Paketat binare ofrohen tashmë në Gentoo 

Gentoo

Logoja e Gentoo

Që nga fundi i vitit 2019 në Gentoo u diskutua mundësia e përdorimit të paketave binare në shpërndarje dhe që atëherë kjo u bë një pikë diskutimi nga zhvilluesit (duke folur për qëllimin e trajtimit të temës) dhe me këtë janë bërë disa ndryshime në shpërndarje.

Për ata që nuk dinë për Gentoo Linux, duhet të dini se kjo është një shpërndarje që për shumë vite bazohej në atë që përdoruesi ishte përgjegjës për kompilimin e sistemit vetë, domethënë përdoruesi duhej të bënte gjithçka gjatë përpilimit, duke përfshirë nevojën për të konfiguruar Kernelin gjatë përpilimit.

gentoo-linux
Artikulli i lidhur:
Zhvilluesit e Gentoo konsiderojnë mundësinë e ndërtimit të pjesëve binare të kernelit

Me propozimin për të implementuar paketat binare, u hap mundësia e kursimit të kohës në procesin e instalimit të sistemit për ata përdorues që do ta donin në këtë mënyrë. Kështu, Zhvilluesit e Gentoo së fundmi njoftuan prezantimin e një depoje binar të paketave gati per perdorim.

Vlen të theksohet se Portage ka mbështetur instalimin e paketave binare për shumë vite, por deri më tani paketat binare janë ofruar vetëm në mënyrë selektive, domethënë ishin në prapavijë, por tani gjërat po ndryshojnë.

Këtej e tutje, projekti filloi zyrtarisht ofrimin e binarëve për të shkarkuar nga serverët e tyre, pasi zhvilluesit kanë krijuar një depo 20 gigabajt plot me paketa binare të parakompiluara.

Sipas gjykimit të përdoruesit, binarët mund të përdoren në kombinim me paketa të krijuara nga kodi burimor, duke kombinuar lloje të ndryshme paketash në sistem. Shkarkimi direkt i paketave binare do të përshpejtojë vendosjen e shpërndarjes në kompjuterë me fuqi të ulët dhe do të thjeshtojë procesin e instalimit, duke i lejuar përdoruesit të përqëndrohet në ndërtimin nga kodi burimor vetëm për komponentët më të rëndësishëm për personalizim.

Kjo nuk do të thotë se Gentoo po largohet nga rrënjët, meqenëse Gentto do të jetë gjithmonë shpërndarja Linux që fokusohet në personalizimin nga përdoruesi dhe, mbi të gjitha, jo e përshtatshme për fillestarët. 

Në lidhje me depon e re me paketa binare, përmendet se një gjë që duhet mbajtur parasysh është se, për shumicën e arkitekturave, ato instalime binare do të kufizohen në sistemin bazë dhe përditësimet. Për shembull pPër arkitektura të ndryshme nga amd64 dhe arm64, ndërtimet janë të kufizuara në komponentët bazë të sistemit dhe përditësimet javore. Për Sistemet amd64 dhe arm64, paketat binare mbulojnë edhe aplikacionet me porosi, duke përfshirë paketat LibreOffice, Docker, Xfce, KDE dhe GNOME.

Paketat për sistemet amd64/x86-64 janë përpiluar me treguesit «-mars=x86-64 -mtune=gjenerike -O2 -tub', dhe për sistemet arm64/AArch64 me tregues «-O2 -tub«. Për arkitekturën amd64, ofrohen opsione të paketave të përpiluara duke përdorur GCC dhe Clang, si dhe konfigurime për të përmirësuar sigurinë dhe lidhjen me bibliotekën Musl në vend të Glibc. Nëse është e nevojshme të aktivizoni optimizime specifike për CPU të caktuara, përdoruesi mund, si më parë, të rindërtojë paketat nga tekstet burimore, duke konfiguruar opsionet e dëshiruara.

Hapi i ri i Gentoo për shtimin e paketave binare si alternativë synon të ndihmojë përdoruesit me kompjuterë të kufizuar në fuqinë informatike dhe në thelb të shmangin rishpikjen e timonit, pasi të kesh paketa binare të paketave specifike përkthehet në kohë të kursyer.

Për të certifikuar paketat binare me nënshkrim dixhital, përdoren çelësat që janë përdorur më parë për të vërtetuar ndërtimin e skenës. Në këtë rast, nënshkrimet verifikohen vetëm për paketat në formatin GPKG, të cilat kohët e fundit janë përdorur si parazgjedhje në depot e projektit.

Paketat në formatin e vjetër XPAK, të cilat janë përdorur si parazgjedhje në të kaluarën, mund të instalohen pa verifikim. Për të siguruar përputhshmërinë, mbështetja XPAK ruhet, kështu që përdoruesit që kërkojnë verifikim të rreptë të paketës rekomandohet të shmangin instalimin e paketave pa verifikim të nënshkrimit dixhital duke vendosur parametrin make.conf FEATURES=»binpkg-request-signature»

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.