Pa vonesa të mëtejshme, Fedora 41 do të jetë versioni në të cilin bëhet kalimi në DNF5 

DNF5

DNF5 synon të përmirësojë menaxhimin e paketave softuerike për të përmirësuar performancën

Që nga zhvillimi i Fedora 39 konsideroi përdorimin e DNF5 si parazgjedhje, por për arsye të ndryshme ky ndryshim eshte vonuar dhe tani në një përpjekje për të përmirësuar përvojën e përdoruesit dhe për të optimizuar performancën e sistemit, Zhvilluesit e Fedora kanë lëshuar lajmi për një ndryshim të rëndësishëm në menaxherin e paketës së saj dnf dhe së fundmi FESCo (Komiteti Drejtues Inxhinierik Fedora) ka miratuar përdorimin e paracaktuar të menaxherit të paketave DNF5 në versionin e ardhshëm të vjeshtës të Fedora 41.

Ky propozim bduke kërkuar të ndryshojë menaxherin aktual të paketave DNF në DNF5, me synimin për të ofruar një sërë përmirësimesh dhe përfitimesh për përdoruesit e Fedora. Ky ndryshim synon të ndryshojë jo vetëm lidhjen simbolike /usr/bin/dnf që tregon dnf-3, por edhe të zbatojë të gjithë punën që është bërë në zhvillimin e DNF, e cila përfaqëson një përmirësim të dukshëm në menaxhimin e paketave në Fedora.

Përmendet se në Fedora 41 Paketat dnf, libdnf dhe dnf-cutomatic do të zëvendësohen nga DNF5 dhe një bibliotekë të re libdnf5. Për më tepër, lidhja simbolike /usr/bin/dnf do të tregojë te skedari i ekzekutueshëm dnf5.

Megjithëse Barazia e plotë në funksionalitet nuk është arritur ende Me mjetet e vjetra, zhvilluesit e konsiderojnë shpërndarjen gati për migrim dhe veçoritë që mungojnë mund të zbatohen më vonë.

Për shembull, funksionaliteti i menaxhimit të historisë së transaksioneve pas komandës "Dnf History" nuk është ende i disponueshëm. Po punohet gjithashtu për integrimin e mbështetjes për procesin e sfondit dnf5daemon në menaxherin e aplikacionit të softuerit GNOME. Nevojiten testime shtesë për mekanizmin e përmirësimit të sistemit në versionin tjetër (komandë për përmirësimin e sistemit).

Fillimisht, DNF zëvendësoi Yum, i cili ishte shkruar tërësisht në Python. Me DNF, funksionet e nivelit të ulët u rishkruan në biblioteka të veçanta C si librepo, libcomps dhe të tjera, ndërsa korniza dhe komponentët e nivelit të lartë mbetën në Python.

Megjithatë, projekti DNF5 kërkon një bashkim më të thellë duke rishkruar komponentët e mbetur të menaxhimit të paketës në C++ dhe duke lëvizur funksionalitetin bazë në një bibliotekë të veçantë të quajtur libdnf5, me një API Python të inkapsuluar nga një mbështjellës rreth kësaj biblioteke.

La Miratimi i C++ mbi Python na lejoi të reduktojmë varësitë, të optimizojmë performancën përmes kompilimi në kodin e makinës dhe përmirësimi i strukturës së brendshme të sistemit. DNF5 është shkëputur nga PackageKit në favor të DNF Daemon, një proces i ri sfondi që zëvendëson funksionalitetin e PackageKit dhe ofron një ndërfaqe më efikase për menaxhimin e paketave dhe përditësimeve, veçanërisht në mjediset grafike.

Përveç kësaj, përmendet se po punohet për zbatimin e shtojcave për dnf5 që të përputhen me grupin e veçorive nga paketa dnf-plugins-core. Shtojcat e planifikuara përfshijnë shtojcën e informacionit të korrigjimit të instalimit dhe shtesën reposync. DNF5 aktualisht zbaton një sërë karakteristikash thelbësore për menaxhimin e moduleve, pas heqjes së mbështetjes për modularitetin në Fedora 39.

DNF5 ka prezantuar gjithashtu përmirësime në përdorshmërinë e menaxherit të paketave, të tilla si një tregues më i qartë vizual i progresit të operacioneve, mbështetje për përdorimin e paketave lokale RPM, aftësinë për të shfaqur informacionin e përfunduar të transaksionit dhe një sistem të përmirësuar të përfundimit të hyrjes për bash. Këto përmirësime kontribuojnë në një përvojë më efikase dhe miqësore për përdoruesit e Fedora.

Së fundi, përmendet se për të siguruar një tranzicion të qetë, po përgatitet me kujdes rruga e përmirësimit për përdoruesit ekzistues të dnf. Pasi dnf5 të jetë i disponueshëm, ai do të zëvendësojë paketën dnf duke filluar me Fedora 41. Për më tepër, përputhshmëria e prapambetur do të sigurohet nëpërmjet një lidhjeje /usr/bin/yum dhe shtojcës së re dnf5, dhe një shërbim i ri i demonizuar është duke u zhvilluar i quajtur dnf5daemon, duke përdorur ndërfaqja D-Bus, si një alternativë për përdorimin e PackageKit. Integrimi me GNOME UI është në progres.

Dremitje të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.