ProjectLibre: Alternativa për Microsoft Project


Nëse jeni nga ata njerëz që kanë nevojë të menaxhojnë projektet e tyre, pavarësisht nëse jeni inxhinier apo përdorues i zakonshëm dhe i përdorni Microsoft ProjectEpo, unë po ju jap një lajm të mirë: Ne tashmë kemi një alternativë falas të quajtur ProjectLibre dhe nuk është vetëm falas, por gjithashtu ka karakteristikat e mëposhtme:

 • Mbështetje për Microsoft Project 2010
 • Ndërfaqja e re e shiritit
 • Mundësia e shtypjes
 • Rregullime të rëndësishme të defekteve në kod dhe më shumë

Sipas krijuesve të saj, ideja fillestare ishte që të nisë një alternativë ndaj Serveri i Microsoft Project thirrje Serveri i Projektit ProjectLibre, por ata e kuptuan që së pari duhet të ofronin një mjet për desktop dhe më pas, ata do të ofrojnë versionin për serverat.

Në veçanti, unë kurrë nuk kam përdorur këtë lloj mjeti, por supozoj se përdoruesit që e kanë bërë këtë do të gjejnë një zëvendësues të shkëlqyeshëm. Shpresojmë që dikush këtu të tregojë përshtypjet e tij mbi këtë çështje.

Në faqen e shkarkimit mund të gjeni binare për Dritaret, Linux y Mac OS X.

Shkarkoni ProjectLibre

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   diazepani dijo

  Një nga gabimet më të mëdha që kam bërë, një alternativë ndaj MS Project.

 2.   Bler Paskal dijo

  Dreq më rreh që është një aplikim i peshës, testimit.

 3.   merlin debianiti dijo

  Dhe unë shoh që ndërfaqja i ngjan zyrës së Microsoft 2007 dhe 2010, a do t'i kushtojë LibreOffice kaq shumë një ndërfaqe të ngjashme ?.

  Do të ishte mirë nëse këta zhvillues do të vendosnin të bënin kompletin e tyre Office, me të vërtetë mendoj se do të bëhej standardi për Linux.

  1.    LiGNUxero dijo

   Unë mendoj se nuk do të ishte diçka shumë e vlefshme pasi që tani me Clouds, shumë prej këtyre aplikacioneve po merren në re. Për shembull dokumentet google, tani drejto, ke për të bërë përpunues teksti, fletëllogaritëse dhe prezantime. Sinqerisht, unë nuk e përdor libreWriter më sepse përdor dokumentin që të jep google në Google Drive. Por do të ishte shumë mirë nëse do të kishte një komplet plotësisht funksional për përdoruesit e GNU / Linux dhe të tjerët.

 4.   merlin debianiti dijo

  Shoh që skedari nuk është shumë i rëndë, projekti i Microsoft peshon të paktën 200 deri 500 mb. Për momentin jemi duke bërë mirë.

 5.   Rajonant dijo

  Një alternativë ishte e nevojshme për të gjeneruar këtë lloj diagrami, me LO ne tashmë kishim një për Visio. Do ta provoj menjëherë.

 6.   josefrito dijo

  PLANNER tashmë ekziston (të paktën në depot fedora dhe debian) ...

 7.   Rajonant dijo

  Epo, gabimi im, më vjen keq, nuk e njihja Planner ose Caligra Plan, gjithsesi, shumëllojshmëria gjithashtu ka përparësitë e saj.

 8.   Joan dijo

  Unë kam qenë duke përdorur OpenProj me projektin e fundit që kam menaxhuar. Një funksionalitet që mungon është se ato nuk lejojnë printimin në PDF, ata gjithashtu ju referojnë në versionin Projects on Demand (http://openproj.org/pod), e cila duket se nuk ekziston si lidhje përpara http://sourceforge.net/projects/openproj/. Padyshim që me licencën që është botuar ajo mund të modifikohet, por e vërteta është se kjo nuk është ajo që ne po vlerësojmë.

  Nga ana tjetër, unë rekomandoj komentet mbi projektin http://sourceforge.net/projects/openproj/, sidomos negativët që janë më konstruktivë.

  Joan

 9.   komentatori dijo

  Çfarë është licenca? Disa ditë më parë po shikoja faqen e internetit, por nuk gjeta asgjë.

  1.    Joan dijo

   As në faqen e projektit nuk e kam gjetur. Ju duhet të shkoni në faqen në sourceforge dhe atje duket: Licenca e Përbashkët Publike e Atribuimit 1.0 (CPAL), në wikipedia thotë: http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Public_Attribution_License

   Shëndet,

   Joan

 10.   LiGNUxero dijo

  Gjë e mirë kjo, para se të përdorja OpenProject por nuk më bindi shumë. Unë jam duke shkuar për të provuar këtë mjet pak.

 11.   Mjeshtër dijo

  Faleminderit. E kam shkarkuar tashmë dhe do ta provoj. Unë tashmë kam përdorur projektin e hapur dhe është më i pajtueshëm me xml të projektit guidows

 12.   Linuxeyeses dijo

  bas shume i paqendrueshem me projekte te medha nuk eshte i besueshem, nuk e rekomandoj se i mungojne floket qe simite te jete nje version te pakten konkurrues me MS PROJEKT

 13.   anonim dijo

  por nuk vjen si instalimi i tij ose një lidhje për ta bërë atë, unë nuk shoh shumë përdorim për të përsëritur të njëjtën gjë si të tjerët