DragonRuby: pako e mjeteve ndër-platformë për të bërë lojëra video me Ruby

DragonRuby

DragonRuby është një paketë mjetesh për t'ju ndihmuar të krijoni lojëra video duke përdorur gjuhën e programimit rubin. Shtë në dispozicion për shumë platforma, përfshirë Linux. Ryan "Icculus" Gordon, dikush që do të njihni për krijimin e porteve të ndryshme për Linux dhe SDL2, etj., Tani ka krijuar këtë suitë të re të mjeteve të zhvillimit që do t'ju paraqesim. Pa dyshim, një lajm i shkëlqyeshëm për zhvilluesit indie që duan të fillojnë të krijojnë lojërat e tyre video duke përdorur këtë gjuhë të interpretuar.

Vetë Ryan ka dashur thjeshtojë punën e zhvilluesve të lojërave dhe t'i bëjë gjërat më të lehta krahasuar me motorët e sotëm grafikë komplekse. Kjo paketë mjetesh ndihmon shumë. Nëse jeni të interesuar të dini më shumë detaje në lidhje me funksionalitetet dhe tiparet që përfshin DragonRuby, këtu është një listë e asaj që mund të prisni nëse vendosni të përdorni këtë paketë mjetesh. Nga rruga, vetë Ryan ka krijuar një video duke demonstruar se sa e thjeshtë mund të jetë ...

Nëse ju doni më shumë informacion, këtu keni një tutorial, dhe nëse dëshironi të përdorni faqen e internetit të projektit e ke ketu Kjo tha, le të shohim karakteristikat:

 • I aftë për të krijuar lojëra komplekse video në 2D.
 • Shumë shpejt.
 • Ju jeni një zhvillues me një gjuhë programimi C shumë e optimizuar e shkruar nga vetë Ryan C. Gordon.
 • Testuar nga zhvillues indie Amir Rajan (Dhoma e errët për Nintendo Switch).
 • Ulur, motori i plotë është vetëm disa megabajt.
 • Ngarkuar nxehtë, kodimi në kohë reale, optimizim për të siguruar reagime të vazhdueshme për zhvilluesin.
 • Mjedisi i zhvillimit produktive dhe të thjeshta per te perdorur.
 • Ju mund të kryeni përpilimet në Windows, MacOS dhe Linux, me botim në Itch.io
 • Ndërtoni mbështetje për modding. Ju nuk keni pse të bëni asgjë, thjesht funksionon!
 • Platformë kryq për lojërat e krijuara: iOS, Android, Windows, Linux, macOS, Nintendo Switch, XBOX One, PS4.

Ju mund të blini gjithçka nga tani për rreth 40 dollarë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.