Për Fedora 39 ata po përgatisin një instalues ​​të ri të bazuar në ueb

Anaconda

Anaconda është një instalues ​​i sistemit falas dhe me burim të hapur për shpërndarjet Linux që ofron një modalitet teksti dhe një modalitet GUI.

kohët e fundit u publikuan informacione për një nga ndryshimet që janë përgatitur për versionin e ardhshëm nga "Fedora 39", në të cilën propozohet migrimi i ndërtesave zyrtare të sistemit, në mënyrë që në versionin e ardhshëm të jetë i integruar një instalues ​​i ridizajnuar Anaconda (Anaconda WebUI), i cili do të ofrojë një ndërfaqe në internet në vend të një ndërfaqe të bazuar në GTK.

Lidhur me propozimin e bërë, përmendet se ndërfaqja e internetit e instaluesit përdor kornizën React JavaScript, PatternFly dhe komponentët e projektit Kabinë, që përdoren tashmë në produktet Red Hat për të konfiguruar dhe menaxhuar serverët.

Arsyeja e zgjedhjes së Cockpit është sepse është një zgjidhje e mirëpërcaktuar, për të cilën ekziston një backend për të bashkëvepruar me instaluesin (Anaconda DBus). Përdorimi i Kabinës ka lejuar gjithashtu arritjen e uniformitetit dhe unifikimin e komponentëve të ndryshëm të kontrollit të sistemit.

Ridizajnimi i ndërfaqes përdori rezultatet e punës së mëparshme bërë për të rritur modulariteti i instaluesit: pjesa kryesore e Anaconda u bënë module që ndërveprojnë përmes API-së DBus, dhe ndërfaqja e re përdor API-në e gatshme pa ripunim të brendshëm.

Nga ana e përparësitë që tregohen se kontribuojnë në përfshirjen e instaluesit të ri, është thjeshtimi i procesit të instalimit, eliminimin e komplikimeve, a organizim më i kuptueshëm i instalimit për përdoruesit fillestarë, një proces i thjeshtë riinstalimi, thjeshtim i zhvillimit dhe mirëmbajtjes së shtojcave.

Ndërfaqja e internetit gjithashtu lejon ndërveprim përmes një shfletuesi të internetit, gjë që përmirëson shumë komoditetin e kontrollit të instalimit në distancë, i cili nuk mund të krahasohet me zgjidhjen e vjetër të bazuar në protokollin VNC.

Në vend të ekranit kryesor me një listë veprimesh në ndërfaqen e re, puna organizohet në formën e një magjistari (Wizard), i cili nënkupton ekzekutimin vijues të hapave të caktuar pa u kthyer në ekranin kryesor.

Instaluesi përfshin një sistem ndihmës të integruar dhe mbështet veprime të tilla si zgjedhja e gjuhës dhe e zonës kohore, zgjedhja e diskut, ndarja (mbështeten modalitetet automatike dhe manuale), një pasqyrë e opsioneve të instalimit të zgjedhura dhe shfaqjen e progresit të instalimit.

Vlen të theksohet se deri më tani, propozimi ende nuk është shqyrtuar nga FESCO (Fedora Engineering Steering Committee), i cili është përgjegjës për pjesën teknike të zhvillimit të shpërndarjes Fedora.

Për më tepër, një tjetër nga ndryshimet që është menduar për Fedora 39, u njoftua disa javë më parë dhe në lidhje me një ndryshim që mori Red Hat, në të cilin dërgimi i paketave RPM të LibreOffice është braktisur në degën tjetër kryesore të shpërndarjes Red Hat Enterprise Linux 10 dhe duke kufizuar kështu përfshirjen e saj në zhvillimin e paketave me LibreOffice për Fedora, të mbajtur më parë nga punonjësit e Red Hat. Përdoruesve që dëshirojnë të instalojnë LibreOffice do t'u kërkohet të përdorin paketat Flatpak.

Vendimi është për shkak të një rishpërndarja e burimeve në ekipin Red Hat Display Systems, i cili u përfshi në krijimin e paketave me LibreOffice për Fedora dhe RHEL.

Prioritetet e këtij ekipi do të kalojnë në fushën e zgjidhjes së problemeve dhe mangësitë që lidhen me përdorimin e protokollit Wayland, si dhe zbatimin e mbështetjes HDR, mekanizmat e menaxhimit të ngjyrave dhe përmirësime të tjera të kërkuara nga përdoruesit e stacioneve të punës.

Si një angazhim, u vendos që të braktiset puna e bërë më parë në aplikacionet desktop, ndaloni dërgimin e LibreOffice në pjesën kryesore të degës së ardhshme RHEL dhe ndaloni mirëmbajtjen e paketave me LibreOffice për Fedora.

Mirëmbajtja të paketave LibreOffice në versionet aktuale të RHEL 7,8 dhe 9 do të vazhdojnë pa ndryshime. Si pjesë e kësaj pune, është planifikuar të dorëzohen rregullime për përfshirje në LibreOffice për të përmirësuar mbështetjen për dorëzimin e paketës së zyrës Flatpak, e cila shihet në planin afatgjatë si mënyra kryesore se si përdoruesit e RHEL instalojnë LibreOffice.

Mund të ketë disa në komunitet që dëshirojnë të marrin përsipër mirëmbajtjen e paketave LibreOffice në formatin RPM dhe Flatpak, por meqenëse shpërndarja e LibreOffice mbulon një bllok të konsiderueshëm paketash dhe varësish, mirëmbajtja do të kërkojë një punë të konsiderueshme.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.