Parrot OS 6.0 vjen me mbështetje për RPi 5, përmirësime UI dhe më shumë

OS papagall 6.0

Banner i Parrot OS 6.0

Është bërë e ditur selëshimi i versionit të ri të Parrot OS 6, i cili prezanton një sërë përmirësimesh dhe veçorish të reja, si dhe përditësime dhe përmirësime në dokumentacion dhe përputhshmëri.

Për ata që nuk dinë për Parrot, duhet ta dini këtë Kjo shpërndarje është projektuar për testimin e depërtimit, vlerësimin dhe analizën e cenueshmërisë, forenzika kompjuterike, shfletimi anonim i internetit dhe praktikimi i kriptografisë. Parrot OS ka për qëllim të sigurojë mjete testimi për testimin e penetrimit të pajisur me lloje të ndryshme mjetesh që përdoruesi t'i testojë në laboratorin e tij.

Parrot pozicionohet si një mjedis laboratorik portativ për ekspertët e sigurisë dhe shkencëtarët e mjekësisë ligjore, duke u fokusuar në mjetet për testimin e sistemeve cloud dhe pajisjeve IoT.

Risitë kryesore të Parrot OS 6.0

Në këtë version të ri të Parrot OS 6 që prezantohet, bie në sy se sKa përfunduar kalimi në bazën Debian 12 dhe përfshirja e Linux Kernel 6.5 me arna shtesë.s për sigurinë dhe performancën, përveç zgjerimit të aftësive për gjurmimin, zëvendësimin e paketave të rrjetit dhe mbështetjen për teknologjitë që lidhen me sigurinë e informacionit. Përbërja përfshin modulet DKMS mbështetet për kernel 6.5 me drejtues të përditësuar NVIDIA.

Një tjetër veçori kryesore e këtij versioni të ri është përditësimi i bazës së paketës, pasi që të gjitha mjetet e testimit të depërtimit janë përditësuar. Ka pasur edhe një ndryshimi i sistemit audio në Pipewire, i cili bëhet sistemi audio i parazgjedhur, duke zëvendësuar PulseAudio për menaxhim më të mirë të audios.

Në fillim të sistemit mund të gjejmë se Kthehen opsionet e sigurta të nisjes së Grub, pasi opsionet e besueshme dhe të sigurta të nisjes janë rivendosur dhe instaluesi Calamares ka përmirësuar procesin e instalimit.

Përveç kësaj, Parrot OS 6 paraqet një pamje të rinovuar të sistemit me modifikime të vogla në ndërfaqen grafike dhe prezanton një funksion eksperimental që lejon që mjetet që aktualisht nuk janë në përputhje me sistemin të përmbahen, duke përmirësuar fleksibilitetin dhe duke lejuar inkorporimet e ardhshme të mjeteve të vjetruara më parë.

OS papagall 6.0 Ai gjithashtu i bashkohet listës së shpërndarjeve me mbështetje për Raspberry Pi 5 dhe gjithashtu zbaton përmirësime të përgjithshme të performancës së sistemit për imazhet e Raspberry Pi me drejtues të përditësuar për pajtueshmëri më të mirë të harduerit

ndryshime të tjera që bien në sy të këtij versioni të ri:

 • Versioni i fundit i VirtualBox është bartur nga Debian Unstable.
 • Përmirësime të faqes në internet dhe dokumentacionit
 • Përditësimi i Parrot 6 me Pasqyra të reja
 • Drejtuesit e grafikës tani janë aktivizuar si parazgjedhje në imazhet e Raspberry Pi
 • Integrimi i imazherëve të Raspberry Pi
 • Procesi për përditësimin e çelësave SSH gjatë nisjes së parë është përmirësuar ndjeshëm
 • Skript alternativ instalimi që lehtëson instalimin e Parrot OS në Debian ose sistemet e bazuara në Debian.
 • Janë shtuar paketa të specializuara që ofrojnë mjete të përshtatura për platformën Hack The Box.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të ri, mund të konsultoni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe përditësoni Parrot OS

Nëse dëshironi të merrni këtë version të ri të kësaj shpërndarjeje Linux Thjesht duhet të shkoni në faqen e saj zyrtare dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni lidhjen për shkarkoni këtë version të ri.

Përveç kësaj, nëse tashmë keni të instaluar një version të mëparshëm të Parrot OS (dega 5.x) mund të merrni versionin e ri të Parrot 6.0 pa pasur nevojë të riinstaloni sistemin në kompjuterin tuaj. E vetmja gjë që duhet të bëni është Hapni një terminal dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme për të përditësuar.

Si gjithmonë dhe më parë, ne zakonisht bëjmë rekomandimin për të bërë një kopje rezervë dhe një instalim të ri kur lëshohet një version kryesor i sistemit.

sudo parrot-upgrade

Rekomandohet gjithashtu të përditësoni paketat duke:

sudo apt update && sudo apt full-upgrade

Së fundi, përmendet se për ata që bëjnë kërcimin nga Parrot 5.x në Parrot 6.x, mund të hasin në një problem që konsiston në një dështim në ndërtimin e disa moduleve të kernelit dkms, ndaj rekomandohet eliminimi "realtek- rtl8188eus-dkms" në rast se dështon dhe provo përditësimin përsëri. Është e sigurt të riinstaloni realtek-rtl8188eus-dkms pasi sistemi të jetë përditësuar plotësisht.

Në fund do të duhet të rindizni kompjuterin tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.