Hardware Falas, fillimi i një revolucioni

Kur fillova studimet universitare në Inxhinierinë Elektronike, motivimi im i madh ishte të isha në gjendje të zbuloja dhe kuptoja se si funksiononin pajisjet elektronike përreth meje; por me kalimin e viteve arrita të kuptoj se ajo që nisi si një motiv i madh u përball me faktin se dukej sikur bëhej një utopi e madhe ... thjesht e pamundur.

Isha përballë patentave, pronës intelektuale dhe garancive dhe kufijve të pashmangshëm të përdorimit nga prodhuesit tradicionalë. Kështu që unë kisha vetëm dy opsione, ose i lashë gjithçka mënjanë ose këmbëngula për të, megjithë pasojat logjike ligjore, por si në shumicën e situatave ekziston gjithmonë një alternativë tjetër, dhe ky ishte një vizitor i ri që vështroi i ndrojtur, por me besim. Në horizont : hardueri falas tashmë po merrte vrull.

Hardware falas u shfaq në vitet '70 si një lëvizje radikale e entuziastëve elektronikë dhe informatikë për të ndarë skemat dhe skemat e tyre në ndërtimin e pajisjeve të tyre. Por vetëm deri në fund të viteve 90, me përfshirjen e filozofisë së softuerit të lirë dhe 4 liritë e tij popullore, ajo u bë e njohur për fjalët e Chris Anderson, kryeredaktorit të revistës Wired në "Revolucioni tjetër industrial"

Por është kjo marrëdhënie e pajisjeve falas me softuerin e lirë që ka lejuar këtë rritje gjigande, por “ndryshimi është se hardueri nuk është i paprekshëm, kështu që ekziston një kosto e blerjes së materialeve. Ajo që lejon është të mos kesh filluar nga e para për të bërë shumë gjëra. Të jesh në gjendje të kapësh platformat e qarqeve që janë zhvilluar tashmë dhe janë të arritshme lirisht, si në rastin e Arduino ”, shpjegon Diego Brengi, inxhinier në Laboratorin e Zhvillimit Elektronik të Programeve Falas të Institutit Kombëtar të Teknologjisë Industriale të Argjentinës.

Dhe është pikërisht arduino, një platformë e hapur zhvillimi, e cila ka lejuar e shoqëruar nga një kulturë DIY, (Bëje vetë- Bëje vetë) dhe Crowdsourcing (Punë bashkëpunuese) sigurojnë një pjesë të madhe të dizenjove më interesante në këtë fushë, qofshin ato printerë 3D apo projekte makro siç është ai i zhvilluar nga kompania amerikane Local Motors, të cilët lejojnë klientët e tyre të ngarkojnë planet e makinave që duan dhe më pas të "shtypin" "ato në mikrofaktorët e lidhur me Motorët Lokalë, pa pjesë këmbimi, me kosto më të ulët dhe në një mënyrë të qëndrueshme.

Një projekt që tashmë ka tërhequr vëmendjen e gjigantëve të industrisë si Ford, ose si projekti i planifikimit urban me pjesëmarrje Dreamndërr hamar në Norvegji që lejon krijimin e "një sistemi ndriçimi interaktiv që komunikon dritat e qytetit me internet". Të gjitha këto sisteme kontrollohen me një targë të thjeshtë kostoje afër 16 euro, e cila është bërë projekti më i rëndësishëm i ngulitur në vitet e fundit.

"Këtu është një mundësi historike për të ndërtuar një lloj tjetër shoqërie", thotë Bauwens, një nga konsulentët kryesorë në botë të teknologjisë dhe zhvillimit, i cili ngre pyetjen vijuese:

"A e perceptojmë fuqinë krijuese që mund të lëshohet në një botë në të cilën njerëzit mund të shkëmbejnë jo vetëm mendimet dhe idetë e tyre, por edhe planet e tyre dhe më pas të jenë në gjendje t'i ndërtojnë ato dhe të shpikin makina dhe mekanizma?"

