Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme

Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme

Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12, MX 23 dhe të tjera të ngjashme

Disa muaj më parë (qershor 2023) Projekti Debian ka përditësuar dhe lëshuar për publikun e gjerë, versionin e ri të sistemit të tij operativ falas dhe të hapur të quajtur Debian. që quhej Debian 12 (Libror). Që atëherë dhe deri më sot, ne kemi parë, si zakonisht, përditësimin dhe lëshimin e shumë versioneve të tjera të GNU/Linux Distros bazuar në Debian, si p.sh. MX Linux me versionin e tij 23, antiX 23, Q4OS 5.2, ndër shumë të tjera.

Gjithashtu, këtu në Nga Linux, siç është edhe traditë prej shumë vitesh, çdo herë një version i ri i qëndrueshëm i Debian/MX Ne ju ofrojmë një seri mësimesh të vogla dhe të përditësuara me një përkatës lista e paketave për instalim. E cila mund të jetë shumë e dobishme si në Shpërndarjet, ashtu edhe në ato të tjera të ngjashme dhe të njohura, si antiX, dhe të tjera të bazuara në Debian GNU/Linux. Dhe ne zgjedhim Debian si një nga shpërndarjet më të njohura dhe më të përdorura në të gjithë botën, dhe MX/antiX për të qenë shpërndarje të shkëlqyera që ju lejojnë të krijoni shpejt Respins (Sisteme Operative të gjalla, të instalueshme, të personalizueshme, të lehta dhe moderne, me ose pa këmbëngulje). E cila është me të vërtetë e dobishme për një person të vetëm, një grup apo një komunitet.

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me këtë tutorial të parë të ri dhe praktik "Paketa të dobishme për t'u instaluar në Debian 12 dhe MX 23", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?
Artikulli i lidhur:
MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

Lista e paketave të dobishme për Debian 12 dhe MX 23

Lista e paketave të dobishme për Debian 12 dhe MX 23

Komandat dhe paketat për të përditësuar dhe optimizuar Debian 12 dhe MX 23

Në vijim, dhe si në vitet e kaluara, ne do t'ju tregojmë një komanda dhe lista e komandave të paketës, përditësuar, sugjeruar dhe rekomanduar sipas kategorive të përdorimit ose objektivave/detyrave, në mënyrë që secili prej tyre ekzaminoni dhe instaloni pa probleme të mëdha, ato që ju i konsideroni të dobishme ose të rëndësishme, në a GNU/Linux Distro Debian 12 / MX 23, mundësisht me mjedisin desktop XFCE.

Ne e kemi bërë këtë gjithmonë në këtë mënyrë, që kur, XFCE është zakonisht mjedisi i parazgjedhur i desktopit në Debian/MX, dhe për më tepër, është një nga më të lehtat, të personalizueshme, moderne, të qëndrueshme dhe të pajtueshme me mjedise të tjera desktopi dhe menaxherët e dritareve, dhe aplikacionet e tyre vendase. Për më tepër, lista është krijuar në bazë të atyre që më pas, në çdo metodë, mund të krijojnë një Respin shumë funksional bazuar në Debian/MX.

Zhvillimi i Debian 12 ka marrë 1 vit, 9 muaj dhe 28 ditë për të përfunduar. Dhe tani përfshin më shumë se 11.089 paketa të reja, 43.254 pako përditësuar dhe 6.296 paketa të hequra, për një total përfundimtar prej 64.419 paketa në depot e tyre. Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit

Debian 12 Bookworm: Publikimi i versionit të ri të qëndrueshëm

Në përputhje me rrethanat, hapat që duhen ndjekur në këtë fazë të parë (tutorial), për ta lënë instalimin tonë të fundit sa më të përditësuar dhe të plotë Sistemi operativ Debian 12 / MX 23 me XFCE janë:

Përditësoni sistemin operativ të sapo instaluar

sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; sudo aptitude safe-upgrade; sudo apt install -f; sudo dpkg --configure -a; sudo apt --fix-broken install
sudo update-grub; sudo update-grub2; sudo aptitude clean; sudo aptitude autoclean; sudo apt-get autoremove; sudo apt autoremove; sudo apt purge; sudo apt remove

