Paragon lëshoi ​​një implementim të NTFS për kernelin Linux

Konstantin Komarov, Themelues dhe CEO i Paragon Software, postoi një sërë rregullimesh në listën e postave të kernelit Linux me një implementimi i plotë i sistemit të skedarëve NTFS i cili mbështet veprimet e leximit dhe të shkruarit. Kodi për këtë set patch lëshohet nën GPL.

Implementimi mbështet të gjitha tiparet e versionit aktual të NTFS 3.1, duke përfshirë atributet e skedarit të zgjeruar, modalitetin e kompresimit të të dhënave, punë efikase me boshllëqet e skedarëve dhe përsëritjen e ndryshimeve të regjistrit për të rivendosur integritetin pas dështimit.

Kontrolluesi i propozuar deri më tani përdor implementimin e tij të thjeshtuar Ditar NTFS, por në të ardhmen është planifikuar të shtohet mbështetja për prerjet e plota në krye të JBD (pajisje bllok bllok) e disponueshme në kernel, mbi bazën e së cilës është organizuar regjistrimi ext3, ext4 dhe OCFS2.

Në listën e postave, Paragon shkruan sa vijon:

Kjo copë toke shton shoferin e leximit dhe shkrimit të NTFS në fs / ntfs3.

Me dekada përvojë në zhvillimin e sistemit komercial të skedarëve dhe mbulim të jashtëzakonshëm të provave, ne në Paragon Software GmbH duam të japim kontributin tonë në komunitetin me burim të hapur duke siguruar zbatimin e drejtuesit NTFS Lexo-Shkruaj për kernelin Linux.

Ne planifikojmë ta mbështesim këtë version pasi të jetë bashkuar baza e kodeve dhe të shtojmë veçori dhe të rregullojmë defektet në kod. Për shembull, mbështetja e plotë e gazetarisë JBD do të shtohet në azhurnimet e mëvonshme.

Kontrolluesi bazohet në bazën ekzistuese të kodit të produktit komercial nga Paragon Software dhe është testuar mirë. Arnimet janë krijuar sipas kërkesave për të përgatitur kodin për Linux dhe ato nuk përmbajnë lidhje shtesë API, duke lejuar që shoferi i ri të përfshihet në kernelin kryesor.

Sapo arnimet të përfshihen në kernelin kryesor Linux, Paragon Software synon të ofrojë mirëmbajtje, rregullime të defekteve në kod dhe përmirësime të funksionalitetit.

Megjithatë, ngulitja në bërthamë mund të marrë kohë për shkak të nevojës që një palë e tretë të rishikojë kodin e propozuar. Në komentet për postimin, ka edhe probleme me montimin dhe mosrespektimin e një numri kërkesash për hartimin e patch-it.

Për shembull, është propozuar që të ndahet patch-i i paraqitur në pjesë, pasi 27 mijë rreshta në një copë toke janë shumë dhe krijojnë vështirësi në rishikimin dhe verifikimin.

Në skedarin MAINTAINERS, rekomandohet të përcaktohet qartë një politikë për mirëmbajtjen e mëtejshme të kodit dhe të tregohet dega Git në të cilën duhet të dërgohen rregullimet. Ai gjithashtu tregon nevojën për të rënë dakord për të shtuar një zbatim të ri NTFS kur ekziston një drejtues i vjetër fs / ntfs që punon në modalitetin vetëm për lexim.

Më parë, për të pasur qasje të plotë në ndarjet NTFS nga Linux, unë kam për të përdorni shoferin FUSE NTFS-3g, i cili funksionon në hapësirën e përdoruesit dhe nuk siguron performancën e dëshiruar.

Ky drejtues nuk është azhurnuar që nga viti 2017, ashtu si shoferi i lexuar vetëm fs / ntfs. Të dy drejtuesit u krijuan nga Tuxera, i cili, ashtu si Paragon Software, siguron një drejtues të pronarit NTFS që shpërndahet komercialisht.

Duhet të mbani mend në tetor të vitit të kaluar, pas botimit të specifikimeve të disponueshme publikisht nga Microsoft dhe ofrimit të mundësisë së përdorimit falas të patentave për exFAT në Linux, Paragon Software hapi kodin e tij të kontrolluesit me implementimin e exFAT FS.

Versioni i parë i shoferit ishte i kufizuar në funksionimin vetëm për lexim, por një version i mundësuar nga shkrimi ishte në zhvillim.

Këto arna mbetën të padeklaruara, dhe shoferi exFAT i propozuar nga Samsung dhe i përdorur në firmware të smartfonëve Android të kësaj kompanie u miratua në kernelin e kernelit.

Masa u pa me dhimbje nga Paragon Software, i cili ka qenë kritik ndaj zbatimeve të hapura të exFAT dhe NTFS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   luix dijo

    nëse Paragon po siguron kodin e plotë burimor, me një licencë të denjë, nuk ka asnjë arsye për të mos përfituar prej tij,