Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale

Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale

Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale

Siç me siguri shumë prej nesh e vlerësojmë çdo ditë, fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux jo vetëm që është i madh, por rritet shumë shpejt. Si zhvillime origjinale ashtu edhe alternativa të shkëlqyera, zakonisht mësojmë për të në mënyra të ndryshme. Ose përmes faqeve të internetit si Nga Linux, ose përmes grupeve dhe komuniteteve të Rrjetet sociale dhe sistemet e mesazheveSi telegram. Dhe pikërisht për shkak të Telegramit, kështu mësova për ekzistencën e "Twister OS dhe Twister UI".

Vlen të theksohet për të filluar, se "Twister OS dhe Twister UI" janë 2 zhvillime të lira dhe të hapura, ku i pari është a Distro e GNU / Linux tashmë ka të dytin të integruar, dhe këtë të fundit, që është a temë vizuale avancuar, i cili mund të instalohet në distro të ndryshme GNU/Linux, për të ofruar një pamje të ndryshme grafike Linux ose një simulim interesant të ndërfaqet grafike të përdoruesit (GUI) të Sistemeve të tjera Operative të pronarit, si p.sh Windows dhe macOS.

Personalizimi Linux: Jepini GNU/Linux-it tuaj pamjen dhe ndjesinë e Windows!

Personalizimi Linux: Jepini GNU/Linux-it tuaj pamjen dhe ndjesinë e Windows!

Dhe si zakonisht, përpara se të zhytemi në temën e sotme për këto 2 zhvillime të përmendura, "Twister OS dhe Twister UI", dhe më shumë e fundit që na lejon rikrijoni ndërfaqe vizuale ose tema grafike nga të tjerët Sisteme Operative Private, do të lëmë për të interesuarit lidhjet e mëposhtme të disa publikimeve të mëparshme të lidhura. Në mënyrë të tillë që ata t'i eksplorojnë lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të kenë mbaruar leximin e këtij botimi:

"Në këtë rast, ne do të përqendrohemi në shpjegimin se si mund të bëjmë një "Përshtatje Linux" në MX-21 (Debian-11) me XFCE në mënyrë që të duket si Windows 10/11, kryesisht duke përdorur paketën vendase Kali Linux, të quajtur Kali Undercover Mode". Personalizimi Linux: Jepini GNU/Linux-it tuaj pamjen dhe ndjesinë e Windows!

Artikulli i lidhur:
Unë tashmë kam filluar të publikoj versionet 64-bit të Raspberry Pi OS

Artikulli i lidhur:
Raspberry Pi 400, një RPi në formë tastiere

Twister OS dhe Twister UI: Me dashuri për burim të hapur

Twister OS dhe Twister UI: Me dashuri për kodin e hapur

Çfarë është TwisterOS?

Sipas Zhvilluesve të saj në të faqen zyrtare të internetit, Twister OS përshkruhet shkurtimisht si:

"Një Sistem Operativ i bazuar në GNU/Linux i aftë për të ofruar një përvojë të vërtetë kompjuterike në desktop për Kompjuterët Single Board (SBC), menjëherë nga kutia. Përveç kësaj, ai përfshin tema, aplikacione, mjete dhe optimizime për t'ju lejuar të përfitoni sa më shumë nga SBC-ja juaj".

Twister OS: Native Desktop

Megjithatë, ato gjithashtu detajojnë dhe nxjerrin në pah disa prej tij karakteristikat kryesore, të tilla si:

 1. Përfshirja e 11 temave të ndryshme të ndërfaqes së përdoruesit, moderne dhe nostalgjike, përmes Twister UI (Theme Twister). Kështu që, pavarësisht nga përdoruesi që do të menaxhojë Sistemin Operativ, ju të ndiheni "si në shtëpinë tuaj", pra, sistemi juaj operativ i zakonshëm dhe i njohur..
 2. Përdorimi i Box86, i cili është një emulator i integruar që mundëson përdorimin e aplikacioneve dhe lojërave x86 (PC tradicional) në SBC të bazuara në CPU-të ARM, siç është Raspberry Pi.
 3. Disponueshmëria e verës së integruar, për të arritur, së bashku me Box86, një përmirësim thelbësor në drejtim të lejimit të softuerit Windows x86 që të funksionojë në një SBC.
 4. Punësimi i Komandanti Pi, i cili është një aplikacion që ofron një mënyrë të thjeshtë për të kryer detyra të avancuara të konfigurimit, të tilla si mbiclocking, në SBC.
 5. Disponueshmëria e shumë aplikacioneve të dobishme: Për shembull, aplikacionet multimediale, si Chromium Media Edition, për transmetimin e përmbajtjes video dhe audio të mbrojtur me DRM (Netflix, Hulu, Disney+, etj.); My Android (Scrcpy), për të pasqyruar ekranin e një pajisjeje celulare (telefon me bazë Android) brenda Sistemit Operativ; dhe PiKISS dhe Pi Apps, dy dyqane softuerësh që ju lejojnë të instaloni me lehtësi një seri aplikacionesh të krijuara ose modifikuara posaçërisht për të ekzekutuar në Raspberry Pi. Përveç aplikacioneve të tjera të dobishme Gaming si Lutris y RetroPie dhe aplikacionet e zyrës si LibreOffice.