Në ditët e sotme, hardueri i hapur na ka lejuar të përballemi me një zhvendosje të paradigmës dhe hapjen në një gamë të re të mundësive produktive dhe inovative, të cilat dita ditës fitojnë më shumë forcë në të gjitha fushat e shoqërisë.

“Hardware i hapur do të thotë të kesh mundësinë për të parë atë që është brenda gjërave, se kjo është etikisht e saktë dhe se lejon përmirësimin e arsimit. Edukoni se si funksionojnë gjërat ... "

David Cuartielles, anëtar dhe themelues i projektit Arduino


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   DMoZ dijo

  Kjo është një nga ato këngët që gjenerojnë automatikisht një psherëtimë tek unë, si ti unë jam një dashamir i lirisë, një ëndërrimtar dhe një utopist.

  Unë jam një besimtar i vërtetë se një edukim i komunitetit është ai që do të ndryshojë rrjedhën e historisë sonë.

  Për fat të mirë, çdo shteg që kam kaluar gjatë gjithë jetës sime po shoh përmbledhje të asaj që padyshim në një kohë jo shumë të largët do të bëhet drita që do të ndriçojë shoqërinë tonë globale.

  Faleminderit për këtë lloj informacioni, shpresoj të vazhdoni ta sillni këtu ...

  Brohoritje !!! ...

 2.   Bler Paskal dijo

  Çfarë proze të mirë keni xhaxhain, ju përgëzoj. Po, me të vërtetë, do të jetë revolucioni tjetër industrial. Vazhdoni të shkruani kështu.

  1.    Bler Paskal dijo

   Oh nga rruga, kam humbur garancinë time në një kompjuter portativ vetëm për instalimin e Fedora dhe heqjen e Windows. Sa e trishtuar.

   1.    merlin debianiti dijo

    Ju mund të garantoni harduerin, siç është? Softueri, po, por pajisja duhet të ketë një garanci edhe nëse keni ndryshuar sistemin operativ, nuk është shënuar si laptop, por të paktën dell nëse ata dinë të bëjnë një ndarje korrekte midis Garancia e softuerit dhe Garancia e Hardverit.

    1.    Bler Paskal dijo

     Çështja ime, e bleva nga një importues dhe ata më thanë se e humba garancinë. Çelësi i dobët Ctrl, do të duhet të qëndrosh zgjuar derisa ta rregulloj.

 3.   heksborg dijo

  Më ka ndodhur me softuerin njësoj si ju me harduerin. Prandaj më pëlqen softueri i lirë. Urime për artikullin. Unë e dua atë filozofi dhe atë mënyrë të të menduarit.

 4.   mitrat dijo

  Ka disa hite si Arduino ose Rasberry Pi - i cili nuk është harduer i hapur, por akoma nuk ka GPU - kishte një projekt shumë interesant, por të ndenjur -.

  Ditën kur do të ketë një pllakë amë me një CPU + GPU ose SoC me burim të hapur, edhe me aq pak energji sa Rasperry Pi, do të hidhet një hap i dytë i shkëlqyeshëm, por në GPU-të falas jemi larg edhe në kontroll

 5.   Milingonë Migul. dijo

  Pse duket që unë hyj nga dritaret kur jam në android? Jam ofenduar article article artikull interesant 🙂 nga rruga.

 6.   Emilio dijo

  Fatkeqësisht, hw falas ende nuk është shumë e dukshme pasi që në botën reale të industrisë bota e patentave vazhdon të mbretërojë, unë si një Inxhinier Elektronik (akoma i sapo diplomuar, por me një përvojë në dizajn dhe pak në inovacion për të vërtetë) është e nevojshme për të mbrojtur dizajnet e bordeve dhe qarqeve të pajisjeve, sepse për momentin (siç e perceptoj unë) nuk ka elemente ligjore për hw falas, aq të fortë sa mund të jetë një patentë.

