Si të përdorni pajisjet e formatuara ExFAT në Linux

Disa kohë më parë ata na shkruan për pamundësinë e përdorimit të pajisjeve ExFAT në Linux, megjithëse nuk është e zakonshme marrja e disqeve të formatuar në këtë format, të gjitha distros duhet të jenë në gjendje t'i trajtojnë ato si parazgjedhje, në rast se distro juaj nuk është një nga ata me fat dhe nuk keni qenë në gjendje të përdorni pajisja juaj me këtë udhëzues shpresojmë se tani mund ta bëni.

Çfarë është ExFAT?

exFAT Isshtë një sistem skedarësh i lehtë, i cili është krijuar me qëllim që të përdoret në flash drives pasi që është një format më i lehtë se NTFS, origjinalisht ky format është i pajtueshëm me të gjitha sistemet aktuale të funksionimit, por në disa distros nuk ngrihet automatikisht pajisja.

Një nga disavantazhet e ExFAT është se ai nuk ka aq shumë masa sigurie sa NTFS, por nëse tejkalon kufizimet e FAT32 të famshëm, megjithatë, përdorimi kryesor i ExFAT është përgatitja e njësive multimediale që më vonë do të luhen në pajisje të tilla si televizione, konzolla lojërash , telefonat, lojtarët ndër të tjera.

ExFAT lejon skedarë të çdo madhësie dhe ndarje pa kufizime, kështu që është i përgatitur për disqe të mëdha, si dhe pajisje të jashtme me kapacitete të vogla.

Si të përdorim disqet ExFAT në Linux?

Ndonjëherë distro juaj njeh pajisjen por parandalon hyrjen në dokumentet e ruajtura në të, pavarësisht nga problemi juaj, zgjidhja është e njëjtë. Thjesht duhet të instalojmë exFat me komandën e mëposhtme:

sudo apt install exfat-fuse exfat-utils

Pas kësaj ne thjesht mund ta përdorim pajisjen tonë në mënyrë korrekte. Në disa raste problemi vazhdon, për këtë ne duhet të krijojmë dosjen multimedia me komandën e mëposhtme:

sudo mkdir /media/exfats

Tjetra duhet ta montojmë pajisjen tonë në direktorinë përkatëse me komandën e mëposhtme:

sudo mount -t exfat /dev/sdb1 /media/exfats

Në rast se doni të hiqni pajisjen, ne thjesht ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo umount /dev/sdb1

Me këto hapa të thjeshtë, por të fuqishëm, ne do të jemi në gjendje të përdorim çdo pajisje me formatin ExFAT pa ndonjë problem.


5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pzyko dijo

  Postimi shumë i mirë ka qenë shumë i dobishëm, vazhdoni gjithmonë kështu, do të isha shumë mirënjohës nëse mund të më ndihmonit me një pyetje të vogël, unë kam të instaluar Ubuntu në kompjuterin tim desktop dhe, sipas nevojës, duhet të instaloj Windows, ata sugjeruan ndarjen e diskut dhe instalimin, por unë nuk e di Si të rimarrni hyrjen në ndarjen e Windows Faleminderit

  1.    ramses_17 dijo

   Përditëso grub-in
   $ sudo azhurnim-grub2

   1.    Guille dijo

    Edhe pse vite më parë kemi kaluar nga grub në grub2, $ sudo update-grub do të ishte ekuivalent dhe funksionon edhe për grub2.
    Nga ana tjetër, pyes veten, nuk e kam bërë për vite me radhë, nëse nuk do të ishte e nevojshme të instaloni këtë konfigurim të ri me $ sudo grub-install / dev / sda, a e përmban update-grub2 tashmë këtë hap të fundit? Sepse nuk e shoh komandën grub2-install.

 2.   Vrapues dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, faleminderit shumë që bëtë këtë punë.

  Personalisht unë gjithmonë e përdor këtë skedar sistem. Por është e vërtetë që në Linux jep disa probleme.

 3.   tetelks dijo

  Kam Ubuntu 20.04

  Pasi të keni bërë gjithçka, ju tregoni:

  #sudo apt instalo exfat-siguresat exfat-utils
  #sudo mkdir / media / exfats
  #sudo mount -t exfat / dev / sdb1 / media / exfats

  E marr këtë mesazh:

  FUSE exfat 1.3.0
  GABIM: nuk u hap '/ dev / sdb1': Asnjë skedar apo direktori e tillë.

  Unë kam 2 disqe të ngurta 2Tb që nuk mund t'i përdor sepse sistemi i tyre i skedarëve është në exfat

  A mund te me ndihmosh?