Çfarë është TwisterUI?

Sipas zhvilluesve të saj, Ndërfaqja e ndërfaqes së Twister o Tema Twister përshkruhet shkurtimisht si:

"Një shtojcë e ndërfaqes së përdoruesit për Linux Mint, Xubuntu dhe Manjaro. Përfshin tema, aplikacione dhe cilësime që përputhen me përvojën e përdoruesit që gjendet në Twister OS në Raspberry Pi".

Që do të thotë se pasi të shkarkohet dhe instalohet nëpërmjet tuaj seksioni zyrtar i Shkarkimit, mbi një Shpërndarje e përputhshme me GNU/Linux, e cila shpesh interpretohet si "Lërini të vijnë me XFCE", mund ta ndryshoni GUI-në aktuale në atë origjinale nga Twister OS, ose një nga Windows (95, 98, 7, 10 dhe 11) ose një nga macOS (Big Sur dhe Monterey).

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Pamjet e ekranit të ndërfaqes së përdoruesit Twister

Në rastin tim personal, pasi, unë përdor Përgjigju i quajtur MiracleOS 3.0 MX-NG-22.01 bazuar në MX-21 (Debian-11) me XFCE dhe që kemi hulumtuar së fundmi këtu, kur instaloni paketën e disponueshme TwisterUIv2-1-2Install.run për Linux Mint dhe duke e përdorur atë, unë kam qenë në gjendje të provoj dhe të shijoj të gjitha mundësitë e përmendura më lart, siç tregohet më poshtë:

1.- Tema grafike origjinale e Twister OS

UI Twister: Pamja e ekranit 1

2.- Tema grafike e Windows 95

UI Twister: Pamja e ekranit 2

3.- Tema grafike e Windows 98

UI Twister: Pamja e ekranit 3

4.- Tema grafike e Windows 7

UI Twister: Pamja e ekranit 4

5.- Tema grafike e Windows 10

UI Twister: Pamja e ekranit 5

6.- Tema grafike e Windows 11

UI Twister: Pamja e ekranit 6

7.- Tema grafike e macOS Big Sur

UI Twister: Pamja e ekranit 7

8.- Tema grafike macOS Monterey

UI Twister: Pamja e ekranit 8

9.- Instalimi i Safari me Shishe

UI Twister: Pamja e ekranit 9

10.- Instalimi i iTunes me Shishe

UI Twister: Pamja e ekranit 10

Shishe 2022.2.28-trento-2: Versioni i ri i disponueshëm - Mars 2022
Artikulli i lidhur:
Shishe 2022.2.28-trento-2: Versioni i ri i disponueshëm – Mars 2022

"Për të instaluar ndërfaqen e përdoruesit Twister: Ju lutemi bëni një kopje rezervë të sistemit tuaj së pari përpara se ta instaloni! MOS e ekzekutoni si root ose sudo. Instaloni atë nën përdoruesin tuaj të zakonshëm. Përdorimi si root ose me sudo do të prishë procesin e instalimit".

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, zhvillime të lira dhe të hapura, "Twister OS dhe Twister UI", janë 2 alternativa përrallore dhe interesante, të dyja për të instaluar dhe përdorur një Distro e GNU / Linux ndërtuar posaçërisht për pajisje të tilla si Raspberry Pi, të tilla si instalimi, konfigurimi dhe shijimi i ndryshëm ndërfaqe vizuale ose tema grafike duke u përpjekur për të rikrijuar ndjenja e përdorimit (përvoja e përdoruesit) nga të tjerët Sisteme Operative PrivateSi  Windows dhe macOS.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.