  Ndoshta, duke punuar në botën reale, ju bën të ndryshoni mentalitetin tuaj në aspektin e pajisjeve, sepse është shumë më komplekse dhe e shtrenjtë për tu krijuar, krahasuar me softuerin, dhe ajo që më pak dëshironi është që dikush ose kompania të përdorë modelin që keni krijuar në mënyrë që të përfitojë ekonomikisht dhe të largoheni pa asnjë qindarkë.

  Për të përfunduar letrën time të vogël (e zgjata pak) mendoj se pika kryesore që HW falas të dalë në pah siç duhet të jetë, është të kërkosh forcë më të madhe në aspektet ligjore për të mbrojtur modelet siç do një patentë, qartë me liritë dhe kufizimet e përdorimit.

 7.   Charlie-Brown dijo

  Megjithëse ka projekte interesante si Rapsberry, unë nuk shoh shumë mundësi për Hardware të Hapura, sepse fatkeqësisht është shumë e vështirë që zhvillimet e pajisjeve të vijnë nga individë ose institucione jofitimprurëse, shumë më tepër nëse marrim parasysh që të arrijmë miniaturizimin e komponentët Sot, është thelbësore që të ketë pajisje jashtëzakonisht të shtrenjta që janë në dispozicion vetëm për kompanitë e mëdha; Krejt e kundërta në rastin e softuerit, ku gjithçka që kërkohet është koha dhe njohuritë e zhvilluesve; Në çdo rast, e mirëpritur është gjithçka që nënkupton lirinë.

 8.   Versitimi i moderuar dijo

  Unë mund ta shoh veten duke u thënë nipërve dhe mbesave të mia: Ka qenë një kohë kur njerëzimi besonte se pronari, i mbylluri, privat, ishte i mirë, dhe tani, ai automjet që ju merrni nga xhepi për të shkuar në universitet, softueri e bëri të mundur / pajisje falas, Liria !!

 9.   Diego Silverberg dijo

  A ka ndonjë ndryshim midis Hardware Falas dhe Hardware Hapur? (siç është në softuer) pasi që në fund të artikullit nuk flisni për Falas por për Hapur, duke u përqëndruar në çështjet aktuale

  1.    dannlinx dijo

   Së pari, ju falënderoj shumë për komentet tuaja, është artikulli i dytë që unë botoj në këtë komunitet të madh dhe jam shumë i kënaqur që merr mendime kaq të mira. Lidhur me pyetjen tuaj, ju keni absolutisht të drejtë, madje edhe në fushën e harduerit është edhe më e gjerë, pasi që nuk ka asnjë dokumentacion shumë të qartë në lidhje me të dhe që çon në secilin autor ose dizajner që e interpreton atë në mënyrën e vet. Por në aspektet e përgjithshme termi harduer i hapur korrespondon me dokumentacionin e disponueshëm për implementimin ose krijimin e tij, ndërsa hardueri falas gjithashtu nënkupton modelin dhe gjendjen fizike të harduerit.

 10.   x11tete11x dijo

  E çuditshme që askush nuk përmendi arkitekturën Loongson! http://es.wikipedia.org/wiki/Loongson

 11.   Roberto dijo

  Përshëndetje, artikull mbresëlënës dhe thjesht ju them se shpresoj të keni të drejtë në të ardhmen që intuitoni me platformën arduino.

  Unë do të doja të paraqes një projekt të bërë me arduino për automatizimin e shtëpisë që kam bërë, unë kaloj disa lidhje që ju të mund të hidhni një sy.
  http://excontrol.es/Domotica-Arduino/Default.aspx
  http://excontrol.es/Arduino-Domotica-Foro/

  1.    dannlinx dijo

   Uau, ke bërë një punë të jashtëzakonshme. Urimet e mia të sinqerta për atë projekt të madh. Dhe mirë çfarë thoni sikur ndoshta mund të jetë e drejtë në atë të ardhme, unë mund t'ju them se ju punoni si tuajat ku ndani, keni një forum; Ato sigurojnë më shumë se një kokërr rërë për ta arritur këtë. Ju më keni një buzëqeshje të madhe shpresëdhënëse