Përmirësoni pamjen e aplikacioneve GTK + 3 dhe QT në OpenBox

OpenBox mund të modifikohet me tema dhe motorë GTK në mënyrë që dritaret dhe aplikacionet të duken shumë më tërheqëse dhe në harmoni me desktopin tonë. Fatkeqësisht, këto modifikime mos aplikoni për GTK + 3 si aplikacionet e reja të përfshira në GNOME 3 dhe jo për aplikacionet e zhvilluara në QT.

Që këto aplikacione të kenë një imazh sipas desktopit tonë të bazuar në OpenBox, është e nevojshme të kryhen disa cilësime shtesë manuale.

Për aplikacione GTK + 3

Që aplikacionet GTK + 3 të përdorin një temë më të këndshme ose më të ngjashme me pjesën tjetër të aplikacioneve GTK në sistemin tonë, është e nevojshme të instaloni paketat standarde të librsvg dhe gnome-themes.

Shënim: mos harroni se ky manual është për OpenBox në Arch Linux por ju mund ta përshtatni atë në shpërndarjet e tjera.

sudo pacman -S librsvg-temat-standarde të gnome

Tjetra, krijoni skedarin e konfigurimit ku specifikoni temën që do të përdorin aplikacionet GTK + 3.

mkdir -p ~ / .config / gtk-3.0 /
nano ~ / .config / gtk-3.0 / cilësimet.ini

Ngjitni linjat vijuese, duke ndryshuar fjalën TEMA në emrin e temës GTK + 3 që dëshironi të përdorni.

[Cilësimet] gtk-application-prefer-dark-theme = false
gtk-theme-name = TEMA
gtk-fallback-icon-theme = gnome

Ka pak tema që ofrojnë një pamje të ngjashme midis versioneve GTK + 3 dhe GTK + 2, midis tyre janë edhe sa vijon:

 • Adwaita për GTK + 3 dhe Aldabra për GTK + 2
 • Newlooks për GKT + 3 dhe Clearlooks për GTK + 2
 • Zukitwo
 • Britanik elegant
 • Atollm
 • Shpresoj
Shënim: mos harroni se për të vendosur temën GTK + 2 që OpenBox do të përdorë mund të përdorni aplikacionin LXAppearance.

Për aplikimet QT

Për aplikacionet QT mund të përdorim aplikacionin QTConfig të përfshirë në paketat QT 4.5 që instalohen kur instalojmë një aplikacion të bazuar në QT.

Për të filluar, ekzekutoni qtconfig nga terminali.

Sapo në dritaren e Konfigurimit QT, zgjidhni skedën Appearance. Aty do të jeni në gjendje të zgjidhni opsionet e nevojshme për të ndryshuar imazhin e aplikacioneve të bazuara në QT të instaluara në sistemin tuaj.

Opsionet që duhet të modifikohen janë si më poshtë:

 • Stili GUI: GTK +
 • Paleta e Ndërtimit: Ne zgjedhim ngjyrat e dëshiruara për Efektet 3-D dhe Sfondin e Windows.

Në fund të dritares, ju mund të shihni një imazh paraprak se si do të duken aplikacionet e bazuara në QT pas ndryshimeve të bëra, pasi të jeni kënaqur me ndryshimet, klikoni në menunë File dhe zgjidhni opsionin Save.

Kjo mjafton që të gjitha aplikacionet e instaluara në sistemin tuaj të kenë një pamje të ngjashme dhe të këndshme.

Fuente: EMSLinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Andrex dijo

  Dua të kontribuoj diçka. Në mënyrë që integrimi midis openbox dhe Qt të jetë i përsosur, duhet të siguroheni që biblioteka «libgnomeui» është e instaluar. Unë e kisha atë problem midis Lubuntu dhe VLC dhe e zgjidha kështu. Suksese!

 2.   Andres dijo

  Por çfarë temash ka standardi i temave të gnome?