Plotësoni mjedisin e sapo instaluar XFCE Desktop

sudo apt install appmenu-gtk2-module appmenu-gtk3-module ayatana-indicator-application xfce4-appfinder xfce4-appmenu-plugin xfce4-battery-plugin xfce4-clipman xfce4-clipman-plugin xfce4-cpufreq-plugin xfce4-cpugraph-plugin xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-diskperf-plugin xfce4-docklike-plugin xfce4-eyes-plugin xfce4-fsguard-plugin xfce4-genmon-plugin xfce4-goodies xfce4-panel xfce4-panel-profiles xfce4-helpers xfce4-indicator-plugin xfce4-mailwatch-plugin xfce4-mount-plugin xfce4-mpc-plugin xfce4-multiload-ng-plugin xfce4-netload-plugin xfce4-notes xfce4-notes-plugin xfce4-notifyd xfce4-places-plugin xfce4-power-manager xfce4-power-manager-data xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-screenshooter xfce4-sensors-plugin xfce4-session xfce4-settings xfce4-smartbookmark-plugin xfce4-sntray-plugin xfce4-sntray-plugin-common xfce4-systemload-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-timer-plugin xfce4-verve-plugin xfce4-wavelan-plugin xfce4-weather-plugin xfce4-whiskermenu-plugin xfce4-windowck-plugin xfce4-xkb-plugin xfdashboard xfdashboard-plugins

Plotësoni MX Linux Workbench të sapo instaluar

sudo apt install mx23-archive-keyring mx23-artwork mx-apps mx-boot-options mx-bootrepair mx-cleanup mx-codecs mx-comfort-themes mx-conky mx-conky-data mx-datetime mx-debian-firmware mx-desktop-menu-l10n mx-dockmaker mx-docs mx-goodies mx-gpg-keys mx-greybird-themes mx-icons-start mx-idesktool mx-idevice-mounter mx-installer mx-iphone mx-iso-template mx-live-usb-maker mx-menu-editor mx-network-assistant mx-packageinstaller mx-packageinstaller-pkglist mx-remaster mx-remastercc mx-repo-list mx-repo-manager mx-select-sound mx-service-manager mx-snapshot mx-sound-theme-borealis mx-sound-theme-fresh-and-clean mx-system mx-system-sounds mx-tools mx-tour mx-tweak mx-tweak-data mx-usb-unmounter mx-user mx-viewer mx-welcome mx-welcome-data user-installed-packages

Përmirësoni mjedisin e sapo instaluar Debian CLI/GUI

sudo apt install alacarte lolcat neofetch toilet figlet tasksel tasksel-data
sudo apt install arj bzip2 gzip lhasa liblhasa0 lzip lzma p7zip p7zip-full p7zip-rar sharutils rar unace unar unrar unrar-free tar unzip xz-utils zip
sudo apt install alien curl debian-keyring debian-archive-keyring htop lynx net-tools rpm rpm-i18n screen ssh testdisk w3m w3m-img
sudo apt install alacarte bleachbit camera.app cdrskin converseen dcraw dvd+rw-tools dvdauthor file-roller gimp gimp-data-extras gimp-gutenprint gimp-help-es gnome-disk-utility gparted gufw imagination kodi kodi-repository-kodi kodi-visualization-spectrum libdvdread8 libdvdnav4 libxm4 lightdm-gtk-greeter-settings lsb-release lsdvd menu-l10n menulibre onboard orca pitivi ooo-thumbnailer plymouth plymouth-themes plymouth-x11 simple-scan software-properties-gtk thunderbird thunderbird-l10n-es-es vlc vlc-plugin-notify vokoscreen-ng xarchiver xscreensaver

Instaloni paketat bazë të lojës për t'i përdorur Distribution

sudo apt install gnome-games gnome-games-app game-data-packager game-data-packager-runtime gnome-cards-data games-adventure games-arcade games-board games-card games-chess games-console games-education games-emulator games-finest games-fps games-minesweeper games-mud games-platform games-programming games-puzzle games-racing games-rogue games-rpg games-shootemup games-simulation games-sport games-strategy games-tetris games-tasks games-thumbnails games-toys games-typing

Deri këtu, kemi ardhur me i pari nga 3 mësimet tona të zakonshme se çfarë duhet bërë pas instalimit të Debian/MX, në çdo version të ri të qëndrueshëm të disponueshëm. Dhe shumë shpejt do të ndajmë sa vijon.

Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2
Artikulli i lidhur:
Optimizo MX-21 / Debian-11: Paketat Shtesë sipas Kategorive – Pjesa 2

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë që kjo pak ideale lista e parë e paketave bazë ose thelbësore për të instaluar në "Debian 12 Bookworm ose MX 23 Libretto" ose Distro të tjera të ngjashme dhe të pajtueshme, të jenë si zakonisht, shumë të dobishme për të gjithë. Por mbi të gjitha, për ata që janë zakonisht fillestarë dhe fillestarë në GNU/Linux dhe kërkojnë të forcojnë dhe plotësojnë në mënyrë efikase sistemet e tyre operative pa kaq shumë komplikime.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.