htaccess [UserAgent]: Bëni një veprim të caktuar në varësi të UserAgent të përdoruesit

Kohë më parë kam vënë dy artikuj në Htaccess, dhe meqenëse ka kaluar një kohë, do ta rifreskoj pak bazën:

Çfarë është htaccess?

Në secilën dosje që kemi ndarë (pritur) mund të vendosim një skedar . Htaccess (vëreni periudhën në fillim të emrit, kjo tregon se është e fshehur) Kjo skedar do të jetë policia jonë për thirrjen e saj në një farë mënyre, sepse në të mund të shkruajmë rregulla ose norma që do të na ndihmojnë të manipulojmë / menaxhojmë qasjen në të njëjtën dosje ku është skedari, në dosje dhe skedarë (dhe nënfolder) që kjo përmban të njëjtën gjë.

Ta themi thjesht. Nëse e kam dosjen “/provë /", Duke shfrytëzuar një . Htaccess Mund të konfiguroj se në cilat IP dua që ata të hyjnë dhe cilat jo, konfiguroj nëse dua që kur dikush hyn në këtë dosje automatikisht do t'i ridrejtojë ato në një faqe tjetër, dhe SHUMY të gjatë etj.

Unë me të vërtetë ju rekomandoj që të lexoni dy artikujt e mëparshëm:

Le të kalojmë në atë që unë do të trajtojë posaçërisht në këtë post.

Shërbimi Nr.1

Ajo që duam të bëjmë është:

 1. Nëse një përdorues përdor Internet Explorer mos e hap faqen në të cilën të ridrejton faqja e Firefox që të instalohet një shfletues i vërtetë.

Duke ditur që Përdoruesi që identifikon Internet Explorer është: MSIE

Ne tashmë kemi gjithçka që na nevojitet

Logjika e funksionimit do të ishte:

 1. Identifikoni nëse përdoruesi përdor IE apo jo.
 2. Nëse përdorni IE nuk do t'ju tregojë sitin, në vend që ta bëni atë që do të ndodhë është se ajo do të hapë faqen Mozilla.
 3. Nëse nuk përdorni IE, ajo do të hapë faqen tonë pa ndonjë problem.

Për ta arritur këtë duhet të vendosim në skedarin tonë .htaccess (nëse nuk ekziston, krijojeni atë) linjat vijuese:


RishkruajNgjarje Ndezur
RewriteCond% {HTTP_USER_AGENT} ^. * MSIE. * $ [NC] RewriteRule. * Http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new/

Dhe kjo është kaq e thjeshtë.

Me këto rreshta ajo që tregojmë është:

 1. Nëse moduli mod_rewrite është aktiv:
 2. Filloni motorin e rishkrimit dhe:
 3. Nëse plotësohet kushti që diku në UserAgent të përmbajë MSIE, atëherë:
 4. Zbatoni rregullin e: ridrejtoni përdoruesin në sit - »Http://www.mozilla.org/en-US/firefox/new/
 5. Tani ka mbaruar, ndaloni së përdoruri modulin mod_rewrite

Padyshim që ata mund të ndryshojnë adresën në të cilën do të ridrejtohet përdoruesi, ky është vetëm një shembull.

Tani shkojmë me një mjet tjetër ...

Shërbimi Nr.2

Për shembull, ne duam të vendosim disa përmbajtje në internet në një dosje në serverin tonë të internetit, por ne duam që vetëm disa njerëz të kenë qasje në të, ne mund ta mbrojmë dosjen me një fjalëkalim duke përdorur Apache, po, por nëse nuk duam të komplikojmë aq shumë ... ne mund të:

 1. Lexoni UserAgent të përdoruesit.
 2. Nëse UserAgent ka fjalën "topsecret" diku:
 1. Lëreni të hyjë në dosje
 • Nëse UserAgent NUK e ka fjalën "toksecret" diku:
 1. Shfaqni një shenjë të Mohuar të Hyrjes.

Për të arritur këtë, kodi është jashtëzakonisht i ngjashëm me atë të mëparshëm… variacioni kryesor është pikëçuditja «!»Në rreshtin e verifikimit të UserAgent:


RishkruajNgjarje Ndezur
RewriteCond% {HTTP_USER_AGENT}! ^. * Topsecret. * $ [NC] RewriteRule. * Http://www.google.com

Këtu nuk ka shumë për të shpjeguar, sepse unë e kam shpjeguar tashmë atë të mëparshmin, ky, siç thashë, ka si ndryshim kryesor pikëçuditjen, që do të thotë:

 • Nëse NUK përmban toksekret diku në UserAgent ...

Epo kjo është për momentin

Shpresoj të ketë qenë e dobishme, ka akoma shumë për të folur Htaccess, Kam akoma shumë për të mësuar
të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   k301 dijo

  Nuk e di nëse duhet të komentoj mbi këtë, thjesht shtoj se në blackhat të vitit 2012 u përmend një dobësi e htaccess. Në dragonjar ata detajojnë gjithçka shumë mirë dhe shpjegojnë se si ta korrigjojnë atë në rast se dikush është i interesuar:

  Lidhje

  1.    Babil dijo

   @KZKG kontribut shumë i mirë, i shkëlqyeshëm.
   @ k3D1 Unë menjëherë kujtoja dobësinë, por nuk isha i sigurt se për çfarë bëhej fjalë (gjermanisht do të më vizitojë!? Thu dreq!).
   Faleminderit për lidhjen!

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Faleminderit, pasi që nuk kontribuoj për sa i përket lajmeve, përpiqem të kontribuoj për sa i përket gjërave më teknike

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit, nuk dija për këtë

 2.   k301 dijo

  Unë kam qenë duke postuar një koment më parë, por me sa duket ai nuk është postuar. Sidoqoftë, unë e përsëris atë për ata që janë të interesuar, është një botim në dragonjar për të parandaluar një cenueshmëri të htaccess:
  http://www.dragonjar.org/htexploit-herramienta-para-saltar-proteccion-con-archivos-htaccess.xhtml

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faljet e mia, filtri anti-SPAM ndonjëherë bën gjëra që unë as nuk i kuptoj, kishte disa komente të SPAM në radhë pa ndonjë arsye të qartë, unë i kam aprovuar tashmë.
   Kërkoni falje përsëri.

   1.    k301 dijo

    Nuk ka problem, është gjithmonë mirë që komentet që përmbajnë lidhje duhet të aprovohen, konfuzioni im erdhi nga mënyra se si i pari ju dërgoi me një etiketë html, mendova se kishte pasur ndonjë problem.

    Dhe asgjë, gëzohuni me postimet teknike që janë shumë të mira, në këtë blog kam gjetur shumë material të shkëlqyeshëm.

 3.   Elynx dijo

  Shtuar te Favoritet!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   ^ - ^

 4.   Xavier dijo

  Përshëndetje,
  Si mund të bëja të njëjtën gjë siç shpjegoni për Firefox por për Internet Explorer

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Nuk e kuptova se çfarë dëshiron të bësh.