Përdorni proxy në Chromium / Chrome

Kromi si çdo shfletues që respekton vetveten, ju mund të përdorni Proxy i Sistemit nëse duhet të përdorim një për të lundruar.

Problemi vjen kur e përdorim atë në mjedise desktop si LXDE o Xfce, të cilët nuk kanë mundësi të përdorin a Proxy Global. Perdorimi i Prokurë en Kromi është aq e thjeshtë sa vendosja në një terminal:

$ chromium-browser --proxy-server="servidor:puerto"

Por do të ishte shumë e lodhshme që ta bëjmë këtë sa herë që shkojmë me vela. Prandaj zgjidhja e menjëhershme është të redaktoni skedarin: /usr/share/applications/chromium.desktop. Ne kërkojmë vijën që thotë:

Exec=/usr/bin/chromium %U

Dhe ne e zëvendësojmë atë me:

Exec=/usr/bin/chromium --proxy-server="servidor:puerto"

Kjo duhet të jetë e mjaftueshme. Ne gjithashtu mund të përdorim Çorape Proxy nëse përdorim linjën:

chromium-browser --proxy-server="socks5://servidor:1080"

Ju mund të keni shumë më shumë informacion në këtë rrjetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  A nuk do të jetë kjo më e lehtë?:

  http://www.proxy4free.com

  1.    elav <° Linux dijo

   Asnjë ide, së pari sepse nuk kam qasje, dhe së dyti sepse më duket se po flasim për gjëra të ndryshme. Çfarë është proxy4free?

   1.    Guxim dijo

    Shtë një sit ku ju merrni shumë faqe në internet, ju mund t'i klasifikoni ato si të doni, sipas vendit, domenit, etj.

    Ju klikoni në diskreksionet në internet dhe ato ju dërgojnë në një faqe tjetër në të cilën merrni një shirit si ajo e një motori kërkimi, aty futni adresën e internetit dhe tashmë jeni me një përfaqësues

    1.    elav <° Linux dijo

     E supozova, nuk po flasim për të njëjtën gjë. Më lejoni të shpjegoj, nëse nuk përdor një përfaqësues, nuk mund të lundroj. Bizneset e përdorin atë shumë, disa janë anonimë, por ata e përdorin atë. Nëse nuk specifikoj një përfaqësues (imi që vërteton kundër ISP-së sime) nuk mund të hyj në internet. Prandaj, në rast se kam qasje, nëse nuk vendos një përfaqësues, nuk mund të hyj në faqen që po komenton.

     1.    Guxim dijo

      Ah, kështu që ato që përdorni nuk janë për të ruajtur anonimitetin

     2.    elav <° Linux dijo

      Jo, aspak .. Unë jam duke folur për Cache Proxy, jo Proxies Anonime ..

 2.   Guido rolon dijo

  të dhëna shumë të mira, çfarë më ndodhi duke ndryshuar serverat e përfaqësimit, kjo është e shkëlqyeshme

 3.   heavinetole dijo

  Faleminderit, më ka ndihmuar, veçanërisht sepse doja ta përdorja me çorape5 nga Universiteti im duke bërë një tunel në shtëpinë time.
  Pershendetje!

 4.   dasht0 dijo

  Do ta provoj, por sigurisht që do!
  Më pëlqen Manjaro Linux, më dhemb që gjerësia e bandës sime është kaq e keqe (64 k / s) por një lidhje më pak se 1k / s

 5.   Dasht Alejandro Sandín Vargas dijo

  dhe në rast se duhet të shtoni një përjashtim të përfaqësuesit për adresat lokale?
  si do të ishte gjëja?

 6.   Dasht Alejandro Sandín Vargas dijo

  Problem i rregulluar me përjashtim të përfaqësuesit
  Ja gjëja (zgjidhja)

  në fund të kësaj linje (me porosi)
  shfletuesi i kromit –proxy-server = »http: // serveri: 1080
  shto –nuk-proxy-server = »përjashtim të përfaqësuesit»

  do te dukej keshtu
  shfletuesi i kromit% U – server-proxy = »http: // proxy: port» - jo-proxy-server = localhost, *. domain.cu
  në rast se kërkon Përdorues dhe PASS do të ishte
  shfletuesi i kromit% U – server-proxy = »http: // emri i përdoruesit: fjalëkalimi @ proxy: port» –nuk-proxy-server = localhost, *. domain.cu

 7.   ProxySEO dijo

  Udhëzimi për të konfiguruar memorjen e përkëdhelur ose një tunel vpn është shumë i dobishëm.

  Nëse e kombinojmë me përdorimin e përfaqësuesve privatë anonimë do të jemi shumë më të sigurt, çdo ditë duhet të bëhemi më seriozë për t'u kujdesur për privatësinë në rrjet.

  Një përshëndetje.