më parë, kur unë isha ende duke luajtur CS ... Unë modifikova një shtojcë dhe bëra sistemin tim të vërtetimit për të pasur pseudonimet me fjalëkalim, dhe kështu mbaj statistikat në server pa u prishur nga ndonjë imitues .. .. po Ata janë të interesuar, unë e kërkoj dhe e pastroj me pluhur (megjithëse nuk do ta korrigjoj) dhe ua përcjell atyre.

 4.   Kështu që kështu dijo

  Stillshtë akoma një klasik i shkëlqyer mes miqve! Shkëlqyeshëm, do ta vë në provë, faleminderit.

 5.   David gonzalez garcia dijo

  Shume faleminderit =)

 6.   Pepe dijo

  Udhëzues shumë i mirë. Nuk ka ndryshuar shumë për të bërë të njëjtën gjë me csgo. Në http://www.dudosos.com/counter-strike/ ka më shumë udhëzues dhe truke të kësaj loje të shkëlqyeshme, për mua më e mira.

 7.   Leper_Ivan dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm. Thjesht dua të shtoj një hap, të cilin duhet ta përdor.

  Me IP dinamike. Ne mund t'i shtojmë skedarit cs-server.cfg në fund, linjat

  __sxei_internal_ip (IP-ja jonë private) <- Shembulli: 192.168.1.3
  ip (IP-ja jonë publike) Nga e cila myip e sheh atë.
  __sxei_kërkoi 1 1 për të përdorur sxe 0 për mbyllje.

  Pra, përdorni ip mirë.

  Ivan!

 8.   THE_ZGUN_KILLER dijo

  Do të doja të dija nëse një server i ngjashëm me avull mund të implementohet për dota2 Unë dua të krijoj një server në shtëpinë time në mënyrë që miqtë e mi të lidhen dhe të luajnë kur duam të luajmë pa pasur nevojë që një person të krijojë lojëra LAN